Episodes
Szerkesztő: Szendrei Edit
Többnapos, ottalvós osztálykirándulásra menni mindig izgalmas. Igazán össze tudja kovácsolni a közösséget. Vannak persze kötelező múzeumlátogatások, de az együtt töltött esték, átbeszélgetett éjszakák különleges lehetőséget adnak egymás jobb megismeréséhez. A közös élményekkel visszatérve a suliba, jó esetben máshogyan folyik ezentúl az élet. Osztálykirándulásos emlékeinkről beszélgetünk. A beszélgetés résztvevői: Nóri, Kata és Kami.
Published 11/15/24
Hova kerül a zsebpénz vagy a diákmunkával szerzett fizetés? Számít-e szülői minta és hogyan költünk tudatosan? Hol tanulhatja ma meg egy diák, hogy hogyan bánjon a pénzzel? Hidasi Ákos fiatal vállalkozóval, a pénzügyi tudatosság volt nagykövetével beszélgetünk.
A beszélgetés résztvevői: Anna, Nóri, Adorján, Oli, Kata és Kami.
Szerkesztő: Diós Judit
Published 11/08/24
Mit ad egy családi fényképalbum azoknak, akik sosem találkoztak a megsárgult képek szereplőivel? Vajon hogyan születnek a családi legendák, a generációkat összetartó szokások, vagy éppen a nagymama jellegzetes, olykor megmosolyogni valóan kedves szólásai, szófordulatai? Mit őriznek a családi neveink? És mire emlékszünk szívesen a múltból? Mit őriznénk meg magunk is a jövő nemzedékének? Családról, múltról, elmúlásról és a jövőről beszélgetünk.
A beszélgetés résztvevői: Kami, Kata, Anna és...
Published 11/01/24
Óvodában játékosan, mondókákkal, iskolában tanórákon, magántanárral vagy nyelviskolában, nyelvoktató applikációval egyedül, külföldi nyelvtanfolyamon vagy hosszabb-rövidebb ideig külföldön élve – számtalan módon tanulhatunk idegen nyelveket. Miért fontos idegen nyelveken megszólalni, kinek mi a célja ezzel, és milyen kihívásokat jelent? Saját nyelvtanulási tapasztalatainkról és élményeinkről beszélgetünk.
Published 10/30/24
Felveszi a ruhámat és megeszi a csokim! Na, ki lehet az? Természetesen a testvérünk, akivel a legnagyobbakat lehet veszekedni, ám akivel a leginkább magától értetődő a kibékülés. Életünk leghosszabb kapcsolatáról, a testvérségről beszélgetünk.
A beszélgetés résztvevői: Anna, Kata, Adó és Kami.
Published 10/23/24
Minden könyvtől többek leszünk, de lehet-e élvezetes, ami kötelező? Lehet-e évközben tanulás mellett határidőre olvasni? Hogyan lehet magyarórán jól feldolgozni egy olvasmányélményt? A Válasz-utas fiatalok kötelező és választott olvasmányaikról beszélgetnek.
Szerkesztő: Diós Judit
Published 10/11/24
Tegezzük vagy magázzuk a felnőtteket? Kinek hogyan köszönünk? Mit viselünk színházban, iskolában, házibuliban? Illik-e kinyitni egy lány előtt az ajtót vagy vacsora közben telefonálni? Mit tudhatunk meg egy évtizedekkel ezelőtt kiadott illemtankönyvből? És egyáltalán hogyan alakulnak ki az illemszabályok? A Válasz-utas fiatalok az illem mibenlétéről és buktatóiról beszélgettek.
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella
Published 10/09/24
Konkoly Zsófia mesélt nekünk arról, hogyan lett úszó, milyen fizikai és lelki megmérettetéseket élt át, hogy a csúcsra jusson. A most 22 éves úszónak a párizsi Paralimpia már a harmadik szereplése, hiszen 14 évesen már ott volt Rióban, majd 2021 nyarán Tokióban is. De milyen egy paralimpiai esemény? Melyek azok a versenyszámok, amelyek csak itt vannak? Hogyan zajlik a kvalifikáció? Mi alapján történnek a különböző besorolások? És miért találjuk olykor nehéznek a kommunikációt, ha a...
Published 10/02/24
Tanulás, közlekedés, alvás-evés: a diákok mindennapjait szinte kitöltik ezek a tevékenységek. Mennyi marad szabadon az idejükből, és azzal hogyan gazdálkodnak a tizenévesek? Mi férjen bele mindenképp az életükbe, mit szoktak halogatni, és miről feledkeznek meg? A Válasz-utas fiatalok megkezdik az idei évadot.
Szerkesztő: Szendrei Edit
Published 09/20/24
Nem mindegy kinek, mikor, hogyan. Milyen formákban mondjuk, ha szeretünk valakit? A Válasz-utak egyetemistái szeretik egymást, ezért szeretnek egymással beszélgetni, ezért készítenek adásokat a hallgatóknak. Az évad utolsó adásában az egyetemisták beszélgetnek a szeretetről, amely mindent átalakít és formál.
Published 07/15/24
Tervek a nyárra, munkák, családi pihenések. Hogy könnyű a tervezés? Érdemes visszagondolni a nyárra, írunk naplót? Miről is szól a vakáció, hogy tervezzük, és miben reménykedünk, mi fog megvalósulni belőle? A gimnazisták évadzáró adása.
Published 07/15/24
Füllentés, hazugság, sumákolás. Ezen kívűl még sok szó van arra, ha nem mondunk igazat. Miért és kinek hazudunk? Mikor eszköz, mikor pajzs a hazugság? Ki az, akinek soha nem lennénk képesek hazudni? A hazugságról és annak formáiról beszélgettünk.
Published 06/17/24
Állj, fel, fordulj körbe, hadd nézzük, ki vagy. Megítéljük egymást az alapján, amit viselünk? Kinek van köze ahhoz, melyik ruhánk mennyibe kerül? Ki lehet hatással ránk? A divatról és az öltözködésről, kendőzetlenül.
Published 06/17/24
A felnőttkorban és annak küszöbén a játékok különleges figyelmet kapnak. Kikapcsolódást, versenyhelyzetet teremtenek, békésen vagy igazi harccal, attól függ, ki hogyan játszik. Felidézzük saját családi játékainkat, kedvenc társasjáték-élményeinket és közben arról is beszélgetünk, lehet-e jól nyerni vagy veszíteni.
Published 06/17/24
Porszívózás, mosogatás, bevásárlás – szükséges rossz vagy a felnőtté válás része? Felosztják a házimunkát a családtagok egymás között vagy csak „segítenek” a gyerekek a szülőknek? Kinek a dolga, hogy rendben legyen a lakás és étel is kerüljön az asztalra? A „láthatatlan munka” kapcsán felelősségről, kötelességről, gyerek- és felnőttszerepekről beszélgettünk.
Published 06/17/24
Sok téma, amelyet a Válasz-utakban feldolgozunk, kapcsolódik a barátságainkhoz. Innen hozzuk életünk tapasztalatainak nagy részét, ezekre támaszkodunk, ezekből merítünk. De vajon mit is jelent a barátság? Egészen mást az óvodában, mást a gimnáziumban, és biztosan mást jelent majd, ha már felnőttek leszünk.
Published 06/17/24
A természetet járni jó dolog, a természetből erőt meríteni, ott csendben lenni, a növényekre, madarakra rácsodálkozni testet és lelket építő tevékenység. A madarak és fák napja alkalmából bevetettük magunkat a Gemenci erdő sűrűjébe, megtanultuk megállapítani a fák korát, olvasni az illatokból, tájékozódni az erdőben. A gímszarvasok és a fekete gólyák világában tett kirándulás kedvet csinált ahhoz, hogy ősszel, a szarvasbőgés idején talán majd újra visszatérjünk.
A beszélgetés résztvevői:...
Published 05/10/24
Május első vasárnapján köszönjük az édesanyákat, hálával telt szavakkal mondjuk el nekik, mennyire fontosak nekünk, és mit köszönünk meg. De vajon tudjuk mit jelent anyának lenni? Lehet valaki anya anélkül, hogy saját gyermeke lenne? Anyák-napja alkalmából az anyává válásról beszélgettünk.
A beszélgetés résztvevői: Kami, Sziszi, Kata, Anna, Oliű Szerkesztő: Geri Klára
Published 05/03/24
Az Óperenciás-tengeren innen, az Üveghegyen túl, mondja a mese, de a valóságban is van ennek jelentése. Amikor gimnazistaként elképzeljük az életünket, a diploma lebeg a szemünk előtt. De hogyan tovább, miután megszerezzük? Hirtelen kinyílnak a kapuk és elénk tárul a még nagyobb betűs élet. Mit tudunk ezzel kezdeni? Vannak terveink az „Üveghegyen” túlra? Tulajdonképpen mit is jelent felnőttnek lenni?
Szerkesztő: Geri Klára
Published 05/02/24
A fiú rózsát visz a lánynak, elhívja vacsorázni, megpróbálja elérni, hogy beleszeressen. Ez lenne az udvarlás? Vagy már egy sima bókot is annak vehetünk? A mai ismerkedésben van helye ennek a romantikus fogalomnak?
A beszélgetés részvevői: Dani, Kami, Kata, Sziszi
Szerkesztő: Geri Klára
Published 05/02/24
Játszik a kedvenc csapatod, és te az első sorból kiabálsz, vagy még soha nem láttál egy meccset sem? Jó szurkolni valaki olyannak, akinek a sikeréért igazán szívesen kiabálunk. A futball Európa-bajnokság és az Olimpia is közeleg, így a saját, sporttal kapcsolatos élményeinket, versenytapasztalatainkat osztottuk meg egymással.
A beszélgetés résztvevői: Dani, Nóri, Oli, Kata, Anna Szerkesztő: Geri Klára
Published 05/02/24
Egy új közösséghez csatlakozni nem könnyű dolog. Megmutatni, kik vagyunk mi, közben megtanulni és betartani a szabályokat. Erről szól a beilleszkedés? Vagy ennél sokkal több, nehezebb feladat valakinek, aki ez előtt áll? A saját tapasztalataink alapján beszélgettünk a közösségi együttlét első lépcsőfokairól.
A beszélgetés résztvevői: Adó, Nóri, Anna, Ferkó
Szerkesztő: Geri Klára
Published 05/02/24
A nagypéntek egy olyan nap az évben, amikor a halál és a gyász kérdésköre kiemelten sok figyelmet kap. Elengedni nem könnyű valakit, együtt élni a gondolattal, hogy valaki nincs többé. Hogy tudunk ezzel szembenézni? Hogy tudunk segíteni valakinek, aki ezzel a mérhetetlen szomorúsággal él? A hónap utolsó péntekjén, nagypénteken az egyetemisták a halálról, a gyászról és az elengedésről osztják meg gondolataikat.
Szerkesztő: Geri Klára
Published 03/29/24
Sokszor teszünk jót, mi is sokszor osztottuk már meg önkéntes munkával kapcsolatos tapasztalatainkat, de most a Kórházsuli fiatal vendégeivel ennek lelki oldaláról is szó esik. Mit ad nekünk az, ha adunk? Hogy leszünk mi is teljesebbek azzal, hogy az önzetlenségünkkel jobbá tesszük a világot?
A beszélgetés résztvevői: Kata, Nóri, Anna, Dani, Oli, vendégünk a Kórházsuli két önkéntese
Szerkesztő: Geri Klára
Published 03/27/24