Episodes
Diktátorské režimy mali vždy problém s moderným umením. Nacisti prenasledovali umelcov, pálili knihy a nemecké umenie premenili na propagandu Tretej ríše. Podobným spôsobom sa voči umeleckej slobode a tvorbe vyhraňovali komunisti, zakázané knihy, prenasledovaní autori, zakázané výstavy. Oba režimy hovorili o takzvanom "zdegenerovanom umení". Čo to znamená, v čom mala spočívať úpadkovosť a prečo predstavuje slobodná umelecká tvorba taký zásadný problém pre takéto režimy? Hostia: Boris...
Published 05/14/24
Published 05/14/24
Druhá svetová vojna sa skončila na našom území príchodom ČA a amerických vojsk. Susedné Rakúsko bolo takisto oslobodené ČA, napriek tomu sa nestalo súčasťou Sovietskeho bloku. Čo rozhodlo o priradení Československa k sovietskej mocenskej politike, do akej miery boli tieto plány brané do úvahy už v 1945 a ako máme hovoriť o konci vojny, ktorá zároveň znamenala aj začiatok novej politickej situácie? Hostia: Stanislav Mičev (historik), Matej Medvecký (historik moderných slovenských dejín)
Published 05/07/24
Večera s Havranom oslavuje desiate výročie vysielania. Dnešná relácia bude 358 v poradí, v televíznom štúdiu a na cestách sa vystriedalo viac ako tisíc hostí a hostiek z oblastí humanitných vied, umenia, vedy, ekonomiky. Poslaním Večere je sledovať a sprevádzať významné a hlbšie fenomény slovenskej spoločnosti ukotvenej v európskom priestore a v tradícii európskeho kritického myslenia. Dnes, deň po prvom vysielaní Večere 29. apríla 2014 sa pozrieme na vybrané, kľúčové oblasti vývoja...
Published 04/30/24
Čo je podstatou verejnoprávneho vysielania? Služba politikom, alebo služba verejnosti? Čo znamenajú predstavy o vyváženosti, a prečo sa v kontexte vysielania rozprávame iba o politikoch v čase, keď televízie nemajú monopol na informácie? Hostia: Ján Füle (novinár), Petr Dvořák (bývalý generálny riaditeľ ČT), Tomáš Kamenec (odborník na mediálne právo), Zuzana Mistríková (filmová producentka)
Published 04/16/24
Z čoho, z akých zdrojov a inšpirácii pochádza nový fenomén antisystému s vlastnými médiami, vlastnými vedeckými predstavami a vnímaním sveta? Do akej miery a prečo sme z príčin odklonu časti spoločnosti vylúčili sociálne a ekonomické faktory, koho antisystém oslovuje a ako radikalizuje? Hostia: Matej Kandrík (politológ), Dominik Želinský (sociológ), Katarína Klingová (výskumná pracovníčka GLOBSEC)
Published 04/09/24
Majú desiatky tisíce stúpencov, veľké rozpočty a sebavedomie. Hnutia, ako Tvorivá spoločnosť alebo Milosť, berú čoraz viac veriacich z tradičných cirkví a zároveň podľa odborníkov predstavujú riziko spojené so sektárskymi znakmi. Čo predstavujú tieto hnutia pre jej členov a čo pre spoločnosť? Hostia : Kristína Ciroková (reportérka), Daniel Čistý (komik), Marek Vadrna (katolícky kňaz)
Published 03/26/24
Prečo je Slovensko už stáročia súčasťou kultúrneho, civilizačného, náboženského a politického Západu? Odkiaľ pochádza západná identita našich dejín, a prečo je napriek tomu často považovaná za cudziu, alebo nepriateľskú. Hostia: Bohunka Koklesová (historička umenia), Marína Zavacká (historička), Pavol Hardoš (politológ)
Published 03/19/24
Gemer je mimoriadnym a historických kultúrnym územím, kde vzniklo významné množstvo umeleckých diel v oblasti sakrálnej architektúry a literatúry. V čom spočíva špecifické postavenie Gemera v kultúrnych dejinách Uhorska a Slovenska, z čoho pramení jeho inšpiratívnosť a magnetická príťažlivosť? Hostia: Michal Augustovič (historik, Gotická cesta), Marcel Uhrín (zoológ, ekológ), Július Barczi (historik umenia)
Published 03/12/24
Bývalý agent KGB je najdlhšie vládnucim prezidentom Ruskej Federácie. Za jeho mandátov sa Rusko po prvotnom pokuse zblížiť sa so Spojenými štátmi a európskymi krajinami vydalo cestou obnovy imperiálneho modelu. Kto je Vladimír Putin, kto sú jeho ľudia a jeho systém, ako dlho bude ešte pri moci a čo sa stane, keď už nebude prezidentom? Hostia: Jekaterina Kanakova - novinárka Samuel Abrahám - politológ Grigorij Mesežnikov - politológ
Published 03/05/24
Frontová línia sa stabilizovala na východe krajiny, ale ruské rakety, lietadla a drony zabíjajú ľudí po celej krajine. Ako vyzerá takzvaný normálny život v krajine, ktorá druhý rok čelí vojenskému útoku? Hostia: Yurij Yuriv (ALL4Ukraine), Anna Shvachka (Head of SME SPOLU / UkraineSlovakiaSOS), Vladyslav Yatskovyi (reportér)
Published 02/27/24
Pre dvomi rokmi prepadla Ruská federácia Ukrajinu. Čo všetko sa za dva roky zmenilo, v akom stave je vojna a v akom je mier, ako budú vyzerať ich vzájomné vzťahy po ukončení bojov a kedy boje skončia? Hostia: Tomáš Forró (vojnový reportér), Jana Kobzová (politologička), Miroslav Wlachovský (diplomat)
Published 02/20/24
Ukrajina, Hamas, Izrael, Pakistan, Irán, Jemen, svet horí na viacerých líniách. Veľké vojny nezačínajú ich slávnostným otvorením a označením za svetové, v dejinách sa vždy zlialo do seba niekoľko konfliktov. Dá sa hovoriť, že doba v ktorej žijeme, už vykazuje znaky nového globálneho konfliktu? Hostia: Matej Kandrík (politológ), Lucia Husenicová (politologička), Jozef Bátora (politológ a profesor)
Published 02/13/24
Slovenské úrady roky nedokážu zabezpečiť férový prístup a výchovu deti v reedukačných centrách. Žiaľ, sexuálne obťažovanie, fyzické tresty a nezáujem o budúcnosť sú stále vo veľkej miere prítomné. Ako je možné, že štát zlyháva a zlyhávajú aj jednotlivci? Hostia: Ida Želinská (sociálna poradkyňa), Nataša Holinová (publicistka), Marek Madro (psychológ)
Published 02/06/24
Eugen Gindl, spisovateľ, reportér, dobrodruh, významná postava moderných slovenských dejín zanechal po sebe výnimočný druh tvorby. Čo bolo podstatou Eugenovej zvedavosti, ako budoval svet, v ktorom bolo miesto od tatranských túr po Blízky východ, z akej tradície pochádza jeho stredoeurópska všestrannosť? Hostia: Zuzana Gindl- Tatárová (filmová dramaturgička, scenáristka, publicistka a vysokoškolská pedagogička), Mikuláš Huba (ochranca životného prostredia, občiansky aktivista, publicista),...
Published 01/30/24
Opakovane sa v spoločnosti hovorí o Husákovom dedičstve alebo odkaze. Čo je podstatou nostalgie za obdobím normalizácie, ktorej je symbolom, a ktorá časť z Husákovej doktríny dodnes žije a prečo? Hostia: Viliam Klimáček (dramatik, prozaik, režisér, scenárista), Marián Leško (novinár, politický komentátor a publicista), Michal Macháček (historik)
Published 01/23/24
V rádiách hrajú hity z 80. rokov, deti počúvajú Nirvánu, vo vintage shopoch sa predáva móda z 90. rokov. Vlna retra sa zmocnila západnej civilizácie. Čo to vypovedá o nás a našom vzťahu k minulosti? Čo to znamená z pohľadu sociálnych vied a tvorcov? Hostia: Lea Fekete (módna návrhárka), Juraj Malíček (estetik, pedagóg), Maroš Schmidt (dizajnér, slovenské centrum dizajnu)
Published 01/16/24
Príroda je súčasťou romantizovanej identity Slovenska. Tvrdíme o sebe, že bez prírody by sme neexistovali. Kriváň, Kráľová hoľa, Tatry sú posvätnými miestami našej kolektívnej predstavivosti. Do akej miery sa však podľa toho aj správame. Ako pozeráme na divokú prírodu a na iné formy života, s ktorými žijeme? Hostia: Tomáš Hulík (fotograf, prírodovedec, dokumentarista), Richard Sťahel (environmentálny filozof), Alexandra Tamásová (kurátorka)
Published 01/09/24
V rozpätí niekoľkých mesiacov odišli významní slovenskí a československí hitmakeri: Miro Žbirka a Vašo Patejdl. Obaja zásadným spôsobom poznačili hudbu a do veľkej miery formovali verejný vkus. Ich tvorba sa stala súčasťou identity a ich odchod nezmenil na ich popularite. Čo je podstatou slovenského popu, ako sa vyvíjal a menil, akým vplyvom podliehal a čo znamená dnes? Hostia: Martin "Fefe" Žúži (hudobník), Jozef Stopka (hudobný manažér), Pavol Hubinák (moderátor)
Published 12/12/23
Od útoku Hamasu na Izrael sme svedkami nárastu protižidovských nálad po celom svete. Nárast útokov na židovské ciele prekročil všetky doteraz známe štatistiky. Ako súvisí nárast nového antisemitizmu so situáciou v Izraeli a v Gaze, v čom sa súčasná vlna nenávisti líši a v čom podobá na všetky predchádzajúce a čo to vypovedá o stave dnešného sveta? Hostia: Peter Salner (etnológ, judaista), Ján Hlavinka (historik), Miroslav Wlachovský (diplomat a bývalý minister zahraničných vecí)
Published 12/05/23
Európske krajiny si v novembri pripomínajú koniec prvej svetovej vojny, Slovensko sa k svojim padlým vojakom hlási opatrne a celkom nedávno. Aké miesto majú vojenské obete v našom kolektívnom povedomí, do akej miery zničil pamiatku na účastníkov a padlých, komunistický a ľudácky režim, čo potrebujeme urobiť, aby padlí vojaci mali miesto, ktoré im patrí? Hostia: Martin Pekár (historik, univerzitný pedagóg), Sandra Polovková (Post Bellum), Martin Drobňák (Klub vojenskej histórie Beskydy)
Published 11/28/23
Čo znamená víťazstvo liberálneho bloku v Poľsku, ako bude vyzerať krajina bez vlády strany Právo a spravodlivosť /PiS/ a čo predstavuje radikálna zmena pre V4 a EÚ? Hostia: Tomáš Strážay (politológ), Weronika Gogola (spisovateľka, prekladateľka), Viktor Daněk (novinár, analytik)
Published 11/21/23
Predstava takzvaného dekadentného Západu je súčasťou jazyka diktatúr a nedemokratických síl. Aký je pôvod predstavy o tom, že naša civilizácia upadá, čo to znamená, keď niekto hovorí o dekadentnom Západe a čo je cieľom tohto propagandistického spojenia? Hostia: Ivana Taranenková (literárna vedkyňa), Miloslav Szabó (historik), Juraj Buzalka (antropológ)
Published 11/14/23
Charta 77 bol dodnes najvýznamnejším počinom vzdoru občanov ČSSR proti komunistickému režimu. Na Slovensku podpísalo dokument významne menej ľudí, ako v Čechách a na Morave, no častokrát si prešli silnejšou perzekúciou. Čo to znamená, nastúpiť na cestu osobného vzdoru a odporu a čo z gesta chartistov ostáva platné aj dnes? Hostia: Martin Matuštík (filozof), Marián Zajíček (kňaz), Tibor Novotka (aktivista)
Published 11/07/23
Česká a uhorská šľachta zohrali významnú úlohu v udalostiach spojených so vznikom Československej republiky. Mnohé významné rody, aj keď viazané lojalitou k Habsburgsko- Lotrinskej dynastii, prešli na stranu republikánov, zatiaľ čo iné rodiny ostali verné svätoštefanskej korune. Akú úlohu zohrala šľachta v udalostiach vedúcich k odstráneniu monarchie a nastoleniu demokratickej republiky? Hostia: František Kinský (šľachtic, podnikateľ, politik), Jan Županič (historik), Zdeněk Hazdra...
Published 10/31/23