Episodes
Published 11/15/24
Sporo kontrowersji wywołują nominacje do gabinetu Donalda Trumpa. Między innymi szefem Pentagonu ma zostać Pete Hegseth. - To może być próba przetestowania republikańskiego Senatu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Turek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O jakie jeszcze nazwiska chodzi?
Published 11/15/24
- Te decyzje, podejmowane na ostatnią chwile, nie zmienią diametralnie sytuacji, ale jeśli Amerykanom uda się przekazać ostatni pakiet pomocy Ukrainie, to on wystarczy, w zależności, od tego, co się będzie działo na froncie, na pół roku do roku prowadzenia wojny - powiedział w audycji "Więcej świata" dr Jakub Olechowski.
Published 11/13/24
Jakie plany ma wobec wojny w Ukrainie Donald Trump? - Nie wierzę w to, że postawiłby się w sytuacji partnera, który będzie słabszy i że to Rosja będzie w stanie dyktować warunki - stwierdziła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Maria Dyner z Polityki Insight. Ekspertka skomentowała też sprzeczne doniesienia na temat rozmowy Trumpa z Putinem.
Published 11/12/24
Rządząca Niemcami od 2021 roku trójpartyjna koalicja SPD, Zielonych i FDP rozpadła się w środę, gdy kanclerz Olaf Scholz ogłosił dymisję ministra finansów Christiana Lindnera z FDP. Decyzja ta pozbawiła rząd większości w Bundestagu. 
Published 11/07/24
- Amerykanie polskiego pochodzenia mogą mieć różne opinie dotyczące gospodarki, rynku pracy czy inflacji, ale myślą podobnie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, niepodległość i wolność Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tim Kuzma, wiceszef Kongresu Polonii Amerykańskiej, przewodniczący Polish Falcons of America. Czy amerykańska Polonia okaże się "języczkiem u wagi" podczas wyborów prezydenckich w USA?
Published 11/05/24
Kampania w USA wkracza w decydującą fazę. Sondaże nadal wskazują, że w walce o Biały Dom będzie liczył się każdy głos. - Niezdecydowany Amerykanin wybiera głównie partyjnie. Wybór partii i wybór ideologii są ze sobą połączone - uważa dr hab. Tomasz Płudowski. 
Published 11/04/24
Pensylwania to kluczowy dla wyniku amerykańskich wyborów prezydenckich stan. - Jej mieszkańcy są zasypywani reklamami, SMS-ami, mailami, telefonami - powiedziała w audycji "Więcej świata" specjalna wysłanniczka Polskiego Radia Magda Skajewska.
Published 10/31/24
- Sondaże są bardzo wyrównane. Może się okazać, że ten wyścig o Biały Dom jeden lub drugi kandydat wygra o włos - powiedział w audycji "Więcej świata" amerykański korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Published 10/30/24
Wybory w Stanach Zjednoczonych coraz bliżej. Kto je wygra? Kamala Harris czy Donald Trump? - Szanse obojga kandydatów są 50 na 50. To jest bardzo wyrównany wyścig - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Published 10/29/24
Protestujący Gruzini zbierają się przed parlamentem w Tbilisi. Gruzińska opozycja zarzuca partii rządzącej - Gruzińskiemu Marzeniu - sfałszowanie wyborów parlamentarnych. Oczekuje się, że prezydent Salome Zurabiszwili wraz z przedstawicielami partii opozycyjnych przemówi do społeczeństwa.
Published 10/28/24
W sobotę w Gruzji odbędą się wybory parlamentarne. Rządząca partia mówi, że Gruzini wybiorą między wojną a pokojem, opozycja - że między Unią Europejską a Rosją.
Published 10/25/24
Budowa własnego systemu płatności z pominięciem dolara to jeden z elementów deklaracji, którą państwa BRICS podpisały podczas szczytu w Kazaniu. Czy dedolaryzacja światowej gospodarki jest możliwa? Jakie jest zainteresowanie tym pomysłem? 
Published 10/24/24
- Takie działania są prowadzone z kilku powodów. Jednym z nich jest odciągnięcie uwagi Zachodu od kwestii wojny na Ukrainie - powiedział w audycji "Więcej świata" dr Jakub Olchowski z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie.
Published 10/23/24
Już za 2 tygodnie, 5 listopada, odbędą się wybory prezydenckie w USA. Kto je wygra: Kamala Harris Czy Donald Trump? - Sondaże są tylko sugestią, że różnica między kandydatami jest tak niewielka, że nie będziemy mogli wskazać, kto będzie prezydentem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Kwiatkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Published 10/22/24
Przywódca Hamasu Jahja Sinwar "był przeszkodą" na drodze do zawieszenia broni - stwierdził szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, odnosząc się do doniesień o zabiciu Sinwara. Prezydent USA Joe Biden pogratulował Izraelowi skutecznej operacji, z kolei wspierający Hamas Iran zapewnił, że śmierć lidera ugrupowania "wzmocni ducha oporu". Czy zatem jest szansa na stabilizację sytuacji w Strefie Gazy?
Published 10/18/24
Unijny szczyt w Brukseli został zdominowany przez temat migracji. Wszystko w związku z zapowiedziami polskiego premiera dotyczącymi zawieszenia prawa do azylu oraz w związku z otwarciem przez Włochy punktów recepcyjnych w Albanii. 
Published 10/17/24
ONZ donosi, że jedna osoba na 11 osób na świecie doświadcza braku wystarczającej ilości pożywienia. Na tragiczne skutki głodu narażone są przede wszystkim dzieci, których zdrowie i życie znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia przez niedobory żywieniowe. 
Published 10/16/24
Król Karol III już niebawem odwiedzi Australię. Wizyta budzi kontrowersje, bo w tym kraju coraz głośniejszy jest ruch republikański i mówi się o zerwaniu unii personalnej z Wielką Brytanią. - W grudniu 2023 roku zwolennicy republiki stanowili 54 proc. - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Wrona z Instytutu Sobieskiego. Ilu Australijczyków obecnie popiera monarchię?
Published 10/15/24
W sprawie rozwiązań zawartych w Strategii Migracyjnej premier Donald Tusk powołał się na przykład Finlandii. Jak napisał, "Czasowe zawieszenie wniosków azylowych wprowadzono w maju w Finlandii. Jest odpowiedzią na wojnę hybrydową wypowiedzianą całej Unii". Jak dokładnie wyglądają wprowadzone tam rozwiązania i jakie dały rezultaty? 
Published 10/14/24
Książka Boba Woodwarda "War" jeszcze przed premierą wywołuje spore zamieszanie na scenie politycznej w USA. Opisano w niej m.in. relacje Trump - Putin. - Trudno dziennikarza z tak długim stażem podejrzewać, że to sobie wymyślił - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Turek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O co chodzi?
Published 10/11/24
W ubiegłym roku karę śmierci wykonano w szesnastu krajach świata, a liczba egzekucji była najwyższa od prawie dekady, wynika z danych Amnesty International. 1153 egzekucje to o 30 proc. niż w roku 2022. 
Published 10/10/24
Czy Amerykanie tuż przed wyborami prezydenckimi interesują się konfliktami na Bliskim Wschodzie i Ukrainie? - Polityka zagraniczna obecnie także odgrywa dosyć dużą rolę, ale nie jest decydująca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Płudowski z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Kto na tym zyska, Harris czy Trump?
Published 10/08/24
Mija rok od ataku na Izrael przeprowadzonego przez terrorystów z Hamasu. Zginęło wówczas ok. 1200 osób, głównie cywilów, a 250 zostało uprowadzonych. W odwecie Izrael rozpoczął wielomiesięczną kampanię militarną w Strefie Gazy, w wyniku której - według szacunków - zginęło ponad 41 tys. osób.
Published 10/07/24
Prezydent Ekwadoru, Daniel Noboa ogłosił 60-dniowy stan wyjątkowy w stolicy kraju, Quito oraz w sześciu z dwudziestu czterech prowincji z powodu narastającej przemocy ze strony uzbrojonych gangów narkotykowych. Szef państwa podkreślił, że fala przemocy "przybrała rozmiary wewnętrznego konfliktu zbrojnego". To nie jedyny kraj, który jest nękany przez kartele narkotykowe.
Published 10/04/24