4. Czym jest procent składany i na czym polega jego magia?
Description
Ósmy cud świata według Alberta Einsteina, czyli procent składany, to kolejny temat poruszany na naszym kanale. Gościem Michała Trojanowskiego jest Krzysztof Kamiński - wieloletni praktyk rynkowy, zawodowo nadzorujący pracę zarządzających funduszami Millennium TFI.
Czym jest procent składany? Sposobem oprocentowania wkładu pieniężnego bądź inwestycji, w którym uzyskane odsetki są reinwestowane, co powoduje, że w kolejnym okresie również i one zarabiają. Zjawisko to ekspert porównuje do efektu kuli śnieżnej, która nabiera rozpędu i objętości wraz ze wzrostem tempa.
Kto go rozumie ten zarabia; kto nie rozumie, ten płaci za to - to słynne zdanie Einsteina. Jak zatem zrozumieć zjawisko procentu składanego? Wielu Polaków oszczędza pieniądze, ale ich nie inwestuje. Około 46% Polaków trzyma swoje pieniądze na nieoprocentowanych rachunkach bankowych lub w gotówce w domu, o czym świadczą badania Assay Index 2022. Dlaczego zatem ludzie nie korzystają z dobrodziejstwa, jakim jest procent składany? Zdaniem Krzysztofa Kamińskiego odpowiedź na to pytanie jest prosta, mianowicie: nie mamy wystarczającej świadomości w temacie oraz odwagi, by podejmować decyzje o inwestowaniu. Na brak chęci do podejmowania decyzji z całą pewnością składają się czynniki już omawiane w poprzednich odcinkach - chęć zabezpieczenia kapitału oraz brak akceptacji ryzyka, które jest nieodłącznym elementem inwestycji. Jako istotny czynnik wskazany jest także brak wystarczającej wiedzy na temat funduszy inwestycyjnych, bowiem według rozmówcy ryzyko inwestowania np. w fundusze obligacji nie jest tak wysokie, by oszczędzający nie byli w stanie go zaakceptować dla czerpania zysków.
Krzysztof Kamiński mówi o istocie odrobienia lekcji ze świadomości, po to by podejmować racjonalne decyzje, aby zarządzanie oszczędnościami nie było oparte na emocjach, a świadomej chęci zarabiania na posiadanych pieniądzach. Mamy świadomość tego, że pieniądze powinny pracować, jednak weryfikując swoje zasoby, nie wszyscy potrafimy odpowiedzieć czy nasze pieniądze faktycznie pracują. Pocieszające jest to, że wśród nas są także osoby, które świadomie podjęły decyzję o zainwestowaniu swoich pieniędzy właśnie po to, by przynosiły one dochód.
Mechanizm procentu składanego można zasymulować, korzystając z odpowiednich kalkulacji, nawet jeżeli nie jest się ekspertem z zakresu matematyki finansowej. Ekspert zaznacza jednak, że jest to pracochłonne. Podpowiada jednak, że są dostępne kalkulatory, które umożliwiają symulację na podstawie wskazanych przez nas parametrów. Co interesujące, istnieje teoretyczna reguła, dzięki której jesteśmy w stanie zweryfikować, w jakim okresie podwoimy nasz kapitał – „reguła 72”, zgodnie z którą wystarczy podzielić liczbę 72 przez założoną roczną stopę odsetek by otrzymać informację, po ilu latach odświeżania lokaty na tych samych warunkach podwoilibyśmy nasze oszczędności (dla przyjętej rocznej stopy zwrotu na poziomie 7,2% wyliczenie będzie wyglądało następująco: 72 : 7,2 = 10). To proste wyliczenie pokazuje, że im wyższy zysk, tym szybsze tempo przyrostu, im osiągany zysk jest niższy tym czas niezbędny na podwojenie kapitału się wydłuża.
Co robić, by procent składany działał na naszą korzyść? Po pierwsze: oszczędzanie, zgromadzenie kapitału. Po drugie: podjęcie decyzji, czy ten kapitał ma zarabiać, uwzględniając przy tym możliwość inwestowania części zgromadzonego kapitału. Po trzecie: dopasowanie odpowiedniej strategii inwestycyjnej względem własnych oczekiwań dotyczących stopy zwrotu. Co do zasady, stopa zwrotu jest bardzo ważnym aspektem procentu składanego, pamiętając o tym, że równie ważny jest czas.
Nie zwalniamy. Następna stacja: inwestycje.
Inwestycje w akcje lub poprzez akcyjne fundusze inwestycyjne mogą przybierać różne formy i oprócz np. kryterium geograficznego czy wielkości spółek, mieć tzw. charakter tematyczny. W dzisiejszym odcinku opowiadamy o Value Investing, a więc o stylu, który skupia się na poszukiwaniu wewnętrznej...
Published 09/25/24
W ostatnich dniach każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z inwestycjami i styka się z ankietą MIFID, określając swoją wiedzę, doświadczenia rynkowe, oczekiwania, a wreszcie uzyskując informację o adekwatnych rozwiązaniach inwestycyjnych, z pewnością zauważył 3 pytania dotyczące inwestowania z...
Published 09/12/24