Episodes
My, kdo jsme vyrůstali obklopeni rodinnou historií,
si možná ani nedovedeme představit, jak důležité je vědomí, že někam náležíme. Je pro nás totiž přirozené, není třeba se nad ním zamýšlet. Každoročně je u nás ale odloženo nebo z různých důvodů odebráno matce přímo v porodnici 500 dětí. S maminkou jim nemizí jen nejbližší člověk, ochránce a rodič, ale i část jejich životního příběhu.
Příběh těmto dětem se pokoušejí dávat v Nadačním fondu LA VIDA LOCA v rámci projektu Život v kufříku a my si...
Published 11/04/24
Doprovodnou aktivitou spojenou se vznikem filmu Amerikánka byl výzkum Nadace Sirius a agentury Simply5 zaměřený na potřeby dětí v dětských domovech. O nich i o tom, jaké to bylo na výzkumu pracovat, jsme si povídali s Eliškou Novákovou z autorského týmu výzkumu.
Celý výzkum zde: https://www.nadacesirius.cz/vyzkumy/o-nahradni-peci/vyzkum-potreb-deti-z-dd
Článek na stejné téma na webu Šance Dětem: https://sancedetem.cz/sexting-u-dospivajicich-jeho-rizika
Published 10/03/24
S nějakou jeho formou máme pravděpodobně zkušenosti i my, rodiče narození před rokem 1990 a možná i dříve. Dnes si ale budeme povídat o tom, jakou roli hraje sexting v sexuálním životě současných dětí a mladistvých, jak se na to můžeme dívat z rodičovské perspektivy a jaká rizika si případně u dětí ohlídat.
Naše pozvání přijala socioložka, paní doktorka Michaela Šaradín Lebedíková z Interdisciplinárního
týmu pro výzkum internetu a společnosti Masarykovy univerzity v Brně.
Článek na stejné...
Published 08/28/24
Pokud váš mladý dospělý právě odmaturoval, je možné, že jste od něj slyšeli o takzvaném gap year.
Co si pod tímto názvem představit?
V čem mladým lidem prospívá?
Jak ho uchopit?
Kam se na něj vypravit?
Povídáme si s Lucií Tarabovou, ředitelkou centra pro koordinaci česko-německých výměn mládeže Tandem, které v rámci svých aktivit pro mladé lidí zprostředkovává také dobrovolnickou činnost v rámci gap year.
Pište nám na
[email protected] nebo...
Published 06/27/24
Úmrtí spolužáka, smrt v rodině žáka, násilná nebo tragická úmrtí ve školních nebo mimoškolních kolektivech.
Jakou podporu v takových chvílích potřebují děti? Jak by se měli zapojit rodiče? A proč nezapomínat ani na učitele?
O tom jsme si povídali se Sylvií Stretti, ředitelkou Poradny Vigvam.
Více o dětech a smrti na webu Šance Dětem:
https://sancedetem.cz/dite-smrt
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem,...
Published 06/14/24
Nejošidnější na zanedbávání a násilí na dětech je to, že se jeho oběti nemohou adekvátně bránit. Spoléhají v tom na nás dospělé. Kromě druhého rodiče jsou to i učitelé či učitelky a dětští lékaři nebo lékařky. Pro ty je ale často obtížné situaci správně posoudit i účinně reagovat.
Překážky v rozpoznání a oznámení zanedbávání nebo násilí na dětech, které tyto profese vnímají, se pokusil překonat tým Primární prevence Nadace Sirius
pomocí příruček, které pro pedagogy a lékaře sestavili. Právě...
Published 04/26/24
K tomuto tématu nás přivedly časté prosby o radu ze strany maminek, které s dětmi unikají z násilného vztahu a mají potíže najít samostatné bydlení.
Jak jim pomáhají azylové domy?
Jak složité je najít potom vlastní bydlení?
Na koho se obrátit?
A jak s tím souvisí programy HousingLED?
O tom jsme si povídali s koordinátorkou programů Housing First z Platformy pro sociální bydlení, Ivanou Siglovou.
Mapa projektů zaměřených na sociální...
Published 03/27/24
Celých 19 % žáků přiznává, že jim nadměrné užívání telefonu negativně zasahuje do běžného života, 41 % dětí navíc zažívá výrazný pocit osamělosti, který se pojí s problematickým užíváním digitálních technologií. Nejvíce žáků používá telefon večer v posteli. Doporučené délky spánku pak dosahuje jen necelá třetina z nich.
Jak se to stalo? Co s tím můžeme dělat? A jak téma uchopily na konferenci Digitální doba a její dopady na duševní pohodu dětí organizace Nadace Sirius, Replug me a Městská...
Published 02/29/24
S advokátkou Lucií Hrdou jsme si povídali o domácím násilí, o postavení oběti i o překážkách, které je třeba překonat, pokud se chceme z násilného vztahu vymanit. Rozebrali jsme také iniciativu „Pod svícnem“, se kterou spolupracuje, a související kampaň „Z hrdinů superhrdiny.“
Další související odkazy:
https://www.beztrestu.cz
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci podcastu v budoucnu zajímala....
Published 01/30/24
Co jsou rodičovské kompetence? Jsme v ČR kompetentními rodiči? Může do našich kompetencí někdo zasahovat? Kde a jak si je rozšiřovat?
O tom všem jsme si povídali s paní doktorkou Egle Havrdovou, MA, Ph.D., ředitelkou vzdělávací a výzkumné organizace Schola Empirica.
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci podcastu v budoucnu zajímala. Pokud má vaše dítě problémy nebo si složitým obdobím prochází celá...
Published 12/14/23
S PhDr. Janou Kovařovicovou jsme si povídali o terapeutickém rodičovství. Na jakých principech stojí? V jakých situacích je užitečné? A kde se s ním naučit pracovat?
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci podcastu v budoucnu zajímala. Pokud má vaše dítě problémy nebo si složitým obdobím prochází celá rodina, pomoc najdete i na našem webu https://sancedetem.cz.
Published 11/10/23
S Alžbětou Skleničkovou, metodičkou doprovázející organizace Dobrá rodina a někdejší přechodnou pěstounkou jsme si povídali o tom, jak se stát "přechodkáři" i jak si přechodná pěstounská péče stojí ve světle nové analýzy, kterou ve spolupráci Profesním sdružením přechodných pěstounů a Dobrou rodinou zpracovala Nadace Sirius.
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci podcastu v budoucnu zajímala. Pokud má vaše...
Published 10/16/23
Kdy nás mají dětské spory znepokojovat? Kdy jim naopak nechat volný průběh? Jak být k dětem ve sporu spravedlivý? O sourozeneckých konfliktech jsme si povídali s psycholožkou, Mgr. Janou Lesák Krištofovou.
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci podcastu v budoucnu zajímala. Pokud má vaše dítě problémy nebo si složitým obdobím prochází celá rodina, pomoc najdete i na našem webu https://sancedetem.cz.
Published 10/13/23
Začátek školního roku klepe na dveře a my jsme se vypravili
na Základní školu Emilie Lukášové a Klegova v Ostravě, abychom si s paní magistrou Dominikou Kohoutovou, sociální pedagožkou a členkou Asociace sociálních pedagogů, povídali o školské sociální práci.
Kdo je sociální pedagog? S čím dětem pomáhá? A proč by měl být na každé škole?
Více informací na: https://asocp.cz
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci...
Published 08/31/23
Přibližně 25,8 % porodů v ČR proběhlo v roce 2021 císařským řezem. Znamená to, že přibližně každá čtvrtá maminka rodí tímto způsobem. Jak české porodnictví pečuje o maminky rodící císařským řezem a jejich miminka? Jaké komplikace je třeba po zákroku překonat? A na koho se
mohou maminky po císařském řezu obrátit?
O tom si dnes povídáme s porodní asistentkou Magdalénou
Ezrovou, jednou z odborných garantek webu www.cisarovnam.cz.
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové...
Published 07/28/23
Dnešní epizoda je tak trochu bonusová a s paní ředitelkou Irenou Přibylovou ze Sítě pro rodinu jsme si v ní povídali o Festivalu rodiny, který síť aktuálně pořádá na řadě míst v ČR. Dozvíte se, jaká je myšlenka festivalu, jak se do něj přihlásit jako organizace i co čeká návštěvníky.
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci podcastu v budoucnu zajímala. Pokud má vaše dítě problémy nebo si složitým obdobím prochází celá rodina,...
Published 06/01/23
O matkách alkoholičkách, o tom, co z nich činí rizikovou skupinu i o překonání závislosti, která ničí rodinné vztahy, si dnes povídáme s lékařkou MUDr. Olgou Pecinovskou, vedoucí Lůžkového oddělení pro ženy Kliniky adiktologie VFN a I. LF UK.
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci podcastu v budoucnu zajímala. Pokud má vaše dítě problémy nebo si složitým obdobím prochází celá rodina, pomoc najdete i na našem...
Published 05/25/23
Život s postižením je plný specifických výzev jak pro samotnou osobu s hendikepem, tak pro její bezprostřední okolí, většinou v podobě rodiny. Některé z nich jim proto pomáhají zvládat terénní a ambulantní sociální služby. Jejich dostupnost je ale dlouhodobý problém. Už dlouho víme, že si je potřební nemohou dovolit čerpat v dostatečné míře. Od 1. ledna 2023, kdy se jednorázově zvýšily maximální možné úhrady za služby, aniž by se adekvátně zvýšil příspěvek na péči,
může být situace ještě...
Published 04/27/23
Malé děti přirozeně zkoumají vše, co jim přijde pod ruku. V případě batolat by se dalo říct i před pusu, protože ta nalezené předměty ráda také chutnají. Někdy ale taková ochutnávka může skončit nebezpečnou otravou dítěte. Jak tomu předejít? A jak takovou akutní otravu řešit? O tom si dnes budeme povídat s panem magistrem Michalem Čečrlem z Toxikologického informačního střediska Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Stránky toxikologického informačního střediska: https://www.tis-cz.cz
Pište...
Published 03/23/23
Kde leží hranice mezi puntičkářstvím a obsedantně kompulzivní poruchou (OCD)? Jaký vliv má nemoc rodiče na dítě? A proč většina nemocných zahájí léčbu pozdě, když už jim OCD závažně naruší osobní a společenský život?
O tom jsme si povídali s psychoterapeutkou Mgr. Lucií Strakovou Jirků.
Adresář terapeutů České společnosti KBT: http://www.cskbt.cz/adresar-terapeutu.php
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci podcastu v budoucnu...
Published 02/16/23
Příběh Tomáše Papršteina, kterého zneužíval jeho třídní učitel a oddílový vedoucí Matěj, podrobně mapuje podcastová série Seznam Zpráv Ve stínu: Nejlepší kamarád. Zdaleka ale není uzavřený. Pan Paprštein v listopadu spustil projekt Klubovna Naděje, který chce pomáhat nejen obětem sexuálního zneužívání. A právě o Klubovně, komu pomáhá a jakou vizi má do budoucna, jsme si povídali v této epizodě.
https://www.klubovnanadeje.cz
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance...
Published 12/09/22
Organizaci Dlouhá cesta založily Martina Hráská a Bibiana Wildnerová po tom, co jejich děti prohrály boj s rakovinou. V těžkých chvílích jim tehdy pomáhalo vzájemné sdílení toho, co prožívaly. Prostřednictvím Dlouhé cesty se rozhodly podobnou pomoc zprostředkovat dalším rodičům, kteří se musejí vyrovnat s náhlou ztrátou dítěte. Mezi nimi jsou i ti, kdo přišli o svá očekávaná miminka – před porodem, během něho či krátce po něm. Těm pomáhá projekt Dlouhé cesty s názvem Prázdná kolébka. O...
Published 11/16/22
Na adopci se nás v dotazech často ptáte. Proto jsme si do studia pozvali Kláru Trubačovou a Marka Pokorného ze Střediska náhradní rodinné péče, kteří vám o adopci řeknou vše potřebné. Marek Pokorný je navíc sám adoptivní rodič.
Weby Střediska náhradní rodinné péče, kde najdete zmiňované podpůrné materiály a infolinku:
https://nahradnirodina.cz
https://www.adopce.com
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci podcastu v budoucnu...
Published 10/27/22
Patron Dětí je charitativní organizace pomáhající zajistit konkrétní potřeby dětí, na které jejich rodina nestačí. Jak funguje? Komu pomáhá a jak o pomoc požádat? O tom jsme si povídali s Editou Mrkousovou, ředitelkou Patrona Dětí.
https://patrondeti.cz/?limit_stories=6
Pište nám na
[email protected] nebo na facebookové stránce Šance Dětem, jaká témata by vás v rámci podcastu v budoucnu zajímala. Pokud má vaše dítě problémy nebo si složitým obdobím prochází celá rodina, pomoc najdete i...
Published 10/13/22