Episodes
Rozprávali sme sa o Vesmíre odbočili sme všelikde: ku kozmológii, sci-fi, objavom, vede, astrológii a numerológii (nebojte sa vieme, že posledné dve disciplíny sú pochybné). Dostali sme sa aj k tejto animácii: https://www.youtube.com/watch?v=PDMp8a-YNe0, ktorej rozmer si aj tak neviem niekto predstaviť a k tejto stránke, kde uvidíte že okolo zeme je tesno: https://maps.esri.com/rc/sat2/index.html
Published 10/30/21
Rozprávali sme sa o súkromí v rôznych podobách – súkromie na internete, pri rozhovore s kamarátmi, či vo vzťahoch. Jano nešetril radami, ktoré využijete aj pri každodennom surfovaní a tentokrát nechýbali ani historicko-filozofické vsuvky druhého Jana. Rozprávali sme aj o knihách, ktoré ukazujú svet, kde je súkromie a intimita v ohrození ako v Orwellovom 1984, alebo Huxleyho Brave New world. Pre záujemcov o tému bezpečnosti na internete odporúčame knihu Kevina Mitnicka - The Art of Deception.
Published 10/16/21
Po letnej pauze je tu nová epizóda, v ktorej sa rozprávame o nových začiatkoch čohokoľvek - práce, vzťahu alebo aj podcastu. Rozprávali sme sa aj o knihách: Henderson kráľ dažďa od Saula Bellowa a Kníhkupec z Kábulu od Asne Seierstad.
Published 10/09/21
Published 10/09/21
Jano a Jano prvý krát naživo o veľkých pnutiach, hnutiach a zmenách v myslení ľudí v histórii. Prečo sa začínajú obrovské zmeny v spoločnosti? Ako je možné, že sa za pár rokov zmenia paradigmy, ktoré platili po stáročia?  Dajú sa tieto zmeny riadiť a iniciovať? A môže sa podobne ako spoločnosť zmeniť jednotlivec?
Published 07/13/21
Epizóda #32 je o športe. Rozprávali sme sa o tom, ako športujeme my a ako športujete vy. Keďže nie sme veľmi športové typy, tak sme si pomáhali ako vždy históriou a pestrými odbočkami. Ak si chcete pozrieť ako vyzerá spomenuté šialené Palio zo Sieny, tak tu: https://youtu.be/zCtWidd0vMo
Published 07/02/21
Strach je univerzálna emócia, ktorú stojí za to preskúmať. To prenecháme iným, my sme sa o strachu len nebojácne porozprávali. O tom, z čoho máme a nemáme strach, o tom ako vzniká a ako sa mu brániť. Okrem iného sme sa bavili aj o sérii podcastov New York Times: Day X, ktorý je pri domyslení dôsledkov strašidelný. Reč došla aj na knihu Malcolma Gladwella Dávid a Goliáš.
Published 06/26/21
Viete si predstaviť život bez hudby? My nie, a keďže nevieme na nič hrať, tak sme sa o nej s chuťou porozprávali. Prehrali sme si aj prvú zaznamenanú skladbu z dávneho staroveku https://youtu.be/QpxN2VXPMLc. Dostali sme sa aj k vzniku One od U2: https://youtu.be/j-atpUWfv5o. Tu je ukážka toho, ako znie hip hop na stredovekých nástrojoch: https://youtu.be/dywM446-vcE a ako sa menilo komponovanie v priebehu tisícročí: https://youtu.be/Gt2zubHcER4
Published 06/16/21
V #29 epizóde sme sa rozprávali o humore a smiechu. Prečo je humor súčasťou človeka od kedy rozprávame? Ako znie najstarší vtip? Ako sa Jano pripravuje na standup, keď mu vôbec nie je do smiechu? Bavili sme tiež o knihe Umberta Eca: Meno ruže, ktorá je aj o zakazovaní smiechu. A tiež sme sa zasmiali na tomto videu: https://youtu.be/lYnhckZcllU
Published 05/31/21
Sú jej plné pesničky, seriály, filmy a reality show. Hýbe našimi svetmi, sme z nej šťastní, nešťastní, naplnení, vyprázdnení. Láska. Táto téma prišla na rad v epizóde 28 a Janovia sa na fenomén ľudstva pozreli očami filozofov. Rozprávali sa aj o knihe Ericha Fromma - Umenie milovať. 
Published 05/10/21
Kariéra trápi aj Janov. Je tá ich na začiatku, v strede, alebo na konci? Kedy sa kariéra začína a je vôbec v dnešnom svete zmysluplné hovoriť o nejakej kontinuálnej kariére? V podcaste sa rozoberal aj prejav Steva Jobsa (https://www.youtube.com/watch?v=UF8uR6Z6KLc), da Vinciho prvé CV-čko https://www.openculture.com/2014/01/leonardo-da-vincis-handwritten-resume-1482.html a všeličo ďalšie, čo zistíte až keď si #27 vypočujete.
Published 05/04/21
Koľkokrát ste niečo začali a nedokončili? Stáva sa to aj Janom. V epizóde #26 sa Janovia rozprávajú o tom, ako začaté projekty dokončiť. Alebo sa na ne vykašlať.
Published 04/18/21
V epizóde sa Janovia rozprávajú o efektívnom učení a učení sa. Ako sa najlepšie naštarotvať na učenie? Naučíme sa ešte niečo aj po 25ke? Debata ich zaviadla aj k da Vincimu a jeho zápisníkom. Jeden z nich vlastni aj Bill Gates https://youtu.be/oOUjIcH67y8. Jano G. čerpal z knihy Range od Davida Epsieina a Jano M. z podcastov o neuroplasticite do dr. Hubermana https://sptfy.com/e8a2. 
Published 04/11/21
Životné prostredie je všade okolo nás a ešte sa ňom aj všetci rozprávajú. Janovia sa pridali tiež. V #24 debatujú o globálnom otepľovaní a o tom, čo sa s tým robiť dá a nedá. Pomáhal im v tom aj Bill Gates, ale len v knižnej podobe. Odporúčame jeho novú knihu  How to Avoid a Climate Disaster.
Published 04/03/21
Jano s Janom sa rozoprávali o slobode. Vonkajšej, aj vnútornej.
Published 03/28/21
V epizóde #22 sa Janovia dostali k alkoholu. Tému rozobrali ako vždy z rôznych pohľadov. Kúsok histórie, kus osobnej skúsenosti a dávka mudrovania. Nadviazali tak na tradíciu debát o alkohole, ktorých sa zúčastnila aj taká intelektuálska hviezda ako Ľudovít Štúr. Jeho príspevok k téme nájdete tu: http://www.stur.sk/clanky/5cl1.htm
Published 03/22/21
Je ráno, ty sa zobudíš do nového dňa, otvoríš oči a vieš, že dnes nič nemusíš. Ani zajtra, ani pozajtra. Nikdy. Ako by vyzeral život, so zabezpečenými základnými finančnými potrebami bez pohnutia prsta? V podcaste sa okrem tejto utópie Janovia rozprávajú aj o knihe Yuaha Noaha Harariho 21 lekcií pre 21. storočie.
Published 03/14/21
V epizóde #20 sa Janovia bavia o objavoch, ktoré zmenili svet. Niekedy sú náhodné, inokedy cielené ale vždy majú jednu vec spoločnú - vznikajú v mysliach inovátorov. V podcaste preletíte históriou objavov od egyptských hieroglyfov až po obľúbenú pomôcku programátorov GIT. Jano M. odporučil jeden prastarý dokumentárny seriál od BBC Connections, ktorý nájdete aj tu: https://archive.org/
Published 03/06/21
Táto epizóda je bez témy, lebo aj také týždne sú. Jano G. sa rozhodol, že Jana M. prekvapí historicko filozofickými otázkami. Priestor dostali starovekí gréci, štúrovci a aj mayovia.
Published 02/20/21
Koľko percent ľudí je dobrých? Odkiaľ vieme, čo je dobré a čo zlé? Ako sa mení pojem "dobro" v priebehu dejín? Tieto náročné otázky si kládli Janovia v epizóde #18 a odpovedali na ne nenáročným spôsobom.
Published 02/14/21
Epizóda je o knihách. Malých, veľkých, elektronických aj starých. Dokonca aj o tých, ktoré padnú do vane pri čítaní. Ako ovplyvňujú jednotlivcov a kultúru všeobecne? Kedy a ako sme ich objavili? Ako, kde a čo čítajú Janovia? Reč bola aj o slávnom manuskripte Book of Kells, do ktorej hĺbok sa ponoríte tu: http://bit.ly/3rwNQQv
Published 02/07/21
Šestnásta epizóda je o vlasti. Janovia rozoberajú svoj vzťah ku krajine, v ktorej žijú. Sú nacionalisti? Patrioti? Alebo patrionaciotizmuti? Vypočujte si ľahký rozhovor na neľahkú tému a možno si sformulujete svoju odpoveď aj vy.
Published 01/31/21
V tejto časti sa Janovia rozprávajú o jedle. Obaja radi jedia a varia, tak túto tému prebrali od predjedla až po dezert. Načrtli dejiny slovenského fastfoodu a mali skvelý nápad aj pre vás: spíšte si rodinnú kuchárku. Rozprávali sa aj o slovenskej kuchárskej knihe z 19. storočia, podľa ktorej môžete navariť: http://bit.ly/3iGrAAn
Published 01/24/21
Aké je moje životné poslanie? Túto otázku si v určitom okamihu položil každý. Janovia tak spravili v epizóde #14. Samozrejme, že odpoveď nenašli, ale pri jej hľadaní sa dobre zabavili a porozprávali. Bavili s aj o knihe O písaní od Stephena Kinga, ktorá je výborným začiatkom pre kohokoľvek, kto chce písať čokoľvek.
Published 01/17/21
Janovia sa rozprávajú o cestovaní v minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Ako sa cestovalo v starovekom ríme a ako pocestujeme na Mars? Prečo je cestovanie dobré pre človeka a pre ľudstvo? Čo má spoločné SpaceX Starship a stredoveká Karavela? Okrem toho Jano rozprával o stránke https://orbis.stanford.edu/ kde si môžete na spôsob google máp pozrieť, ako dlho by ste cestovali po 400 000 km dlhej sieti rímskych ciest.
Published 01/10/21