Episodes
„Ir kai kurie gyvūnai gamtoje svaiginasi“, – sako psichiatras Mindaugas Jasulaitis, o tai, pasak gydytojo, atspindi gilesnes problemos šaknis. Ne vienus metus besigilinantis į alkoholio ir kitų svaigalų priklausomybes, psichiatras pasakoja, jog gydymas susijęs ne su stebuklingomis tabletėmis, bet su paties žmogaus elgesio keitimu, o tai ne ką mažiau sudėtinga, nei išmokti naują užsienio kalbą.
Kaip atrodo alkoholio kelias mūsų organizme? Kodėl net puikiai žinodama žalingą poveikį, žmonija jo...
Published 11/05/24
„Sulaukti šimtmečio sunku dėl pasikeitusio gyvenimo tempo“, - sako 101-erių metų Aleksas Petrauskas. Tyrimai rodo, kad šimtamečiai miršta daugiausiai nuo tų pačių veiksnių kaip ir jaunesni, tačiau tomis pačiomis ligomis jie suserga net keliais dešimtmečiai vėliau. Kas tai lemia? Gyvenimo loterijoje iš tėvų paveldėti puiki genetinė informacija, gyvenimo būdas, o gal ilgaamžiškumo genai?
Apie šimtamečius ir ilgo gyvenimo paslaptis su gydytoju pulmonologu, habilituotu mokslų daktaru 101-erių...
Published 10/29/24
Kas atsakingas už mūsų sveikatą? Kodėl kartais jos likimą atiduodame vaistams, technologijoms ir medikams, patys neprisiimdami atsakomybės už savo kūną? O kas, jeigu iš tiesų ilgas gyvenimas nėra žmogaus tikslas?
Atsakomybės už savo sveikatą ir kartais keisto žmonių elgesio analizė kartu su Vytauto Didžiojo universiteto medicinos antropologe dr. Daiva Bartušiene.
Ved. Ignas Klėjus ir Tomas Vaičiūnas
Published 10/22/24
Noras būti ilgaamžiu gali būti labai stiprus, jog visai to nepastebėdami savo gyvenimo būdą galime paversti nuolatine asmenine kontrole. Dar daugiau - kompulsyvus elgesys, nerimas ir nepasitenkinimas rezultatais gali tapti sutrikimu, paveikiančiu tiek gyvenimo kokybę, tiek ir jo trukmę. Juk ant sveiko kaulo nededame gipso, tad ir metaboliškai sveikam žmogui radikalios dietos gali būti žalingos.
Kodėl kartais žmogus linkęs į sveikatinimosi kraštutinumus? Kaip tai priveda prie valgymo...
Published 10/15/24
Kaip dažnai susimąstote, jog vienas ar kitas vaikystės įprotis nulėmė tai, kaip jaučiatės šiandien? O jei žinotumėte, kad tie romantizuojami pašėlusios paauglystės įpročiai paveikė jūsų gyvenimo trukmę? Vaikystės pasirinkimai ir jų įtaka suaugusiojo sveikatos sėkmei neretai tampa pamirštami, todėl norisi į ją pažvelgti iš arčiau.
Vaikystės elgesio poveikio sveikatai analizė su LSMU mokslininku prof. Kastyčiu Šmigelsku.
Ved. Ignas Klėjus ir Tomas Vaičiūnas
Published 10/08/24
Šiuolaikinė ir moderni žmogaus mityba tapo sunkiai atsiejama nuo saldaus skonio, o evoliucijos šalininkai drąsiai teigia, jog be angliavandenių vaidmens neturėtume tokių dantų, ūgio ar smegenų.
Tačiau lėtai tūkstančius metų besikeitusiam kūnui esant neprisitaikius prie šiuolaikinio Homo sapiens gyvenimo būdo, įsivyravusio vos per paskutinį šimtmetį, galime tapti neracionaliai vartojamų angliavandenių aukomis.
Ar visada tai, kas saldu, yra blogai? Kokį vaidmenį čia užima dirbtiniai...
Published 10/01/24
Čia 10 metų buvo uždrausta įsikurti naujiems greito maisto restoranams, čia žmonės gyvena dešimtmečiu ilgiau nei likusioje šalies dalyje, čia parduotuvėse sudėtinga rasti mėsos gaminių. Tai Loma Lindos miestas Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Viena iš mėlynųjų zonų pasaulyje, kurioje ilgaamžiškumas siejamas su čia gyvenančių adventistų religinės bendruomenės gyvenimo būdu.
Bet ar iš tiesų viskas susiję su tikėjimu? Galbūt tai galime pritaikyti ir savo gyvenime?
Išskirtinės ilgaamžystės...
Published 09/24/24
„Kol nesuvaldysime širdies ligų, tol apie ilgaamžiškumą galime negalvoti“, - teigia kardiologas Raimondas Kubilius. Ne veltui dar prieš keturis šimtus metų britų gydytojas Tomas Sydenhamas yra pasakęs, jog žmogus senas tiek, kiek senos jo kraujagyslės. Mintis tokia taikli, jog žmonija, turėdama kaip niekad daug žinių apie širdį ir kraujagysles, vis dar miršta nuo šių ligų.
Kaip paveikti savo kraujagyslių amžių ir ką galime padaryti dėl savo širdies?
Ilgaamžystės ir širdies-kraujagyslių...
Published 09/17/24
Kai kurie gyvensenos ekspertai šiuolaikinį pasaulį vadina pertekliaus era - maisto turime daugiau nei bet kada. Nors maistas jau seniai nėra tik energijos šaltinis, neretai į jis tokiu tampa, kai maistingumo į kasdieninę lėkštę įdedame nedaug.
Kaip keitėsi požiūris į maistą ir jame slypinčias veikliąsias savybes? Ar iš tiesų verta skaičiuoti kalorijas? Kodėl viršsvoris užima svarbią, bet vis dėlto ne visada pačią pagrindinę vietą pertekliaus visuomenėje?
Pertekliaus pasaulio analizė kartu...
Published 09/10/24
Okinavos sala Japonijoje yra viena tų vietų pasaulyje, kurioje žmonės gyvena ilgiausiai. Šia vieta žavisi ne tik turistai, bet ir sveikatos ekspertai. Kodėl turėdama mažiau gyventojų už Lietuvą, tokiame krašte gyvena net penkis kartus daugiau šimtamečių? Kokia gyvenimo filosofija ir gyvenimo būdas lemia šią ilgaamžystę? Ką mes, lietuviai, galėtume pritaikyti savo kasdienybėje?
Japoniškos ilgaamžystės analizė kartu su japonistu, VDU Azijos studijų centro vadovu dr. Arvydu Kumpiu.
Garso...
Published 09/03/24