Episodes
Przemocy w sporcie doświadcza 90% dzieci Kuba Łasicki rozmawia z Joanną Kopycką i Szymonem Wójcikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, autorami badań na temat przemocy wobec dzieci w sporcie.
Published 04/23/24
Published 04/23/24
O osobowości ryb Podobno nie mają głosu, ale mają osobowość. O badaniach nad animal personalities w kontekście ryb rozmawiamy z dr hab. Barbarą Pietrzak i mgr Alicją Fudali z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Published 04/23/24
Po co nam otwarta nauka i otwarte dane? O udsotepnianiu danych badawczych, otwieraniu nauki i repozytoriach rozmawiamy z Wojciechem Fenrichem z ICM UW.
Published 04/23/24
Jaki jest stan polskich pszczół po zimie? Zima to bardzo trudny czas dla pszczół i pszczelarzy. Lek. wet. Ewa Mazur ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opowiedziała Kubie Łasickiemu o badaniach pszczół, które SGGW prowadzi od 18 lat.
Published 04/17/24
AZS Uniwersytet Warszawski w piłce ręcznej w walce o najwyższe cele Kuba Łasicki rozmawia z Akademickimi Mistrzami Warszawy i Mazowsza w piłce ręcznej. Drużyna AZS UW jest też w czubie tabeli 1 ligi. O funkcjonowaniu sekcji mówią drugi trener Sławomir Monikowski i zawodnik Tomasz Bulej.
Published 04/17/24
Inteligentne śmietniki - projekt studentów Politechniki Warszawskiej Dr Paweł Nowak z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i Jerzy Jastrzębiec-Jankowski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych opowiedzieli Kubie Łasickiemu o Inteligentnym Systemie Zarządzania Zbiórą Odpadów. Projekt opracowany przez koło naukowe Smart City wprowadzono w Sierpcu.
Published 04/17/24
Mobilna analogowa baza kosmiczna powstanie na Górnym Śląsku Przez 10 dni hałdy górnicze na Górnym Śląsku zamienią się w powierzchnię Marsa, na której kosmiczne życie będzie wiodło troje astronautów. Kuba Łasicki rozmawia o tym projekcie z członkami Koła Naukowego Geofizyki UW - Natalią Godlewską i Mikołajem Zawadzkim.
Published 04/17/24
Gospodarka obiegu zamkniętego, to nie recykling i segregacja śmieci, a znacznie szersze pojęcie, które opiera się na tym, żeby swoją działalność opierać na jak najmniejszej produkcji odpadów - znacznie szerzej i znacznie lepiej opisuje to prof. SGH Ewelina Szczech kierowniczka zakładu Unii Europejskiej w rozmowie z Kamilem Kuciem.
Published 04/16/24
Crowdfunding jest już realną ścieżka biznesu, która dla wielu jest świetną opcją zbierania środków - mamy pomysł na produkt, ludzie go pomogą sfinansować. Brzmi świetnie, ale realizacja nie jest taka prosta. Właśnie o tym mówi Piotr Majewski CEO platformy findfunds.pl i doktorant prowadzący zajęcia z crowdfundingu w SGH.
Published 04/09/24
Ile jest słów w języku polskim? Czy zastanawiałeś/łaś się kiedyś ile znasz słów? Albo ile słów w języku obcym musisz znać, żeby się w nim dogadać? Na te, oraz kilka innych pytań, odpowiada dr hab. Agnieszka Leńko-Szymańska z Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW. Pyta Maciek Kopytowski.
Published 04/09/24
Kto się boi żartów o Polakach? Z dr Dagmarą Szczepańską z Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii PAN rozmawiamy o tym, co wspólnego ma jednostkowa identyfikacja z narodem z poczuciem humoru. Innymi słowy: kogo bawią żarty z innych narodowości, a kto kategorycznie boi się bycia obśmianym z powodu pochodzenia narodowego.
Published 04/05/24
Uniwerystet Warszawski i przedsiębiorczość - rozmowa z JM Alojzym Nowakiem Po raz siódmy odbywa się konkurs Przedsiębiorca Roku UW. Rektor UW, JM Alojzy Nowak mówi o tym jak Uniwersytet uczy przdsiębiorczości, jakie firmy zakładają absolwenci UW i co może być wyznacznikiem sukcesu takiego przedsiębiorstwa. Pyta Zuza Iłenda.
Published 04/05/24
Project manager czyli człowiek, który powinien mieć niezwykle szeroki wachlarz umiejętności. Jakich? Marta Ekner - przewodnicząca Koła Naukowego Dynamicznego Zarządzania SGH wymienia umiejętności, tłumaczy kim jest i czy AI może go w przyszłości całkowicie zastąpić.
Published 04/02/24
Przejść z uczelni do biznesu O godzeniu pracy naukowca z rozwojem własnego technologicznego start-upu opowiada prof. Marek Cygan, współtwórca formy Nomagic i laureat IV edycji konkursu Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego.
Published 03/27/24
Klaster czyli z definicji skoncentrowana przestrzennie (geograficznie) grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji, powiązanych ze sobą siecią pionowych i poziomych zależności, konkurujących i współpracujących ze sobą. Razem z dr Martą Mackiewicz z Instytutu Gospodarki Światowej SGH tłumaczymy te pojęcie jednocześnie pokazując, że współpracująca ze sobą konkurencja, to potęga.
Published 03/26/24
Miłość rani - i dobrze! Psychoanaliza i zakochanie Co to znaczy, że zakochujemy się nieświadomie? Czy zawsze pragniemy tak naprawdę swojej matki lub ojca? I po co chodzić na randki, skoro najbardziej boimy się tych udanych? Psychoanalityczną obronę miłości, krytykę „czerwonych flag” i pochwałę ryzyka przedstawia Agata Bielińska, doktorantka z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Published 03/25/24
Jobicon 2024 Masz wrażenie, że rynek pracy to dla Ciebie czarna magia? Ciągle słyszysz, że z małym doświadczeniem nie ma czego szukać? Sprawdź razem z nami, jakie oczekiwania co do przyszłej pracy ma generacja Z oraz przeanalizuj z nami rynek pod kątem możliwości zatrudnienia!
Published 03/25/24
Młoda Unia Co o Unii Europejskiej sądzą Ci, którzy nie pamiętają Polski sprzed akcesji? Czy mogą ją zmieniać? A jeśli tak, to w jaką stronę? To wszystko przedyskutujecie na wydarzeniu fundacji Ważne Sprawy już w kwietniu ­– mówi Julia Kelsz w rozmowie z Bartkiem Pergółem.
Published 03/19/24
Instytucje UE zatrudniają ponad 60 tys. osób z 27 państw członkowskich. Zważywszy na liczbę ludności Polski, przepisy przewidują dla naszych rodaków ponad 8% miejsc na urzędniczych stanowiskach w Komisji Europejskiej, a tymczasem Polacy stanowią zaledwie 5% urzędników tej instytucji. Maciej Nysiak - przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Spraw Zagranicznych SGH, tłumaczy jak wygląda sytuacja zatrudniena w unijnych instytucjach i co zrobić, żeby było lepiej. Rozmawia Kamil Kuć
Published 03/19/24
mRNA - nauka i biznes Czy nauka i biznes mogą iść w parze? Mogą, a często nawet powinny! Dowodów na to stwierdzenie dostarcza konkurs Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego, który zrzesza ludzi ze świata nauki, studentów lub absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego tworzących własne biznesy. Razem z doktor habilitowaną Joanną Kowalską - Dyrektor Technologii w ExploRNA Therapeutics, spółce spin-off UW, wyróżnionej w kategorii Start-up Roku UW, rozmawiamy o tym czemu komercjalizacja nauki...
Published 03/19/24
Kuna Yala i żarłoczna woda Co się dzieje z wyspami panamskich w dobie ocieplenia klimatu? Co robią wyspiarze, by ratować swój dom i kulturę? Razem z Barbarą Midziak z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW porozmawiamy o walce ludu Kuna ze skutkami ocieplenia klimatu, który sukcesywnie zabiera coraz to kolejne wyspy panamskiego archipelagu San Blas, a wraz z nimi drogocenną kulturę oraz przyrodę. Temat jest częścią projektu Panama Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Published 03/15/24
Zrównoważony biznes w zgodzie z planetą Wosh Wosh to pierwsza firma w Europie zajmująca się cyrkularnością obuwia. W 2023 r. zostali wyróżnieni w konkursie Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego w kategorii Przedsiębiorca Społeczny. O prowadzeniu zrównoważonego biznesu Kuba Łasicki rozmawiał z założycielką Wosh Wosh, absolwentką UW, Martyną Zastawną.
Published 03/15/24
Od naukowca do przedsiębiorcy Czy naukowiec może zostać biznesmenem? Konkurs Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego to inicjatywa zrzeszająca ludzi ze świata nauki, studentów lub absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy tworzą własne biznesy. Nasz gość, Bartosz Borucki (Smarter Diagnotics), laureat ubiegłorocznej edycji konkursu w kategorii Start - up, opowiedział jak wyglądały jego początki oraz jak naukowiec stawia pierwsze kroki w biznesie. Pytał Kuba Sołtysik.
Published 03/14/24
Na pozór słaba sytuacja demograficzna w Polsce nie wiążę się z polityką banku centralnego, jednak w praktyce jest zupełnie inaczej. O tym jak te połączenia wyglądają mówi prof. Michał Brzoza-Brzezina z Katedry Ekonomii Ilościowej SGH.
Published 03/12/24