Episodes
„Gyvenimas yra daugiau nei žiurkių ratas“, - pasakoja Kotryna Sipavičiūtė, nusprendusi išbandyti savanorystę už maistą ir pastogę Portugalijoje. Metusi darbą ir baigusi psichologijos studijas, Kotryna iškeliavo į užsienį dirbti ūkio darbus ne už pinigus, o tam, kad patenkintų tik būtiniausius kasdienius poreikius. Namų remontas, gyvūnų priežiūra, laukų tvarkymas bei gyvenimas be elektros ir šilto vandens.
Ar tai tik jauno žmogaus maištas, o gal tikroji laimė, kurios kartais...
Published 09/25/24
„Kalbėjimas apie karą apnuogina žmonių egzistenciją“, – pasakoja karo medikas, šeimos gydytojas, „Blue/Yellow“ savanoris Skirmantas Krunkaitis. Nuo karo Ukrainoje pradžios Skirmantas su medikų komanda reguliariai vyksta į tolimiausius šalies kaimelius teikti medicininės pagalbos.
Kaip karas pakeitė mediko gyvenimo prasmes? Su kokiais šiuolaikiniais iššūkiais susiduria gydytojas grįžęs į taikos pasaulį? Kelionė su šeimos gydytoju, „Blue/Yellow“ savanoriu Skirmantu Krunkaičiu.
Ved. Ignas...
Published 09/11/24
„Galbūt dėl filmų nesukūriau ir šeimos“ - sako kino festivalių programų sudarytojas Edvinas Pukšta. Daugiau nei du dešimtmečius kino industrijoje esantis Edvinas teigia, kad nors ir gauna už tai atlyginimą, tą sunku vadinti darbu. Juk žiūrėti filmus vienas malonumas.
Ar kinas keičia gyvenimo prasmę? Kokių paslapčių apie filmų žiūrėjimą per šiuos dešimtmečius patirties išmoko kinomanas? Kaip atrodo garsiausių pasaulio kino festivalių užkulisiai?
Penki kilometrai su kino festivalių programų...
Published 08/28/24
Gali atrodyti, jog psichikos sveikatos temai tapus tokiai aktualiai, apie ją kalbėti turėtų būti ypatingai paprasta kiekvienam. Tačiau, net kalbant daug, suvokti žmogaus psichikos esmę yra nelengva net ir jos ligas gydantiems specialistams. O kur apskritai yra riba tarp to, kas yra psichikos liga, o kas unikalus pasaulio matymas?
Apie psichikos aktualumą ir gyvenimo prasmės paiešką joje su psichiatre, psichoterapeute Ieva Viltrakyte.
Ved. Ignas Klėjus ir Silvestras Dikčius
Published 08/14/24
„Manau, jie vienu žingsniu nuėję daugiau negu mes“, - apie sutiktus amžinus piligrimus - žmones, visą savo gyvenimą paskyrusius klajojimui, pasakoja Narius Kairys. Nuėjęs 88 šventyklų kelią Japonijoje ir įveikęs daugiau 1200 kilometrų, vingiuojantį aplink vieną iš keturių pagrindinių Japonijos salų – Šikoku, savo patirtis Narius įamžino naujausioje knygoje „Yura yura. 88 šventyklų kelias“. Čia ir visą savo gyvenimą vien šiam daugiau nei tūkstančio metų senumo keliui paskyrę amžini piligrimai...
Published 07/31/24
„Jaučiu, kad galimybių yra per daug“ - apie visuomenėje vyraujantį perteklių pasakoja muzikos kūrėjas ir atlikėjas Tomas Narkevičius. Pats Tomas drąsia pripažįsta, kad jam nereikia kitų patvirtintino, jog yra sėkmingas, kadangi pakankamai spaudimo patiria iš savęs paties. Tai penkių kilometrų pasivaikščiojimas, kurio svarbia dedamąja tapo Byung Chul Han knyga „Nuovargio visuomenė“, atspindinti modernias problemas.
Apie sėkmės spaudimą, nuovargį ir gyvenimą socialiniuose burbuluose su Tomu...
Published 07/17/24
„Kažkada save mačiau net kaip prezidente“ - juokiasi Viktorija Prokofjeva, kurios gyvenime vestuvių planavimą ir vakarėlius mieste pakeitė pirtis, šeima bei vienkiemis kaime. Prisiminusi savo darbą vestuvių planavime Viktorija teigia, jog tai jos kasdienybėje neteko prasmės, o gyvenimas per brangus, jog leistum laiką ten, kur nenori. Atvykus į Viktorijos Prokofjevos ir jos vyro menininko Tado Černiausko namus, gali atrodyti, jog atvykai į mažą rojaus kampelį vos už pusvalandžio kelio nuo...
Published 07/03/24
2 sekundės ir 50 km per valandą - taip vienas svarbiausių savo gyvenimo akimirkų apibūdina buvęs aukštalipys Erikas Stančikas, prieš ketverius metus patyręs daugybinius stuburo lūžius, nukritus iš 10 metrų aukščio. Iš pradžių menkai galėjęs pajudinti kojas, o aplinkiniams skatinant pripažinti realybę, po ilgų treniruočių ir tikėjimo Erikas įrodė, jog vaikščioti gali. Netgi nueiti daugiau nei penkis kilometrus.
Kelionė pėsčiomis ir pokalbis su Eriku Stančiku apie stuburo traumą, gyvenimą...
Published 06/19/24
„Kai kiti pirmadienį sėdi ofise, aš aplink jūrą“ - sako Rimvydas Bartkus prieš aštuonerius metus su šeima persikėlęs gyventi į Nidą ir su žmona Diana įkūręs meksikietišką restoraną. Įsikvėpę Meksikos atmosferos ir net savo dukrą pavadinę Frida, Rimvydas teigia, kad sezono metu jo restorane vyksta tikras spektaklis, nors realybė gyvenant Nidoje ištisus metus yra niūresnė nei daugeliui gali atrodyti.
Pasivaikščiojimas Kuršių nerijos miškuose ir pokalbis su Rimvydu Bartkumi apie gyvenimo...
Published 06/05/24
O kas dar yra be profesijos ir darbo? Šios pėsčios kelionės pasakotoja vaikų ligų gydytoja Evelina Liukpetrytė supratusi, jog prestižiniu visuomenės laikomas mediko darbas, ją įkalino kaip įkaitę. Prasidėjus nuo nedidelės abejonės galvoje medicinos studijų metu, Evelina pripažįsta, kad tai ją privedė iki pačios juodžiausios duobės nuo kurios ir prasidėjo savęs paieškų kelias.
Apie sudėtingą mediko karjeros kelią, sprendimą viską mesti ir atsistojimą ant naujų veiklos kojų.
Published 05/22/24
„Įsigijus laivą tapau gerbiamu“ - juokiasi šios pėsčios kelionės herojus Vincentas Katilius. Klajoklio gyvenimą pasirinkęs dar paauglystėje, Vincentas jau du dešimtmečius neturi pastovių namų, o įsigijus laivą ir tapus jo kapitonu ateities kelionės jam atrodo tik dar lengviau pasiekiamos. Pats dirbęs ir jūreiviu, ir skrydžių palydovu, teigia, kad niekada nevėlu tapti tuo, kuo nori tapti. Kaip atrodo klajoklio gyvenimas? Kodėl Vincentas pasirinko tokį gyvenimo būdą ir ką apie jį galvoja...
Published 05/08/24
Pėsčiomis keliaujame pamario krašto šlapynėse ir pelkėse su išgyvenimo žygių profesionalu Tomu Ruginiu. Įprastomis dienomis būdamas mokslininku ir vandens biologu, laisvalaikiu jis tampa žemaičiu personažu apie gyvenimą gamtoje pasakojančiu sekėjams internete. Puikiai išmanydamas vietinius valgomus ir nevalgomus organizmus, kelių dienų žygiams Tomas su savimi neima maisto. „Žmogaus kūnas prisitaikęs eiti ir badauti“ - sako Tomas Ruginis.
Naujas „Penki kilometrai“ sezonas leidžiasi į pėsčias...
Published 04/24/24
Paskutinei sezono laidai Ignas ir Silvestras leidosi į pėsčią kelionę Zarasuose.
Drąsių ir gyvenimą keičiančių sprendimų temos uždarymui tinkamesnį svečia būtų sunku rasti.
26-erių Rugilė Gaučaitė bėgdama nuo „blizgučių pertekliaus“ prieš tris metus iš didmiesčio išsikraustė gyventi į vienkiemį ant ežero kranto, čia pati viena su minimaliomis pagalbos rankomis stato namą ir visus metus maudosi ežere. Lyg to būtų maža, Rugilė dviračiu leidžiasi į ilgas vienišas keliones po Lietuvą ir šalia...
Published 10/11/23
Iš pirmo žvilgsnio gyvenimo eksperimentas, kuriam ryžosi Ignas ir Silvestras, gali pasirodyti radikalus ir nepatogus, tačiau laidos autoriai net neabejoja, kad tai tapo vienu iš būdų išsilaisvinti nuo didmiesčio suvaržymų.
Atsisakę mobiliojo telefono ir automobilio, laidos vedėjai keliaudami pėsčiomis pasakoja apie patyrimus ir nutikimus gyvenant didmiestyje be šių civilizacijos gėrybių.
Ved. Ignas Klėjus, Silvestras Dikčius
Published 10/04/23
„Autostopo dvasia palaiko atvirumą ir pasitikėjimą vienas kitu“, – teigia profesionalus autostopininkas Robertas Pogorelis. Šį kartą kelionė pėsčiomis ir pokalbis su žmogumi, kuris dažniau keliauja automobiliu juos stabdydamas. Šimtai sutiktų žmonių ir jų istorijų pakeitė patį Robertą ir leido nugalėti baimes.
Ką verta žinoti prieš pradedant keliauti autostopu? Ar iš tiesų pagrįsta baimė sėsti į nepažįstamo žmogaus automobilį? Ką galima patirti sustabdžius šimtus pakeleivingų...
Published 09/27/23
Ilgas pasiruošimas, keli sėkmingi ir nesėkmingi bandymai buityje bei galiausiai įgyvendintas pasiekimas – 40 dienų gyvenimo miške ir badavimo tik su savimi bei vandeniu. Nors tai iššūkis, kuriam daugelio žmonių racionalus protas nenorėtų pritarti, klaipėdietis Karolis Paradnikas teigia, jog nelengva save pažinti, kuomet nuolat esi veikiamas aplinkinių, todėl jam reikia miško ir radikalių sprendimų.
Kodėl Karolis ėmėsi tokio išbandymo? Ką jame suprato ir kaip jam ruošėsi? Pokalbis ir kelionė...
Published 09/20/23
„Kartais sėkmė priklauso nuo to, kaip greitai sugebame iš chaoso sukurti harmoniją“, – teigia rašytoja ir turinio kūrėja Akvilė Kavaliauskaitė. Daugiau nei 10 metų keliavusi po pasaulį ir rinkusi emigrantų istorijas laidai „(Ne)emigrantai“, Akvilė ėmėsi drąsaus sprendimo, kuris nustebino ir aplinkinius, – paliko svajonių darbą televizijoje. Išsinerti iš senos odos ir tiesiog pasileisti į nežinomą ateitį buvo jos tikslas.
Apie rašytojo statusą, darbą televizijoje, mokyklą ir sėkmę su Akvile...
Published 09/13/23
Atsisakyti vadovo posto komunikacijos agentūroje ir išeiti vaiko priežiūros atostogų – sprendimas, kuriam išdrįso Vytautas Matulevčius, laužydamas nusistovėjusius stereotipus. Pats Vytautas juokauja, kad jo gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis, vieną dieną kūręs strategijas didžiausiems prekės ženklams, kitą dieną jis jau pasinėręs į kūdikio dienotvarkės priežiūrą.
Nors Lietuvoje vyrai kelis kartus rečiau nei moterys, gimus vaikui, leidžiasi į šį išbandymą, Vytautas pripažįsta, kad jau dabar...
Published 09/06/23
Nepaprastas psichoterapeutas. Tokios mintys užplūsta susitikus ir ne vieną kilometrą nukeliavus pėsčiomis kartu su Timu Petraičiu. Reguliariai atliekami gyvenimo eksperimentai, pasak Timo, jam tikrai nieko keisto. Nors kitiems tie sprendimai gali atrodyti radikaliai neįprasti, kasdienybės paįvairinimas yra jo asmenybės dalis.
Šiuo metu Timas užsiima ne tik psichoterapeuto praktika, bet ir analizuoja save bei kitus, dirbdamas maisto kurjeriu su dviračiu. Dar visai neseniai Timas išbandė...
Published 08/30/23
Du kūrybingi ir drąsus žmonės Simona Ševčenkaitė ir Paulius Briedis, vieną dieną nusprendė palikti didmiesčio gyvenimą ir persikraustyti į 30 metų apleistą butą Anykščiuose. Simona ir Paulius bute rado ne tik tris dešimtmečius neliestus anksčiau gyvenusio giminaičio meilės laiškus, bet ir avarinės būklės kambarius. Pora nusprendė viską sutvarkyti savo rankomis, o daiktus rastus pačiame bute, panaudoti kuriant interjerą. Taip ir gimė „ekobuto“ idėja.
Dabar Simona ir Paulius, dėl šios...
Published 08/23/23
Daug metų dirbęs renginių, koncertų ir muzikos fotografu, Rytis Šeškaitis vieną dieną sustojo ir iškeliavo į ilgiausią savo gyvenimo kelionę pėsčiomis. Jo tikslas – grįžti namo, tiek fiziškai, tiek mintimis. Nuo Estijoje esančio Narvos miesto iki lietuvių pamiltos Nidos. 2,4 mln. žingsnių, beveik 2 mėnesiai ėjimo ir 1778 km atstumas savo kojomis Baltijos pajūriu. Kodėl Rytis ryžosi šiam gyvenimo posūkiui? Ką patyrė ir išgyveno keliaudamas vienas? Kokias baimes patyrė kelionės rutinoje?
Ignas...
Published 08/16/23
Ketvirtas „Penki kilometrai“ sezonas kartu su Ignu Klėjumi ir Silvestru Dikčiumi ir toliau pėsčiomis ves per tuos klausimus, kurie aktualūs modernaus pasaulio žmogui. Šiame sezone laukia pažintis su gyvenimo sprendimais, kurie iš pirmo žvilgsnio kai kam gali pasirodyti neįprasti, drąsūs, o galbūt net ir bauginantys. Kitoks sezono herojų žvilgsnis į gyvenimo pasirinkimus atvers naujas galimybes būti įkvėptiems praturtinti požiūrį į rutiną, kuri galbūt iš tiesų visai netenkina.
Pirmame sezono...
Published 08/09/23
Paskutiniame pavasario sezono epizode Ignas ir Silvestras keliauja kartu su filosofu, kino režisieriumi Nerijumi Mileriu. Pokalbis apie gyvenimo malonumus per prasmės ieškojimą, žmonių vartojimo įpročius, nuvedė iki Nerijaus pamilto kino.
Kur mus veda nuolatinis malonumų troškimas? Kaip šis tikslas keičia kasdieninį vartojimą? Kaip šiuolaikinė reklama susijusi su diskomforto jausmu?
Paskutinė sezono kelionė su filosofu Nerijumi Mileriu.
Ved. Ignas Klėjus, Silvestras Dikčius
Published 05/31/23
Šią kelionę Ignas ir Silvestras pradėjo penktadienio vakarą jau sutemus Vilniaus miesto centre, o tikslas patirti sostinės naktinio gyvenimo istoriją nepriklausomoje Lietuvoje. Kartu keliauja 20 metų Lietuvoje gyvenantis ir naktinę kultūrą puoselėjantis britas Mark Adam Harold. Per du dešimtmečius jam teko ne tik organizuoti renginius bei vakarėlius, bet ir dirbti besigilinant į įstatymus, jog naktinė ekonomika čia būtų kuo įvairesnė.
Kaip Lietuvą prieš 20 metų matė čia atvykęs britas? Kodėl...
Published 05/24/23