Episodes
Dziś dla Was wspaniały wywiad, a już jutro odbędzie się konferencja online na którą ogromnie zapraszamy:
https://nutribiota.pum.edu.pl/
Nawet jeśli ten termin nie jest dla Ciebie wygodny to wykup dostęp i oglądnij wykłady później!
„JAK SKUTECZNIE I BEZPIECZNIE MOGĘ POMÓC PACJENTOWI, KTÓRY PRZECHOROWAŁ COVID-19?
Widzimy rosnącą rzeszę osób, które przechorowały COVID-19 i doświadczają długofalowych powikłań. Do specjalistów zaczynają napływać ozdrowieńcy z problemami neurologicznymi,...
Published 11/18/21
Dziś w podcaście rozmawiamy z mgr Żanetą Michalak, która oprócz studiów dietetycznych II stopnia ma w swoim edukacyjnym dorobku studia podyplomowe z fitoterapii i ziołolecznictwa. Żaneta opowiada o tym jak podchodzić do doboru ziół w diecie. Jakie osoby mogą zioła stosować. Czy fitoterapia może być elementem wsparcia leczenia i diety.
To i wiele innych w dzisiejszym odcinku. Żanetę możecie znaleźć stacjonarnie w Solange Beauty&Spa, ul. Złotowska 41 w Poznaniu oraz online na instagramie:...
Published 11/04/21
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z dr n. med i n. o zdr Mają Czerwińską-Rogowską. Maja w swojej pracy jako dietetyk kliniczny poświęca szczególną uwagę zagadnieniom onkologicznym. Opowiada o częstym niedożywieniu pacjentów, suplementacji, probiotykoterapii i różnych rodzajach metod żywieniowych w aspekcie klinicznym.
Published 10/21/21
Rozmowa z Markiem Szymańskim. Twórcą dwóch niepowtarzalnych tytułów na rynku dietetycznym: magazynów Food Forum i Food Expert. Cudowna rozmowa o tym jak czasopisma powstały, czym jest rynek wydawniczy w dietetyce oraz jak wydawać książki dietetyczne z sukcesem.
Published 10/09/21
Rozmowa z Markiem Szymańskim. Twórcą dwóch niepowtarzalnych tytułów na rynku dietetycznym: magazynów Food Forum i Food Expert. Cudowna rozmowa o tym jak czasopisma powstały, czym jest rynek wydawniczy w dietetyce oraz jak wydawać książki dietetyczne z sukcesem.
Published 10/08/21
Czy wersja wegetarianizmu z luźniejszymi zasadami może być odpowiednia dla zdrowia? Jakie nurty flexitarianizmu wyróżniamy? Semiwegetarianizm jest odpowiedni dna naszej planety? Czy istnieją ludności słynące z diety typu flexitariańskiego? Może przekonania religijne? A może historycznie Polacy są flexitarianami? Ile w sumie tego mięsa można jeść aby było zdrowo i dlaczego takie a nie inne wartości? Czy rezygnacja z mięsa to krok do zdrowia? Jakie są wady semiwegetarianizmu? Czy istnieje dieta...
Published 09/17/21
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o zaburzeniach odżywiania. Głównym tematem jest anoreksja i bulimia. Rozmawiamy o tym jak poważny jest to problem, jak można pomóc pacjentom i jak wygląda praca pacjenta z tym problemem. Naszą gościnią jest mgr Agnieszka Falborska - Dietetyk, wykładowca, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Published 09/02/21
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z mgr Klaudią Lorbiecką - https://cosmalogica.pl/
Absolwentką Kosmetologii na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie obroniła tytuł magistra. Jest aktywnym zawodowo Kosmetologiem i Trychologiem, pracuję w klinice medycyny estetycznej oraz stomatologii.
Co Klaudia mówi o sobie?
Od zawsze moją największą pasją była nauka oraz poszerzanie wiedzy. Kosmetologia ujęła mnie swoją złożonością i to że łączy w sobie wiele dziedzin, takich jak dietetyka,...
Published 08/27/21
Dziś porada jak zastąpić dwie pierwsze wizyty u dietetyka :) Rozmawiamy o cudownym poradniku dietetycznym jaki odmieni Wasze podejście do diety.
Książkę pisało 11 dyplomowanych dietetyków, a oprócz tego 3 dietetyczki czuwały nad merytorycznym składem zagadnień w uporządkowaną całość.
Żeby tego było mało, oprócz wiedzy naszych dietetyków polegaliśmy na doświadczeniu kadry naukowej Pomorskiego Uniwersytetu madycznego. Nad merytoryką poradnika czuwały:
prof. dr hab. n. med.
Ewa Stachowska
dr...
Published 08/12/21
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z dr n. farm. Nataszą Staniak. O tym jak probiotyki są postrzegane przez farmaceutę i środowisko naukowe. Z odcinka dowiecie się jak wybrać probiotyk i dla kogo są one istotne. Rozmawiamy o probiotykach w kontekście uzależnień, stresu oraz psychiki.
Published 08/05/21
Cukrzyca typu pierwszego może być trudna do opanowania z dietetycznego punktu widzenia. Po usłyszeniu diagnozy od lekarza nie wiesz co masz robić? Od czego zacząć? Jak dbać o swoje zdrowie? Przeglądasz setki stron internetowych w poszukiwaniu rzetelnej wiedzy? Zespół wykwalifikowanych dietetyków przygotował dla Ciebie zbiór wszystkich informacji z jakimi powinieneś się zapoznać jeżeli chorujesz na cukrzycę typu I.
https://spozywo.pl/cukrzyca/
W dzisiejszym odcinku o cukrzycy typu I...
Published 07/29/21
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z mgr Anną Gudan. Doktorantką w Zakładzie Żywienia Człowieka i Metabolomiki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Naszym subiektywnym zdaniem Ania jest najlepszą osobą w Polsce do rozmowy o ketozie. Dlatego w dzisiejszym odcinku rozmawiamy o tym:
Dla kogo jest ketoza
Jaka wersja keto najlepiej działa na organizm
Czy ketoza może być niebezpieczna
Jak długo możemy być na keto
Jak dieta wysokotłuszczowa wpływa na nasz mikrobom i organizm
Oraz wiele...
Published 07/22/21
Mgr Martyna Marciniak jest absolwentką studiów licencjackich oraz magisterskich na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Pracuje jako asystent naukowo dydaktyczny w Katedrze i Klinice Gastroenterologii, Dietetyki oraz Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W 2019 roku otworzyła przewód doktorski nt. wpływu jednodniowej głodówki na okołodobowy rytm wydzielania kortyzolu u osób otyłych. Publikuje zarówno w polskich i zagranicznych periodykach...
Published 07/08/21
Naszym gościem jest dr hab. n. med. i zdr. Karolina Skonieczna-Żydecka.
Karolina jest kierownikiem samodzielnej pracowni badań biochemicznych w Katedrze Żywienia człowieka i Metabolomiki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest autorem ponad 60 prac z listy Filadelfijskiej. Tematyka jej badań obejmuje zaburzenia kompozycji mikrobioty jelitowej i wpływu tych zmian na funkcjonowanie neuropsychiatryczne oraz inne manifestacje kliniczne oraz biologiczne uwarunkowania przepuszczalności jelitowej.
Published 07/01/21
Dzisiaj jakże wyjątkowo gościem jest mgr Artur Wesoły - @WesołyDietetyk
Rozmawiamy między innymi o nowych wytycznych leczenia SIBO opublikowanych The American Journal of Gastroenterology.
SIBO (ang. small intestinal bacterial overgrowth) to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. W prawidłowych warunkach jelito cienkie człowieka zawiera niewielką liczbę bakterii. Stan, w którym w tej części jelita pojawia się duża ich liczba jest patologiczny i może objawiać się szeregiem...
Published 06/17/21
W dzisiejszym odcinku znów rozmawiamy z Justyną Dąbrowską i Sylwią Budzińską. Opowiedziały Wam o dbaniu o dietę w okresie prekoncepcyjnym i koncepcyjnym, a dziś poruszają tematy zdrowia matki podczas ciąży i żywieniu w okresie laktacji.
Zapraszamy serdecznie na wywiad prowadzony przez Artura Wesołego i Żanetę Michalak
Published 06/10/21
Rozmawiamy dziś z Sylwią Budzińską i Justyną Dąbrowską. Dietetyczki od 3 lat związane ze Stowarzyszeniem Spożywo. Wykształcenie zdobyły na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na kierunku Dietetyka. Współautorki poradnika żywieniowego „Skąd się biorą zdrowi ludzie”.
Opowiedzą o podstawach żywienia okresu prekoncepcyjnego i koncepcyjnego. Jak żywić się gdy przygotowujemy się do ciąży. Także jak wspierać zdrowie przyszłego potomstwa w okresie.
Porozmawiamy też o płodności i wsparciu żywieniowym...
Published 06/03/21
Nadczynność i niedoczynność tarczycy są jednymi z najczęstszych chorób endokrynologicznych; dotyczą ok. 1–7% dorosłych w Polsce. Na nadczynność chorują głównie kobiety w wieku 20–40 lat. Niedoczynność występuje u około 5% dorosłych kobiet i u ok. 1% mężczyzn. Choć częstość niedoczynności tarczycy wzrasta z wiekiem (zwłaszcza u osób powyżej 60 rż.).
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o powstawaniu, czynnikach ryzyka, diagnostyce i dietoterapii w tych chorobach.
Odcinek prowadzą dietetycy...
Published 05/27/21
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o diecie w przeciwdziałaniu chorobom neurogeneracyjnym oraz uzależnieniu od produktów o dużej smakowitości.
Do rozmowy zaprosiliśmy mgr Mikołaja Choroszyńskiego, który jest dietetykiem, psychodietetykiem i wykładowcą akademickim.
Co mówi o sobie Mikołaj?
"Czuję się spełniony jako dietetyk, psychodietetyk, badacz, wykładowca akademicki i autor bestsellerowych publikacji poświęconych odżywianiu. Jestem inicjatorem badań z zakresu prewencji chorób...
Published 05/20/21
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o chorobach układu sercowo-naczyniowego. Co najważniejsze, o tym jak dieta może nam w pomóc w ich prewencji.
Nadciśnienie, miażdżyca (czyli zwężenie naczyń krwionośnych), udary niedokrwienne, choroba wieńcowa i choroba niedokrwienna serca, to wszystko jednostki, którym można bardzo często zapobiec poprzez odpowiedni styl życia i dietę.
Rozmawiają dietetycy Stowarzyszenia Spożywo: Żaneta Michalak, Artur Wesoły oraz Przemysław Mijal
Published 05/13/21
Żywienie w okresie stresu ma ogromne znaczenie. W dzisiejszym rozmawiamy z dr n. med Kariną Ryterską, która przybliży Wam jak zadbać o siebie w sytuacjach przewlekłego obciążenia organizmu stresem. W czasach pandemii może to być wyjątkowo istotny temat dla wielu z Was, dlatego z wielką przyjemnością zapraszamy na kolejną audycję podcastu Żywność. Wiedza. Zdrowie.
Published 05/06/21
Karolina to dietetyk z 16 letnim stażem. W swojej karierze przeprowadziła już ponad 130 tysięcy konsultacji. To specjalistka zagadnień takich jak otyłość, nadwaga, cukrzyca i insulinooporność taże wykładowca, szkoleniowiec, Przez wiele lat współtworzyła największy w Polsce serwis dla osób odchudzających się, gdzie szefowała zespołowi dietetyków, trenerów i psychologów. Zapraszamy serdecznie na rozmowę którą prowadzą Przemysław Mijal oraz Artur Wesoły.
Published 04/29/21
Serdecznie zapraszamy na kolejny odcinek podcastu stworzonego przez Stowarzyszenie Spożywo. Naszym gościem była Pani Profesor Agata Chmurzyńska - Dyrektor Katedry Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Kierownik Zakładu Żywienia i Nutrigenomiki na tym Uniwesytecie, która na co dzień zgłębia zagadnienia dotyczące uwarunkowań genetycznych, między innymi w aspekcie odżywiania.
Tematy dzisiejszego odcinka:
- Wrażliwość smakowa to zdolność do wyczuwania różnych...
Published 04/22/21
Przed opublikowaniem pierwszego odcinka nowego sezonu chcieliśmy się oficjalnie przywitać. W tej przedmowie opowiadamy też jak wygląda koncept sezonu drugiego oraz jakich gości możecie się spodziewać. Będzie interesująco, nietypowo i z humorem :)
Published 04/22/21