Description
Strašno hudi strojni inženir Matevž Dular jo preučuje že vrsto let. Kaj hitro pove, da beseda marsikoga zmede. Ničkolikokrat dobi vprašanje: Kaj si rekel, gravitacija?
Ja, če ob besedi kavitacija malce zajameš sapo in jo poskusiš umestiti v prostor in čas, v katerem živimo, se nekako ne prebiješ dlje od kozmetičnih salonov in nekirurške odprave telesne maščobe, kar tudi je kavitacija. Pomaga pa slovar Fran. Ta pravi, da je to »nastajanje in izginjanje parnih mehurčkov v vodi«.
Matevž Dular pa opis za naše potrebe še bolj opisno dopolni. Kavitacija je nekaj podobnega kot vrenje, pri katerem prav tako nastajajo in izginjajo mehurčki, samo da je tukaj vključen še padec tlaka. »Vodo lahko uparimo tudi tako, da ne povečamo temperature, ampak znižamo tlak,« ponazori.
Če bi kuhali jajca na nadmorski višini 5000 metrov, bi jih morali kuhati pol ure, in kar je še bolj nenavadno, iz vode bi jih lahko vzeli kar z roko. Voda na takšni višini namreč zavre pri nižjem tlaku, in če tlak zelo znižamo, zavre že pri sobni temperaturi. Temu rečemo kavitacija. V resnici je videti enako kot vrenje, le da se ne spečeš, če prst pomočiš vanjo.
Kako še razumeti kavitacijo, kaj imajo z njo opraviti šampon, palični mešalnik in med drugim še evropska vesoljska agencija ter zakaj je Matevž strašno hud, pa lahko slišite v podkastu.
Zmedo, ki jo imamo v glavi zaradi naglih vremenskih sprememb, ki smo jim priča, nama je v tej epizodi Strašno brihtnih pomagal razvozlati strašno hudi klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.
Z Aljošo smo seveda pogledali mnogo dlje od dežnih kapelj, ki sicer nastanejo zaradi povsem...
Published 10/22/24
Oktobra ne moremo več ločiti od rožnate pentlje, simbola, ki ozavešča o raku na dojkah. Tanja Španić, prvi obraz organizacije Europe Donna, slovenskega združenja za boj proti raku dojk, se je društvu pridružila kot prostovoljka leta 2010, potem ko se je zelo mlada soočila s to težko boleznijo....
Published 10/08/24