Episodes
„Souvisí to s konzumní společností, pracujeme na produktu našeho těla. Ten pak prodáváme na sítích a dostáváme za to odměnu ve formě lajků a komentářů,“ popisuje lektorka organizace Konsent Karolína Olive Křížová. Poslechněte si rozhovor o tom, jak nespokojenost se vzhledem ovlivňuje nejen prožívání slasti.
Published 11/21/24
Published 11/21/24
Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly drag performera Jakuka aka Creative Swine a ptaly se ho na to, co jeho umčo obnáší a jestli může někoho nabalovat, i když je zrovna převlečen jako své alterego.
Published 11/20/24
„Pediatr ho poslouchal a řekl, že tam slyší velký šelest na srdci,“ vzpomíná Gabriela Šafaříková na narození syna Jonáše. I když to žádné vyšetření předem neukázalo, narodilo se miminko se srdeční vadou – aortální stenózou. Šestitýdenní dítě čekala velká hrudní operace.
Published 11/20/24
Architekti ze studia Abt Smolen mají rádi zvláštní zadání. Dělali vily za padesát milionů, pivovar a poradí si i s domečkem pro žabičky.
Published 11/20/24
Seznamovací aplikace mnoha lidem pomohly najít vztah nebo obohatit milostný život. I trh online seznamování se vyvíjí a snaží se nabídnout lepší služby a vytvářet pro uživatelstvo bezpečí. Mladší generace používá appek méně, než se čekalo. Integrace umělé a rozšířené reality nejspíše změní způsob, jakým se seznamujeme online. Služby bojují s přebytkem mužů a specifiky pro LGBTQ+ komunitu. Moderní lásku navštívil Milan Kovačič, který stojí za seznamkami Zoe a Surge.
Published 11/20/24
Minulost, přítomnost, budoucnost, maso modrých papoušků a pouliční bitky. Kristina Hamplová přišla do Litu mluvit o své debutové próze Lover/Fighter, kde si hraje s popkulturou a z Letenské pláně vytváří poušť, kde se plouží divná zvířata.
Published 11/20/24
„Když jsem vystudovala textilní výtvarnictví, byla nultá léta. Slovo upcycling ještě nebylo příliš používané. S kamarády jsme chodili do sekáčů a přešívali jsme si věci,“ vzpomíná Kateřina Vavroušková. Bavíme se o jejích nejoblíbenějších přešitých kouscích v šatníku a také o tom, jak se ve Zlíně daří mladé autorské módě. Kateřina totiž vedle vlastní značky doplňků Cover spoluzakládala zlínský slow fashion koncept Quitkova.
Published 11/19/24
„Když to s tebou chce dělat, tak je asi jasné, že se mu líbíš. Ale dokud ty to nemáš v hlavě srovnané, že je tvoje tělo v pořádku a je ok být nahá před tím člověkem, tak je to strašně děsivé,“ říká studentka Marika. Ve čtvrté epizodě podcastu Slast otevíráme téma spokojenosti s vlastním tělem. Jaká je cesta za potěšením pro dívky, které chtějí vypadat jinak?
Published 11/19/24
Jeho fotky olympijské kolekce od návrháře Jana Černého pro olympijské hry v Paříži obletěly celý svět. „Bylo fajn sledovat, kolik lidí moje fotky vidělo, ale za to mohla primárně sama ta móda,“ říká skromně fotograf Kuba Zeman. V rozhovoru se taky zamýšlí nad tvorbou na Instagramu a prací se slavnými lidmi.
Published 11/18/24
Hodně specifický „berlínský bedekr“. I tak by se možná dala nazvat kniha Zpravodaj berlínský stážistky, primárně grafické designérky a ilustrátorky Alžběty Dvořákové, která v německé metropoli strávila několik měsíců na pracovní stáži. Z původně hromadných e-mailů svým nejbližším a lidem z fakulty umění a designu ústecké univerzity se nakonec stala kniha se spoustou ilustrací. „Bylo to tak intenzivní, že jsem to potřebovala sdílet a dostat ven,“ shrnuje Alžběta lakonicky.
Published 11/18/24
Aktuální epizoda Slejváku počala poněkud pochmurně kvůli deštivému počasí. Vilma s Mírou přesto sobě i posluchačstvu vytvořili krátkodobou zábavně-informativní bublinu! Jako první probrali start Bachelora, nové seznamovací show, opět moderovanou Zorkou Hejdovou, a Míra zavzpomínal na oblíbený tematický pořad Take me out.
Published 11/18/24
Armádu spásy lidé, kteří její působení v naší společnosti vnímají okrajově, považují hlavně za charitativní organizaci věnující se lidem bez domova. Už z pouhého přelétnutí internetových stránek této organizace každý pochopí, že se jedná především o církev. Čím je konkrétně Armáda spásy, vysvětluje lékařka tohoto společenství Andrea Pekárková a František Pekárek, národní ředitel pro sbory Armády Spásy.
Published 11/18/24
Hostem Pochlap se byl rapper Rest. S moderátorem Václavem Roučkem společně probrali, jaké bylo jeho dětství, jak zpětně hodnotí začátky v rapu a jak se vyrovnal se smrtí otce.
Published 11/17/24
Jak se pádluje v Grónsku na ledovci? Jak se skáče vodopád na Špicberkách přímo do moře? Jak se žije a rybaří na chilské řece? Kajakář a fotograf David Sodomka toho za rok zcestoval a odpádloval víc, než kolik zvládnou jiní za celý život.
Published 11/17/24
Robert Smith a spol. jsou zpět s novým albem Songs Of A Lost World, které už od prvního singlu vzbuzuje nadšení a spekulace o transformaci kapely do vrcholné formy. Špíně se tedy naskýtá ideální příležitost ponořit se do jejich tvorby a pospekulovat nad tím, čím si The Cure získávají srdce fanoušků a fanynek napříč generacemi už od svých počátků v roce 1976.
Published 11/15/24
Skoro celou dekádu si fanoušci a fanynky Dragon Age: Inquisition museli počkat na pokračování příběhu, kde se z nenápadného elfského společníka vyklubalo pradávné božstvo. Nový díl s podtitulem The Veilguard ale zdaleka nesbírá nadšené ovace, a ačkoliv zlí jazykové tvrdí, že za to může jeho příklon k inkluzi, pravý důvod leží úplně jinde.
Published 11/15/24
Žijeme ve velmi dekadentních časech, o tom něco vědí dvě poslední zbylé Čelisti, Vít a Tomáš. Zatímco se Aleš léčí doma z následků poleptání islandskou žraločí močí, dvojice verbálních pretoriánů vyrazila na zteč směr Řím a Trump Tower.
Published 11/15/24
Blíží se 17. listopad, kdy budeme slavit 35 let od výročí Sametové revoluce, proto jsme díl Studovny tematicky zaměřili na výuku moderních dějin. Jak předávat témata z dějin poutavě nám přiblíží historik a profesor Michal Stehlík, kterého můžete znát také z podcastu Přepište dějiny.
Published 11/14/24
Michal Hromas nebo taky Hugo Hromas křižuje s kočovnou kuchyní Nomadis českomoravskou kotlinu, ale v jeho kotlících se usadily vlivy středomořské, severoafrické i středovýchodní kuchyně. K jeho vaření patří dřevo, oheň a dým. Zbytek je silně proměnlivý, podobně jako počasí, v jehož společnosti si nemůže být ničím jistý. Bude foukat? Bude vedro? Bude pršet nebo sněžit? A tak se mění jídla i postupy za pochodu, výsledkem je ale vždy autentický zážitek.
Published 11/14/24
Architekti z několika zemí projížděli republiku, aby udělili Českou cenu za architekturu. Jedním z porotců byl Peter Moravčík. Vypráví, jak grilovali architekty a kde ucítil závan světovosti.
Published 11/14/24
„Muži byli vykreslováni jako sexuální predátoři, kterým to ve vězení chybí, a proto znásilňují jeden druhého. Ženy jako emocionálně frustrované, které ve vězení zakládají rodinné klany, v nichž jde hlavně o emoční vazby. To se ale v mých výzkumech nepotvrdilo,“ říká Kateřina Nedbálková, socioložka z Masarykovy univerzity v Brně.
Published 11/14/24
Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly personalistky aka ejčáristky aka odbornice na lidské zdroje Zuzku Vitinger a Míšu Hadravovou. S nimi řešily, co je jejich agendou a zda by nebylo v práci dobré mít workshop s bubnujícím klaunem.
Published 11/13/24
„I malé děti, které si hodně koušou nehty, strhávají si strupy nebo se štípou, v sobě můžou mít nějakou tenzi, kterou neumí rodičům vysvětlit. I tohle jsou projevy sebepoškozování. Pro rodiče je to příležitost učit děti pracovat s emocemi,“ říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí. Fenomén sebepoškozování je mezi dětmi a mladými lidmi čím dál rozšířenější.
Published 11/13/24
Jak vypadal drogový problém v Československu od roku 1938 do roku 1989, kdy u nás byly u moci totalitní režimy? Nelegální produkcí a konzumací drog i léčbou drogových závislostí se zabývá kniha Drogy v dobách totality: Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu, kterou napsali Miroslav Nožina a Miloš Vaněček. Oba přišli do podcastu Lit.
Published 11/13/24