Episodes
Jak wygląda warsztat ilustratora i rysownika ptaków? Jakie części ptasiego ciała najtrudniej uchwycić? Co daje rysowanie w terenie i jak się do niego zabrać? Jakie są najlepsze, najciekawsze i najlepiej namalowane atlasy ornitologiczne? Jak się prezentuje wystawa Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym? Które obrazy robią największe wrażenie i faktycznie świadczą o ptasiarskim oku malarza? W audycji "Księstwo Ptaków" z ilustratorką Zosią Frankowską rozmawiał Staszek Łubieński.
Published 11/17/24
Co bąk zwyczajny robi w trzcinach i w jaki sposób wydaje jeden z najdonośniejszych głosów polskiej przyrody? O czym rozmawiają ze sobą ptaki z rodziny chruścieli? Dokąd wędrują polskie żurawie i jaka rysuje się przed nimi przyszłość? Co pokazują nagrania z instalowanych na bagnach fotopułapek? Jak wykorzystać drony do badań w niedostępnym terenie? Jak się bada skryte ptaki trzcinowisk i mokradeł? – z dr. hab. Marcinem Polakiem, ornitologiem, specjalistą od gatunków tajemniczych rozmawia...
Published 11/03/24
Od czego zaczyna się pasja zbieracza piór i jakie są największe skarby domowych kolekcji? Ja zadbać o znalezione lotki czy sterówki? Co zagraża zbiorom i jakie organizmy ostrzą sobie zęby na dutki, stosiny, promienie i promyki? Do czego służy czubek dudka i jakie były najcenniejsze przedmioty w ładowniach Titanica? Z Dominiką Koprowską, biolożką, obserwatorką ptaków i zbieraczką piór rozmawia Staszek Łubieński.
Published 10/20/24
Od czego zaczyna się pasja zbieracza piór i jakie są największe skarby domowych kolekcji? Ja zadbać o znalezione lotki czy sterówki? Co zagraża zbiorom i jakie organizmy ostrzą sobie zęby na dutki, stosiny, promienie i promyki? Do czego służy czubek dudka i jakie były najcenniejsze przedmioty w ładowniach Titanica?
Published 10/20/24
Czy wstąpienie Polski do Unii Europejskiej przysłużyło się ochronie przyrody w Polsce? Co sprawia, że nazywamy Puszczę Białowieską oknem do przeszłości i czym różnią się żyjące tam populacje ptaków, od tych, które znamy z miejskich parków? Dlaczego wymieranie gatunków często przechodzi niezauważone?
Published 10/06/24
Daleka wędrówka to wyprawa w nieznane. Dlaczego ptaki narażają się na takie niebezpieczeństwo? Co sprawia, że decydują się ruszyć w drogę i jak się do niej przygotowują? Jak na szlaki migracyjne ptaków wpływają zmiany klimatu? Które gatunki zysk
Published 09/01/24
Dr hab. Aleksander Wójtowicz, historyk literatury, badacz ruchów awangardowych i ptasiarz w rozmowie ze Stanisławem Łubieńskim.Jakie jest najsłynniejsze ptasie zdanie literatury pięknej? Alegorie, symbole, metafory - ptaki są przedmiotem czy podmiotem literatury? Jak pisał o przyrodzie polski noblista Czesław Miłosz? Czy lepiej jest przeczytać fachowe atlasy, czy zadowolić się ulotnym obrazem ptaka na krzaku dzikiej róży, czyli czego uczy nas wiersz Juliana Kornhausera „Kwiczoł”.
Published 08/18/24
Badania prowadzone w wielu krajach pokazują, że koty zabijają i ranią co roku miliardy organizmów. Dr hab. Michał Żmihorski apeluje o niewypuszczanie kotów z domu i zatrzymanie masakry, która dzieje się w polskich miastach i wsiach. Drugi temat to krajobraz Puszczy Białowieskiej po gradacji kornika.
Published 08/04/24
Czy do słuchania ptaków dobrze jest zamykać oczy? Jak uczyć się ptasich treli i czy zawsze warto ufać aplikacjom rozpoznającym głosy? Gardła zdzierają tylko samce czy samice też mają swoje piosenki? Jakie są ptasie rekordy w śpiewaniu bez przerwy i jak brzmi drozd rudobrzuchy?
Published 07/21/24
Monitoring Ptaków Polski to program koordynowany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dzięki niemu wiemy, które gatunki są coraz liczniejsze, a których liczebność spada. Niestety trendy spadkowe dotyczą między inny ptaków krajobrazu rolniczego. Dlaczego tak się dzieje i co nam to mówi o stanie środowiska naturalnego opowiada Tomasz Chodkiewicz.
Published 07/07/24
Doktor Zuzanna Jagiełło, ekolożka i ornitolożka opowiada o tym po co ptakom gniazda i czym się od siebie różnią. Czy lepsze są dziuple czy zawieszane na drzewach budki lęgowe? Dlaczego niektóre gatunki chętnie wykorzystują materiały antropogeniczne i jakie to niesie ze sobą konsekwencje? I wreszcie: dlaczego kraby pustelniki mieszkają w plastikowych śmieciach?
Published 06/23/24
Chyba wszyscy znamy kaczki, gęsi, orły czy bociany i potrafimy te gatunki ptaków rozpoznać. Ale skąd się wzięły ich nazwy? Kto wymyślił nazwy naukowe i jak one są zbudowane? O tym i o wielu innych, równie ciekawych sprawach, Stanisław Łubieński będzie rozmawiał ze swoim gościem.
Published 06/09/24
Profesor Maciej Luniak, ekolog i ornitolog opowiada o uniwersytecie lat 50. i bzdurach radzieckiego neodarwinizmu. Tłumaczy czym jest synurbizacja i dlaczego wiele ptaków dobrze czuje się w mieście. Wyjaśnia dlaczego rewitalizacje często szkodzą parkom i dlaczego powinny być raczej nazywane renowacjami.
Published 05/26/24
Miejska ornitologia i wspaniały gość Księstwa Ptaków. Profesor Maciej Luniak w rozmowie ze Staszkiem Łubieńskim opowiada także o brutalnych początkach nauki o ptakach.
Published 05/12/24
Bez grzybów nie byłoby roślin, bez roślin nie byłoby owadów, a bez owadów nie byłoby ptaków. Kiedy zbierzemy choćby jeden element z tego systemu, wszystko zaczyna się chwiać i cała konstrukcja może się zawalić.
Published 04/28/24
"Nie będę przekonywał, że ptaki są najważniejsze, bo tak nie jest. Uważam, że każdy element świata przyrody jest ważny, a zmiany mogą zachwiać ekosystem".
Published 04/14/24