Episodes
- Marco Rubio jest najmniej kontrowersyjną postacią w nowej administracji Donalda Trumpa, ale jest w niej wielu wyznawców prezydenta-elekta, którzy nie mają doświadczenia, aby pełnić te funkcje, co nadrabiają wiernopoddańczymi deklaracjami - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Published 11/17/24
- Kamala Harris nie potrafił znaleźć prostego przekazu do tego elektoratu, który się czuje od 2008 r. ciągle poobijany, elektoratu pracowniczego czy fizycznego. Demokraci nie mieli programu skierowanego do najprostszego pracownika - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Michalski, amerykanista.
Published 11/10/24
Zarówno demokraci jak i republikanie zdają sobie sprawę, że wybory wygrywa się dzięki mobilizacji twardego elektoratu i przyciągnięciu niezdecydowanych - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz i amerykanista Tomasz Winiarski. Stąd, tłumaczył, wyraźny skręt ku politycznemu centrum i twórcom internetowym w tegorocznej kampanii.
Published 11/03/24
- Tim Walz świetnie zna swoją rolę, nie wybiega poza nią, choć mógłby. Politycznie jest bardziej doświadczony. Bardziej też atakuje Donalda Trumpa. Kamala Harris spełnia inną rolę, potrafi być kąśliwa wobec Trumpa, ale bardziej merytorycznie - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista dr Marek Kawa.
Published 10/27/24
- Jego w zasadzie nie interesuje, co powiedzą o nim ludzie za granicą. Nie oni na jego głosują. Trump ma przekaz do obywateli USA i mówi to, czego od niego oczekują. Jak król populistów wybadał to sobie - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Artur Dziambor, autor książki "Donald Trump. Jak to się stało?".
Published 10/21/24
- Amerykańskie media nie są obiektywne, bo takie nie muszą być, skoro Amerykanie lubią oglądać to, co lubią. W zależności od tego, jakie mają poglądy, będą szukali stacji telewizyjnej, zgodnej z ich poglądami politycznymi - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Pinkwart z Kanału Zero, wieloletnia korespondentka polskich mediów w USA.
Published 10/13/24
235 lat temu, 4 marca 1789 roku, weszła w życie Konstytucja Stanów Zjednoczonych, pierwsza ustawa zasadnicza na świecie. To do niej odwołali się twórcy Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, będącej pierwszym europejskim dokumentem tego rodzaju.
Published 10/06/24
O Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych, o paradoksach związanych z przeliczaniem głosów elektorskich dla poszczególnych stanów i o znaczeniu elektorów w kontekście wyborów prezydenckich mówił w audycji "RadioStany" Rafał Michalski, amerykanista i publicysta.
Published 09/29/24
- Amerykański system prawny oparty jest na koncepcji "common law", który zasadniczo różni się od tego, z czym mamy do czynienia m.in. w Polsce (…). W USA czołową rolę w kreowaniu prawa przyznaje się sędziom. Stąd ogromne znaczenie mają precedensy sądownicze - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Krzysztof Króliczek, amerykanista i konstytucjonalista z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Published 09/23/24
Ameryka jest pełna podziałów - przekonywała Eliza Sarmacka-Mahoney. Autorka "Amerykańskiego resetu" argumentowała, że, choć niewolnictwo zniesiono formalnie w XIX wieku, w systemie prawnym za Oceanem wciąż występują elementy rasistowskie rzutujące na amerykańską codzienność. Wyjaśniała też, przeciwko czemu buntują się najmłodsi dorośli Amerykanie i skąd - jej zdaniem - wzięło się prawo do posiadania broni.
Published 09/08/24
- Ogólna zasada jest taka, że głosować może obywatel amerykański zarejestrowany w jednym z dostępnych publicznych rejestrów wyborczych - tłumaczył w Polskim Radiu 24 publicysta i amerykanista Rafał Michalski.
Published 09/01/24
Miasto, które nigdy nie śpi. Nowy Jork, nazywany "Wielkim Jabłkiem" to jedno z najbardziej ikonicznych miast na świecie i jedno z najstarszych w USA.
Published 08/26/24
Kiedyś główny ośrodek gorączki złota, dziś jest jedną z ikon Stanów Zjednoczonych i przyciąga kilkanaście milionów turystów rocznie. San Francisco położone jest na wzgórzach nad Pacyfikiem, z jednej strony oblewane jest falami Pacyfiku, z drugiej wodami Zatoki Świętego Franciszka.
Published 08/18/24
Jednym z popularnych kierunków turystycznych, jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, jest Los Angeles. O tym, co zwiedzać w słynnym Mieście Aniołów i jego okolicach, mówił na antenie Polskiego Radia 24 podróżnik i autor przewodników po USA Paweł Paluch.
Published 08/11/24
Karol Majchrzak, podróżnik i twórca podcastów: "Projekt Deep South" i "Pick-Up’em przez Amerykę", w audycji "RadioStany" w Polskim Radiu 24, mówił o specyfice kultury i odrębności historycznej południowych stanów USA.
Published 08/04/24
W tym odcinku "RadioStanów" zapraszamy na wycieczkę do Nevady i Kolorado. Pierwszy stan to mekka dla miłośników hazardu, w minionym roku kasyna Las Vegas zarobiły bowiem 15,5 miliarda dolarów. W drugim znajduje się fragment Wielkiego Kanionu, jednego z najlepiej rozpoznawalnych amerykańskich cudów natury. Gościem Polskiego Radia 24 będzie przewodnik po USA Radosław Lewandowski.
Published 07/28/24
Bożena Jarnot, konsul honorowy RP na Hawajach i Monika Grabowska, organizatorka wycieczek na Hawajach, mówiły w audycji RadioStany w Polskim Radiu 24 o zaletach archipelagu Hawajów jako miejsca do zwiedzania.
Published 07/21/24
Mount Rushmore w Południowej Dakocie to jedna wizytówek Stanów Zjednoczonych. Rzeźba wykuta w górze jest hołdem dla czterech prezydentów: George'a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore'a Roosevelta oraz Abrahama Lincolna. O historii tego niezwykłego pomnika Jan Białostocki rozmawiał z Mateuszem Łysiakiem (NationalGeographic.pl) i dr. Zbigniewem Kwietniem (Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego).
Published 07/14/24
Co robi się na rodeo i dlaczego stoją za nim tak duże pieniądze? Gdzie polują Teksańczycy? Czym jest Festiwal Grzechotników w Sweet Water? O podróżach po amerykańskim stanie innym niż wszystkie opowiadał w audycji "RadioStany" Artur Owczarski, autor książki "Teksas to Stan Umysłu".
Published 07/07/24