Episodes
Podczas rozmowy w podcaście Rafał Palowski opowiedział nam jak powstała marka LESOVIK. Od czego wszystko się zaczęło. Rozmawialiśmy również o rynku outdoorowym w Polsce i na świecie. O tym jak polska marka może odnaleźć się na globalnym rynku. Zapraszamy do wysłuchania 😉 #podcast #outdoorlife #hamaki #polskamarka #lesovik #podróże #polskie #sklepinternetowy
Published 11/06/24
Rozmowa ze wspinaczami, instruktorami i założycielami szkoły wspinania Tricamp Pawłem Zielińskim i Danielem Sromkiem. Po podcaście dowiesz się gdzie wybrać się na wycieczkę wspinaczkową, jakie są najciekawsze sektory wspinaczkowe w Europie oraz poza nią. Dodatkowo podzielili się wiedzą o mniej znanych miejscówkach. Opowiedzieli także czym jest projekt Integrowanie Przez Wspinanie #8apl #tricamp #wspinaczka #skały #climbing #trip #wyjazd #wspinanie #topo #podcast #góry #instruktor
Published 11/04/24
Published 11/04/24
Rozmowa z outdoorowo zakręconym raperem Jarkiem Steciukiem znanym jako ASTEK z  DWA SŁAWY o rowerach i wyścigach gravelowych, fotografii outdoorowej i górskiej, o karierze muzycznej i dalszych planach oraz o wspinaniu i nadchodzącym projekcie.
Published 08/28/24
Rozmowa z Łukaszem Superganem, który przybliża swoje przygotowania do pierwszej wyprawy na ośmiotysięcznik. Jak zdobyć pierwszy ośmiotysięcznik? Jak się do tego przygotować? Jak wyglądają przygotowania?
Published 08/09/24
Dowiedź się, jak efektywnie odżywiać się w górach, w tym w górach wysokich. Poznaj rekomendacje od Marty Naczyk, dietetyczki współpracującej z najbardziej znanymi polskimi himalaistami — między innymi z Jakubem "Patecem" Pateckim podczas jego zakończonej sukcesem wyprawy na Mount Everest. Co zabrać ze sobą na wyprawę? Jak się przygotować? Co jeść w polskich górach, a co w Himalajach? Posłuchaj rozmowy i bądź przygotowany! Rozmowę prowadzi Łukasz Supergan.
Published 07/05/24
Zdobycie Korony Ziemi nieodłącznie wiąże się z koniecznością postawienia stopy na szczycie najwyższej góry Antarktydy. Tak się składa, że znamy kogoś, komu niedawno się to udało. Tomek Kobielski w kolejnym odcinku z serii Vademecum Korony Ziemi opowiada o przygotowaniu sprzętowym i charakterystyce wyprawy na Masyw Vinsona (Mount Vinson). 🛒 Sklep górski 8a.pl ➡ https://8a.pl/ ⛺ Agencja podróżniczo-trekkingowa Adventure24 ➡ https://www.adventure24.pl/ 📰 Magazyn Góry ➡ https://magazyngory.pl/
Published 07/03/24
Wraz z Naczelnikiem GOPR Jerzym Siodłakiem oraz Jarosławem Botorem rozmawialiśmy o pracy w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, akcjach ratunkowych, psach ratownikach oraz obciążeniach psychicznych i fizycznych ratowników.
Published 03/16/24
Marcin "Pawbeats" Pawłowski to prawdziwy człowiek-orkiestra. Dosłownie! Multiinstrumentalista, producent muzyczny, który współpracował z największymi polskimi artystami. A poza tym podróżnik, himalaista, który w ubiegłym roku spełnił swoje wielkie marzenie i wraz z Kubą "Patecem" Pateckim stanął na szczycie Ama Dablam. W rozmowie z Maćkiem Morysem opowiada o swoich górskich początkach, o rozwijaniu podróżniczej pasji oraz zabiera nas za kulisy swojej ostatniej wielkiej wyprawy.
Published 01/03/24
Jakiego sprzętu trzeba, by zdobyć najwyższy szczyt Afryki? Co przydaje się podczas wejścia na Kilimandżaro? Na wszystkie te pytania odpowiada Tomasz Kobielski, założyciel agencji wyprawowej Adventure24. 🛒 Sklep górski 8a.pl ➡ https://8a.pl/ ⛺ Agencja podróżniczo-trekkingowa Adventure24 ➡ https://www.adventure24.pl/ 📰 Magazyn Góry ➡ https://magazyngory.pl/
Published 11/12/23
Jakiego sprzętu trzeba, by zdobyć najwyższy szczyt świata? Co przydaje się podczas wejścia na Mount Everest? Na jakie cechy ekwipunku zwrócić uwagę wybierając się w Himalaje? Na wszystkie te pytania odpowiada Tomasz Kobielski, założyciel agencji wyprawowej Adventure24, który Everest zdobył już dwukrotnie. 🛒 Sklep górski 8a.pl ➡ https://8a.pl/ ⛺ Agencja podróżniczo-trekkingowa Adventure24 ➡ https://www.adventure24.pl/ 📰 Magazyn Góry ➡ https://magazyngory.pl
Published 11/10/23
Czy psychologia we wspinaniu jest ważna? Czy mózg jest jak mięsień i należy ćwiczyć go równie mocno jak biceps? Co się dzieje w głowie wspinacza w trakcie realizacji pasji - przyjemność, strach, ekscytacja, stres? Posłuchajcie rozmowy ze Stanisławem Kieniewiczem.
Published 11/08/23
Denali — jeszcze niedawno znana jako Mount McKinley — najwyższy punkt Ameryki Północnej, klejnot w górskiej koronie ziemi. Podpowiadam jak zaplanować wprawę i zdobyć top Ameryki. Z podcastu dowiecie się, czy jest to łatwy szczyt do zdobycia oraz jak musicie się przygotować do wejścia na Denali.
Published 11/06/23
Zagrożenia w górach wysokich - dotyczą zarówno turystów wysokogórskich, co najlepszych na świecie himalaistów. Czy ryzyka w górach da się uniknąć? Istotną kwestią jest dostosowywanie naszych ambicji do aktualnych warunków panujących w górach. Zagrożenia w górach wysokich po prostu są (czasem mniejsze, czasem większe) i nic sobie nie robią z naszych planów urlopowych czy marzeń. Nawet jeśli doskonale znamy trasę albo jest ona dla nas nietrudna, należy mieć świadomość, że podczas załamania...
Published 01/05/23
„To, że Marek Płonka przestał się wspinać poczytuję jako największą stratę dla polskiego wspinania.” - mówił o nim Piotr „Szalony” Korczak. Marek Płonka to legenda śląsko-łódzkiej szkoły wspinaczkowej. W latach osiemdziesiątych, gdy normą było wspinanie na wędkę i długie patentowanie dróg wspinaczkowych, Marek Płonka stworzył najbardziej konsekwentny, inspirowany wzorami z niemieckiej Saksonii, styl wspinania jaki istniał w naszych skałach. „Zawsze od dołu” to jego podstawowa zasada.
Published 11/08/22
Każdy kto myśli o zdobyciu Korony Ziemi, prędzej czy później będzie się musiał zmierzyć także z najwyższą górą świata. Kto by nie chciał stanąć na Górze Gór? Tomasz Kobielski opisuje jak wygląda wyprawa na Mount Everest od strony organizacyjnej, przygotowań kondycyjnych i sprzętu.
Published 10/04/22
Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów outdoorowych. Fotografował spektakularne przejścia w skałach i w górach. Przykładem może być choćby przejście solo drogi Pan Aroma w wykonaniu Łukasza Dudka. Jego fotografie ukazywały się w najbardziej znanych magazynach górskich na całym świecie. Miał zdjęcia i okładki w magazynach Alpin, Climbing, Rock n Ice, Gym Climber, Grimper, Desnivel, Rock n Snow oraz polskich Górach. Co więcej jest bardzo dobrym wspinaczem, od lat nie schodzącym...
Published 09/13/22
Nasz gość - Bartosz Malinowski opowiada o fascynującej podróży pierwszych Polaków, którzy przeszli Wielki Szlak Himalajski. W rozmowie odkryjecie kulisy niezwykłej wyprawy jednym z najdłuższych i najtrudniejszych szlaków położonych pod najwyższymi szczytami świata.
Published 08/23/22
Piramida Carstensz zachwyca swoją wielkością i niedostępnością. Dojście pod prowadzi przez dżunglę. Mimo wielu czynników utrudniających wyprawy, warto podjąć decyzję o zdobyciu tej góry z korony ziemi. Jak tego dokonać, jak się przygotować sprzętowo i jakie trudności spotykamy po drodze opowiada Tomasz Kobielski z Adventure 24. Zupełnie inne podejście musimy przyjąć przy przygotowaniach do szczytu Mount Vinson znajdującego się na Antarktydzie. Ekstremalnie dwie różne góry. Dwa różne...
Published 08/04/22
Każdy z nas ma prawo do odkrywania naszej planety, podążania za swoimi pasjami, spełniania marzeń. Podróże przez lata nauczyły nas wielu rzeczy. Niestety także tego, że masowa i nieodpowiedzialna turystyka jest równie szkodliwa, co katastrofy naturalne. Odpowiedzialny turysta potrafi spojrzeć na swoje działania przez pryzmat tego, co jest dobre dla środowiska i lokalnych społeczności. Ekoturystyka jest odpowiedzią na rozwój turystyki masowej. Posłuchajcie jak podróżować odpowiedzialnie.
Published 07/12/22
Tematem niniejszego podcastu jest nawigacja w terenie, górach. Dla osoby chodzącej po górach umiejętność posługiwania się mapą jest z gatunku tych najbardziej istotnych. Oczywiście, gdy przemierza się szlaki przy pięknej pogodzie, można obyć się nawet bez mapy (czego nie polecamy), jednak jeśli aura nie jest łaskawa (i spada widoczność) konsekwencje takiej decyzji mogą być poważne. Zimą, kiedy szlaki są nieprzetarte, a ich przebieg może odbiegać od przebiegu letniego, znajomość topografii...
Published 06/21/22
Czy zjazdy są jednym z najbardziej niebezpiecznych elementów wspinania? Co może wydarzyć się przy nieprawidłowym przygotowaniu się do zjazdu na linie? Kto zjeżdża pierwszy: bardziej doświadczony czy cięższy? Na te oraz wiele innych ważnych pytań dotyczących bezpiecznego uprawiana wspinaczki odpowiada nam Bogusław Kowalski - instruktor Polskiego Związku Alpinizmu, były szef Komisji Szkolenia PZA, Komisji Wypadków PZA i biegły sądowym z zakresu wypadków wspinaczkowych.
Published 05/31/22
Vanlife, czyli życie w drodze. Pozwala poczuć wolność, umożliwia niezależne podróżowanie i przebywanie bliżej natury. Z naszej rozmowy z Michałem Kwiatkowskim dowiecie się jaki jest koszt przygotowania vana, z czym trzeba mierzy żyjąc w kamperze oraz czy vanlife jest dla każdego.
Published 05/10/22
Aconcagua to często jeden z pierwszych zdobywanych w życiu „siedmiotysięczników”. Choć oczywiście nim nie jest, bo do siedmiu tysięcy metrów trochę jej brakuje. Jednakże ludzie, którzy zdobywają ten szczyt często tak go właśnie traktują. Jest najwyższym szczytem Ameryki Południowej, a zatem zaliczana jest do Korony Ziemi. Jak się dobrze przygotować do wyprawy, na kiedy zaplanować wyjazd do Argentyny oraz jaki sprzęt zabrać ze sobą opowie wielokrotny zdobywca - Tomasz Kobielski.
Published 04/19/22
Nasz gość wspinanie traktuje bardzo osobiście. Trudność pokonywanych dróg schodzi na drugi plan a ważne są emocje, które pojawiają się oczywiście w wyniku wspinania. To jakie emocje przeżywa Marek Raganowicz oraz czym jest wspinanie big wall, dowiecie się z najnowszego podcastu.
Published 03/29/22