Episodes
„I taki to jest miesiąc w kulturze” to podcast, w którym rozmawiamy o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych. W listopadzie naszymi głównymi tematami są „Anora”, film Seana Beakera, który zdobył główną nagrodę w Cannes, płyta, którą niespodziewanie wydał Kendrick Lamar, przemowa Nan Goldin w Berlinie, w której opowiedziała się po stronie ofiar ludobójstwa w Gazie. A także o książkach, które najbardziej podobały nam się w tym miesiącu, w tym „James” Percivala Everetta i „Na czworakach”...
Published 11/29/24
Czy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma być ikoną, a jeśli nie, to czym? Rozmawiają Jakub Głaz i Marcin Zgliński.
Jest minimalistyczne, proste, nie dominuje nad otoczeniem – wydawałoby się, że budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej został zaprojektowany tak, by godzić, a jednak tuż po otwarciu wzbudził gorącą dyskusję o tym, jakie jest i jakie powinno być muzeum.
Otwarcie budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to zwieńczenie wieloletniego procesu i finał drogi, o której na łamach Mint...
Published 11/15/24
🟢 Czy Donalda Trumpa pokona film o Trumpie i co zobaczyliśmy na otwarciu MSN i gali Nagrody Literackiej Nike? A także o artystce, która może wkrótce podbić polską scenę muzyczną. O tym rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu „I taki to jest miesiąc w kulturze”.
🟢 To był miesiąc, w którym poznaliśmy laureatkę tegorocznej Nagrody Nike, w Warszawie otworzyło się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a do kin wszedł film, który może mieć wpływ na zbliżające się wielkimi krokami wybory w Stanach...
Published 10/31/24
Co kryje się za najsłynniejszym cyklem obrazów Wojciecha Fangora?
Obserwatorium gwiazd w Summit, era hipisów i wystawa w nowojorskim Guggenheim Museum. To wszystko splata się w niezwykłej historii wyjazdu jednego z najważniejszych polskich malarzy XX wieku do USA. O wystawie „Fangor. American Dream” rozmawiamy z prezeską Krupa Art Foundation, Katarzyną Młyńczak-Sachs.
Katarzyna Młyńczak-Sachs opowiada, dlaczego Wojciech Fangor – w latach 50. uznany w Polsce malarz – decyduje się na...
Published 10/18/24
Jaki to był miesiąc w kulturze? Jak zwykle opowiedzieli o tym nasi prowadzący: Aleksander Hudzik (sztuka), Angelika Kucińska (muzyka), Kinga Sabak (literatura) i Michał Walkiewicz (film). W najnowszym odcinku podcastu I taki to jest miesiąc w kulturze wszyscy rozmawiali o filmach za sprawą kontrowersyjnego werdyktu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
A co w literaturze?
Kinga Sabak opowiedziała o książce biograficznej „Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej” autorstwa Justyny...
Published 10/04/24
Rozmowa wokół książki „Zakaz gry w piłkę”
Czy dzieci należy rozpatrywać w kategorii klasy społecznej? Skąd w dorosłych bierze się niechęć do najmłodszych? Razem z Kacprem Peresadą, którego esej na temat nienawiści wobec dzieci ukaże się w kolejnym wydaniu Mint, rozmawiamy o książce Michała R. Wiśniewskiego „Zakaz gry w piłkę. Jak Polacy nienawidzą dzieci”.
Partnerką podcastu Mint jest wrocławska Krupa Art Foundation.
Od 25 września w Krupa Art Foundation będzie można oglądać prace...
Published 09/13/24
Partnerką podcastu Mint jest wrocławska Krupa Art Foundation. W galerii fundacji trwa wystawa Wojciecha Fangora „American Dream” prezentująca prace jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku.
Na wystawie można zobaczyć najsłynniejsze, abstrakcyjne obrazy malarza, w tym te, które trafiły na wystawę Fangora w nowojorskim muzeum Guggenheima. Tymczasem wrocławskiej wystawie, którą odwiedziło już blisko 10 tysięcy osób, towarzyszy katalog, który ukaże się na początku września. Sama...
Published 08/30/24
W połowie sierpnia w podcaście Mint rozmawiamy o tematach i tekstach, które pojawiły się na naszych łamach w tym miesiącu. Tym razem naszym gościem jest Mateusz Demski, autor piszący o fotografii. Przyglądamy się działaniom Muzeum Fotografii w Krakowie, które powstało w 1986 roku. Trzy lata temu otworzono nową przestrzeń muzealną przy ulicy Rakowickiej, gdzie od początku lata można oglądać imponującą wystawę główną, „Co robi zdjęcie?”.
Wystawa przygotowana przez zespół pod kierownictwem...
Published 08/16/24
I taki to jest miesiąc w kulturze: lipiec. Podsumowanie półrocza w kulturze, Brat i wszystko inne
W najnowszym podcaście Mint Magazine podsumowujemy pierwsze półrocze 2024 roku w kulturze. Rozmawiamy o muzyce, sztuce, kinie i literaturze w składzie: Angelika Kucińska, Aleksander Hudzik, Michał Walkiewicz i Kinga Sabak. Nagrywamy w studio newonce
Muzyka
Angelika Kucińska przypomina słynną wypowiedź Neila Portnowa z 2018, w której zasugerował, że aby kobiety mogły odnosić sukcesy w branży...
Published 07/26/24
🟢 Co drugi odcinek podcastu Mint jest zarezerwowany dla tematów, tekstów i osób bohaterskich, które pojawiły się na łamach magazynu w ostatnim miesiącu.
Patronem odcinka jest galeria Trafostacja Sztuki w Szczecinie, gdzie do 8 września trwa wystawa kenijskiego malarza Richarda Onyango, jednego z najważniejszych artystów wschodniego wybrzeża Afryki. „Kangalika” to pierwsza, duża retrospektywa artysty w Polsce. Polecamy uwadze! Więcej informacji znajdziecie na www.trafo.art.
🟢 Za nami...
Published 07/12/24
Czerwcowy podcast rozpoczynamy od burzy wokół obrazu „Zdejmij mundur, przeproś matkę” namalowanego przez Annę Grzymałę w 2021. Obraz zaprezentowany na wrocławskim Survivalu rozwścieczył prawicowych komentatorów, doszło do zdewastowania gabloty wrocławskiej galerii. Kontekst powstania dzieła i reakcje które wywołał w internecie omawiamy w pierwszej części podcastu. Rozmawiamy też o tym dlaczego i czy w ogóle pisarze, muzycy czy filmowcy reagują na kryzys migracyjny.W czerwcu poznaliśmy nową...
Published 06/28/24
W połowie czerwca podcast I taki to jest miesiąc w kulturze w czerwcu przenosi się do Teksasu i do Krakowa. Do Teksasu w połowie XIX wieku dotarła sprowadzona przez księdza Moczygembe grupa Ślązaków, a ich osada dała początek istniejącemu do dziś miasteczku Panna Maria. Z Krakowa łączy się z nami Ziemowit Szczerek, który na łamach Mint recenzował reportaż Ewy Winnickiej „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie”.
Rozmawiamy nie tylko o książce ale i o polskich legendach...
Published 06/14/24
W majowym odcinku podcastu I taki to jest miesiąc w kulturze Michał Walkiewicz, Angelkika Kucińska, Maria Karpińska i Aleksander Hudzik rozmawiają :
1. Festiwalu w Cannes, z którego Michał Walkiewicz przyjechał rozczarowany. Powodem przede wszystkim nudny konkurs główny festiwalu, w którym zwycięstwo odniósł rewelacyjny „Anora” Seana Bakera (znanego z „Florida Project” czy „Red Rocket”).
2. Ministrze Kultury Hannie Wróblewskiej. To zaskakujący wybór, bo wieloletnia dyrektora Zachęty jak...
Published 05/31/24
Czas na zmianę! Od maja będzie można słuchać podcastu „I taki to jest miesiąc w kulturze” dwa razy w miesiącu. W połowie każdego miesiąca wraz z zaproszoną do studia osobą będziemy rozmawiać o istotnym temacie lub tekście, który szczególnie was zainteresował.W tym miesiącu rozmawiamy o Biennale w Wenecji, którego recenzję możecie przeczytać w 30. numerze Mint. Jak co miesiąc nagrywamy w studio newonce’a, prowadzącym jest redaktor naczelny magazynu, Aleksander Hudzik, a gościem tego odcinka...
Published 05/17/24
„I taki to jest miesiąc w kulturze” to podcast magazynu Mint, w którym raz w miesiącu w gronie stałych ekspertów rozmawiamy o tym, co ważnego dzieje się w kulturze. Cztery tematy ze świata filmu, muzyki, sztuki i literatury, a ponadto – co w danym miesiącu najbardziej zaciekawiło, co najmocniej rozczarowało, i na co z niecierpliwością czeka grono prowadzących.
W tym odcinku Michał Walkiewicz, Angelkika Kucińska, Maria Karpińska i Aleksander Hudzik rozmawiają :
Filmie „Back to Black”,...
Published 04/26/24
W pierwszym odcinku usłyszycie Michała Walkiewicza, autora rubryki „Ile na dziesięć”, recenzentkę muzyczną Angelikę Kucińską i redaktora naczelnego Mint, Aleksandra Hudzika. Gospodarzem podcastu jest studio newonce.
W odcinku usłyszycie o:
„Strefie Interesów” Jonathana Glazera i zamieszaniu, które wywołał reżyser po przemowie na gali Oscarów.
Beyonce i jej nowym albumie „Act II” i debacie wokół tego czy czarne artystki mogą śpiewać muzykę country.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej,...
Published 03/29/24