Episodes
Цьогоріч російським спортсменам дозволили виступати на Олімпійських іграх в Парижі лише під нейтральним прапором. Але увага російських медіа до Олімпіади не зменшилася — Кремль свої зусилля зосередив на поширені фейків, а разом з ними і на пропагандистських акціях та організації кібератак. Як Москва намагається дискредитувати Олімпіаду і які методи використовує, щоб зіпсувати свято спорту — говоримо з Максимом Віхровим, аналітиком Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Published 07/31/24
У випуску поговоримо про чегову загрозу від ворожих хакерів, які працюють для того, аби викрадати особисті дані, облікові записи та інформацію з листувань. Зловмисники створили сайт-підробку, яка нагадує UKR.NET і з його допомогою хочуть отримати доступ до електронних скриньок українців, повідомляє урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події CERT-UA. Як відрізнити сайт-підробку, що робити якщо ви необдумано ввели особисті дані чи паролі на шахрайському сайті, та як убезпечити...
Published 07/30/24
У випуску проаналізуємо чергову підробку, яка буцімто «підтверджує», що електрику «продають» в Європу. У соціальній мережі «ТікТок» почали ширити фотографію листа, начебто складеного від імені «Енергоатому» і адресованого міністерці довкілля Польщі. У листі, який має численні ознаки підробки йдеться про те, що два блоки Хмельницької АЕС нібито «передаватимуть усю згенеровану енергію» в Польщу. Навіщо пропагандисти роблять подібні підробки — пояснює Альона Романюк, експертка з перевірки фактів.
Published 07/29/24
У соцмережах часто можна зустріти портрети військовослужбовців, згенеровані штучним інтелектом, з підписами на кшталт «Ці два брати служать на фронті, сьогодні в них день народження, привітайте». Або світлини хлопця і дівчини у військовій формі з підписом «Сьогодні ми одружилися, просимо помолитися за нас». Про небезпеку подібного контенту в соціальних мережах, як відрізнити подібні підробки і не стати помічником для шахраїв  — говоримо з редактором проєкту «По той бік новин» Сергієм Одаренком.
Published 07/26/24
У п’ятницю, 26 липня, розпочнеться церемонія відкриття Олімпійських ігор в Парижі. Тим часом Росія не гаїть часу і наповнює інформаційний простір своїми фейками, вкидами та маніпуляціями. Про дезінформаційну кампанію, яка спрямована проти країни-господарки цьогорічних ігор, Франції, і проти самих змагань — говоримо з Артуром Колдомасовим, аналітиком «Детектора медіа».
Published 07/25/24
Платформа для перегляду коротких відео «ТікТок» стає все більш популярною в Україні, а користувачі соціальної мережі все частіше стають мішенню для контенту з російських пропагандистських джерел, а також антидержавних і проросійських наративів. Які небезпеки алгоритмів цієї соцмережі та як дбати про власну інформаційну гігієну — пояснює Андрій Пилипенко, аналітик «Детектора медіа».
Published 07/24/24
19 липня у Львові скоїли замах на мовознавицю і колишню народну депутатку України Ірину Фаріон, медикам її врятувати не вдалось. Російські пропагандисти без жодного слідства уже висунули чимало версій і активно їх поширюють в соціальних мережах. У випуску поговоримо про те, що намагається нам нав'язати російська пропаганда в контексті цього злочину, навіщо цю подію так активно обговорюють росіяни і як українцям не стати жертвою ворожих наративів. Все це розбираємо в деталях разом з Оленою...
Published 07/23/24
Російська влада проводить організовану пропагандистську роботу з молоддю на тимчасово окупованих територіях України. У випуску поговоримо про те, як Росія створила ряд організацій, які допомагають індоктринувати майбутні покоління мешканців цих територій, «перевиховати» їх та змінити ідентичність. Розбираємо це разом з журналістом Максимом Мірошниченком.
Published 07/22/24
У прагненні окупувати Україну, Росія насамперед бореться за окупацію думок і рішень українців. Куди б не заходили російські війська, одна з перших задач Кремля — окупувати інформаційний простір та зробити свої наративи панівними. У випуску поговоримо про методи роботи росіян та виклики, з якими стикаються українці в окупації. Розбираємо це разом з Оленою Чурановою — редакторкою та фактчекеркою проєкту StopFake.
Published 07/19/24
Фінансові шахрайства — один з різновидів дезінформації, під прицілом — фінанси та особисті дані громадян. У випуску розберемо схему роботи зловмисників, які виманюють кошти в українців. А також поговоримо про російські маніпуляції з приводу оплати за електроенергію. Пропагандисти вигадують просто неймовірні історії: наприклад, що в платіжки включають нібито оплату за телемарафон. Усі ці прояви дезінформації розбираємо у випуску.
Published 07/18/24
13 липня на експрезидента США Дональда Трампа скоїли замах на передвиборчому мітингу у Пенсильванії. Після цієї події пропагандисти почали масово поширювати низку конспірологічних теорій. Є серед них і така, що до замаху начебто «причетна Україна». Хто і навіщо створює теорії змови, як люди втрачають пильність і починають вірити у бездоказові припущення, чим поширення подібної конспірології в Америці загрожує Україні — говоримо з Артуром Колдомасовим, аналітиком «Детектора медіа».
Published 07/17/24
Наближаються Олімпійські ігри, які цьогоріч розпочнуться 26 липня в Парижі. Це непокоїть російських пропагандистів — вони активізувалися і вигадують дезінформаційні повідомлення. У випуску проаналізуємо фейк про те, що Всесвітня антидопінгова агенція ВАДА нібито планує запровадити антидопінгові послаблення для олімпійської збірної України для «боротьби зі стресом». Навіщо росіяни створюють подібні фейки та як Путін намагається копіювати фейки Радянського Союзу — поговоримо у випуску.
Published 07/16/24
У випуску проаналізуємо російський фейк про те, що ЗСУ нібито «збираються використати» хімічну зброю проти російських військових. Із початком повномасштабного вторгнення ми чуємо закиди росіян щодо цього, проте на фронті кардинально інша картина — хімічну зброю регулярно використовує саме Росія. Що саме застосовує агресор і навіщо розпускає пропагандистські вигадки про наміри України — розбираємо у випуску.
Published 07/15/24
У випуску розберемо російський фейк про те, що евакуаційний рейс до Німеччини для дітей з «Охматдиту» був начебто «спланований ще до удару» по лікарні. А сам обстріл дитячої лікарні — буцімто «спецоперація» Заходу, спланована разом з Україною напередодні саміту НАТО. Що не так з черговою брехнею росіян — зʼясуємо у випуску.
Published 07/12/24
Україна — не єдина країна, яка стикнулася з масовою дезінформацією під час війни. У відносно недалекій історії є схожі приклади — це означає, що із них можна винести певні уроки для нас. Один з прикладів — Хорватська війна за незалежність 1991-1995 років. У випуску поговоримо про досвід Хорватії в інформаційній війні, які технології дезінформації використовувала Сербія проти Хорватії і чому вони схожі із тими, що використовує Росія зараз. А також про роль, яку зіграла інформаційна складова у...
Published 07/11/24
Російська пропаганда просочується у всі соціальні мережі — звідки черпають інформацію як українці, так і будь-хто у світі. У випуску поговоримо про TikTok — застосунок з короткими відео, який набув великої популярності у світі. Як на платформі поширюється дезінформація, що робиться для виправлення ситуації — державами та самим TikTok, а також про штучний інтелект, який може спростити роботу пропагандистів — говоримо з керівницею відділу досліджень дезінформації у виданні «Тексти» Юлією Дукач.
Published 07/10/24
8 липня Росія крилатою ракетою поцілила по дитячій лікарні «Охматдит» у центрі Києва. У випуску розберемо фейки російської пропаганди про те, що «Охматдит» буцімто був «військовим госпіталем», а сама лікарня постраждала винятково «через роботу української ППО». Як саме прагнуть відбілити себе росіяни, які заяви роблять і яка в них мета — у ексклюзивному коментарі для нашого проєкту пояснив Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації при РНБО.
Published 07/09/24
У випуску поговоримо про черговий фейк на релігійну тематику. Духовенство УПЦ Московського патріархату нібито «під страхом мобілізації змушують» переходити до помісної Православної церкви України. Що насправді відбувається, для чого Росія поширює фейки про примусове переведення духовенства УПЦ (МП) до ПЦУ та як не потрапити на інформаційну наживку Кремля — говоримо з Ярославою Міщенко, оглядачкою «Укрінформу».
Published 07/08/24
У випуску поговоримо про анонімні телеграм-канали. Чому вони шкідливі для критичного мислення, як відрізнити анонімний телеграм-канали від неанонімного? Що загрожує людині, яка не хоче навчатися медіагігієні та чому не можна поширювати емоційні новини, що викликають гнів, злість чи розпач — розберемо разом з фахівчинею з перевірки фактів Альоною Романюк, викладачкою Київського національного університету імені Тараса Шевченка та редакторкою фактчекерського проєкту «НотаЄнота».
Published 07/05/24
У випуску поговоримо про маніпуляції щодо «продажу» української електроенергії закордон. Мовляв, електрики в країні вистачає, але її продають країнам Європи — натомість для українців запровадили жорсткі графіки відключень. Чому відключення почастішали і відбуваються, зокрема, у світло-сірих зонах графіків і як перевірити, чи продає Україна електрику закордон — розберемо у випуску.
Published 07/04/24
У Мінську вкотре заявили про загрозу з боку України. Нібито у Житомирській області розміщено РСЗВ, БМП, далекобійну артилерію та іншу техніку. Саме тому Білорусь стягує до українського кордону нестратегічну ядерну зброю і готова її застосувати у разі «загрози суверенітету та незалежності Білорусі», каже білоруський міністр оборони. У випуску поговоримо про природу таких заяв, а також про те, хто є справжньою загрозою для Білорусі.
Published 07/03/24
Минулого тижня Міжнародний кримінальний суд видав нові ордери на арешт двох високопосадовців Росії — колишнього міністра оборони Сергія Шойгу та глави Генерального штабу Валерія Герасимова. Звинувачують їх у воєнних злочинах та злочинах проти людяності, що були вчинені під час ударів по цивільних об’єктах та мирних громадянах України. У випуску розберемо деталі цієї події та реакцію російської пропаганди на те, що коло міжнародно-визнаних воєнних злочинців у російській верхівці дедалі...
Published 07/02/24
«Репресії», «гоніння» та «утиски священників» в Україні через нібито релігійні переконання — чергова хвиля закидів, запущена московським патріархом Кірілом Гундяєвим, прокотилася інтернетом після того, як в результаті обміну військовополоненими Україна віддала росіянам ієрарха УПЦ МП Іонафана, Митрополита Тульчинського і Брацлавського з Вінничини (справжнє ім'я — Анатолій Єлецьких). Що не так з повідомленнями росіян та як відділити віру від злочинів проти держави — поговоримо у випуску.
Published 07/01/24
День Конституції — це привід поглянути у недалеке минуле і простежити спроби втручання російських посадовців у суверенні питання внутрішньої політики України. У випуску поговоримо про те, як Кремль прагне пояснити українцям як слід читати Основний Закон держави. Що спільного між «третім туром» президентських виборів 2004 року, втечею Януковича і виконання обов'язків президента Турчиновим у 2014-му та нинішніми тезами Кремля про нібито «нелегітимність» президента Зеленського — поговоримо...
Published 06/28/24