Episodes
Holnap, 2024. november 5-én rendezik az amerikai elnökválasztást, pontosabban a voksolás záróakkordját, a szuperkeddet. A választások kapcsán az elBeszélő podcast legújabb adásában Lengyel Ádám és Mezey Csaba Bence Lévai Csabával, Debreceni Egyetem professzorával beszélgetett – természetesen nem az aktuális választásokról, hanem az Egyesült Államok politikai rendszerének működéséről és alapjairól.
Published 11/04/24
Az elBeszélő legújabb epizódjának vendége Kökény Andrea, az SZTE Újkori Egyetemes Történeti és Mediterrán Tanulmányok Tanszék adjunktusa, akivel kutatási témája, Texas történetén keresztül, illetve azt kiegészítve beszélgetünk az Egyesült Államokról és a választási rendszerről. Szóba kerülnek még mellette a "legfontosabb" és "underrated" elnökségek és sok más érdeksség is.
#texas #elnökválasztás #ujkorhu #usa
Published 10/04/24
Németország elmúlt közel száz évének történelme erősen rányomja a bélyegét a német politikai gondolkodásra, s különösen igaz ez az ország külpolitikájára. Hevő Péterrel a megosztottságról és annak máig látszódó hatásairól, a két ország felfegyverzéséről, az egyesítésről és az egyesült Németország katonai szerepvállalásáról beszélgettünk nemrég megjelent könyve kapcsán.
A Hevő Péterrel készült korábbi interjú elérhetitek itt:...
Published 09/17/24
Hamarosan az egyetemeken is becsengetnek, s az új történészhallgatók elődjeik nyomdokait követve megkezdik tanulmányaikat az alapozótárgyakkal. Ezek egyike a minden egyetemen kötelező „Bevezetés a történettudományba”, amely nem a legkönnyebb tárgy az elsőévesek számára. Ezen, illetve ennek a tárgynak a befogadhatóságán szeretett volna változtatni Kerepeszki Róbert, a Debreceni Egyetem Történelmi Intézetének intézetvezető-helyettese, akivel a nemrég megjelent módszertani könyvről és a hozzá...
Published 09/07/24
1456. július 22-én ért véget Nándorfehérvár ostroma, mely során a Szilágyi Mihály és Hunyadi János vezette hadaknak sikerült megtartani az erősséget II. Mehmet szultán oszmán csapataival szemben. A 65 évvel később, 1521. június 25-én kezdődött ostrom során azonban már az oszmán erők kezére került a végvár. A két ostrom kapcsán beszélgettünk Cseh Valentinnel.
Cseh Valentin cikkei az Újkor.hu-n: https://ujkor.hu/content/author/cseh_valentin
Published 07/22/24
Hamarosan megjelenik a Zrínyi Kiadó gondozásában a Ion Valer Xenofontov Az afganisztáni háború (1979–1989) című könyve, mely a szovjet katonai műveltben részt vevő moldáv katonák szemszögéből mutatja be az eseményeket, és hogy azok milyen hatást gyakoroltak rájuk. A könyvről annak fordítójával, Bandi Istvánnal beszélgettünk, aki nem csak személyesen ismeri a könyv szerzőjét, de maga is járt és kutatott Moldáviában.
Published 07/03/24
Az elBeszélő podcast 31. epizódjának vendége Szebelédi Zsolttal, az Országos Széchényi Könyvtár Régi Nyomtatványok Tárának munkatársa,
Published 06/21/24
1944. június 6-a reggelén amerikai-brit-kanadai csapatok szálltak partra Franciaországban, hogy újabb frontot nyitva megkezdődhessen Franciaország és Nyugat-Európa felszabadítása a náci Németország megszállása alól. Erről a témáról beszélgettünk Kiss Gábor Ferenccel, az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar docensével.
Published 06/06/24
80 éve kezdődtek a Magyarország elleni Szövetséges bombázások, melyek nem kímélték a nagyobb magyar városokat - különösképp a közlekedési csomópontokat. Oláh Andrással a Szeged elleni légicsapásokról, és a témában készülő könyvéről beszélgettünk.
Published 05/31/24
Az új adásban vendégünk Kasza Péter az SZTE Klasszika-filológia és neolatin tanszék tanszékvezetője, neolatinista. Interjúnkból kiderül, mi is az a neolatin, hogy válik valaki neolatinistává és hol tart ma a hazai humanizmus-kutatás!
Published 05/30/24
Két ünnep között remélhetőleg sokan jutnak időhöz, hogy videojátékokkal játszanak! Adunk hozzá egy kis támpontot, ugyanis vendégünkkel, Jancsovics Klaudiával, arról beszélgettünk, hogy is lehet szakszerűen videojátékokkal foglalkozni! Ez as gamestudies tudománya, amihez most egy kis bevezhetőt adunk!
Ha felkeltette érdeklődésed a téma, érdemes csatlakozni a Game Studies Hungary csoporthoz: https://www.facebook.com/groups/769483298202040/
Published 05/29/24
Mi köze a közéletnek és a közéleti újságírásnak a történelemhez? Többek közt erről beszélgettünk Borbás Barnával, a Válasz Online szerkesztőjével.
Published 05/28/24
Paár Ádám történész, politológus, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa. Számos ismeretterjesztő cikk szerzője, az Újkor.hu-n is rengeteg írása fellelhető, s ezek jelentős része a történelmi filmekkel foglalkozik. Vele beszélgettünk - részben - új könyve kapcsán, melynek a témája is a kosztümös filmek!
Paár Ádám könyvének ismertetője: https://ujkor.hu/content/a-mozigepesz-a-tortenesz-es-a-politikus-kosztumos-filmekrol-ezuttal-szakszeruen
Published 05/27/24
Visszatér az elBeszélő podcast is, ezúttal vendégünk Czinege Szilvia, az ELKH munkatársa, aki Széchenyi István levelezésének online kritikai szövegkiadása elkészítésén dolgozott/dolgozik.
Széchenyi levelei és a projekt itt érhetők el: https://abtk.hu/hirek/2929-szechenyi-istvan-leveleinek-kritikai-kiadasa
Published 05/26/24
A huszonharmadik adás vendége Oláh András, aki egy olyan témáról beszélgettünk, ami hozzám és a csatornához is közel áll! Témánk nem más volt, mint a második világháborús bombázások és a légiharc szimuláció.
A magyarországi légi háborúkról bővebben is olvashattok Oláh Andrástól az alábbi...
Published 05/25/24
Andreides Gábor fő kutatási területe Olaszország 20. századi története. A Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalában tudományos főmunkatársként és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar óraadó oktatójaként dolgozó történész sokszínű munkássággal bír. Publikációs jegyzékében jól megférnek egymás mellett a futballtörténettel, a fasizmussal, a Kádár-korszak magyar–olasz kapcsolataival, a maffiával vagy éppen a politikatörténettel kapcsolatos írások.
Published 05/24/24
A szagbadságharc az egyik legjelentősebb nemzeti ünnepünk. Ennek kapcsán egy kiváló történésszel és a téma egyik fontos kutatójával, Pelyach Istvánnal beszélgettünk, akitől sok érdekes dolgot megtudhattunk és tanulhattunk a szabadságharcról, Damjanichról és a 48-49-es események filmes adaptációiról.
Published 05/23/24
A 20. adás vendége ismét egy igazi újdonságot hoz műsorunkba: Harangi-Tóth Zoltán őrnagy katonia pályáról lett kutató, és egy, a csatorna tematikájához igen erősen kötődő téma, a hadijátszás.
Az őrnagy úrtól megtudhatjátok, mi az a hadijátszás, miért érdemes ezzel foglalkozni, és hogy használják az oktatásban - de emellett még sok izgalmas dologra is fény derül!
Az NKE Hadtörténeti, filozófiai és kultúrtörténeti Tanszék Facebook oldala:...
Published 05/22/24
Nem is olyan rég első szülinapjárt ünneplte a Debreceni Egyetem Történeti Intézetének Instagram fiókja!
Ennek a jeles alkalomnak a kapcsán beszélgettünk Árvai Tündével, Németh Gergővel és Tímár Csengével, akik többed magukkal az oldal szerkesztői munkáit végzik. Beszélhettünk sok dologról: többek közt, hogy miért jó az Insta, hogy használható egy egyetemi Intézet számára, de ami ennél érdekesebb, hogy miért érdemes a Debreceni Egyetemet választani, ha érdekel a történelem, és miért jó (és...
Published 05/21/24
A 2022-es év utolsó elBeszélőjének vendége Frauhammer Krisztina, az SZTE BTK Néprajz Tanszék tudományos munkatársa, akivel a vallás szerepéről, nőtörténetről és még sok érdekes témáról!
Published 05/20/24
Az évad negyedik, ezévi utolsó előtti vendége Mihályi Dorottya, az SZTE Történelemtudományi Doktori Iskola doktorvárományosa, aki igen kalandos úton jutott el odáig, hogy doktori képzésre jelentkezzen. Beszélgettünk inspirációról, kitartásról és persze Dóri témájáról, az útleírásokról!
Ha az útleírások témája jobban is felkeltette érdeklődésed, olvasd el Dóri cikkét az Újkor.hu-n! https://ujkor.hu/content/az-utleiras-mint-torteneti-forras
Published 05/19/24
Sorozatunk második évadának harmadik vendége Kanyó Ferenc, a Károli Gáspár Református Egyetem munkatársa, a Napi Történelmi Forrás nevű portál főszerkesztője. akivel tévhitekről és az ismeretterjesztés fontosságáról beszélgettünk.
Published 05/18/24