Episodes
České porodnictví se stále drží klasického modelu péče, v němž je dominantní role lékařů, ale situace se pomalu mění. O možnostech českých žen a výzvách v porodní péči se rozpovídala Lenka Laubrová Žirovnická, výkonná ředitelka Asociace pro porodní domy a centra.
Published 11/08/24
Příprava na porod zahrnuje nejen fyzickou stránku, ale také psychickou, která je často přehlížena. Lektorka předporodní přípravy a dula Simona Lazzari vysvětluje, jak důležitá je psychická pohoda ženy během porodu a jak ji lze podpořit.
Published 10/24/24
V České republice se rozpadá polovina manželství, rozvody a rozchody nastanou v třech desítkách tisíc rodin, nejčastěji to „odnesou” děti do šesti let věku. Mediátorka a lektorka Halka Jaklová z Aperia, Společnosti pro zdravé rodičovství, radí, jak potížím v páru předejít a jak je řešit, když už nastanou.
Published 09/26/24
Zdravá sebehodnota se formuje už od útlého dětství. Jak můžeme jako rodiče přispět k tomu, aby se děti dokázaly vidět objektivníma očima? Jak se může narušená sebehodnota v dětství projevit v dospělosti? To je téma pro psycholožku Šárku Mikovou.
Published 09/16/24
Blíží se začátek školního roku a s ním i výběr sportovních kroužků. Jak poznat, který sport je pro vaše dítě ten nejlepší a jestli se najde spíš v atletice, nebo třeba v házené? Kdy a podle jakého klíče zjistíte, pro co má potomek vlohy? To je téma pro Filipa Raptopulose.
Published 08/27/24
V další epizodě podcastu Maminka.cz budeme hledat odpovědi na nejčastější otázky kolem dětského spaní i nespaní. Povídala si o tom s námi psánková poradkyně Lucie Horešovská Chrástecká.
Published 08/09/24
Od kdy se u dětí vyvíjí emoční inteligence? Jak je učit pracovat s pocity sebe i druhých, poznat a prožít vztek i radost? Sami rodiče k tomu mohou velmi přispět společnou hrou s dětmi. Jak na to i s praktickými ukázkami, radí psycholožka Radka Kůřilová.
Published 07/25/24
Když mámy pomáhají mámám ve svízelné situaci. Tak by se dala krátce shrnout činnost neziskové organizace HOST. V náročné etapě se může ocitnout každý rodič, ať už se to týká bydlení, zaměstnání, školy nebo zdraví a výchovy dítěte. A právě o takové potřebné pomoci hovoří ředitelka organizace HOST Kateřina Vápenková.
Published 06/05/24
Že je společná hra s rodiči důležitá pro rozvoj dítěte, o tom není pochyb. Že všechny zúčastněné baví a vytváří krásné vzpomínky, je také jisté. Tak proč si rodiče se svými dětmi hrají málo? A co dělat pro to, aby se to změnilo? O tom v podcastu maminka.cz promluvila psycholožka Mgr. Radka Kůřilová.
Published 04/29/24
Mobil v ruce dnes často mají už děti v kočárku, a že to pro jejich vývoj není nic zdravého, tuší každý rodič. Co nabídnout místo toho? A jak se v raném věku svých ratolestí ubránit nátlaku digitálních technologií a možná občas i své pohodlnosti? O tom v podcastu maminka.cz mluví Michaela Willheimová.
Published 04/25/24
Co je to teorie typů u dětí a jaké je to vaše? Chcete se svými potomky lépe vycházet díky tomu, že je podle určitých nástrojů víc poznáte? V podcastu maminka.cz jsme si právě o tomhle povídali s psycholožkou Šárkou Mikovou.
Published 04/04/24
Modelka Aneta Vignerová je podle svých slov respektující máma čtyřletého syna Jiříka, která ke slovu často pouští instinkt. Jak vzpomíná na těžké mateřské začátky, kdy bojovala s kojením? Je syn spíš „rozbuška”, nebo kliďas? A jak s odstupem času Aneta hodnotí rok svého života, kdy byla častým terčem bulváru? Podívejte se na podcast maminka.cz a Anetiny upřímné odpovědi.
Published 03/20/24
Má mít dítě odmalička vlastní postýlku, nebo je jemu i rodičům lépe, když spíš všichni pohromadě? A co takové "kojospaní"? Všechna pro i proti shrnuje v dalším dílu podcastu maminka.cz spánková poradkyne Lucie Horešovská Chrástecká.
Published 02/28/24
Spousta z nich neumí ani kotrmelec a pohyb zná jen z hodin tělesné výchovy ve škole. Sportujících dětí je čím dál méně a důsledky na zdraví jsou alarmující. Jak začlenit pohyb do běžného života a co naše dětí dokáže spolehlivě rozhýbat? O tom si budu povídat Filipem Raptopulosem.
Published 02/27/24
Sekundární neplodnost trápí podle údajů Světové zdravotnické organizace až čtvrtinu všech párů, které chtějí druhé či další dítě. Co za ní stojí a jaká existuje pomoc? To je téma pro předního česko slovenského embryologa Daniela Hlinku.
Published 02/27/24
Co je to porodní gauč a jak ženě u porodu pomůže? Jaké jsou další trendy v porodnictví a co dnes už rodící ženy i zdravotníci považují za normu? O tom všem hovoří v podcastu maminka.cz Petr Holba, vedoucí lékař Centra porodní asistence v Litoměřicích.
Published 01/31/24
Diagnóza neplodnost se týká stále většího množství žen i mužů. Podle nejnovějších dat Světové zdravotnické organizace si ji vyslechne každý 6. člověk. K vysněnému dítěti už párům může pomoci umělá inteligence. Jak? O tom hovoří embryolog Daniel Hlinka.
Published 01/25/24
Kdy jsou antibiotika opravdu nutná a co by měl rodičům vysvětlit lékárník ohledně dávkování? Jaké časté chyby u podávání těchto léků dělají a jak se mají zachovat, když sirup dítěti zapomenou dát? Na všechno podstatné odpovídá ve videu lékárnice.
Published 01/24/24
Infektoložka Zuzana Blechová o zánětech středního ucha a dalších nepříjemných dětských nemocech. Proč některé děti "píchání ouška" nikdy nezažijí, ale ostatní se trápí opakovaně jako třeba i sama paní doktorka v dětství? Kdy nechat děti očkovat a proč to doporučit i hlídacím babičkám a dědečkům?
Published 12/19/23
Máte dítě na druhém stupni základní školy? Pak vás bude čekat výběr té střední. Odkdy a jak to řešit, o tom jsme si povídali s certifikovanou koučkou a zakladatelkou ZŠ Děti budoucnosti Vendulou Peckovou.
Published 11/29/23
Jindřich Fialka ze sdružení Sto skupin byl hostem podcastu Maminka.cz a rozpovídal se o dětských skupinách. Na jakém principu fungují a od kolika let tu děti mohou být? Je těžké skupinku sehnat a platí se tu školkovné? A co argument, že v roce nebo dvou letech má být dítě ideálně ještě ve výhradní péči rodičů?
Published 11/01/23
Veronika Kubrichtová stála u zrodu organizace Úsměv mámy, která pomáhá ženám s poporodní depresí. Sama ji totiž před deseti lety zažila. O to víc ji překvapilo, že po druhém bezproblémovém těhotenství i šestinedělí se situace opakovala znovu až u třetího dítěte. Jak to Veronika zvládla a co radí všem nastávajícím maminkám?
Published 10/05/23