Episodes
Czym jest deep tech? Sztuczna inteligencja w deep tech – Jak AI zmienia różne branże i jakie są jej zastosowania w głębokich technologiach? Internet Rzeczy (IoT) w deep tech – jak IoT zmienia przemysł, codzienne życie oraz jakie są związane z tym wyzwania. Deep tech w edukacji – jak innowacyjne technologie zmieniają sposób nauczania i uczenia się. Etyka i regulacje w deep tech – wyzwania etyczne i prawne związane z rozwojem głębokich technologii. O wszystkim co związane z wykorzystaniem...
Published 11/15/24
Aleksander Małachowski (Hasztagalek) w swojej pracy łączy sztukę z nowoczesnymi technologiami. Rozmawiamy o tym jak media społecznościowe i cyfrowe narzędzia zmieniają sposób, w jaki fotografowie prezentują swoje prace i komunikują się z publicznością. Aleksander podzieli się swoimi doświadczeniami w tworzeniu inspirujących projektów, które eksplorują tożsamość i różnorodność w polskiej kulturze, a także opowie o tym, jak młodzi artyści mogą wykorzystać technologię do wyrażania siebie. 
Published 11/07/24
Published 11/07/24
Naukowcy przewidują połączenie AI z ludzkim umysłem. Ray Kurzweil, znany futurolog i wynalazca, od dekad formułuje przewidywania dotyczące przyszłości technologii i ludzkości. Ma 76 lat, ale niespecjalnie przejmuje się wiekiem — uważa, że jego dusza trafi do chmury, gdzie będzie żyć wiecznie. Nie traci też optymizmu w kontekście przyszłości naszego gatunku. Jego prognozy w ostatnim czasie zdają się spełniać, więc warto poznać te najnowsze. Zapraszamy na rozmowę Weroniki Puszkar z Karoliną...
Published 11/07/24
Wyniki najnowszej edycji badania EY – Work Reimagined Study – wskazują, że już 75% osób wykorzystywało w swojej pracy narzędzia bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji. Tylko w przeciągu roku ten odsetek urósł aż o 53 punkty procentowe. Jak wykorzystujemy AI w pracy? Czy umiemy to robić? Czy pamiętamy o etyce w związku z wykorzystaniem AI? Weronika Puszkar zaprasza na rozmowę z Wiolettą Marciniak-Mierzwą, People Consulting, EY Polska.
Published 10/31/24
Transport przyszłości – czy to będą samochody elektro czy atonomiczne a może przyszłe pokolenia w ogóle nie  będą jeździć własnymi samochodami - w związku z tym pojawi się transport „on demand” (Mobility as a Service) czyli na życzenie? Jak taki trend ma się do stref czystego powietrza w miastach na świecie? Gdzie i jakie rozwiązania już funkcjonują, które kraje są dobrym przykładem wdrażania MaaS? Jakie są wizje transportu miejskiego w kontekście rosnącej urbanizacji i smart cities? Gościem...
Published 10/26/24
Rozmawiamy o tym, jak najnowsze badania nad genetyką kształtują przyszłość zdrowia na świecie. Dowiemy się, w jaki sposób personalizacja terapii oraz odkrycia genomowe zmieniają podejście do leczenia chorób i jak mogą wpłynąć na nasze codzienne życie. Czy jesteśmy świadkami początku nowej ery w medycynie? Jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą rozwój tej dziedziny?
Published 10/17/24
Gościem Jędrzeja Rosiewicza jest Sebastian Ogórek - Szef serwisu Wyborcza.biz Oto nowa funkcja. Umiera gotówka, niech żyje demokracja! Wygląda na to, że jest nowy pomysł na bankomaty. Coraz mniej osób wypłaca banknoty, więc maszyny muszą odnaleźć się w bezgotówkowej rzeczywistości. Pierwszym polskim miastem, które wykorzystuje bankomaty do głosowania jest Ełk ( od 1.10 nowa funkcja). Jakie inne funkcje mają bankomaty - jaki mają na nie sposób miasta europejskie. Temat w odniesieniu do nowego...
Published 10/10/24
Pokolenie Alfa postrzega generatywną AI jak autorytet i wyrocznię – rozmowa Jędrzeja Rosiewicza z Adą Florentyną Pawlak, antropolożką technologii o badaniu, które dotyczy sposobu wykorzystania AI i wpływu syntetycznych towarzyszy na życie młodych na świecie.
Published 10/09/24
Jakie są innowacje w tej dziedzinie, np. mięso z laboratorium czy nowe produkty roślinne? Przyglądamy się najnowszym trendom i technologiom, które zmieniają sposób, w jaki produkujemy i konsumujemy żywność. Sprawdzamy jakie wyzwania i możliwości stoją przed branżą spożywczą w obliczu rosnącego zapotrzebowania na zrównoważone alternatywy związane z jedzeniem. 
Published 10/05/24
Czym jest ekoturystyka i jak świadome podróżowanie wpływa na lokalne społeczności oraz środowisko? Jakie miejsca wybierać, by zmniejszyć nasz wpływ na planetę? Omówimy trendy zrównoważonego podróżowania na 2024 rok. Te wskazują, że technologia będzie odgrywać kluczową rolę w umożliwieniu planowania ekologicznych podróży, podczas gdy coraz więcej firm przyjmuje praktyki zrównoważone, takie jak energooszczędne zakwaterowanie czy redukcja odpadów.
Published 09/25/24
Japonia jest bardzo nowoczesnym krajem, zinformatyzowanym i zrobotyzowanym. Jest to kraj, który w sposób szczególny łączy dwa światy: tradycyjny i nowoczesny, a to wszystko sprawia, że gdybyśmy mieli wskazać najbardziej kontrastujący kraj na całym świecie, byłaby to właśnie Japonia. Klaudia Tyszkiewicz, dziennikarka i influencerka postanowiła zamieszkać w Tokio. O swoich doświadczeniach opowiada w rozmowie z Piotrem Firanem.
Published 09/19/24
Czy w domowych kuchniach niebawem zastąpią nas roboty i jak będzie smakować danie przygotowane przez sztuczną inteligencję. Gośćmi Piotra Firana są: Przemysław Ziemichód dziennikarz kulinarny i Adam Grzanka, bloger, który przeprowadził kulinarny eksperyment oparty na AI.
Published 09/10/24
Ostatnie Pokolenie to grupa aktywistów ekologicznych stosujących formy akcji bezpośredniej na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. To oni protestowali ostatnio na zalanej trasie s8 i blokowali ulice podczas koncertów Taylor Swift w Polsce, zalali pomarańczową farbą elewację galerii handlowej. Dlaczego to robią? Czego domagają się przedstawiciele Ostatniego Pokolenia? Gościem Piotra Firana w audycji Świat 4.0 jest Julia Kean – Ostatnie Pokolenie.
Published 09/06/24
Sztuczna inteligencja (AI) to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która łączy filozofię, biznes i naukę w sposób, który nieustannie ewoluuje. Aby zrozumieć pełen zakres jej wpływu, należy spojrzeć na AI nie tylko jako technologię, ale jako narzędzie, które przekształca nasze podejście do problemów i rozwiązań w różnych sektorach. Profesor Artyr Modliński wyjaśnia filozoficzne pytania dotyczące etyki i przyszłości AI.  W biznesie AI rewolucjonizuje sposób prowadzenia działalności,...
Published 07/25/24
Paulina i Ewa to autorki bloga Travellikeagirl.pl. Podróżniczki z zamiłowania, które każdą wolną chwilę przeznaczają na to, by poznawać, a przede wszystkim brać garściami to, co ofiarowała ludzkości nasza piękna planeta. Na swoim koncie mają już całkiem pokaźną liczbę podróży na własną rękę, w trakcie których dokładnie eksplorowały Stary Kontynent, sprawdzały co słychać w Azji, co do zaoferowania ma Afryka oraz jak wygląda życie w Ameryce. W audycji skupimy się na Nowym Jorku ich oczami.
Published 07/25/24
Polka mieszkająca na stałe w Izraelu, opowie o życiu i podróżowaniu po tym kraju, a także o obecnej sytuacji i konflikcie. Jest przewodniczką i właścicielką biura podróży Anis Pol Travel oraz współautorką książki "Sababa, czyli Izrael z przymrużeniem oka". Od ponad 15 lat mieszka w Izraelu, prowadzi portal Izrael24 i sklep Sababa. Pasjonuje się życiem Żydów i Arabów oraz ich kuchnią, chętnie dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat Ziemi Świętej, jednocześnie organizując...
Published 07/23/24
W podcaście przyjrzymy się powyborczym zmianom we Francji, analizując, dlaczego do nich doszło i jakie są ich konsekwencje. Omówimy, kto będzie teraz rządził krajem i jakie koalicje się tworzą. Zbadamy, na czym zależy Francuzom, zwłaszcza w kontekście polityki wobec Unii Europejskiej. Na koniec przedstawimy sylwetkę Jean-Luca Mélenchona, jednego z kluczowych graczy na francuskiej scenie politycznej.
Published 07/18/24
Skomplikowana historia naszego kraju jest często trudna do zrozumienia dla przyjeżdżających do Polski obcokrajowców. Napisana przez młodego Polaka Dariusza Sirko książka, angielskojęzyczna „Pocket History of Poland”, próbuje opowiedzieć nasze losy przystępnym dla wszystkich językiem. 
Published 07/17/24
Przyjrzymy się stanowisku nowego rządu Wielkiej Brytanii wobec UE, analizując jego deklaracje, polityczne plany i dotychczasowe wypowiedzi nowego premiera. Zastanowimy się, jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą współpraca w zakresie obronności, biorąc pod uwagę aktualną sytuację geopolityczną i bezpieczeństwo w Europie.
Published 07/16/24
Jak Polska odnajduje się w miksie energetycznym? Czy w Polsce powstanie i kiedy elektrownia atomowa? Czy jeszcze w tym roku w naszym kraju spadną ceny prądu? O to Piotr Firan zapytał Jakuba Wiecha, dziennikarza gospodarczego, redaktora naczelnego Energetyki24.pl
Published 07/10/24
Rozmowa  z Karoliną Wręczycką, zapaloną miłośniczkę podróży motocyklowych. Karolina od lat eksploruje zakątki świata na dwóch kółkach, odkrywając nie tylko malownicze trasy, ale także spotykając fascynujących ludzi i zanurzając się w różnorodne historie. Opowie nam o swoich najbardziej pamiętnych wyprawach, wyzwaniach, jakie napotkała na swojej drodze, oraz o wolności i przygodzie, jakie niesie za sobą jazda motocyklem. Nie zabraknie także inspirujących historii i praktycznych porad dla tych,...
Published 07/10/24
Mamy polski chatGPT, ale mało kto o nim wie. To Bielik, czyli polski model językowy, który generuje odpowiedzi w języku polskim. Jego nazwa nawiązuje do samolotu szkolno-treningowego M-346 Bielik. Jak bardzo rozbudowane jest to narzędzie, opowiadają w rozmowie z Piotrem Firanem: Paweł Cyrta i Mateusz Kuras, z fundacji Speakleash.
Published 07/09/24
W podcaście o tym, że technologie umożliwiające stworzenie cyfrowych replik zmarłych mogą być bardzo niebezpieczne. Zespół badawczy przeanalizował trzy możliwe scenariusze rozwoju usług związanych z tworzeniem deadbotów i w każdym z nich dostrzegł poważne zagrożenia. Mogą one prowadzić do manipulacji mającej na celu sprzedaż towarów i usług lub wpływać negatywnie na proces przeżywania żałoby i dobrostan psychiczny. Badacze proponują wprowadzenie zasad już na etapie tworzenia takich usług, aby...
Published 07/09/24
Spotkanie z Grzegorzem Kaplą. Według tego znanego podróżnika i pisarza, miasta mają serca tak samo jak ludzie. Mają swego ducha - genius loci.  Odwiedzimy z nim Jerozolimę, Kair, Dubaj, Delhi, Singapur, Bandar Seri Begawan, Dżakartę, Port Vila, Papeete, Panamę, Nowy Jork, Kapsztad, Berlin. Gość opowie bardzo osobiste, niejednokrotnie pisane na gorąco historie spisane  w barach i hotelikach, oddające niepowtarzalny charakteru danego miejsca i towarzyszącej mu atmosfery.
Published 07/08/24