Episodes
O kapitulacji Powstania mówią uczestnicy rozmów z Niemcami w Ożarowie – płk Kazimierz Iranek-Osmecki i tłumacz Alfred Sas-Korczyński. Dramatyczne loty z pomocą dla Warszawy wspominają piloci RAF. Gen. Tadeusz Bór-Komorowski po latach ocenia własne decyzje.
Published 10/02/24
- Chciałam skupić się na wybraniu tych powstańców, którzy po wojnie postanowili wrócić do Warszawy i związać swoje losy z tym miejscem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Eriksson, fotografka odpowiedzialna za projekt "Świadkowie_44". W Forcie Sokolnickiego można obejrzeć wystawę poświęconą mieszkańcom Warszawy, którzy walczyli o swój dom.
Published 08/20/24
Published 08/20/24
- Związki nawiązywane w powstaniu bardzo często kończyły się ślubami. Było ich co najmniej 250, a prawdopodobnie więcej. Oprócz zawieranych oficjalnie, były także te spontaniczne - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lada, autor książki "Powstańczej Warszawy dzień powszedni".
Published 08/17/24
80 lat temu walczył w Powstaniu Warszawskim, był obrońcą Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. I właśnie z tą częścią warszawskiego Śródmieścia jest związany jeszcze od czasów przedwojennych. Mowa o kapitanie Juliuszu Kuleszy, grafiku i pisarzu, ale też - jak sam o sobie mówi - futbolowym maniaku.  Swojej ukochanej Polonii Warszawa Juliusz Kulesza kibicuje od 86 lat. W maju tego roku na stadionie przy ulicy Konwiktorskiej obejrzał pierwszoligowy mecz Polonii z Górnikiem Łęczna. Podzielił...
Published 08/07/24
- Pamiętamy o przodkach, którzy bili się o Polskę. Dzięki nim żyjemy w wolnym kraju. Stanowi to również inspirację, która daje siłę - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor Centrum Weterana ppłk Katarzyna Rzadkowska.
Published 08/03/24
- Miron Białoszewski opowiadał, że tak naprawdę były trzy Warszawy podczas powstania. Warszawa ulic i podwórek, gdzie na początku toczyło się życie pełne nadziei, Warszawa piwnic i Warszawa kanałów - mówił w Polskim Radiu 24 autor książki "Barykady 44" Sebastian Pawlina.
Published 08/03/24
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowy sposób włączyła się w upamiętnienie warszawskich powstańców. Na dziedzińcu uczelni można obejrzeć wystawę "ASP WAW’44", która opowiada o studentach i wykładowcach walczących 80 lat temu na ulicach Warszawy. Jedną z bohaterek wystawy jest Ewa Faryaszewska, która zrobiła zdjęcia zniszczonej Starówki.
Published 08/02/24
W 1967 roku, ponad 20 lat po powstaniu warszawskim, Miron Białoszewski zaczął pisać pamiętnik z tego zrywu. "Poeta osobny", skupiony na codzienności, operujący, jak nikt dotąd w poezji, językiem mówionym, potocznym, opisał powstanie warszawskie z perspektywy zwykłego mieszkańca Warszawy.
Published 08/02/24
Uczestnik powstania warszawskiego Zbigniew Grochowski 1 sierpnia 1944 roku miał niespełna 18 lat. W czasie okupacji działał w Szarych Szeregach. O swoim życiu opowiedział w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim. 
Published 08/01/24