Episodes
Všetci sa snažíme byť obľúbení či pochválení za to, čo robíme. Táto túžba nás niekedy môže doviesť na hranice našich síl. Aj naša dnešná hostka pod vnútorným tlakom uspieť vyhorela. V súčasnosti pracuje ako mentorka a koučka najmä pre ženy.
Published 11/09/22
Published 11/09/22
O psychologickom bezpečí v práci, kolektíve i doma.
Published 08/22/22
Skupinové terapie si verejnosť väčšinou spája s filmami, kde sa stretávame najmä s typom skupín anonymných alkoholikov. To je to známe: "Ahoj, volám sa Dan a som alkoholik...". Šarkan pozval do podcastového štúdia skvelého odborníka, MUDr. Martina Ondrejkoviča z Kliniky duševného zdravia Calma, aby sa porozprávali, čo tie skupinové terapie vlastne sú, či dokážu pomôcť a ako.
Published 05/26/22
Epizóda podcastu, v ktorej sa dozviete všetko, čo ste chceli o Lige za duševné zdravie vedieť. Do štúdia zavítal riaditeľ Ligy Andrej Vršanský a porozprával o plánoch, pripravovaných projektoch pre verejnosť, o práci v Lige i našich dvoch krízových linkách psychologickej pomoci.
Published 04/06/22
Nový film režisérky Maii Martiniak s názvom Neviditeľná (2020) sa zaoberá zaužívanými postupmi v pôrodníctve na Slovensku. Poukazuje v ňom na znaky porušovania práv ženy-matky pri pôrodnom procese, na manipuláciu, zastrašovanie a zastaralé metódy, ktoré sa v našej súčasnej medicínskej praxi využívajú aj napriek celosvetovým odporúčaniam. Trauma z pôrodu sa týka nielen matky, ale aj dieťaťa, a zážitok z pôrodu máme hlboko vtlačený ako limbický otlačok, ktorý nás ovplyvňuje v ďalšom živote i v...
Published 01/12/22
Publicista a novinár Jeroným Janíček je spoluautorom úspešného dokumentárneho cyklu Život za zdí, ktorý je určený predovšetkým ľuďom trpiacim neliečenými úzkostnými poruchami a depresiami. Otvorene hovorí svoj životný príbeh, okrem depresie má osobnú skúsenosť aj s úzkostnou poruchou. Kvôli obom ochoreniam podstupuje dlhodobú psychiatrickú i psychoterapeutickú liečbu. Čo ho zaujalo pri rozhovoroch s odborníkmi a pacientami? Čím si ako človek so zažitou skúsenosťou s psychickým ochorením v...
Published 11/22/21
Každý piaty Slovák priznáva stredne vážny až vážny úzkostný stav. Hrozí nám epidémia duševných porúch? Ako je na tom naše duševné zdravie po pandémii korona vírusu? A aká je budúcnosť liečby duševných porúch? O tom, aké výsledky nám vyšli v našom prieskume o duševnom zdraví Slovákov a čo sa s tým dá robiť, sa so Šarkanom porozprávala MUDr. Alexandra Bražinová.
Published 10/11/21
PPP. Skratka pre poruchy príjmu potravy. Multifaktoriálne ochorenie, ktoré je veľmi skúmané a má aj dostatok pozornosti. O to menej máme odborníkov, ktorí by ju vedeli liečiť. Psychiatrička a psychoteerapeutka Magda Frecer upozorňuje, že je to zákerné ochorenie, pretože sa s ním chorý dokáže stotožniť. Je desivé, že už 9 -10 ročné dievčatá vplyvom kultúrnych vplyvov môžu mať zvýšený stres viac z toho že priberú ako z toho, že im umrú rodičia.
Published 09/14/21
Neúnavná propagátorka zdravého pohľadu na svet žien pred, počas a po pôrode. Klinická psychologička, psychoterapeutka a certifikovaná dula, Hanka Celušáková. Z vlastnej praxe vie, že každá piata žena nevníma pôrod len ako pekný zážitok ale hrozí jej aj popôrodná depresia. Detailne pozná a pútavo rozpráva o sociálnom tlaku na to byť dobrá mama, o nešikovných poznámkach pôrodného personálu a o potrebe matersky sa starať o nové mamičky.
Published 08/23/21
Letná epizóda podcastu Ako sa máš? sa venuje téme dovoleniek a stresu. Prečo si na dovolenke nedovolíme relaxovať? Ako dlho by mala trvať dovolenka, aby sme z nej prišli zrelaxovaní? Čo všetko môže spôsobiť stres a nahromadené neriešené traumy s našou psychikou a telom nám porozprávala psychologička a psychoterapeutka Mgr. Miroslava Zimányiová, PhD.
Published 08/02/21
Ako sa správame k LGBTI ľuďom?  Šikana, posmešky, diskriminácia, ale aj násilie. Majú obavy z odsúdenia a hľadajú bezpečné prostredie. Zmeňme Slovensko na krajinu, v ktorej sa so všetkými zaobchádza rovnoprávne, bez ohľadu na to, kým sú, alebo koho milujú.
Published 07/14/21
Psychologička Mária Vargová je riaditeľkou Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch. V podcaste sme sa s ňou rozprávali o tom, prečo je téma násila na deťoch v spoločnosti stále tabu a spájaná s mnohými mýtmi, ale aj o tom, prečo sa ľudia priklonia skôr k páchateľovi ako k obeti.
Published 06/28/21
Typický obraz psychiatrickej nemocnice u mnohých zostal pri Prelete nad kukučím hniezdom, niekde v 70 - tych rokoch minulého storočia. Čo môže čakať človek na psychiatrickej klinike dnes?
Published 06/10/21
Smútenie je jednou z veľkých tém života. Vytesnili sme ho na okraj, lebo smútok bolí. Učíme deti kde má byť ypsilon, ale nepripravujeme ich na to, ako narábať s vlastnými emóciami.
Published 05/26/21
Sú rodičia, ktorí nad tým, že ich dieťa má nejaké problémy mávnu rukou s tým, že ono z toho vyrastie, že to patrí k veku. Podľa odborníkov sú to ale časované bomby. Až polovicu psychických problémov si totiž dospelí prenesú z detstva.
Published 05/12/21
Psychiater a psychoterapeut so 40-ročnou praxou Pavel Černák stále verí, že doba v ktorej sa patologické stáva normálom je len krátkodobou epizódou.
Published 04/26/21