Episodes
- Akty przemocy w Chinach pokazują narastające frustracje społeczne, ale chińscy komuniści mają na to tylko jedną receptę: jeszcze więcej kontroli nad obywatelami, aby zapobiegać takim zdarzeniom przez coraz powszechniejsze wykorzystanie sztucznej inteligencji - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Published 11/17/24
- Premier Izraela Netanjahu jest pod ogromną presją, bo padają zarzuty o zignorowaniu ostrzeżeń wywiadu o planie ataku Hamasu z 7 października ubiegłego roku, a rodziny zakładników uważają, że ich niewola daje mu pretekst do kontynuowania wojny bez końca - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Borkowski, ekspert od polityki bliskowschodniej.
Published 11/17/24
Published 11/17/24
- Lasy Amazonii zaczynają być inaczej postrzegane przez rdzenną ludność, bo ona nie tylko ucieka do miast, ale często uważa je za symbol swojej biedy i wyzysku ze strony białych - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Marczewski, autor ostatnio wydanej "Pasażerowie. Ayahuasca i duchy Amazonii", antropolog kultury, prozaik i reportażysta.  
Published 11/16/24
- Chiny nie popierały ani kandydatury Trumpa, ani Harris, bo wiedzą, że spór handlowy obu krajów jest ważniejszy i głębszy niż wewnętrzna polityka amerykańska. Biden nie cofnął restrykcji wobec Pekinu nałożonych przez Trumpa, w jego pierwszej kadencji - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Sochoń, autor podcastu Mao Powiedziane.
Published 11/16/24
- Nastąpiło rozejście się koalicji na skutek fundamentalnych różnic między partiami, przede wszystkim w odniesieniu do kwestii i gospodarczych i kryzysu, który dotyka coraz bardziej niemiecki przemysł i społeczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Marek Cichocki (Collegium Civitas).
Published 11/10/24
- W polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych spodziewałbym się raczej kontynuacji - stwierdził w Polskim Radiu 24 amerykanista z Uniwersytety Jagiellońskiego, prof. Paweł Laidler. Jego zdaniem Donald Trump po objęciu władzy zacznie od zmian w polityce wewnętrznej.
Published 11/10/24
- Często postrzegało się Trumpa, jako proizraelskiego prezydenta i wieszczono, że Harris byłaby bardziej wstrzemięźliwa w pomocy dla Izraela, a Trump będzie bardziej proizraelski. Nie jestem tego do końca pewien - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Münnich (Katolicki Uniwersytet Lubelski), który zaznaczył, że Trump może zaangażować się w zakończenie konfliktu w Strefie Gazy.
Published 11/09/24
- Pozycja mocarstwa światowego Stanów Zjednoczonych nie jest uzależniona tylko od spraw krajowych. Sojusze, jakie mają USA, nakazują im działać roztropnie. Nikt nie przypuszcza, że Donald Trump będzie chciał wyjść z konfrontacji z Rosją jako przegrany - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.
Published 11/09/24
- Problemy niemieckiej gospodarki mają charakter strukturalny, niemieckie produkty utraciły konkurencyjność na rynku europejskim i globalnym - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Velo Banku Piotr Arak. Jego zdaniem niemieccy producenci samochodów przespali przejście na elektromobilność i próbują to nadrabiać, lecz konsumenci chętniej sięgają po produkty z Azji - Japonii, Korei, czy Chin. 
Published 11/03/24
- Koreańczycy z Północy są permanentnie przygotowywani do wojny. Nie starli się jednak nigdy z tak doświadczonym przeciwnikiem jak Ukraińcy, którzy od dwóch lat toczą regularną wojnę z Rosjanami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Published 11/03/24
- Torysi muszą odzyskać wiarygodność jako stronnictwo, które potrafi realizować program, o którym mówi, a nie tylko przedstawiać hasła, za którymi idzie odwrotna polityka - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. brytyjskich z WEI dr Krzysztof Winkler. - Jeśli Kemi Badenoch nie uda się wyprowadzić Torysów na ścieżkę wzrostu, sytuacja stanie się trudna - dodał, wskazując na Partię Reformy Nigela Farage'a i politykę Keira Starmera.
Published 11/02/24
- Gruzińska opozycja za bardzo nie wie, jak się zachować, jaką strategię przyjąć - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. kaukaskich Maciej Musiał. - W tak spokojnym klimacie nie wydaje mi się, by opozycja mogła rzucić rękawicę ekipie rządzącej - dodał.
Published 11/02/24
- Dla Giorgii Meloni to sztandarowy program, jej okręt flagowy, który miałby świadczyć o wiarygodności, spełnianiu obietnic rządu, który pracuje od dwóch lat. Dla niej też tzw. protokół z Albanią jest czymś koniecznym do obrony - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Podemski (Uniwersytet Warszawski).
Published 10/27/24
- W społeczeństwie japońskim widać rosnące niezadowolenie i niechęć do rządzącej koalicji, przede wszystkim w związku ze skandalami, które jej dotyczą. To głównie głosowanie przeciwko komuś - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Socha (Ośrodek Spraw Azjatyckich, Uniwersytet Łódzki).
Published 10/27/24
Kolejne wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 26 stycznia, a pierwszym zgłoszonym kandydatem został Aleksander Łukaszenko. - Siódmy raz przygotowuje się do wygranej w wyborach, które są farsą i fikcją, nie spełniają żadnych demokratycznych standardów  - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. 
Published 10/26/24
- Widać, że mobilizacja sił rządowych, ale i opozycji jest bardzo duża. Rzecz jasna są to bardzo istotne wybory dla przyszłości Gruzji, najważniejsze od 20 lat - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Musiał, ekspert ds. kaukaskich (Centrum Badań nad Państwowością Rosyjską).
Published 10/26/24
- Wszystkie wybory w ostatnich dziesięcioleciach były wyborami mocno polaryzującymi społeczeństwo amerykańskie. Natomiast tegoroczne już w sposób wybitny przybrały bardzo mocną, dwutorową narrację. I byłoby zwyczajnie nieodpowiedzialnym wskazywanie któregokolwiek z kandydatów jako bliższego zwycięstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Korporowicz, amerykanista z Uniwersytetu Łódzkiego.
Published 10/20/24
Zdaniem części ekspertów "plan zwycięstwa" nakreślony przez Zełenskiego jest bardzo ambitny tylko dlatego, aby Zachód na pewno go odrzucił. Wtedy niepowodzenia Kijowa można będzie wytłumaczyć zdradą sojuszników. - Dokładnie taką narrację buduje elita, która rządzi obecnie w Ukrainie - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Pacek.
Published 10/20/24
Wołodymyr Zełenski zaprezentował plan zwycięstwa Ukrainy. Zdaniem dr Beaty Górki-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego jest on "nader optymistyczny". - Wojsko ukraińskie jest coraz bardziej zmęczone wojną. Brakuje ludzi, a obecni na froncie mają mniejszą wolę walki - powiedziała ekspertka w Polskim Radiu 24.
Published 10/19/24
Według części zachodnich polityków zabicie przywódcy Hamasu Jahji Sinwara daje nadzieję na zakończenie konfliktu z Izraelem. - Tego typu wypowiedzi to bardzo eleganckie przekazanie rządowi Izraela informacji pod hasłem: "osiągnęliście to, co chcieliście, a teraz czas odpuścić". Nikt stronie izraelskiej nie powie tego wprost - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Osiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Published 10/19/24
- Izrael jest bardzo silną gospodarką, dysponuje bardzo dużymi rezerwami finansowymi, zawsze dbał o niską inflację czy deficyt budżetowy […], mamy tu spory potencjał, ale wojna na kilku frontach jednocześnie to sytuacja bezprecedensowa, już się odbija na gospodarce kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Published 10/13/24
- W całym tym zamieszaniu wokół TikToka jedno mnie zastanawia - szkodzi on młodzieży, ale jak zmieni swoją strukturę kapitałową, to już nie będzie szkodził. Trudno uwierzyć mi w to, żeby nie było tu próby utrzymania silnej pozycji na rynku platform społecznościowych. Usługi cyfrowe to jest rynek, który przynosi ogromne pieniądze - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Maj (portal niebezpiecznik.pl).
Published 10/13/24
Prezydent Armenii poinformował o możliwości podpisania porozumienia pokojowego z Azerbejdżanem. O szansach na zakończenia trwającego od dziesiątek lat konfliktu pomiędzy tymi krajami mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Ochman (KierunekKaukaz.pl).
Published 10/12/24
- Mieszkańcy Martyniki protestują przeciwko temu, że żyje się tam bardzo trudno. Zwłaszcza ostatnie kryzysy, w tym kryzys pandemiczny, wpłynęły na to, że poziom życia jeszcze się obniżył, a to mocno rezonuje z napływem turystów, którzy chętnie tam przybywają (…), pokazują, że można żyć inaczej, a mieszkańcy, ich zdaniem, są zaniedbani przez kontynentalną Francję - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski).
Published 10/12/24