Episodes
Oba mají nějaký vztah k nedemokratickým režimům, oba o nich umějí mluvit. Reportérka Petra Procházková o nich píše a v Rusku žila, bloger Timur Kireev se v Rusku narodil a pak z něj odešel do Prahy. Oba byli přímými svědky nástupu absolutního vládce Vladimira P****a, znají rozdíl mezi totalitou a svobodou. Jak se z ruského příběhu můžeme poučit? A míří Evropa do náruče autoritářů? Zeptali jsme se jich při Studiu N live v pražském divadle X10.
Published 04/24/24
Published 04/24/24
Americká Sněmovna reprezentantů odsouhlasila poslání další pomoci Ukrajině. Návrh na vyčlenění více než šedesáti miliard dolarů na podporu Ruskem napadené země teď poputuje do Senátu, kterým by měl podle očekávání projít. Finanční podpora ale přichází na poslední chvíli: o penězích se vedly měsíce dlouhé tahanice a ukrajinský prezident Zelenskyj opakovaně přiznal, že bez americké pomoci země válku prohraje. Pomáhají republikáni Putinovi k vítězství? V jak velké nouzi na bojišti Ukrajina je? A...
Published 04/23/24
Trest Dominika Feriho za dvě znásilnění a jeden pokus o něj platí. Rozhodl tak odvolací senát Městského soudu v Praze v čele se soudcem Liborem Vávrou. Exposlanec by proto měl strávit tři roky ve vězení. Senát se neztotožnil s námitkami, které Feri uvedl do odvolání, dříve výrazné tváři TOP 09 zbývá už jen možnost dovolání. Jak ke svým závěrům soud došel? A co tenhle rozsudek znamená pro oběti sexualizovaného násilí? Filip Titlbach se ptá Ludmily Blažkové, reportérky Deníku N, která celý...
Published 04/22/24
Ve světě přibývá zemí, kterým vládnou autoritáři, v demokratických režimech už nežijí obyvatelé třetiny států světa. Dá se tento trend ještě zastavit? Proč vláda rezignovala na boj s dezinformacemi? A proč se pětikoalici nedaří nabírat voliče? Při živém natáčení Studia N v pražském divadle X10 se Filip Titlbach a Vítek Svoboda ptali ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka.
Published 04/19/24
Zaslouží si Češi nálepku nejpohodovějšího národa střední Evropy? Jak nás vidí Poláci? A kde jsou rozdíly mezi dvěma blízkými, ale občas dramaticky odlišnými sousedy? Editor vědecké rubriky Deníku N Petr Koubský se ptá polského spisovatele a novináře Aleksandra Kaczorowského, autora knihy Czechy. To nevymyslíš.
Published 04/18/24
Demonstrující Gruzínci obviňují politické vedení, že odvádí zemi z rodiny evropských demokracií. Poslanci se kvůli sílícímu ruskému vlivu dokonce porvali v parlamentu. Intelektuálové upozorňují, že demokratická země sklouzává po stejném svahu, po kterém spadlo do propasti i Rusko. Míří Gruzie do náruče diktátora P****a? Filip Titlbach se ptá reportérky Deníku N Petry Procházkové.
Published 04/17/24
Západní spojenci se po víkendové odvetě Íránu postavili za Izrael. Ačkoliv íránský útok odsoudili, dali si i další úkol: naléhají na vládu v Tel Avivu, aby jednala s chladnou hlavou a neeskalovala situaci dalším útokem na Írán. Jak může vypadat odplata Izraele? A jak napětí mezi zeměmi ovlivní dění v Pásmu Gazy? Filip Titlbach mluví s válečným reportérem slovenského Denníku N Mirkem Tódou. 
Published 04/16/24
Írán v noci na neděli udělal to, co ještě nikdy předtím: vůbec poprvé přímo zaútočil na Izrael. Nikdy ve své historii nečelil židovský stát tak masivnímu vzdušnému útoku, stejně jako nikdy ve své historii Írán podobným způsobem neprovedl rozsáhlý válečný úder proti jiné zemi. Izraelci úder očekávali a drtivou většinu íránských raket a dronů zlikvidovali. Proč Írán drony vyslal? A vyhrotí se konflikt do globálních rozměrů? Hostem Filipa Titlbacha je Matouš Horčička, analytik Asociace pro...
Published 04/15/24
Koncept kreativity, jak jej chápeme dnes, vznikl v poválečných Spojených státech jako reakce na kulturní, politické a ekonomické požadavky doby. Co kreativita znamená v současnosti? A proč se z ní stal kult? Ptáme se redaktorky Deníku N Karolíny Klinkové.
Published 04/12/24
Rok 2023 byl nejteplejší v historii systematického měření a s horkým začátkem jara je jasné, že první měsíce letošního roku v tomto trendu pokračují. Nebylo by to tak divné, přece jen žijeme v době globálních klimatických změn. Jenže teplota roste v posledních měsících výrazně rychleji, než vědci a vědkyně čekali. Proč se na začátku dubna potíme ve třiceti stupních? A máme se proč děsit? Ptáme se vědeckého novináře Petra Koubského.
Published 04/11/24
Pokud USA neposkytnou Ukrajině nový balík pomoci, země prohraje válku. Těmito slovy popsal aktuální situaci v konfliktu s Putinem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podporu ve výši 60 miliard dolarů už několik měsíců blokují v americkém Kongresu republikáni. Jak velké problémy má Ukrajina na bojišti? A zbývá nějaká naděje na vítězství napadené země nad agresorem? Hostem Studia N je politický geograf Michael Romancov.
Published 04/10/24
Do napjatých vztahů mezi Českem a Slovenskem promluvila prezidentská volba, ve které si naši sousedé zvolili Ficova kandidáta Petra Pellegriniho. A slovenský premiér dal okamžitě najevo, že teď hodlá vládnout bez zábran. Vydává se Slovensko opačnou cestou než my? Anebo jsou jejich volby předzvěstí těch našich? A co budeme dělat s Putinovým vlivem, který se přiblížil až k našim hranicím? Filip Titlbach se ptá šéfredaktora Deníku N Pavla Tomáška.
Published 04/09/24
V prezidentských volbách na Slovensku zvítězil lídr koaliční strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Hned po zveřejnění výsledků se přihlásil k vládě Roberta Fica i jeho rétorice. Proč Slovensko svěřilo svůj osud do rukou proruských politiků? A co teď plánuje Robert Fico? Otázky pro šéfredaktora slovenského Denníku N Matúše Kostolného.
Published 04/08/24
Marek Mach je viditelná postava slovenské občanské společnosti. Před volbami se snaží mobilizovat Slováky žijící v zahraničí a z Česka vypravuje volební vlaky pro studenty. Založil iniciativy Mladí proti fašizmu nebo Mladí za klima. Kromě toho také navzdory společenské averzi pomáhá na Slovensku LGBTQ lidem. „Snažím se, aby demokracie byla cool,“ říká v rozhovoru s Filipem Titlbachem. Jak se to dělá? Poslechněte si speciál Studia N live z prostoru Akademie výtvarných umění v Praze.
Published 04/05/24
Důvěra veřejnosti v armádu klesá už čtvrtým rokem v řadě. Její význam přitom v době Putinovy války na evropském kontinentu roste. Česko ale není zdaleka jedinou zemí, ve které důvěra v ozbrojené síly padá. Co za tím skokovým poklesem stojí? Kdo se snaží armádu oslabit? A proč je klíčové, aby obyvatelé vojákům věřili? Ptáme se Jana Wirnitzera, který se v redakci Deníku N věnuje armádním tématům.
Published 04/04/24
Deník N odkrývá další detaily z odhalené ruské sítě v Praze. Na které politiky kauza ukázala? Jaké má tajná služba důkazy? A co Deníku N vzkázal muž ze sankčního seznamu? Filip Titlbach se ptá Zdislavy Pokorné a Lukáše Prchala z investigativního oddělení Deníku N.
Published 04/03/24
Tureckému prezidentovi Erdoganovi a jeho vládní Straně spravedlnosti a rozvoje se nepodařilo v nedělních místních volbách dobýt radnice v Istanbulu a Ankaře. Lidová republikánská strana, největší opoziční strana v Turecku, totiž zaznamenala nečekaně velké zisky, když ovládla klíčová města a posílila i v mnoha dalších provinciích, včetně tradičně konzervativních regionů. Co vedlo k Erdoganově největší volební prohře za 22 let? Filip Titlbach se ptá reportérky Deníku N Dominiky Píhové.
Published 04/02/24
Slovensko je uprostřed rozhodující fáze prezidentských voleb. Překvapivé vítězství Ivana Korčoka nad Peterem Pellegrinim v prvním kole může být zprávou, že situace v zemi ještě není ztracená. Je Fico porazitelný? Jak tvrdá je předvolební kampaň? A kterým směrem se nakonec Slovensko ubere? Filip Titlbach se ptá spisovatele a komentátora slovenského Denníku N Martina M. Šimečky.
Published 03/28/24
Rusko se snažilo z Česka ovlivnit volby do europarlamentu. BIS odhalila organizovanou síť, která v Praze předávala hotovost protisystémovým politikům z Německa či Belgie. O detailech jedné z největších odhalených ruských vlivových operací za poslední roky mluví Filip Titlbach s investigativní reportérkou Deníku N Zdislavou Pokornou. 
Published 03/27/24
Dne 28. května 1910 si Franz Kafka do svého deníku zaznamenal hluboce intimní myšlenku. „Vesluji, jezdím na koni, plavu, ležím na slunci. Proto jsou moje lýtka dobrá, stehna nejsou špatná, moje břicho ujde, ale hrudník je ubohý a hlavu mám položenou nízko mezi rameny…“ postěžoval si v deníkovém záznamu. Tělesná dysmorfická porucha se projevuje přesvědčením o vlastní fyzické znetvořenosti. Lidé, kteří jí trpí, zažívají při pohledu na sebe znechucení, odpor i stud, neustále na domnělé...
Published 03/26/24
Rusko zažilo nejkrvavější teroristický útok v Moskvě za posledních dvacet let. Kreml nařídil loajálním médiím, aby vyzdvihovala ukrajinskou stopu. Co o útoku s jistotou víme? A v čem Putinova verze nesedí? Filip Titlbach se ptá reportérky Deníku N Petry Procházkové.
Published 03/25/24
Německá Bertelsmannova nadace už dvacet let monitoruje stav demokracie po celém světě. Nově zveřejněné výsledky ze 140 zemí potvrzují zásadní trend: většina ze sledovaných států se stále více přiklání k autokraciím. Jak si podle indexu stojí Česko? A daří se i odvracet černé scénáře bezpráví? Filip Titlbach se ptá Anity Haas Mejzrové ze zahraniční redakce Deníku N.
Published 03/22/24
Britské královské rodině se nedaří utišit spekulace o tom, co se děje s princeznou Catherine. Po lednové operaci se Kate Middleton stáhla z veřejného dění a po uveřejnění upravené fotografie se masivně rozšiřují konspirační teorie o jejím stavu. Británií nově také otřásl incident, při kterém se jeden ze zaměstnanců nemocnice údajně pokusil nahlédnout do jejích lékařských záznamů. Co se skutečně děje a co už jsou divoké teorie? Filip Titlbach se ptá spolupracovníka Deníku N ve Velké Británii...
Published 03/21/24
Kdo tahá za nitky v regionech? Jak jsou místní mafiáni napojení na veřejné finance? A proč česká média opomíjí kauzy v různých koutech republiky? Investigativní reportérka Deníku N Zdislava Pokorná začala odhalovat fungování regionálního podsvětí. A má první úspěchy. Její projekt Mapa vlivu s ní rozebíráme ve Studiu N.
Published 03/20/24