Episodes
W dzisiejszym setnym już odcinku sięgamy po opus magnum Olgi Tokarczuk i przyglądamy się historii Jakuba Franka – dla jednych […]
Published 10/29/23
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z jedną z najciekawszych polskich pisarek młodego pokolenia. O pisaniu na swoich zasadach. O tym, czy gniew może być konstruktywny. A także o Jerzym Malinowskim i kotach. Wydawnictwo Cyranka.
Published 10/15/23
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o głośnym debiucie nominowanym do Literackiej Nagrody „Nike”, czyli o GTA, Waldusiu Kiepskim i South Parku, topiącej się narracji i kulturowym recyklingu. Między innymi. Wydawnictwo Ha!art.
Published 10/01/23
W dzisiejszym odcinku Douglas Stuart przenosi nas do szorstkiego Glasgow, gdzie wśród brutalnych potyczek młodocianych protestantów i katolików rodzi się zakazane uczucie. Tłum. Maciej Studencki, Wydawnictwo Poznańskie.
Published 07/09/23
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o prepersach, kryptowalutach, metropoliach i sztucznej inteligencji. Czy jest się czego bać? Naszym gościem jest autor powieści "Mam przeczucie" Łukasz Krukowski. Wydawnictwo Cyranka.
Published 06/18/23
Czy Tołstoj miał rację, że każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób? Jak nieszczęśliwi są biedni, a jak bogaci? W dzisiejszym odcinku po raz kolejny przyglądamy się francuskiej rodzinie. Tym razem mieszczańskiej. Tłum. Wiktor Dłuski. Wydawnictwo Filtry.
Published 06/11/23
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o tym, dlaczego nie chcieliśmy czytać Henryka Sienkiewicza i co dał nam powrót do słynnej trylogii […]
Published 05/28/23
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o kobiecych zmaganiach i metamorfozach. Będzie to historia oswobodzenia i klasowego transferu z happy endem. Przynajmniej tak się może wydawać. Tłum. Joanna Polachowska. Wydawnictwo Pauza.
Published 05/21/23
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o poruszającej historii buntu pod wodzą Tomasza Müntzera i jego wpływu na postrzeganie współczesnych nierówności społecznych. Tłum. Katarzyna Marczewska. Wydawnictwo Literackie.
Published 05/14/23
Rozmowa o jednej z największych powieści antywojennych w literaturze światowej, „krótkiej i popapranej, bo o masakrze nie sposób powiedzieć nic inteligentnego.” Słowa autora. „Rzeźnia numer pięć” Kurta Vonneguta gości w kolejnej odsłonie cyklu “Klasyczne brzmienie”, w którym słuchamy klasyki literatury w audio. Partnerem cyklu jest Audioteka, tylko dobrze opowiedziane historie.
Published 04/30/23
Rozmowa z Joanną Bator o jej najnowszej książce "Ucieczka niedźwiedzicy". Zbiór opowiadań – a może jednak powieść? – o bezgranicznej empatii, smutku, lecz także wolności i skomplikowanej relacji z mrocznym "ja". Wydawnictwo Znak.
Published 04/23/23
Historia 1700 młodych Galisyjczyków, którzy wyjechali na Kubę, aby zapewnić sobie i swoim rodzinom lepszą przyszłość. Wyjechali do raju, który dla nich okazał się piekłem. Zostali oszukani, sprzedani do niewoli, większość z nich zginęła na plantacjach trzciny cukrowej. Bibiana Candia wskrzesza ich historię, tworząc zapadającą w pamięć narrację, złożoną z wielu głosów, mitów i kultur. Tłum. Katarzyna Okrasko, Wydawnictwo ArtRage.
Published 04/16/23
W kolejnym odcinku Klasycznego Brzmienia o tym, że “ktoś musiał zrobić doniesienie na Józefa K., bo mimo że nic złego nie popełnił, został pewnego ranka po prostu aresztowany”. Partnerem cyklu jest Audioteka, oferująca największy wybór audiobooków po polsku! www.audioteka.pl.
Published 04/02/23
O pierwszej wydanej po polsku książce noblisty Abdulrazaka Gurnaha. „Powróceni” to powieść o afrykańskiej tożsamości rozdartej rękoma Europejczyków. Jak dotkliwe były skutki kolonializmu i czy ludność Afryki boryka się z nimi do dziś? Tłum. Krzysztof Majer, Wydawnictwo Poznańskie.
Published 03/19/23
W ramach cyklu „Klasyczne brzmienie” rozmawiamy o klasycznym romansie wszech czasów „Wichrowych Wzgórzach” Emily Brontë – powieści napisanej prawie 180 lat temu, a mimo to, a może właśnie dlatego, niezwykle intrygującej i magnetycznej. Partnerem cyklu jest Audioteka, oferująca największy wybór audiobooków po polsku!
Published 03/05/23
Rozmowa z Katarzyną Michalczak, autorką książki „Synu, jesteś kotem”. O rodzinnym projekcie literackim, spektrum autyzmu i o tym, jak wygląda relacja matki i syna, gdy komunikacji trzeba się uczyć od podstaw. Wydawnictwo Cyranka.
Published 02/12/23
Rozmawiamy o „Bliskich” Annie Ernaux, zeszłorocznej laureatki nagrody Nobla. Czy język może być powodem do wstydu? Jakiej odwagi wymaga analiza własnego dzieciństwa i jak na jej podstawie zdefiniować dorosłego siebie? Tłum. Agata Kozak, Wydawnictwo Czarne
Published 01/29/23
W ramach cyklu "Klasyczne brzmienie" rozmawiamy o "Roku 1984". Dlaczego dystopia George'a Orwella nie traci na aktualności? Po co komu nowomowa? I co zrobić, gdy Wielki Brat zapragnie naszych umysłów? Partnerem cyklu jest Audioteka, oferująca największy wybór audiobooków po polsku!
Published 01/22/23
Nowy rok rozpoczynamy rozmową o "Chołodzie", najnowszej powieści Szczepana Twardocha. Teren wydaje się być znajomy: I połowa XX wieku, bohater pochodzący ze Śląska, epickie tło dziejowe. Autor serwuje jednak woltę i prowadzi nas przez Arktykę w zaskakującą stronę – do miejsca poza czasem, cywilizacją i wielką historią. Wydawnictwo Literackie.
Published 01/08/23
O tym, które odcinki słuchały się najlepiej i które książki uważamy za najważniejsze lektury mijającego roku. A także o tym, dlaczego nagrywamy podcast i jak chcemy, aby wyglądał w kolejnych dwunastu miesiącach.
Published 12/31/22
Rozpoczynamy nowy cykl „Klasyczne brzmienie”! Od teraz usłyszycie nas nie dwa, a trzy razy w miesiącu. Dodatkowy, trzeci odcinek poświęcimy klasyce literatury w wersji audio. Cykl otwieramy superprodukcją Audioteki – słuchowiskiem powieści Stanisława Lema „Niezwyciężony”. Niezwyciężony, krążownik drugiej klasy, ląduje na planecie Regis III. Jego misją jest odnalezienie załogi statku kosmicznego Kondor, który wylądował na tajemniczej planecie, po czym zaginął. Dalej jak u Lema... to, co...
Published 12/18/22
Codzienność tytułowego Robaka zdominowana jest przez pornografię – nałóg zaburzający jego funkcjonowanie na wielu poziomach. Na idące ulicą kobiety spogląda jak na mięso, a przed innymi spuszcza wstydliwie głowę, gubiąc ich spojrzenia. To historia rozpoczynająca dyskusję o toksycznej męskości zawieszonej w bezładzie, gdzieś pomiędzy wymogami kultury a pragnieniami natury. Wydawnictwo Filtry.
Published 12/04/22
Opowieści niesamowite – klasyczne opowiadania, nowele i mikropowieści – w duchu Poe i Lovecrafta, lecz tym razem w sosie latynoamerykańskim. Groza, tajemnica, bizarność prosto z Argentyny, Meksyku czy Nikaragui z przełomu XIX i XX wieku. Tłum. Tomasz Pindel, Nina Pluta. Państwowy Instytut Wydawniczy.
Published 11/20/22
Opowieść o dwóch nastoletnich przyjaciółkach, Isorze i Shit, z których jedna jest ślepo wpatrzona w drugą. Shit odkrywa w sobie budzącą się właśnie seksualność, Isora zdaje się wiedzieć o niej już wiele. Isora w ogóle zdaje się wiedzieć wiele, Isora jest "hej do przodu". Nad nimi ośli brzuch. Pod nimi Teneryfa, w której bebechach znika to, co wyrzuca z siebie Isora. Między nimi bezczelnie odważny język, który Andrea Abreu postanowiła zarejestrować, bo nie zrobiła tego nawet Akademia Języka...
Published 11/06/22