Episodes
Що призвело до перших революцій в Україні? Які суспільні зміни сталися завдяки цим подіям? Як юнацька сміливість допомогла Україні здобути незалежність? У фінальному епізоді згадуємо героїчну боротьбу українців за свободу, яка триває досі.
Published 06/06/22
Хто перший помітив у Конституції СРСР статтю про те, що кожна республіка може вийти із союзу? До чого призвела ця знахідка? Та як писалася Конституція України?
Published 06/06/22
Чому західний світ так прагнув консервації СРСР? Якими були ризики розпаду СРСР для світу? Промова Буша та спроба переконати не розвалювати Радянський Союз. Роль України у серпневому путчі та намагання російських військових захопити владу. Пропозиція нової союзної угоди від радянської влади. Та як понад 90% українців проголосували за незалежність?
Published 06/01/22
Що сталося 16 липня 1990 року та як це пов’язано з проголошенням незалежності України? Як депутати ухвалили доленосний документ – Декларацію про державний суверенітет і заявили своє прагнення до незалежності України? Як комуністична партія намагалися завадити ухваленню декларації? Кого прозвали “група 239”? Наскільки це був непростий процес та яких компромісів потребував?
Published 06/01/22
Початок незалежності та приватизація. Що сталося з флагманами народного господарства? Та чому не справдився прогноз про становлення України найбагатшою країною Європи після розпаду СРСР?
Published 05/23/22
Яким насправді було економічне життя в Радянському Союзі 80-х років. До чого призвела планова економіка? Чому маючи гроші люди майже нічого не могли купувати? Що відбувалося під виглядом фінансової реформи? Втрачені заощадження за все життя та становлення валюти незалежної України.
Published 05/23/22
Як пенсіонер із Калуша став живим смолоскипом? Що підштовхнуло Олексу ГІрника до цього відчайдушного вчинку? Він не був ані «буржуазним націоналістом», ані дисидентом. Однак його ім’я впродовж років боялися згадувати навіть рідні. Хто та чому згорів заради свободи?
Published 05/18/22
За кожним прожитим днем політв’язня Валентина Мороза слідкували мільйони людей, а його ім’я було у більшості популярних світових ЗМІ. На захист українця стали впливові політики США та Канади. А російський дисидент Андрій Сахаров навіть хотів розділити з ним Нобелівську премію миру. Як голодування стало новим проявом простестів?
Published 05/18/22
Системи освіти та культури в СРСР заради конструювання нової людини. Чому вихованці цієї системи бунтували проти неї? Роль мистецтва у становленні радянської людини. Та як українська культура долала тоталітарний спротив.
Published 05/11/22
Економічний крах перших років комуністичного експерименту і як доводилось виживати людям? Що приховуалося за "індустріалізацією, "рекордом Стаханова" та іншими красивими гаслами. Поява стихійних ринків та зародження контрабанди у західних регіонах України. Розбираємось з парадоксом радянської економіки разом з Вахтангом Кіпіані.
Published 05/11/22
Культ Перемоги десятиліттями був опорою радянської ідеології і міцно вкоренився у сучасній Росії. Помпезні паради на Красній площі у Москві і досі щороку збирають тисячі глядачів. Дізнаємося чому «День Побєди» в СРСР відзначали саме 9-го, а не 8-го травня, як у всьому світі? І як з’явилися головні символи цього так званого свята?
Published 05/02/22
Одні називають його святом весни, інші – Днем праці, або ж Днем солідарності трудящих, а в СРСР жартома називали "днем дачника". Чому в Україні 1 травня досі асоціюється з радянським минулим? Пригадаємо, чому й коли у світі почали відзначати цей день.
Published 05/02/22
Які наслідки мали безглузді спроби радянського режиму підкорити природу? Чому та навіщо у радянські часи замовчували екологічні катастрофи? Невідома Чернівецька хвороба та як аварія на Чорнобильській АЕС прискорила розпад СРСР.
Published 04/26/22
У вересні 1965 року Василь Стус, Іван Дзюба і В’ячеслав Чорновіл власноруч підписали собі вирок. Перед повною залою глядачів вони наважилися заявити про політичні арешти в СРСР. Чому його приклад борця хвилює нас і нині? Які питання щодо справи Стуса залишилися? І як державний адвокат Віктор Медведчук допоміг радянському режиму розправитися з поетом?
Published 04/18/22
Чому Оксана Мешко поміняла спокійне життя на боротьбу за справедливість? Як жінка очолила найвідомішу українську правозахисну організацію? Та як витримала постійні обшуки, напади та навіть заслання від радянського режиму.
Published 04/18/22
Шлях від сталініста до одного з засновників Української гельсінської групи. Як письменнику Миколі Руденку довелося кинути виклик радянській системі та яку ціну він завплатив за свою боротьбу.
Published 04/18/22
Як вчителька української мови боролася з несправиддлістю та радянським режимом? Історія Ірини Калинець, яскравої представниці антикомуністичного руху спротиву у Радянському Союзі.
Published 04/18/22
Свого часу вони оголосили СРСР свою власну війну. Чим закінчилася ця битва? Які втрати на них чекали? Чи відали вони, у що вплуталися? Цей епізод про долі шістдесятників, які не залишають байдужими.
Published 04/18/22
Вважається, що останній бій українських повстанців відбувся у квітні 1960-го на Тернопільщині. Однак, окремі воїни УПА не здалися ворогові аж до проголошення незалежності України. Дізнаємось, як склалися їхні долі.
Published 04/11/22
В Україні криваві події 1943-го під час Другої світової війни на Волині називають Волинською трагедією. Натомість у Польщі – різаниною. А за рішенням польського сейму вважають геноцидом. У цьому епізоді пригадаємо найбільш трагічні події українсько-польського протистояння.
Published 04/11/22
Площа України - майже 604 тисячі квадратних кілометрів. Однак ще у 17 столітті українська етнічна територія була значно більшою. Найбільшою за територією та населенням українців була Кубань, сьогодні Краснодарський край Російської Федерації. Згадуємо про втрачені землі та спроби кубанців приєднатися до України.
Published 03/31/22
Чи знаєте ви, що у Російській Федерації існує медаль «За повернення Криму»? Такі нагороди вручали не тільки кадровим військовикам армії Росії, але й українським колаборантам та колишнім силовикам спецпідрозділу «Беркут», які у березні 2014-го перейшли на бік ворога. Це вже не вперше Москва окуповує півострів. У 1918-му його вже захоплювали більшовики. Давайте згадаємо, як тоді Українській Народній Республіці вдалося встановити контроль над Кримом та визволити його від окупантів.
Published 03/31/22
Чому та як воникли? Чия Русь? Навіщо називати себе Третім Римом та центром православ’я. Впродовж століть Московія намагається обвести навколо пальця увесь світ. Мовляв, саме вона є спадкоємицею Київської Русі. Для чого це робилося? Давайте згадаємо разом справжню історію.
Published 03/31/22
Обрана ідентичність. Бути українцем! Чотири історії про дивовижних людей: Пилипа Орлика, Василя Вишиваного, Миколи Хвильового, Андрея Шептицького. Всі четверо були українцями з вибору, а не з народження.
Published 03/31/22