Description
Neziskovou vzdělávací organizaci Czechitas jsme vám už představovali. A to spolu s Ditou Formánkovou. Tentokrát se ale mnohem blíže podíváme na to, jak Czechitas fungují.
76 000 absolventek kurzů a akademií by za devět let fungování Czechitas bez partnerů jen těžko získalo rekvalifikaci do IT. Czechitas by bez partnerů nemohly fungovat, růst a rozšiřovat svůj dopad. Za tuto pomoc umí Czechitas nabídnout svým partnerům řadu benefitů. Ptáte se jakých? Právě proto jsem si pozvala ty nejpovolanější. Pavla Verflová a Anna Mai jsou z týmu, který se v Czechitas stará o partnery. Obě jsou v Czechitas přes osm let, tedy skoro od samého začátku této organizace. A s partnery začaly přicházet do styku už brzo.
O čem všem mluvíme?
Kdo jsou typičtí partneři Czechitas a jaké jsou jejich potřeby?Co jim pak podpora Czechitas (kromě dobrého pocitu) přináší a jaké může mít podoby?Jak se takové partnerstvi vyhodnocuje - dá se dostopovat dopad pomoci od konkrétního partnera, nebo se reportuje agregovaný dopad aktivit organizace?Neznáte odpovědi? Pak je tohle díl #PeopleOps přesně pro vás. Oči otevře i těm, kdož váhají, zda mají pro nějakou sympatickou neziskovku chtít pracovat.
Přeji příjemný poslech 🎧
Veškerý náš obsah najdete na Forendors.cz. Sledujte nás a podpořte nás.
Všimli jste si, že v češtině nemáme moc odstínů pro pojmenování štěstí či radosti? Co všechno potřebujete pro to, abyste v práci byli spokojení, bylo vám dobře, nebo jste si ji dokonce mohli naplno užít? A nebo patříte k těm, kdo si myslí, že se štěstí přeceňuje? Že do pracovního procesu nepatří?...
Published 10/15/24
Říjen je pro mě neodmyslitelně spjatý s tématem ŠTĚSTÍ. Proč? Pravidelně vyrážím na konferenci Happiness@Work. A i do #PeopleOps témat za mě štěstí v práci patří. Kolik času v práci trávíme? Mnozí z nás i víc než doma s rodinami! A proto platí, čím spokojenější člověk v práci bude, tím lépe mu je...
Published 10/08/24