Episodes
Gościem Ani Hardej jest Kamila Szczubełek autorka książki „Droga do Wyraju. Demony Welesa. Tom 1”. Powieść jest debiutem literackim pisarki. Jak się debiutuje w Polsce? Czy kobiety piszą fantastykę tylko dla kobiet? Czy opowieść drogi cały czas jest uniwersalna? Dlaczego demony słowiańskie są cały czas tak popularne? - o tym usłyszycie w tym odcinku podcastu.
Published 09/06/21
Wikingowie inspirują od lat - powstają o nich filmy, komiksy, książki. Jednak to, co widzimy w rożnych produkcjach nie zawsze zgadza się z prawdą. Wikingowie nie nosili hełmów z rogami, to współczesny wymysł. Jeszcze mniej oczywiście wiemy o Słowianach i o ich kulturze. Z podań, baśni i legend czerpią pisarze, reżyserzy i twórcy różnych gadżetów. Gościem Ani Hardej jest Dariusz Leonhard rekonstruktor, pasjonat historii i właściciel sklepu ozdoby-wikingow.pl.
Published 07/22/21
Kim chcesz dziś być? Dzięki cosplayowi możesz być każdą postacią z gier, filmów i książek. Chodzi tu oczywiście o to, by jak najdokładniej odwzorować wygląd danej postaci. Oczywiście dobre wykonanie stroju jest bardzo ważne, ale umiejętności aktorskie też się przydadzą. Gościem Ani Hardej jest Maciek, który zajmuje się cosplayem. Jak wykonać dobry strój, jak zacząć, czy wśród cosplayerów jest rywalizacja - o tym usłyszycie w tym odcinku. Do tego w podcaście także o półnagich żeńskich...
Published 06/29/21
Jarosław Grzędowicz jest gościem tego odcinka podcastu. To pisarz, laureat nagrody Janusza A. Zajdla, autor świetnie m.in przyjętej serii Pan Lodowego Ogrodu. Głównym bohaterem cyklu jest Vuko Drakkainen, który samotnie rusza na ratunek ekspedycji naukowej. Seria łączy fantasy i science fiction. W rozmowie z Anią Hardej J. Grzędowicz mówi o tym, czy w fantastyce warto podążać za schematami, co by było gdyby więcej fantastycznych książek było w kanonie lektur, a także opowiada o swoich planach...
Published 06/24/21
Mea govannen! - to słowa, które zna każdy fan Tolkiena. W tym odcinku Ania Hardej rozmawia z członkami grupy Ennorath Justyną Zabost i Rafałem Repko o językach elfów. Tolkien był geniuszem, stworzył rozległy świat, a to wszystko dzięki pozdrowieniu Elen síla lúmenn' omentielvo ("Niech gwiazdy świecą nad godziną naszego spotkania"). Dlaczego? Jak to się stało, że powstały języki: Sindarin i Quenya? Tego dowiecie się z tego odcinka.
Published 05/06/21
Stanisław Lem był wizjonerem - przewidział smartfony, tablety, wideorozmowy, podróże w kosmos i wiele więcej. W szkole omawiane są niektóre dzieła pisarza np. "Bajki robotów", ale trzeba przyznać, że bardzo często to zniechęca do poznania innych jego książek. Ania Hardej w tym podcaście rozmawia z Krzysztofem Jankowskim, reżyserem filmu "Pokój", który powstał, na podstawie opowiadania "Podróż VII" z "Dzienników gwiazdowych". Dlaczego Lem nas nudził w szkole? Czy amerykańscy filmowcy ściągają...
Published 03/29/21
W tym odcinku Ania Hardej zajmuje się fascynacją japońską kulturą! Jej gościem jest Arkady Saulski autor książki "Czerwony lotos". Pisarz opowiada o tym, na czym się wzorował tworząc tajemniczy kraj Nippon i jego mieszkańców. A także o swoich związkach z Japonią. Wspólnie próbują znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego Japonia tak przyciąga?
Published 03/17/21
Gry planszowe są bardzo różne: są te imprezowe, których zasady poznamy w 10 minut, są też te bardzo rozbudowane, z kartami, kostkami, całymi armiami! Jak tworzy się gry planszowe? Kto je testuje? Czy za granie w Monopoly grozi ban? Co fani skomplikowanych planszówek myślą o tej popularnej grze? O tym wszystkim Ania Hardej rozmawia z Kamilem Sanexem Cieślą twórca gier i wydawca z Awaken Realms.
Published 02/25/21
Gościem Ani Hardej jest Marta Kisiel pisarka, laureatka nagrody im. Janusza A. Zajdla. Marta opowiada o swoich książkach fantastycznych, ale też o komedii kryminalnej. Pisarka należy do Hardej Hordy, czyli do nieformalnej grupy, zrzeszającej kilkanaście autorek książek fantastycznych. Jak wygląda sytuacja kobiet na rynku, czy jest inna niż mężczyzn? Po co Marcie bratowo-różowy zeszyt? Co robi kiedy przychodzi kryzysowy moment w czasie pisania?
Published 02/12/21
Ania Hardej w tym odcinku zajęła się malowaniem figurek. Często jak oglądamy filmiki lub czytamy blogi na ten temat, to widzimy całe stosy farb, do tego podkłady, rożne rodzaje pędzelków itd. Jednak żeby zacząć przygodę z malowaniem figurek wcale nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy! Od czego zacząć, jak najszybciej dojdziemy do wprawy, jakie są poziomy malowania - o tym wszystkim Ania Hardej rozmawiała z Kamilem Sanexem Cieślą, wydawcą gier planszowych, twórcą przystole.org.
Published 01/20/21
Fotografia w cyberpunkowym stylu jest coraz popularniejsza na świecie. Zdjęcia są mroczne, ciemne bardzo klimatyczne. Jednym z pierwszych fotografów w Polsce, który wykonuje takie zdjęcia jest Adam Fietkiewicz. W rozmowie opowiadał Ani Hardej o swoim cyklu fotografii inspirowanych filmem Blade Runner.
Published 12/25/20
Skąd w fantasy pojawiły się te wszystkie stwory - wampiry, trolle, krasnoludy? Autorzy czerpali przede wszystkim z baśni, legend i mitów. W tym podcaście Ania Hardej rozmawia z Anna Malewską doktorantką UKSW, która zajmuje się fantastyką, o historii fantasy. Czym inspirował się Tolkien tworząc Śródziemie? Kto był pierwszym polskim pisarzem fantasy? Czy wampir i wąpierz to to samo?
Published 12/04/20
Wiedźmin jest absolutnym fenomenem! Na jego podstawie powstały gry, seriale, filmy, komiksy i wiele więcej. Kiedy w latach 80. Andrzej Sapkowski wziął udział w konkursie organizowanym przez "Fantastykę" nie spodziewał się, że odniesie aż taki sukces. Mimo, że książki są popularne, jedni Sapkowskiego lubią, inni śmieją się, że "wziął pieniądze z góry", w każdym wywiadzie mówi co innego, jest niemiły i obraża fanów gier. Jaki tak naprawdę jest Pan Andrzej? Jak powstawały książki o wiedźminie? O...
Published 11/11/20
Gościem Ani Hardej jest Arkady Saulski, autor takich książek jak między innymi "Serce Lodu" i "Krew Kamienia". Ma na swoim koncie książki fantasy, a także science fiction, choć - jak mówi - u niego zawsze było więcej fiction niż science. Jak napisać dobrą książkę, czy pisarz powinien spełniać prośby czytelników, czy klasyczne fantasy się teraz jeszcze sprawdza? Arkady opowiada także o marzeniu bycia autorem westernów.
Published 10/16/20
Jacek Piekara to pisarz znany między innymi z cyklu inkwizytorskiego. Głównym bohaterem jest w nim inkwizytor Mordimer Madderdin. Akcja dzieje się w alternatywnym świecie i jest osadzona w renesansie. Jacek Piekara w rozmowie z Anią Hardej opowiada o tym, dlaczego zainteresował się polowaniami na czarownice, o reakcji księży na jego książki, a także o swojej nigdy niewydanej, tajemniczej powieści.
Published 09/09/20
Ania Hardej tym razem rozmawia z Andrzejem Ziemiańskim - jednym z najpopularniejszych pisarzy w Polsce. To on stworzył słynną Achaję! Teraz powrócił z nową książką "Cyberpunk. Odrodzenie". Jak mówi: od wielu lat pisze jedną książkę, tylko scenografia się zmienia. Raz jest to świat pełen nowoczesnych urządzeń, innym razem jest wypełniony magią.
Published 08/29/20
W tym odcinku wrócimy do czasów dzieciństwa. Power Rangers, to kwintesencja lat 90! Fabuła była prosta - piątka wojowników musi przeciwstawić się złu i uratować świat. Nastolatkowie zostali wezwani przez Zordona, czyli gadającą głowę w akwarium, dostali kombinezony i zordy. Fabuła była prosta, ale sam proces powstawania tego serialu już nie. Część scen była kręcona w USA, a część w Japonii. W dzieciństwie nie widzieliśmy, że potwory walczą z zordami na tle dziwnych budynków, których z...
Published 08/14/20
Patetyczni, w obcisłych strojach, obdarzeni nadludzką siłą - mowa oczywiście o superbohaterach! Skąd się wziął ich fenomen, jaka jest ich historia, jakie pierwowzory? W rozmowie Ania Hardej i jej gość porównują amerykańskich herosów z polskimi i europejskimi. My mamy swoich, takich jak: Wilq, Bler, Jan Hardy; za oceanem mają Batmana, Supermana czy Kapitana Ameryka. Czym się różnią, co ich łączy? Ania Hardej rozmawiała o tym z Tomkiem Kołodziejczakiem dyrektorem wydawniczym działu komiksów...
Published 07/29/20
Historie alternatywne tworzy się zwykle po to, żeby dokończyć zdanie: co by było gdyby... Tak właśnie zrobił Robert Szmidt w swojej książce Zgasić Słońce. Jak się okazuje fantastyka i historia mają ze sobą sporo wspólnego i oczywiście mogą się przenikać. Czym jest patriotic fantasy? Czy Piłsudski mógłby być superbohaterem? Po co nam realizm magiczny? O tym w nowym podcaście Ani Hardej.
Gość: Robert Szmidt pisarz, autor książki Zgasić Słońce. Szpony Smoka.
Published 07/04/20
Ania Hardej rozmawia z Marcinem Przybyłowiczem kompozytorem muzyki m.in. do gier Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon. Po jakie dziwne instrumenty sięgał Marcin? Dlaczego muzyka do Wiedźmina 3 jest niedoskonała? Marcin opowiada jak wygląda proces tworzenia muzyki do fantastycznego świata. Muzyka do filmów i gier jest coraz popularniejsza. Są specjalne imprezy jej poświęcone, a gracze, czy też widzowie potrafią często po jednej nutce rozpoznać dany motyw muzyczny.
Published 05/22/20
Świat Gwiezdnych Wojen fascynuje już od lat 70. To opowieść uniwersalna - pokazuje walkę dobra ze złem. Do tego świat jest niezwykle barwny, pełen dziwnych stworów i maszyn. Trzeba przyznać, że sama technologia czy też nauka nie jest ważna w tej opowieści. Najlepszym przykładem jest pomyłka Hana Solo w filmie Nowa Nadzieja. Han mówił, że pokonał "trasę na Kessel w mniej niż 12 parseków". Podczas, gdy parsek w astronomii jest używany nie jako jednostka określająca czas, a odległość (długość)....
Published 05/20/20
Gra Death Stranding pokazuje jedną z wizji przyszłości. Ten świat jest nam obecnie bardzo bliski, tak jakby twórcy przewidzieli co się będzie działo w realnym życiu. Kurierzy jako bohaterowie roznoszący paczki, izolacja, ludzie żyjący w małych grupach - ta wizja przyszłości prawie się spełniła z powodu pandemii koronawirusa. W filmach i grach przyszłość nie zawsze wygląda optymistycznie. A co jeśli to wszystko co widzimy na ekranach jest teraźniejszością? Które wizje już się spełniły?...
Published 05/06/20
Gra Death Stranding pokazuje jedną z wizji przyszłości. Ten świat jest nam obecnie bardzo bliski, tak jakby twórcy przewidzieli co się będzie działo w realnym życiu. Kurierzy jako bohaterowie roznoszący paczki, izolacja, ludzie żyjący w małych grupach - ta wizja przyszłości prawie się spełniła z powodu pandemii koronawirusa. W filmach i grach przyszłość nie zawsze wygląda optymistycznie. A co jeśli to wszystko co widzimy na ekranach jest teraźniejszością? Które wizje już się spełniły?...
Published 05/06/20