Episodes
Ukazała się książka Jacka "Plan na warzywnik". Jest ona pretekstem do rozmowy o późnojesiennym ogrodzie. Listopad jest przecież ostatnim miesiącem, w którym prowadzimy tak intensywne prace w ogrodzie. Ostatnie nawożenie obornikiem, ostatnie rozrzucenie kompostu, ostatnie rozłożenie ściółki ze słomy... Równolegle zaczynamy planować przyszłoroczne uprawy.
Zapraszamy na późno listopadowy odcinek podcastu. W opisie poniżej, znajdziecie informację o planowanych spotkaniach autorskich z Katarzyną...
Published 11/21/24
Ostatnie dni, to szereg pytań o róże. Czy nie jest za późno na ich sadzenie, jak prawidłowo posadzić, czy przycinać jesienią czy wiosną. Także szereg pytań o zastosowanie krzewów róż na rabatach. W tym odcinku podcastu mówimy o listopadowych różach. O różach, które jeszcze możemy sadzić. Zapraszamy.
Przepraszamy za mała kłopoty techniczne ale trakcie nagrania wysiadł nam jeden z mikrofonów.
Published 11/07/24
Listopadowy ogród, a w nim:
- sadzenie drzew i krzewów,
- przygotowanie warzywnika do zimy,
- kopczykowanie i okrywanie roślin wrażliwych na mróz,
- zbieranie liści i ostatnie koszenie trawnika,
- przygotowanie cebulowych kwitnących na Święta,
- planowanie świątecznych prezentów.
Published 10/31/24
W jesiennym sadzie pracy zostało niewiele. Truskawki zostawiamy w spokoju. Usuwamy tylko pędy malin i jeżyn, które nie powinny owocować w przyszłym roku. Nic poza tym. No, oczywiście zbieramy jesienne jabłka oraz sadzimy nowe drzewka i krzewy owocowe. W październiku i jeszcze w listopadzie w szkółkach mamy bogatą ofertę drzewek z gołym korzeniem. Warto kupować jednoroczne sadzonki drzew owocowych, bo możemy samodzielnie rozpocząć kształtowanie jej ich korony. Warto także dbać o stare odmiany...
Published 10/23/24
Zaczynamy obsadzanie donic i pojemników cebulkami kwiatowymi. Sadzimy lazanie cebulowe, składające się z kilku warstw różnych kwiatów, tulipanów, hiacyntów, szafirków, narcyzów.
Czasem jednak zdarza się, że nasz wysiłek nie jest wynagrodzony ich pięknym wiosennym kwitnieniem. Jak popełniamy najczęstsze błędy w doborze roślin, ich sadzeniu i przechowywaniu przez zimę.
Zapraszamy na 245. odcinek podactu.
Published 10/16/24
W tym odcinku podcastu Katarzyna opowie, jak powstaje w jej ogrodzie pokazowym w Zgorzałem nowa rabata preriowa. Przeznaczona została na nią część dotychczasowego trawnika sąsiadującego z dotychczasową rabatą i otoczonego żywopłotem z głogu jednoszyjkowego. Zapraszamy na opowiadanie począwszy od wyznaczenia rabaty na trawniku, przez prace ziemne, po sadzenie bylin. A jakie ciekawe byliny i trawy znajdą się na rabacie? Wiele szkółkarskich nowości. Zapraszamy do słuchania.
Published 10/09/24
Znów październik i ta jesień... Podcast rozpoczynamy od podziękowań.
Dziękujemy za odwiedzenie ogrodu Katarzyny w Zgorzałem, za radość spotkania z Wami. W najbliższych miesiącach ogród będzie się zmieniał, przebudowywał. Dla Was.
Dziękujemy także za zakup e-booka Jacka Plan na warzywnik. Od 1 października rozpoczęła się przedsprzedaż książki pod tym samym tytułem. To Wasze głosy, opinie i sugestie skłoniły nas do wydania wersji papierowej, z niewielkimi zmianami. Link do książki "Plan na...
Published 10/02/24
W dzisiejszym odcinku odpowiadamy na prośby słuchaczy, których ogrody zalała niszczycielska powódź na południu Polski. co zrobić z kwiatami i warzywami po zalaniu? Czy gleba nadaje się do uprawy i jakie zabiegi warto szybko wykonać aby odbudować życie w glebie?
Rośliny, które przetrwały na rabatach warto umyć z mułu, żeby do liści docierało jak najwięcej słońca;
Warto opryskać je pożytecznymi mikroorganizmami tzw. EMami lub stymulatorami wzrostu np. z alg i wodorostów;
Glebę można przekopać...
Published 09/25/24
Co robimy we wrześniu w naszych ogrodach warzywnych? Jakie rośliny już zbieramy, a jakie jeszcze wysiewamy? Zapraszamy na 214. odcinek podcastu Naturalnie o Ogrodach.
W odcinku mówimy także o przygotowaniu zagonów warzywnych do zimy i kolejnego sezonu, zastosowaniu zielonych nawozów oraz ściółkowaniu kompostem.
W najbliższych dniach, w okolicy pełni Księżyca mogą przyjść chłodne noce. Katarzyna martwi się, czy nie będzie już pierwszych przymrozków. Miejmy nadzieję, że ujemnych temperatur nie...
Published 09/11/24
Wrzesień w ogrodzie, to dla ogrodników początek nowego roku ogrodniczego. To w tym miesiącu podejmujemy decyzje i działania, które będą miały swój efekt w przyszłym roku kalendarzowym. We wrześniu decydujemy, jak będzie wyglądał i plonował ogród warzywny, jak będzie kwitła rabata ozdobna.
W ogrodzie warzywnym wysiewamy zielone nawozy oraz warzywa na poplony. Kupujemy czosnki i dymki zimujące, które będziemy sadzili za miesiąc. Dziś musimy przygotować glebę pod te nasadzenia. Wysiewamy...
Published 09/04/24
Sierpień w ogrodzie ekologicznym. wysiewamy nawozy zielone, nasiona kolejnych warzyw, wysadzamy rozsady oraz tniemy jabłonie oraz żywopłoty. więc informacji znajdziecie w tym odcinku podcastu.
Rozpoczynamy go od zaproszenia do Szczebrzeszyna na Festiwal Stolica Języka Polskiego, gdzie będziemy i gdzie będziemy mieli spotkania.
Pośród wielu innych spotkań i wydarzeń artystycznych, od 6 do 10 sierpnia, na głównej scenie Festiwalu, w samo południe odbywać się będą spotkania pod hasłem Poczytajmy...
Published 07/31/24
Ciekawi jesteśmy jak wyglądało w Twoim ogrodzie pierwsze pół roku sezonu wegetacyjnego, od marca go końca lipca. Ciepła wiosna, która wymusiła wczesną wegetację. Silne przymrozki, które zmroziły wiele drzew i krzewów owocowych oraz część wrażliwych kwiatów. Później bardzo gorące dni przeplatane ulewnymi deszczami i inwazja ślimaków. Wiele warzyw szybko wybiło w pędy kwiatostanowe, inne mogliśmy zbierać dużo wcześniej niż w latach poprzednich.
Każdy rok jest inny. Każdy przynosi nowe...
Published 07/25/24
Coraz więcej prywatnych ogrodów w naszym kraju otwiera się na zwiedzających. Mamy nadzieję, że umocni się turystyka ogrodowa, że coraz więcej osób będzie planowało swój wypoczynek pod kątem ich odwiedzenia. Zachęcamy jak najwięcej osób na pokazanie swoich ukochanych ogrodów szerszej publiczności. Raz w roku, kilkukrotnie lub co tydzień.
Ogród Katarzyny "The Garden Bellingham" otwarty jest dla odwiedzających w każdą sobotę i niedzielę lipca i sierpnia od 11 do 16. We wrześniu i październiku w...
Published 07/17/24
W ogrodzie pokazowym Katarzyny Bellingham można zobaczyć uprawę warzyw w wieloletnich nawozach zielonych, jak również wśród kwiatów i ziół. Jak sprawdza się uprawa warzyw w wieloletniej białej koniczynie i czy gęsto rosnące nagietki, szałwie i nasturcje, nie wpływają negatywnie na zdrowie warzyw, a co za tym idzie na wielkość plonów - o tym w dzisiejszym odcinku podcastu.
Ogród warzywny tonący w kwiatach i ziołach, z wieloletnimi nawozami zielonymi możecie odwiedzać w soboty i niedziele od 11...
Published 07/10/24
Lipiec w ogrodzie, to jednocześnie czas zbiorów, jak i wysiewów wielu warzyw. Co jeszcze można wysiać lub wysadzić opowiemy w tym odcinku podcastu. To także miesiąc, w którym prowadzimy letnie cięcie drzew i krzewów owocowych oraz żywopłotów. Wysiewamy nadal kwiaty dwuletnie oraz byliny, które w przyszłym roku zakwitną na naszych rabatach ozdobnych.
Zapraszamy do ogrodu Katarzyny Bellingham w Zgorzałem. W lipcu i sierpniu otwarty jest dla odwiedzających w soboty i niedziele, od 11 do 16.
Published 07/03/24
W dzisiejszym podcaście Katarzyna Bellingham opowie o niezwykłym ogrodzie Long Barn położonym o godzinę jazdy na południowy wschód od Londynu. Ogród powstawał w latach 1915-1932, a jego twórcami byli Vita Sackville-West i Harold Nicolson. Obecnie właścicielką Long Barn jest Rebecca Lemonius.
Posłuchajcie, na czym polega fenomen ogrodu Long Barn, nazywanego najbardziej nastrojowym ogrodem w Anglii. Ogrodzie, który łączy tradycję klasycznej rabaty angielskiej ze współczesnym myśleniem o...
Published 06/26/24
Kupiona działka, dom postawiony i co dalej? Jak zaplanować swój ogród? W tym odcinku podcastu Katarzyna opowie, jak samodzielnie zaplanować ogród swoich marzeń. Ten użytkowy, jak i ozdobny. Na co zwrócić uwagę, jak podzielić go na funkcje - od przedogródka, kończąc na najdalszej części naszego ogrodu. Kartka papieru, ołówek i wyruszamy na wędrówkę po naszym kawałku ziemi.
Published 06/19/24
W odcinku odwiedzamy Ogrody Beth Chatto o znaczeniu historycznym w Essex w Anglii, wpisane na listę dziedzictwa narodowego. Ogrody ekologiczne założyła ogrodniczka Beth Chatto w 1960 roku ze żwirowej gleby i torfowisk nieczynnej farmy sadowniczej. Jest to kilka ogrodów prezentujących przykłady zrównoważonego nasadzeń w oparciu o motto Beth Chatto „właściwa roślina na właściwym miejscu”. Skupimy się na suchym ogrodzie założonym w miejscu żwirowni, który nie jest podlewany od ponad 30 lat....
Published 06/12/24
Czerwiec jest miesiącem wysiewów kwiatów dwuletnich: bratków, dziewanny, dzwonków, gożdzików brodatych, dwuletnich laków, malwy, naparstnicy, niezapominajek, stokrotek czy szałwii muszkatołowej. Siejemy wprost do gruntu lub do tacek rozsadowych. Jesienią lub wiosną kolejnego roku będziemy wysadzać je na miejsca docelowe.
Published 06/05/24
Czerwcowe ogrody, to przede wszystkim róże. Ale zanim opowiemy o ciekawych nowych odmianach róż angielskich na rabaty i do donic, rozprawimy się ze szkodnikami i chorobami grzybowymi. Gorące dni i przechodzące burze uaktywniły patogeny wielu chorób naszych roślin i dały pole do popisu szkodnikom.
Published 05/29/24
Ukazała się nowa książka Katarzyny Bellingham "Tajemnice angielskiego ogrodu", wydana przez Wydawnictwo Wytwórnia. Katarzyna opowiada w niej o najciekawszych ogrodach angielskich dostępnych do zwiedzania. Ukazuje rozwiązania jakie w nich zastosowano, podział ogrodów, dobór roślin, zastosowanie angielskich dodatków. W książce znajdziecie podpowiedzi z tabelami kwiatów stosowanych w nasadzeniach, wykorzystanie szklarni ogrodowej przez cały rok, zaplanowanie rabaty na cięte kwiaty, organizacji...
Published 05/22/24
Rabata pod koronami drzew nie należy do łatwych. Światło docierające zanim pojawią się liście na drzewach. Plątanina korzeni wysuszająca glebę, w którą ciężko wbić widły. A jednak, przy dobrym przygotowaniu, wytrwałości i właściwemu doborowi roślin, może być najpiękniejszą ogrodową rabatą. W odcinku podpowiadamy, jak właściwie przygotować glebę, jakie rośliny warto wybrać na nasadzenia oraz o pielęgnacji takiej rabaty w pierwszym roku.
Published 05/15/24
Bardzo ciepły początek maja przyspieszył wegetację roślin. Przekwitły już jesienne nasadzenia cebulowych w donicach i rabatach, czekają na swoje miejsce kwiaty i warzywa ciepłolubne. Jak zorganizować majowe prace w ogrodzie, czym zając się najpierw, a czym w drugiej kolejności. Zapraszamy na majowy odcinek naszego podcastu.
Published 05/01/24
Zapraszamy Was na dźwiękową podróż po najpiękniejszych ogrodach Kornwalii, magicznej części Wielkiej Brytanii. Co roku Katarzyna Bellingham organizuje wycieczki do angielskich ogrodów. Pierwsza w tym roku, odbyła się do Kornwalii. Co wyróżnia ogrody tej części Wielkiej Brytanii, historia i ich teraźniejszość. Wkrótce na rynku ukaże się książka Katarzyny o tajemniczych angielskich ogrodach. Tych z dzisiejszego podcastu, oczywiście w niej nie zabraknie.
Published 04/24/24