Episodes
Architekti z několika zemí projížděli republiku, aby udělili Českou cenu za architekturu. Jedním z porotců byl Peter Moravčík. Vypráví, jak grilovali architekty a kde ucítil závan světovosti.
Published 11/14/24
Published 11/14/24
Nové domy dnes už vypadají většinou dobře. S prostorem mezi nimi je to ale horší. „Je to třeba kvalitní architektura, ale nedrží to pohromadě. I když má dobrého architekta, tak když ta čtvrť není dobře namyšlená, nejsou tam dobře vymyšlené ulice, není tam parter, tak se tam necítíte dobře,“ říká Matěj Čunát ze studia Taktiky.
Published 11/04/24
Dům hned vedle Stromovky navrhl architekt Jan Nedvěd. „Chtěli jsme, aby se hodil do historické čtvrti, ale zároveň aby to bylo dílo současné architektury,“ říká. Co na to památkáři?
Published 10/23/24
Jak umí zlidštit zahrádku v satelitu? A jakou za to chce férovou odměnu? O tom jsme mluvili s krajinářskou architektkou Alicí Bouškovu na zahradě u přípražské novostavby.
Published 10/14/24
Když v noci chytil gril, architekt Přemysl Kokeš si uvědomil, že je dobré mít hasicí přístroj někde na očích. A tak s kolegy vyvinuli přístroj, který hasí i vypadá dobře v interiéru.
Published 10/03/24
Ještěd lidi vždycky fascinoval. Po otevření se tam dokonce ztrácely skleničky a stolní výbava. „Českoslovenští občané po tom prahli,“ říká historik architektury Jakub Potůček. Co na Ještědu fascinuje jeho?
Published 09/25/24
Klimešovi žijí ve stodole. Je stará nejméně tři sta let a má kamenné zdi. Uvnitř si vybudovali rozlehlý byt –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ mají tu i koncertní křídlo a parkety.
Published 09/16/24
Krtek na fasádě, panáčci na skříňkách a spousta barev. Tak vypadají školky v Česku. Architekti ze studia Sporadical ale chtěli budovu, která edukuje děti i učitelky.
Published 09/04/24
Kamencové jezero v Chomutově má nové zázemí: záchodky i zatravněné parkoviště. Jak o něm architekti ze studia Refuel Works uvažovali a co udělali s vizuálním smogem?
Published 08/21/24
Markéta Herálecká je architektka, která se podílela na řízení velkých staveb. Nejtěžší chvíle ale zažila při rekonstrukci vlastního bytu. Proto založila instagramový účet Holky v rekonstrukci.
Published 07/31/24
V Brně se právě otevírá Dům pro Julii, první dětský hospic v Česku. Je to budova plná světla a propojená se zahradou. Na terase jsme si povídali s architekty ze studia Čtyřstěn. O stavění, o životě a o smrti.
Published 07/23/24
Jak se vede architektovi ve výběžku republiky? Martin Jirka žije s rodinou ve vesnici u Broumova. Zrekonstruoval si tu byt v bytovce a chce sem přinést více architektury.
Published 07/18/24
První veřejné natáčení Bourání bylo o budoucnosti Holešovické tržnice a proběhlo v hale číslo 13. Jak to udělat, aby se tržnice nezměnila v místo jen pro bohaté? A budete tam pořád zelenina?
Published 07/09/24
V 70. letech byl architektem metra Jarmil Srpa. Navštívili jsme ho s Annou Švarc, která má tuto funkci dnes. Často spolu nesouhlasili, ale na něčem se přece jen shodli: metro v Praze je jedinečné.
Published 07/01/24
Architekt Pavel Nasadil objížděl minulý rok Česko a hledal nejlepší stavby do ročenky Česká architektura 2022 – 2023. Viděl kvalitní byty i supermarket a slyšel jejich příběhy – i dojemné.
Published 06/19/24
Placemaking je tvorba dobrých míst ve městě. Architektka Petra Marko se tomu oboru věnovala v Londýně a teď v Bratislavě, která má takových míst spoustu. O některých nám řekla.
Published 06/05/24
Kateřina Dusová měla v Česku rozjetou slibnou kariéru v krajinářské architektuře. Ale pak se vydala radši do Kanady. A tam začala od začátku – jako zahradnice.
Published 05/29/24
Tentokrát na návštěvě v malém domě na okraji Prahy. Byl na zbourání, ale David Maštálka a Lenka Křemenová se rozhodli ho zachránit. Žijí tu a mají tu svůj ateliér A1 architects.
Published 05/22/24
Před padesáti lety začalo jezdit metro. Krátce nato nastoupila do projekce Marie Davidová, která navrhovala například vestibul stanice Moskevská. Vadila ji sovětská propaganda? A co byli „mrzáčci“?
Published 05/15/24
Je to exkluzivní parcela – v historickém centru Prahy u Vltavy. Po téměř stu letech se tu má stavět bytový dům s veřejnou pasáží. Jak bude vysoký? A co tam bude pro veřejnost? Ptali jsme se architektů ze studia Peer.
Published 05/09/24
Od Teplic po Humenné, všude mají kulturní domy – jsou jich tisíce. Které stojí za vidění? A co je s nimi dnes? O československých „kulturácích“ s Irenou Lehkoživovou a Michaelou Janečkovou.
Published 04/29/24
Kam patří vchod? A jak se má zařídit kuchyně? Architekti Martin Štrouf a Petr Portych ze studia Apostrof vylepšují lidem chaty v reality show a přináší do televize architektonické uvažování.
Published 04/17/24
„V bytě máte určitý pocit,“ říká obchodník s realitami Pavel Velebil. Radí se podle něj řídit. A přidá další rady, jak se pohybovat na trhu s bydlením.
Published 04/09/24
O aktuálních kauzách i o „památkové apokalypse“ za socialismu s pamětníkem památkové péče Josefem Štulcem a jeho o dvě generace mladším kolegou Jakubem Bachtíkem.
Published 04/02/24