Episodes
Inwestycje w akcje lub poprzez akcyjne fundusze inwestycyjne mogą przybierać różne formy i oprócz np. kryterium geograficznego czy wielkości spółek, mieć tzw. charakter tematyczny. W dzisiejszym odcinku opowiadamy o Value Investing, a więc o stylu, który skupia się na poszukiwaniu wewnętrznej wartości spółek, niekiedy przy wycenach, które tej wartości nie oddają.
Odmianą stylu Value jest również tzw. Moat Investing (z ang. fosa), a więc taki styl, który skupia się na poszukiwaniu spółek,...
Published 09/25/24
W ostatnich dniach każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z inwestycjami i styka się z ankietą MIFID, określając swoją wiedzę, doświadczenia rynkowe, oczekiwania, a wreszcie uzyskując informację o adekwatnych rozwiązaniach inwestycyjnych, z pewnością zauważył 3 pytania dotyczące inwestowania z uwzględnieniem czynników zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważone inwestowanie odnosi do uwzględniania w strategii aspektów: środowiskowych (E), społecznych (S) i ładu korporacyjnego (G). W praktyce okazuje...
Published 09/12/24
Najnowszy odcinek naszej serii poświęcamy analizie technicznej. Jest to jedna z metod analizy rynku kapitałowego, której przedmiotem nie jest ocena wewnętrznej wartości np. spółki czy innego podmiotu, ale sam wykres cen instrumentów. Zakłada ona, że rynek jest idealnie efektywny: wszelkie informacje w tym samym czasie trafiają do jego uczestników i maja swoje odzwierciedlenie w cenach instrumentów.
Choć trudno wyobrazić sobie analizę techniczną bez komputerów, to kiedyś maklerzy i analitycy...
Published 08/26/24
Gościem odcinka i rozmówcą Michała Trojanowskiego jest Łukasz Bugaj, CFA - Doradca Inwestycyjny i Analityk w Biurze Maklerskim Banku Millennium.
Od czego - według Doradcy Inwestycyjnego - najlepiej rozpocząć udane inwestowanie? Od wyboru idealnego instrumentu lub strategii? Szczęścia? Otóż odpowiedź może wydawać się przewrotna, ale całą przygodę z inwestycjami warto zacząć od...posprzątania domowego budżetu, optymalizacji zobowiązań, ustalenia nawet minimalnych kwot z przeznaczeniem na...
Published 08/19/24
Naszą serię o finansach behawioralnych wieńczymy dość przewrotnym pytaniem: Czy zyski mogą być powodem do negatywnych emocji, a straty mogą cieszyć? Z pozoru wydaje się to naiwne podejście...ale może mieć ogromny wpływ na podejmowane decyzje inwestycyjne. Co więcej, badania nad tym zagadnieniem zaowocowały teorią, za którą dwóch psychologów - Tverski i Kahneman - otrzymało nagrodę Nobla.
Zapraszamy!
Published 08/12/24
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego podejmujecie takie, a nie inne decyzje, jeśli chodzi o swoje pieniądze?Jeśli nie, to zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka z mini-cyklu związanego z finansami behawioralnymi. Dziś opowiemy o tzw. heurystykach - a więc o wzorcach zachowań, które niekiedy wydają się podświadome i racjonalne...ale czy takie są w rzeczywistości? O m.in. podążaniu za "tłumem" i nieustannym ścieraniu się chciwości ze strachem rozmawiają: Michał Trojanowski i Roman...
Published 08/06/24
W ramach wakacyjnych podróży z mikrofonem MTFI zapraszamy do mini-cyklu odcinków poświęconych finansom behawioralnym. Jest to dziedzina nauki, która od strony psychologicznej stara się zgłębić wpływ emocji, doświadczeń i nawyków na decyzje finansowe. W tym cyklu postaramy się wskazać najczęstsze pułapki, które w naturalny sposób nasz umysł może na nas zastawiać przy okazji inwestowania..a warto sobie zdawać z nich sprawę. Zapraszamy!
Published 07/29/24
Sezonowość na rynkach kapitałowych to pewien historyczno-statystyczny wzorzec, który pokazuje, które miesiące w roku charakteryzują się lepszymi lub gorszymi stopami zwrotu. Zadziwiające jest jednak to, że wielu uczestników rynku go zna, zdaje sobie sprawę z jego czysto historycznego charakteru, a jednak się jej poddaje.
Czy zatem jest to zjawisko, które warto wykorzystywać przy inwestowaniu, a może ma ono wymiar raczej spekulacyjny i tylko stanowi pretekst wpisujący się w szeroko pojęty...
Published 07/22/24
Na arenie międzynarodowej wciąż mamy do czynienia z różnymi wydarzeniami geopolityki, którą w zasadzie możemy odmieniać przez wszystkie przypadki: wybory parlamentarne, zamachy terrorystyczne, napięcia w relacjach handlowych czy wreszcie konflikty zbrojne (Rosja-Ukraina, Bliski Wschód)...a przecież to tylko wydarzenia, o których już wiemy.
Nawet w kontekście zbliżających się na jesieni wyborów prezydenckich w USA, w najnowszym odcinku staramy się odpowiedzieć na pytanie: czy geopolityka...
Published 07/15/24
Po 2 miesiącach przerwy zapraszamy do nowych odcinków na naszym Kanale- z kolejną porcją ciekawych informacji z obszaru funduszy inwestycyjnych i rynków kapitałowych! Często w komentarzach i różnego rodzaju opracowaniach możemy spotkać się z pojęciem, że akcje są relatywnie tanie lub drogie? Co to jednak oznacza w praktyce? Czy da się to określić? I jakich narzędzi do takiej oceny używają także zarządzający dobierający akcje spółek do portfeli funduszy akcyjnych? O tym posłuchasz w naszym...
Published 07/15/24
Pośród form funkcjonowania funduszy inwestycyjnych możemy znaleźć te, które są zarządzane aktywnie jak i pasywnie.
Fundusze aktywne starają się stosować strategie umożliwiające wypracowanie stóp zwrotu przekraczających tzw. benchmark (indeks odniesienia) lub próbują wykorzystywać rożnego rodzaje nierównowagi rynkowe. Z kolei rozwiązania pasywne, najcześciej kojarzone z tzw. ETFami mają przede wszystkim replikować zachowanie konkretnego indeksu.
Czy zatem te dwie formy wzajemnie się...
Published 04/09/24
Inwestować można oczywiście samodzielnie - szczególnie w dobie globalizacji i cyfryzacji rynków kapitałowych. Nie zawsze jednak mamy odpowiednią widzę, czas i możliwości by śledzić wszystkie rynki. Z pomocą przychodzą usługi zarządzania aktywami. Można je posegregować według zaangażowania inwestora w proces decyzyjny: od tych pasywnych (zarządzanie portfelowe), poprzez doradztwo inwestycyjne, kończąc na samodzielnym inwestowaniu.
Specyficzną, powszechną i najbardziej dostępna formą takich...
Published 03/25/24
Ten odcinek to kontynuacja wątku związanego z bezpieczeństwem uczestników funduszy inwestycyjnych. Wiemy już, że fundusze nie podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, ale pomiędzy TFI, uczestnikami i KNF, stoi jeszcze Depozytariusz. Tak jak kustosz w muzeum pilnuje wystawy i dba o bezpieczeństwo wystawionych dzieł, organizuje ruch zwiedzających, tak ten wyjątkowy podmiot prowadzi rachunki funduszy, a także dba o to, by polityka funduszu była właściwie realizowana oraz by aktywa były...
Published 03/18/24
Fundusze Inwestycyjne, pod kątem bezpieczeństwa różnią się np. od depozytów tym, że nie podlegają pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki BFG depozyty do kwoty o równowartości 100 tyś EUR podlegają 100% gwarancji. Nie oznacza to jednak, że fundusze nie stosują mechanizmów zabezpieczających. Oprócz kontroli KNF, zapisów ustawowych, polityki inwestycyjnej, limitów koncentracji i płynnouściowych, istotną kwestią jest odziellna osobowość prawna funduszu od Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych czy...
Published 03/11/24
Kontynuujemy wątek z poprzedniego tygodnia, dotyczący market timingu. Z przytoczonych przez Piotra Siegiedę statystyk wynika, że market timing jest bardzo trudny nie tylko wtedy, gdy rynki rosną lub są na szczytach, ale także wtedy, gdy mamy do czynienia z wyprzedażą.
A czy efektywności inwestycji może sprzyjać "aktywne" obracanie portfelem funduszy i częste zmiany klas aktywów? A może cierpliwość jest lepszym wyjściem? O tym posłuchasz w tym odcinku.
Zapraszamy!
Published 03/04/24
Czyż inwestowanie idealnie na "dołkach" i sprzedawanie instrumentów finansowych tuż przed spadkami nie brzmi wspaniale? Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste, a próby "idealnego" momentu do kupna czy sprzedaży mogą przynieść więcej złego, niż korzyści! Dlaczego zatem ta pokusa jest tak silna i powtarza się wśród inwestorów? O timingu rynkowym, a więc o poszukiwaniu tego mitycznego "Graala" inwestycyjnego rozmawiają Michał Trojanowski i Piotr Siegieda.
Zapraszamy!
Published 02/26/24
W naszej podróży przez świat inwestycji zatrzymujemy się na rynkowych prognozach. Próby przewidzenia przyszłości stanowią bowiem bardzo silną pokusę dla inwestorów. Część projekcji może szokować, inne będą wieszczyć kataklizmy, a jeszcze kolejne będą doszukiwały się powtarzalnych schematów. W rzeczywistości jednak bazują one na różnych modelach statystycznych i na próbach z przeszłości - co niestety nie jest idealnym prognostykiem na przyszłość. Czy zatem warto je traktować jako beletrystykę,...
Published 02/19/24
Polska giełda stanowi pod względem kapitalizacji nieco ponad 0,1% światowych giełd. Z tego punktu widzenia, dostęp i korzystanie z 99,9% innych szans i scenariuszy wydaje się zasadny. Jak jednak to robić?
Oczywiście można inwestować samodzielnie na globalnych rynkach kapitałowych, ale trzeba pamietać o wyzwaniach: kosztach, ryzyku walutowym lub wysokimi barierami wejścia. Jednym z rozwiązań, umożliwiających budowanie ekspozycji zagranicznej, są FOFy - ang. "Fund of Funds" -czyli Fundusze...
Published 02/12/24
Czy zastanawiało Cię, jak to jest po drugiej stronie - w instytucji finansowej - zarządzać aktywami Klientów i inwestować w ich imieniu?
Praca Zarządzającego funduszami wymaga wielu lat przygotowań: zarówno od strony zdobywania odpowiednich uprawnień jak i doświadczenia.
O tym, co Zarządzający lubi w swojej pracy, czego nie, jak podejmuje decyzje oraz o tym, czy czuje presję, inwestując miliony złotych, usłyszysz w najnowszym odcinku naszego Podcastu.
Zapraszamy do subskrypcji i ocen,...
Published 02/05/24
Zapewne każdy zetknął się ze stopami procentowymi przy okazji oszczędzania w banku lub przy zaciąganiu kredytu. Ale skąd wiadomo, w jakiej wysokości te stopy powinny być, od czego zależą i kto może je zmieniać?
Ten krótki przewodnik po polityce monetarnej zaserwuje Michał Trojanowski w rozmowie z Wiesławem Sobiesiakiem z Millennium TFI.
Zapraszamy!
Published 01/29/24
Co łączy gospodarkę i przyrodę? W obu przypadkach możemy wyodrębnić pewne fazy, które w ekonomii stanowią elementy cyklu koniunkturalnego, a w przyrodzie pory roku.
W obu przypadkach warto się do nich dostosowywać - tak jak nie ma idealnego stroju na każdą pogodę, tak w różnych warunkach szansę powodzenia mają różne klasy aktywów.
O tym, czym jest teoria cyklu koniunkturalnego, czym się charakteryzuje i jak można ją wykorzystywać w budowie portfela inwestycyjnego, opowiada Michał...
Published 01/22/24
W drugim odcinku mini-serii Michał Trojanowski i Piotr Siegieda kontynuują wątek najczęstszych błędów inwestycyjnych- tym razem jednak tych, ktore dotyczą już samego prowadzenia portfela inwestycyjnego. Jesli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto trzymać się założonego planu, unikać timingu, dobierać rozwiązania właściwie do horyzontu czasowego i inwestowanie jest lepsze, niż spekulowanie, zapraszamy do wysłuchania!
Published 01/16/24
W 2024 kontynuujemy podróż po świecie inwestycji, a najnowszy odcinek poświęcamy 2-odcinkowej mini-serii, w której Michał Trojanowski i Piotr Siegieda rozmawiają o najpopularniejszych i najistotniejszych błędach inwestycyjnych.
Pierwsza część poświęcona jest pułapkom, które najczęściej pojawiają się przed samym procesem inwestowania, a więc na etapie, gdy zastanawiamy się, czy w ogóle inwestować, jak to robić oraz na co zwracać uwagę podczas konstruowania portfela inwestycyjnego....
Published 01/08/24
Przy okazji Świąt Bożego Narodzenia i legendy o Św. Mikołaju, ostatni odcinek naszego podcastu na 2023 rok poświęcamy najpopularniejszym mitom związanym z funduszami inwestycyjnymi. Michał Trojanowski i Karol Ostałowski rozprawiają się z różnymi stereotypami, które wykształciły się w polskiej opinii publicznej w ostatnich latach. Niektóre z nich są nieprawdziwe i wynikają z nieznajomości zagadnienia lub ze złych doświadczeń inwestujących. Warto jednak pozwolić sobie na precyzję. Życzymy...
Published 12/18/23