Episodes
Originální malířka a grafička Marie Čermínová, známá pod pseudonymem Toyen, byla jednou z nejvýznamnějších představitelek evropského surrealismu a umělecké avantgardy první poloviny 20. století.
Published 11/22/24
Pod vedením Jana Žižky a později Prokopa Holého dosáhli husité překvapivě vysoké vojenské úrovně. Kromě strategie a odhodlání na protivníky působili také psychologicky, například proslulým zpěvem. Pokusy o jejich poražení vedené jak domácími odpůrci, tak ze zahraničí, vyvrcholily v několik křížových výprav.
Published 11/21/24
Cesta českých panovníků ke královské koruně nebyla rychlá ani přímočará. Jako první ji získal Vratislav II. Syn Břetislava a Jitky na trůn nastoupil roku 1061 po smrti bratra Spytihněva II.
Published 11/20/24
Jedno z nejrozlehlejších opevněných míst z pozdní doby kamenné se rozkládá nad ohybem řeky Kouřimky. Hradiště Stará Kouřim bylo opevněné valy a nejstarší osídlení se datuje do doby zhruba 4800 let před naším letopočtem.
Published 11/19/24
Když se komunisté v únoru 1948 chopili moci v Československu, začali systematicky likvidovat své úhlavní nepřátele a sloužily jim k tomu inscenované soudní procesy.
Published 11/18/24
Budoucí architekt Josef Fanta se narodil v roce 1856 v Sudoměřicích u Tábora. V počátcích své kariéry tvořil v novorenesančním stylu, později se stal jedním z nejvýznamnějších představitelů české secesní architektury.
Published 11/15/24
V třetihorách vyvřely z nitra země na území Českého ráje dva lávové sopouchy, eroze z nich splavila měkké horniny, a tak vznikla světová přírodní rarita, která tvoří základ hradu Trosky: dvě skály – Panna a Baba.
Published 11/14/24
Když byl roku 1306 zavražděn král Václav III., vystřídali se na osiřelém českém trůně Jindřich Korutanský a Rudolf Habsburský. Čeští pánové by na něm ale nejraději viděli přemyslovskou princeznu.
Published 11/13/24
Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický betlém, národní kulturní památka. Jeho autorem je povozník a lidový řezbář Josef Probošt. Betlém tvořil od roku 1882 až do své smrti v roce 1926.
Published 11/12/24
Říct o Emilu Františku Burianovi, že byl všestranný divadelník by bylo málo. Měl tolik talentů, že byl zkrátka komplexní umělec. Narodil se roku 1904 v Plzni do umělecké rodiny.
Published 11/11/24
Rozsáhlý areál na Starém městě blízko Karlova mostu patří k barokním pokladům Prahy. Po pražském hradu je i jejím druhým největším stavebním celkem.
Published 11/08/24
Když roku 1439 zemřel král Albrecht II. Habsburský, byla jeho manželka Alžběta Lucemburská zrovna těhotná a teprve o čtyři měsíce později porodila syna Ladislava. Proto tedy dostal přízvisko pohrobek.
Published 11/07/24
Brněnské muzeum Anthropos vděčí za svůj vznik badateli Karlu Absolonovi, objeviteli Věstonické Venuše a jeskyní Moravského krasu.
Published 11/06/24
Král, kterému se v cizině říkalo Jan Český, vedl rychlý a intenzivní život a byl prvním Lucemburkem na českém trůnu.
Published 11/05/24
Obec s tímto poetickým názvem leží v chráněné krajinné oblasti Český kras. V polovině 9. století se zde usadil poustevník Ivan, syn křesťanského vladaře Gostimysla. Uprostřed lesa, v jeskyni pod skalou, prožil v modlitbě, postu a samotě přes čtyři desítky let. Živil se lesními plody a mlékem ochočené laně.
Published 11/04/24
Zakladatel vrcholně barokního malířského stylu u nás se narodil v roce 1668 v Praze. Vyučil se v dílně dvorního malíře a správce hradní obrazárny Kristiána Schrödera. Jeho talent byl nepřehlédnutelný, takže se mu zakázky jen hrnuly.
Published 11/01/24
Výroba krajek má v Česku dlouhou tradici, dobře ji můžeme vystopovat například v Letovicích na Blanensku. V tamní manufaktuře se původně vyrábělo lněné, později bavlněné zboží.
Published 10/31/24
Literát, nazývaný „Básníkem ticha“, se narodil 7. února 1922 ve Vnorovech. Idylické mládí na Slovácku přervala válka a totální nasazení na říšských stavbách v Rakousku. Tam vyrašily kořeny jeho levicového smýšlení, z něhož ale po únoru 1948 podstatně slevil.
Published 10/30/24
Na místě, kde dnes stojí jedna z nejatraktivnějších památek v Česku, byl ve 13. století hrad Fronburg, založený pravděpodobně králem Václavem I. Bylo to strategicky významné místo na obchodní trase mezi Prahou a jižními Čechami.
Published 10/29/24
Muž, který je jako skladatel podepsaný pod českou státní hymnou, se narodil roku 1801 v Osicích ve východních Čechách do muzikantské rodiny.
Published 10/28/24
Tato raně gotická stavba pochází z poslední třetiny 13. století a stojí v Praze, mezi Maiselovou ulicí a Pařížskou třídou. V minulosti ji obklopovalo židovské ghetto, které mělo charakter samostatného města s vlastní samosprávou uvnitř hradeb Starého Města.
Published 10/25/24
Jeden z nejvýznamnějších českých vědců se narodil v roce 1936 v Praze. Vystudoval organickou chemii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a vědě zasvětil celý svůj život.
Published 10/24/24
Druhá nejstarší univerzita na našem území si z historie nese jedno neslavné prvenství, byla totiž nejvíckrát zrušena a pak znovuobnovena. Za počátek její existence je označován rok 1573, kdy původně jezuitská kolej získala všechna práva jako jiné evropské univerzity.
Published 10/23/24
Pro skautské tábory jsou v mnoha zemích světa typické stany s podsadou. Málokdo však ví, že pocházejí z Česka. Jako první je postavili účastníci skautského tábora u Pelíškova mostu na Sázavě roku 1913.
Published 10/22/24