Episodes
Published 03/28/24
Adriana Kábová je antropoložka a pohřební průvodkyně. Už během zkoumání indonéských kultur se dostala na tradiční pohřby, při kterých se obětují zvířata. „Přestože mé téma původně nebylo pohřebnictví, v Indonésii jsem se účastnila pohřbů v první řadě,“ popisuje. Po vlastní zkušenosti s úmrtím miminka se rozhodla změnit pohřebnictví v České republice a stala se pohřební průvodkyní. Co všechno tato práce obnáší? A jak se dokázala vyrovnat se ztrátou dítěte?
Published 03/28/24
„Mám texty, které jsou blbé, nedodělané, trčí z nich snaha na dva metry, jsou překombinované,“ říká zpěvák kapely Mňága a Žďorp Petr Fiala. V rozhovoru s Lucií Výbornou vysvětluje i to, proč se od ostatních liší. „Nic jsem neuměl, ale udělal jsem to vždycky podle sebe. Učím se odnaučit to, co jsem se naučil, a říct si: teď zrovna to mám takhle, tak to pojď udělat takhle,“ usmívá se muzikant, který nedávno oslavil šedesáté narozeniny.
Published 03/27/24
Spolu s Doktorem Vševědem, Kalkulátorem, Kvízovou dámou a Panem Lišákem tvoří tým lovců, kteří se snaží nachytat soutěžící ve vědomostní soutěži Na Lovu. I proto nasává Viktorie Mertová informace odevšud. „Nemám ráda, když někdo pohrdá vědomostmi z nějakého oboru s tím, že si říká, že to přece nepotřebuje,“ říká akademička Viktorie Mertová neboli Belladona. Může zábavná show vzdělávat? Poslechněte si rozhovor.
Published 03/26/24
„Dejvické divadlo nerovná se pouze Ucpanej systém,“ říká herec a umělecký šéf souboru Martin Myšička, který v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou mimo jiné mluví o hře Elegance molekuly věnované Antonínu Holému. Představení se bude podobně jako loňský Ucpanej systém přenášet do kinosálů. Jak probíhá streamování představení do kin? A jaké premiéry se chystají v Dejvickém divadle? Poslechněte si rozhovor!
Published 03/25/24
V Evropském parlamentu prošlo hlasováním nařízení o umělé inteligenci – AI Act. Podoba zákonu se hledala dlouho. „Je to první zákon toho druhu na světě. V poslední době je to typické, že Evropa přijímá regulace technologií jako první. Vymezuje skupiny použití umělé inteligence, které jsou buď přísně sledované, regulované, nebo zakázané,“ přibližuje publicista Petr Koubský. Působí v Deníku N jako redaktor pro vědu a technologie. Dokáže umělá inteligence přečíst lidské emoce?
Published 03/22/24
Doménou Davida Škrobánka jsou lidské zdroje. Po rozvodu ukončil kariéru v Londýně a rozhodl se mít v životě na prvním místě své děti. Být dobrým tátou se stalo jeho tématem i srdečním projektem. Dobrý táta natáčí podcasty, organizuje konference a snaží se proměňovat pohled společnosti na roli táty. Jak to udělat, aby táta mohl být blízko, pokud je stále vnímán hlavně jako živitel rodiny? Poslechněte si rozhovor.
Published 03/21/24
Přišla v noci a obrátila život rodiny podle svého. Herečka Simona Peková získala za hlavní roli ve filmu Přišla v noci Českého lva. „Režisér pan Pavlíček mi nabídli roli, řekl mi, o čem by to mělo být, a mě to vyrazilo dech,“ vypráví herečka, podle které se při natáčení sešla sofistikovaná parta s absolutní svobodou tvorby. Je to pro ni životní role? A co znamená žít na hraně komedie a hororu? Poslechněte si rozhovor.
Published 03/20/24
Plukovníka Karla Klinovského pojí s prezidentem Petrem Pavlem společný výcvik a ocenění válečným křížem za osvobození francouzských vojáků. Své další zahraniční mise ale považuje za neuzavřené. „Zdá se mi, že to vždy skončilo bez jasného konce, bez toho, že by se něco vyřešilo a že jsme dokonce vytvořili golemy, ke kterým jsme zahodili šémy,“ zamýšlí se plukovník, který mimo jiné v Afghánistánu cvičil policii. Jak se vyrovnával s pocitem nezdaru či s vypětím po úspěšné misi?
Published 03/19/24
Friedrich řečený Bedřich. Tak se jmenuje dokumentární román o Bedřichu Smetanovi publicistky Mileny Štráfeldové, která se v knize mimo jiné zamýšlí nad tím, proč byl hudební skladatel tolikrát propagandisticky zneužit. „Myslím si, že trochu nadzvednu naše vlastence,“ domnívá se autorka, podle které se o hudebním skladateli dá zjistit stále hodně nových věcí, například doposud nebyly vydány Smetanovy deníky.
Published 03/18/24
Dva roky připravoval režisér Ondřej Veverka dokument My, občané Protektorátu. Třídílnou sérii tvoří soukromé filmové materiály, zápisky deníků a korespondence. „V zahraničí je práce se soukromými materiály populární. U nás vzniklo Soukromé století, ale z Protektorátu jsem nic nenašel. Udělal jsem si rešerše a našel jsem stovky filmů,“ vypráví a odhaluje, že chystá pokračování. „Pokud máte doma amatérské filmy z 50. let nebo deníky, korespondenci, ozvěte se nám,“ vyzývá.
Published 03/15/24
Ágnes Bučinská Němečková je iniciátorkou projektu Být spolu je normální. Bojuje za naplnění zákonného práva rodičů být s dětmi v nemocnici. „Snažíme se rodičům pomáhat, jak s tématy pracovat i jak snižovat míru traumatu, kterou si třeba děti z nemocnice kvůli separaci od rodičů odnáší,“ vysvětluje. Motivuje ji k tomu i osobní zkušenost, kdy byla ve třech letech tři měsíce bez rodičů v léčebně. „Vím, jaké to na mně zanechalo následky. Nerada bych, aby se to dělo dalším dětem.“
Published 03/14/24
Divadlo Ypsilon slaví šedesát let. A k hercům, kteří zažili atmosféru souboru, určitě patří Petr Vacek, který na svá léta v divadle zavzpomínal v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. „Mistři světa jako Lábus, Kaiser, Termerová mě vzali jako sobě rovného. Celá léta jsem měl pocit, že to je normální, pak jsem přešel do jiného divadla, a zjistil, že to tak není. Ypsilonka byla strašně rovnostářská, vzpomíná herec, který nyní působí i v Divadle Na Jezerce.
Published 03/13/24
Když nohy odstřižené poraněním míchy pod proudem náhle ožívají, nemůže tomu pacientka rehabilitačního lékaře Petera Olšáka ani uvěřit. V čem kouzlo spočívá? „Když je dráždění optimální, může pacient sám přebírat kontrolu nad tím pohybem. A jakmile jehly vytáhneme a proud už tam není, tak může ten pohyb sám udělat, aniž by na to potřeboval jakoukoliv jinou pomoc,“ popisuje lékař. Čím se jeho metoda od elektroakupunktury odlišuje? A jak sama terapie probíhá?
Published 03/12/24
Lístky na pražský koncert jarního turné kapely MIG 21jsou vyprodané, zpěváka Jiřího Macháčka ale můžete aktuálně sledovat v novém seriálu o paranormálních jevech, který se jmenuje To se vysvětlí, soudruzi!. „Je to snaha podívat se na 80. léta s nadhledem, divák by se mohl povznést nad vzpomínku na tu dobu. Mohlo by mu to přinést úsměv na tvář,“ říká Jiří Macháček. Poslechněte si celý rozhovor.
Published 03/11/24
Plukovník ve výslužbě Michal Dlouhý měl zájem o historii už od školních let. Na vysoké škole začal psát o československých četnících. „V té době jsem se začínal zajímat o historii četnictva a vzalo mě to natolik, že mě to drží už 35 let,“ vypráví. Je spoluautorem předloh k seriálu Četnické humoresky či Zločiny Velké Prahy a autorem řady knih z četnického prostředí. V čem byla profese četníka náročná a proč detektivové na četníky žárlili?
Published 03/08/24
Pavel Horváth, fotbalista a trenér, je nově i fotbalovým expertem Radiožurnálu Sport. Během své sportovní kariéry vyhrál sedm ligových titulů ve třech zemích světa. Začínal ve Spartě, hrál za Plzeň a Slavii, dostal se do týmů v Portugalsku, Japonsku a Turecku. „Troufnu si říct, že se domluvím japonsky na jídle, cestování a fotbalu, s mými Japonci se domluvím,“ směje se Horváth. Kam rád chodil na kávu v Lisabonu? A proč dnes amatérský fotbal v Česku vymírá?
Published 03/07/24
Jako domácí video se točil nový dokument o legendárním souboru. „Původně jsem myslel, že si nastuduji někde na internetu, jak se to sestříhá,“ říká Marek Šimon, dříve především kulisák. Jak v Divadle Járy Cimrmana získal svou první hereckou roli? „Jak mají všichni zafixovaní Jaroslava Weigela a ty staré bardy, myslím si, že právě teď přišla doba těch mladších,“ doplňuje režisér Filip Nesládek, který dokument Cimrmani zblízka složil dohromady. Co mu posloužilo jako klíč?
Published 03/06/24
Aby zprostředkovala zkušenost, která umožní lidem doma se do situace na Ukrajině vcítit, potřebuje fotografka Majda Slámová zachytit živé emoce tamní hrůzy. „V momentě, kdy tam přijedeme třeba dva dny po útoku, už to není tak aktuální, ty emoce už tam nejsou a hrozně složitě se ten příběh vysvětluje,“ vrací se fotografka ke svědectví o útoku na Dnipro. Jak se dostala k momentkám oceněným na Czech Press Photo? A kde dál ve světě zaznamenává boje, které se jí dotýkají?
Published 03/05/24
„Člověk má dva plány, na jednom kanále má naladěného hosta, a na druhém osu rozhovoru. A teď se snaží obojí udržet, aby to teklo vedle sebe. Ne vždycky se to povede,“ popisuje profesi moderátora Marek Eben. Nejenom filmoví fanoušci se na něj mohou těšit na předávání Českých lvů, které bude po deseti letech moderovat. V rozhovoru s Lucií Výbornou se rozpovídal také o nové desce, zemědělství nebo o golfu.
Published 03/05/24
Spisovatel Jaroslav Rudiš ho charakterizuje jako „legendu na trati“. Pavel Židlík byl vlaky okouzlen od malička. „Už ve dvou letech jsem věděl, že budu strojvedoucí. Co jsem se narodil, neměl jsem jinou touhu,“ vypráví a dodává, že řídit poprvé vlak byl neopakovatelný pocit. „Bylo to pro mě naprosto vzrušující. Pocit, že se ta velká hmota, síla stroje, dá do pohybu, to mě fascinovalo. Bylo to úžasné. A je to úžasné doteď,“ popisuje s úsměvem. Poslechněte si rozhovor!
Published 03/01/24
Krylovy písně pohnuly dobou i lidmi. Zpěvák David Uličník uvede zkraje března ty nejslavnější v původním akustickém kytarovém podání. „Kryla jsem poslouchal, když mi bylo patnáct, mnohým textům jsem nerozuměl, ale přijal jsem jeho postavu básníka,“ vysvětluje Uličník. Je možné nějak Krylovy písně aktualizovat? Jaká je jejich hudební stránka z pohledu aranžéra? A kteří herci se během turné přidají recitací Krylových textů? Poslechněte si rozhovor.
Published 02/29/24
Jestli chce někdo vidět některé země Blízkého východu, tak by si měl pospíšit. Říká to překladatelka a arabistka Lenka Hrabalová, podle které region zažil období míru a klidu, nyní se ale situace zhoršuje. „Když se v Iráku snažíte něco zlepšit jako mladý člověk, co má nějaké naděje, znamená to buď migraci, nebo reálné ohrožení života,“ vysvětluje. Jak si tenhle kout země zamilovat i přes problémy, které pro svět často představuje?
Published 02/28/24
V předvečer obsazení Československa vzal šéf vojenského zpravodajství František Moravec archivy a odletěl s nimi do Británie. Zahájil odboj a pro BBC začal rozebírat dění na bojišti. „Velice logicky argumentuje, že Německo nemá možnost válku vyhrát, protože ta operace je tak velká, že to nemůže svými zdroji zvládnout. Tento způsob práce s informacemi je velkou školou i pro současnost,“ míní Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu, který vydal sborník Moravcových analýz.
Published 02/27/24
České plavkyni Barboře Seemanové chybělo k bronzové medaili na mistrovství světa v plavání v Kataru pouhých třináct setin sekundy. I čtvrté místo ale považuje za obrovský úspěch. „Člověk si říká, co vlastně těch třináct setin je, to pomalu není ani mrknutí. Měla jsem mít delší nehty a ono by to třeba dopadlo,“ usmívá se čtyřnásobná Plavkyně roku. Jak se těší na olympiádu? Poslechněte si rozhovor.
Published 02/26/24