Episodes
Wybory parlamentarne w Gruzji wygrała partia Gruzińskie Marzenie, która raczej zbliża Tbilisi do Moskwy niż do Zachodu. Niedawne referendum w Mołdawii zakończyło się niewielką przewagą zwolenników integracji europejskiej. I to tylko dzięki głosom diaspory. Dlaczego mieszkańcy tych państw coraz sceptyczniej patrzą na Zachód? O tym rozmawiam z Agnieszką Filipiak (autorką newslettera o Kaukazie Południowym) z Forbes Women oraz Agnieszką Legucką z PISM.
Na antenie Trójki można było usłyszeć...
Published 11/02/24
O Tukrmenistanie często słyszymy w kontekście karykaturalnych zapędów tamtejszej dyktatury. Jak naprawdę wygląda życie w tym państwie, opowiedział w Po prostu Wschód w radiowej Trójce Szymon Kardaś z Uniwersytetu Warszawskiego.
Na antenie Trójki można było usłyszeć utwory:
- Bayram Nobat, Emin Rasen, Shad Ovez - Biz Turkmen
- Rüstem Hallyýew - Diýarym
- MAD Nazarov - Tequila
- Ogulbibi Reýimowa, Serdar Çaryýew - Sen sen sen
Można je znaleźć na playlistach Radio Wschód w...
Published 10/26/24
Specjalne wydanie magazynu Po prostu Wschód w radiowej Trójce ze stolicy Mołdawii. W niedzielę w tym kraju odbędą się wybory prezydenckie połączone z referendum dotyczącym wprowadzenia do konstytucji integracji europejskiej. Te głosowania wyznaczą przyszłość Mołdawii na dziesiątki lat. Opowiadam o tym, jak Rosjanie próbują kupować głosy Mołdawian, dlaczego rosyjskie gwiazdy zaśpiewały po rumuńsku i czy UE robi wystarczająco dużo, aby zachęcić do eurointegracji.
Na antenie Trójki można...
Published 10/19/24
5 listopada w USA odbędą się wybory prezydenckie. Z waszyngtońskim korespondentem Polskiego Radia Markiem Wałkuskim rozmawiamy o kampanii wyborczej, czy ktoś chce jeszcze słuchać o wojnie na Ukrainie oraz o tym, jaką rolę odgrywają Amerykanie ukraińskiego i polskiego pochodzenia.
Na antenie Trójki można było usłyszeć utwory:
W.H.I.T.E. – Kyn’ taczku,
The Ukrainians – Batyar,
Freaky Siren – Demon,
Latexfauna – Australia.
Można je znaleźć na playlistach Radio Wschód w...
Published 10/13/24
W tym odcinku rozmawiamy o tym, czy możemy oczekiwać zmian w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej na Ukrainie oraz o tym, jak Litwa chce ścigać Alaksandra Łukaszenkę. Moimi gośćmi będą Łukasz Adamski z Centrum Mieroszewskiego oraz białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka.
Na antenie Trójki można było usłyszeć utwory:
Odyn w Kanoe – Czowen
Nurnberg – Himn
Palina – Sałomki
Można je znaleźć na playlistach Radio Wschód w Spotify:
https://cutt.ly/BRLGvhP
i na...
Published 10/05/24
Z Piotrem Andrusieczką, korespondentem Gazety Wyborczej na Ukrainie, rozmawiamy o СЗЧ czyli samowolnym opuszczeniu jednostki wojskowej, czyli o tym, co w Polsce określamy mianem samowolki. Na ile jest to powszechne zjawisko, jak duże problemy ma Ukraina z mobilizacją, jak wygląda sytuacja na froncie.
Drugim gościem jest Tomas Venclova, litewski poeta, eseista, publicysta, z którym rozmawiamy o rosyjskiej opozycji, „zawieszeniu” kultury rosyjskiej i relacjach Polaków i Litwinów.
Za...
Published 09/28/24
Na początku wielkiej wojny głośno mówiono o odbudowie Ukrainy. Teraz temat ten przycichł jednak wciąż aktualna jest kwestia prowadzenia biznesu w tym kraju. W magazynie rozmawiam o tym z Jadwigą Emilewicz z Instytutu Sobieskiego oraz z Arturem Bagliukem z krakowskiego oddziału Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej uczestnikami Krynica Forum.
W drugiej części: Andrzej Brzeziecki, autor książki „Zmierzyć arszynem. Marek Karp i Ośrodek Studiów Wschodnich” (Znak, OSW), z którym rozmawiam o...
Published 09/22/24
Trzeci, ostatni, odcinek serii podcastów przygotowanych dla Trójki i poświęconych współczesnej Bośni i Hercegowinie. W tym opowiadam o tym, jak jego mieszkańcy patrzą na wojnę lat 1992-95 i dlaczego jest ona niemal tematem tabu.
W poprzednich opowiadałem o skomplikowanym ustroju tego kraju i prezydencie Republiki Serbskiej Miloradzie Dodiku, a także wpływach Rosji.
Zachęcam do zajrzenia na profile Po prostu Wschód w Instagramie i Facebooku oraz mój prywatny na Twitterze, gdzie można...
Published 09/14/24
Czy ukraińskie władze przygotowują się do wyborów? Dlaczego Biuro Prezydenta kontroluje coraz większą liczbę ministrów? Na ten temat: Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna.
Iran przekazuje Rosji rakiety balistyczne. Czy oznacza to, że Teheran już nie liczy na ocieplenie stosunków z Zachodem? A może ważniejsze są inne czynniki? O tym Marcin Krzyżanowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W audycji w Trójce można było usłyszeć następujące utwory.
*Djordje Balasević – Ja...
Published 09/14/24
Drugi z serii trzech podcastów przygotowanych dla Programu Trzeciego Polskiego Radia z Bośni i Hercegowiny. To efekt mojej podróży do tego kraju, w czasie której odwiedziłem Sarajewo, Banja Lukę i Srebrenicę.
W tym odcinku mówię o enfant terrible tamtejszej polityki, czyli prezydencie Republiki Serbskiej Miloradzie Dodiku. Przez wielu uznawany jest za realizatora polityki Moskwy w Bośni i Hercegowiny. Czy kieruje się przy tym swoimi przekonaniami, dobrem Rosji, czy może własnym? Na to...
Published 09/09/24
W tym odcinku mówimy o tym, po co Władimir Putin pojechał do Mongolii. Czy tylko po to, aby pokazać, że nie boi się Międzynarodowego Trybunału Karnego? Przynajmniej w państwach życzliwych Moskwie. Komentuje: Witold Rodkiewicz, OSW.
Maksym Sijer z Fundacji Info OPS Polska mówi z kolei o komunikatorze Telegram, za którym ciągnie się legenda bezpiecznego, niemal nie do złamania przez służby specjalne, a także zdolnego do omijania wszelkich blokad. Czy tak rzeczywiście jest? Spoiler: nie jest....
Published 09/08/24
Pierwszy z serii trzech podcastów przygotowanych dla Programu Trzeciego Polskiego Radia z Bośni i Hercegowiny. To efekt mojej podróży do tego kraju, w czasie której odwiedziłem Sarajewo, Banja Lukę i Srebrenicę.
W pierwszym odcinku opowiadam o złożonym systemie politycznym tego kraju, który z jednej strony gwarantuje pewną stabilność, a z drugiej strony kompletnie paraliżuje jego rozwój.
W następnych odcinkach, które będą się ukazywały w kolejne niedziele, opowiem o enfent terrible...
Published 09/01/24
W tym odcinku Po prostu Wschód rozmawiam z Agnieszką Filipiak, wicenaczelną Forbes Women oraz autorką newslettera poświęconego Kaukazowi Południowemu. Mówimy o rocznicy rosyjskiej inwazji na Gruzję, polityce Tbilisi, o tym, czy Armenia może zerwać z Moskwą oraz o stosunkach Azerbejdżanu z Turcją.
Na antenie Trójki można było usłyszeć utwory:
Kama Kamila – Asmarim
Garik & Sona - Lusin
33A, Nini Badurashvili, KABU - Amodena Mdinare
Hiss - Zəng Elə
Tamada - Pachi-Puchi
Nune...
Published 08/17/24
Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum Mieroszewskiego, jeden z autorów programu Polihistor (YT, Spotify), mówi o tym, dlaczego Rosjanie wciąż wierzą w P****a nawet, gdy ten nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa granic kraju. Rozmawiamy także o rosyjskiej opozycji i scenariuszach zakończenia wojny.
Na antenie Trójki można było usłyszeć utwory:
Face - Tiażołyj metall
Samoe Bolszoje Prostoje Czislo - Dikij
Walentin Strykało - Russkij rok
GROT, Jurij Szewczuk - Poslie posliedniej...
Published 08/10/24
Z Anną Marią Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych rozmawiam o wielkiej wymianie więźniów, Rosji i roli Białorusi. Mińsk wysyła sygnały, które mogą świadczyć o chęci zbliżenia z Zachodem. Czy po 30 latach rządów jeszcze ktoś wierzy Alaksandrowi Łukaszence?
Zdj.: Kremlin.ru
Na antenie Trójki można było usłyszeć utwory:
Petlya Pristrastiya – Kwant
Palina – Kultura
Leibonik - Emigrant Song
Nevika – Paparać-kwietka
Nürnberg – Adliha
Można je znaleźć na playlistach...
Published 08/03/24
W tym odcinku wybieramy się do Azji Centralnej, a konkretnie do Kazachstanu. Moim gościem jest Wojciech Górecki, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich i autor książki „Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie”. Rozmawiamy o fenomenie stepu, pierwszym prezydencie Nursułtanie Nazarbajewie i dlaczego po 24 lutego 2022 roku ruszyła kazachizacja kraju.
Na antenie Trójki można było usłyszeć utwory:
Hiro, Irina Kairatovna - Dżaj
Kanat Erlan - Sagyna-myn
Uluk-manapo - Aziatskaja estetika...
Published 07/27/24
Moim gościem jest dziennikarz “Przeglądu Bałtyckiego” i autor książki „Litwa po litewsku” Dominik Wilczewski, z którym rozmawiamy o tym, dlaczego Litwini nie lubią Rosjan, mogą mieć pewne podejrzenia, co do Polaków i o czym przypomina im agresja Rosji na Ukrainę.
Na antenie Trójki można było usłyszeć utwory:
Shishi – Burbulas ir Burbuliene
Egomasina – Juros Banga
Gabriele Vilkickyte – Patalai
Free Finga – Chemija
Sisters on wire - Melyna Melyna
Można je znaleźć na playlistach...
Published 07/21/24
amil Całus, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich i autor książki „Mołdawia. Państwo niekonieczne” wydanej przez Wydawnictwo Czarne opowiada o tym, jak Kiszyniów integruje się z Unią Europejską, jak Rosja wozi walizkami pieniądze wspierając promoskiewskie siły oraz czy możliwe jest włączenie Mołdawii do Rumunii.
Na antenie Trójki można było usłyszeć utwory:
Feuerschwanz - Dragostea Din Tei
Zdob si Zdub - DJ Vasile
Fratii Advahov, Zdob si Zdub - Trenulețul (cu Frații Advahov)
Eduardo,...
Published 07/13/24
W tym wydaniu Po prostu Wschód gościem jest ukraiński publicysta i politolog Mykoła Riabczuk. Rozmawiamy o tym, dlaczego część Ukraińców wciąż mówi po rosyjsku, czy ma to znaczenie dla przyszłości tego państwa i kiedy Warszawa i Kijów będą mogły wreszcie szczerze i spokojnie porozmawiać nie tylko o tym, co nas łączy, ale też, co dzieli.
Na antenie Trójki można było usłyszeć utwory:
YakTak, Skaya – Nebo
Small Depo, DK Enerhetyk – Czerha
XXV Kadr, Misza Prawylnyj, Backspace –...
Published 07/06/24
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa. Mówimy też o strzelaninie 23 czerwca w Dagestanie i wcześniejszym buncie pod flagami ISIS w więzieniu w obwodzie rostowskim. Gość: Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza.
Piotr Wysocki, artysta multimedialny i reżyser filmu “Obczyzna” o uchodźcach z Inguszetii w Polsce, opowiada o ich życiu w ojczyźnie oraz na obczyźnie. Mówimy także o...
Published 06/30/24
Białe psy, czarne limuzyny, portrety P****a a la Kim Dzong Un oraz groźne dla świata porozumienia Moskwy i Pjongjangu – o wizycie rosyjskiego prezydenta w Korei Północnej opowiada Magdalena Rybicka z Centrum Badań Azjatyckich Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Sytuacji uchodźców z Białorusi i Ukrainy w Polsce przygląda się z kolei Ksenia Homel z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
Na antenie Trójki można było...
Published 06/22/24
W tym odcinku, jak wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego wpłynie na politykę Brukseli wobec Kijowa i Moskwy? Ze szczególnym uwzględnieniem Francji, odpowiada prof. Agnieszka Cianciara z ISP PAN.
Ten tydzień to prawdziwa seria międzynarodowych spotkań związanych w ten, czy inny sposób z Ukrainą: w Niemczech, Włoszech i w Szwajcarii. Dlaczego powinniśmy mówić o modernizacji, a nie odbudowie Ukrainy – mówi Bogdan Zawadewicz, dyrektor Biura Analiz Ryzyka Geopolitycznego Banku Gospodarstwa...
Published 06/15/24
W tym odcinku z prof. Agnieszką Legucką z PISM i Uczelni Vistula mówimy o tym, jak Indie patrzą na rosyjską agresję na Ukrainę, czyli jak wyglądają stosunki Moskwa – Delhi, z Pekinem w tle.
Drugi temat to tożsamość ukraińskich miast, jak widzą one na swoją historię. Z Żanną Komar z krakowskiego Międzynarodowego Centrum Kultury rozmawiamy, między innymi, o Odessie, Iwano – Frankiwsku, czyli dawnym Stanisławowie i Czerniowcach. Inspiracją jest wystawa w MCK poświęcona Odessie i sztuce XX...
Published 06/09/24