Episodes
Jak se pádluje v Grónsku na ledovci? Jak se skáče vodopád na Špicberkách přímo do moře? Jak se žije a rybaří na chilské řece? Kajakář a fotograf David Sodomka toho za rok zcestoval a odpádloval víc, než kolik zvládnou jiní za celý život.
Published 11/17/24
Published 11/17/24
Dětství strávil v kostele, hrál na pokličky a díky „mimozemšťanovi“ odbočil k rocku. Varhany vystudoval na konzervatoři. Hostem Záletů je Michael Kocáb.
Published 11/17/24
Americké město Waco do dějin vešlo jako místo, kde měly základnu texaské policejní jednotky rangers. Už tři roky tam taky vaří české pivo. Normanské pobřežní město Deauville ožilo fotografií. I tam se vydáme. Moderuje Lubica Bergmanová.
Published 11/16/24
Slavíme 35 let svobody a demokracie. Připomeňte si listopad roku 1989 a to, jak sametová revoluce vstoupila do Pardubic, Poličky, Svitav, Litomyšle, Chrudimi nebo Králík.
Published 11/15/24
Petrovy kameny patří mezi mnohá skaliska, která vystupují z jesenických vrcholů. Díky procesům s údajnými čarodějnicemi získala právě tato skála špatnou pověst. Přitom patří mezi přírodně nejzajímavější lokality, které lze v Jeseníkách objevit.
Published 11/15/24
Německé město Brémy má za sebou další ročník literárního festivalu Globale a ani tentokrát tam nechyběli čeští umělci. Ti ale namísto tradičních čtení ve vyprodaném sálu místního divadla uspořádali zábavný kabaret o Franzi Kafkovi.
Published 11/15/24
Osídlení katastru dnešních Bystročic prokázali archeologové už z období mladší doby kamenné. I následní staletí a tisíciletí byla spojena s pobytem různých kultur, které po sobě zanechaly dostatek důkazů v podobě archeologických nálezů.
Published 11/14/24
Cizinci žijící v Hurghádě připravují své děti na egyptský život. Jsou mezi nimi i mnozí Češi a Slováci. A jedna z hurghádských Češek jim to trochu usnadnila. Před dvěma lety si otevřela vlastní školku s cílem, aby byla oproti těm egyptským jiná a lepší. O zájem nemá nouzi, a nejen mezi rodiči z Česka a Slovenska.
Published 11/14/24
Žárová na Šumpersku je nevelká vesnice, jejíž katastr vystupuje až do pobočných vrcholů Jeseníků. Její nejvýznamnější památkou je kostelík sv. Martina, jedna z posledních roubených sakrálních staveb, které se pod Jeseníky dochovaly.
Published 11/13/24
Karel Čapek byl novinářem, dramatikem a autorem románů, ale může být považován i za zakladatele moderního českého cestopisu. V létě roku 1924 využil pozvání britského Pen Clubu a dva měsíce strávil na cestě po Spojeném království, odkud pravidelně posílal sloupky do Lidových novin. Na přelomu října a listopadu poprvé vyšel jejich ucelený soubor pod názvem Anglické listy. V Česku je Čapkova kniha dobře známá, ale vědí o ní také britští čtenáři?
Published 11/13/24
Likér Unicum prý nemusí napoprvé zachutnat každému, přesto na jeho komplexní kořeněnou chuť mnozí Maďaři nedají dopustit. Historie tmavého bylinného nápoje v téměř zcela kulaté lahvi sahá až do konce 18. století. Za tu dobu se stal téměř maďarským národním nápojem. Destilerii na jihu Budapešti řídí už šestá generace rodiny Zwack, která si žárlivě střeží tajný recept. Dokázala ho prý uchránit i před komunistickým režimem po znárodnění továrny.
Published 11/12/24
Pestrý život na cestách žila v posledních letech Eva Schrollová. Přešla a na kole přejela Nový Zéland po trailu Te Araroa. Na plachetnici se plavila jižním Pacifikem. Dobrodružství pak zakončila v nepálských horách, odkud takřka přímo dorazila do cestovatelského podcastu Casablanca.
Published 11/10/24
Multifunkční budova Trump Tower má 58 podlaží a tyčí se v New Yorku do výšky více než 200 metrů. V New Yorku podruhé zvolený prezident USA vyrůstal a tady taky začal rozvíjet svůj byznys. V Trump Tower sídlí jeho rodinné impérium Trump Organisation a právě tady v roce 2015 oznámil svoji první kandidaturu na nejvyšší funkci v zemi. Kousek dál na Manhattanu ovšem taky padl na jaře rozsudek, který z Donalda Trumpa dělá prvního odsouzeného prezidenta USA v historii.
Published 11/10/24
Hostem Záletů je doktorka Lucie Langová, lékařka Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a mimo jiné i absolventka kurzu horské medicíny. Taky maminka tříletého Alberta.
Published 11/10/24
Podle tradice se na velkých balvanech poblíž Rychnova nad Malší někdy kolem roku 1500 zjevila Panna Maria s Ježíškem třem malým pasáčkům. Kámen, na němž Madona seděla, se později rozpůlil a obě dvě jeho dvě části se podle legendy od sebe vzdalují. To byl začátek historie poutního místa Svatý kámen.
Published 11/10/24
Projdete se lužními lesy v moldavském národním parku Dolní Dněstr. Podíváte se pod ruce restaurátorů, kteří se v Banské Bystrici snaží zachránit tisíce předmětů z doby Slovenského národního povstání. A dozvíte se jak se česko-německému kabaretu Das Thema daří spojit humor s Franzem Kafkou. Provází vás Jitka Malá.
Published 11/09/24
Současný blízkovýchodní konflikt vyhnal turisty z Izraele i z palestinských území. Hlavně na Západním břehu Jordánu zůstaly hotely a restaurace na turistických místech zavřené. Přitom právě v Palestině se nacházejí některé světové skvosty. Jako třeba obří mozaika, která tvoří podlahu palácových lázní umajjovského chalífy Hišáma v Jerichu. Ještě nedávno byla zasypaná pískem, teď pět miliónů drobných kamínků namísto něj chrání střecha.
Published 11/08/24
Belgie dala pouliční gastronomii hranolky, Ghana jollof, Češi chlebíčky a Poláci přispěli zapiekankami – zapečenými obloženými bagetami. Někteří je milují, jiní je považují za odpad. Na takové zapiekance se totiž dá leccos ošidit. Pokud je ale vše, jak má, může tenhle pořádný krajíc dostat své bistro až na stránky turistických průvodců. To je příklad i takzvaného Okrąglaku neboli Kulaťáku, někdejších židovských jatek v krakovské čtvrti Kazimierz.
Published 11/07/24
Cílem poutníků byl Šumburk, kde v 18. století bydlel Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Při léčení využíval i vodu z tamní studánky. Vydáme se k ní v prvním díle.
Published 11/06/24
V putování po úbočí Jizerských hor mezi Jabloncem nad Nisou a Železným Brodem se na Krásné zastavíme i u kostela svatého Josefa.
Published 11/06/24
Putování po Kittelovsku uzavřeme u, na svou dobu obrovského, stavení zvaného Burk, které bylo nejen Kittelovým sídlem, ale také jakýmsi sanatoriem.
Published 11/06/24
V působišti Fausta Jizerských hor, jak se doktoru Kittelovi říkalo, navštívíme také faru, kde doktor Kittel nechal postavit sloup Nejsvětější Trojice.
Published 11/06/24
Lov lososů má v Norsku velkou tradici. Velkochov těchto ryb je ale relativně nový, funguje teprve pár desítek let. Jak se lososi v této severské zemi chovají a jak je Norové mají nejraději, přibližuje návštěvníkům informační centrum The Salmon v Oslu.
Published 11/06/24
Kde leží? A v čem je ještě výjimečná? Stojí za to ji navštívit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Published 11/06/24