Episodes
W najnowszym odcinku Polihistora 2.0 Bartek Gajos i Ernest Wyciszkiewicz rozmawiają o tym, dlaczego Ukraina pozbyła się bomby atomowej i co mogłoby się wydarzyć, gdyby zdecydowała się ją zachować.
Published 05/23/24
Published 05/23/24
Bartek Gajos i Ernest Wyciszkiewicz rozmawiają, co oznaczają ostatnie zmiany w rosyjskim ministerstwie obrony i czy postępująca militaryzacja gospodarki i społeczeństwa rosyjskiego jest procesem, który będzie można odwrócić. Macie pytania do nas? Piszcie: [email protected] Polihistor 2.0 jest dostępny także na YouTube: https://www.youtube.com/@MieroszewskiPL Twitter: Ernest Wyciszkiewicz → https://twitter.com/E_Wyciszkiewicz Bartek Gajos → https://twitter.com/BartlomiejGajos...
Published 05/22/24
Bartek Gajos i Ernest Wyciszkiewicz w najnowszym odcinku Polihistora 2.0 rozmawiają o badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez Centrum Mieroszewskiego „Stabilność vs. niepewność. Młodzi Polacy i Ukraińcy o sobie i sąsiadach”. Macie pytania do nas? Piszcie: [email protected]
Published 05/21/24
Kto „zdradził” Rosję zdaniem zwolenników zabitego Aleksieja Nawalnego? Bartek Gajos i Ernest Wyciszkiewicz rozmawiają o rosyjskim filmie „Zdrajcy” wypuszczonym przez rosyjską opozycję i tłumaczą, dlaczego uważają, że nie jest to film dokumentalny o latach dziewięćdziesiątych tylko manifest polityczny. Film „Zdrajcy”: Część 1: https://youtu.be/-_wMvLpOnPQ?si=4kKzcG9pSHZIuTX2 Część 2: https://www.youtube.com/watch?v=xxtCsa0j6eM&t=3s Część 3:...
Published 05/20/24
W kolejnym odcinku Polihistora 2.0 Bartek Gajos i Ernest Wyciszkiewicz zgłębiają skomplikowaną tematykę konfiskaty rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy. Czy konfiskata to właściwe rozwiązanie?
Published 05/17/24
Dlaczego Putin tak często mówi o historii? Jak rosyjska propaganda wykorzystuje historyczne narracje do uzasadniania działań takich jak aneksja Krymu czy wojna na Ukrainie? O tym w kolejnym odcinku rozmawiają Bartek Gajos i Ernest Wyciszkiewicz.
Published 05/16/24
Czy Rosjanie mają kompleks Polski? Jak zapewnić pokój w Europie Wschodniej? Bartek Gajos i Ernest Wyciszkiewicz prosto z Instytutu Literackiego w podparyskim Maisons-Laffitte, gdzie niegdyś powstawało kluczowe dla polskiej emigracji pismo „Kultury”, omawiają jeden z najbardziej przenikliwych tekstów polskiej myśli politycznej XX wieku.
Published 05/15/24
Co w praktyce oznacza nakaz aresztowania Władimira P****a wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze? Jakie przestępstwa zarzuca Putinowi MTK? Jaki realny wpływ na działania Rosji może mieć nakaz? O tym w kolejnym odcinku Polihistora Bartek Gajos rozmawiał z Rafałem Tarnogórskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, specjalistą od prawa międzynarodowego.
Published 03/23/23
Czym była Rosja dla Piłsudskiego? Czy widział szanse na możliwość pokojowego współistnienia Polski i Rosji? Czy Rosja w opinii Piłsudskiego mogła stać się demokratycznym państwem? O tym w kolejnym odcinku Polihistora Bartek Gajos rozmawiał z dr. hab. Krzysztofem Klocem z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
Published 02/27/23
Jak pociągnąć Rosję do odpowiedzialności? Prof. Patrycja Grzebyk Czy działania Rosji w Ukrainie można określić mianem ludobójstwa? Jakie instrumenty prawne istnieją, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za agresję? Jaki wkład mają Rosjanie w kształtowanie prawa międzynarodowego? O tym w kolejnym odcinku Polihistora Bartek Gajos rozmawiał z Profesor Patrycją Grzebyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Published 02/02/23
Gdzie można było usłyszeć Rosjan w Warszawie w XIX wieku? Jakie kontrowersje wzbudziło odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu? Czy Polacy odróżniali dźwięk dzwonu z Soboru Aleksandra Newskiego do dzwonów innych świątyń? Dlaczego warszawski kataryniarz był przez wyższe klasy społeczne nielubiany? O tym Bartek Gajos rozmawiał z doktorą Martą Michalską, która niedawno obroniła na Uniwersytecie Warszawskim doktorat pod tytułem "Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie Warszawy na...
Published 01/30/23
Jak zmieniła się polityka Niemiec względem Rosji po wybuchu wojny? Dlaczego do ostatniego momentu kontynuowano budowę NordStream II? Czy era Angeli Merkel będzie poddana rozliczeniu? O tym Bartek Gajos rozmawiał z Ryszardą Formuszewicz, analityczką Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Published 12/09/22
7 marca 2022 r. na konferencji prasowej poświęconej stosunkom chińsko-rosyjskim minister spraw zagranicznych Wang Yi oświadczył, że oba kraje są „partnerami strategicznymi”, a ich relacje „przyczyniają się do pokoju, stabilności i rozwoju na świecie”. Jak Chiny postrzegają rosyjską agresję na Ukrainę? Czy dyplomatyczne wsparcie Pekinu dla Moskwy przekłada się na konkretne działania? Jaką rolę w polityce chińskiej odgrywa region Europy Środkowej i Wschodniej? O tym w kolejnym odcinku...
Published 11/25/22
10 października na Ukrainę po raz kolejny spadły rosyjskie rakiety, powodując poważne przerwy w dostawie prądu, wody i ogrzewania. Jak Ukraina przygotowuje się do nadchodzącej zimy? Co chciałby osiągnąć Kreml, niszcząc infrastrukturę krytyczną? O tym w kolejnym odcinku Polihistora Bartek Gajos rozmawiał z analitykiem Forum Energii Maciejem Zaniewiczem.
Published 10/12/22
Rosyjskie PKB spadnie w tym roku o ok. 4%. To o wiele mniej niż prognozowali ekonomiści w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny. Mówiono wówczas o 15-20%. Czy to dowód na to, że sankcje nie mają sensu? Jaki jest ich cel? Czy gospodarka rosyjska się zawali? Na te pytania odpowiadał dyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego dr Ernest Wyciszkiewicz.
Published 10/07/22
Dlaczego Putin grozi użyciem bomby jądrowej? Jak na te groźby powinny zareagować państwa NATO? Czy bomba jądrowa przestała być tabu w polityce międzynarodowej? Na te pytania odpowiadał ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Łukasz Kulesa.
Published 10/05/22