Episodes
Ako rozpoznať, čo naozaj potrebujeme? Ako zistiť, ktoré túžby sú naše vlastné a ktoré sú len odrazom tlakov spoločnosti či ľudí okolo nás? Ako načúvať svojmu vnútornému hlasu a žiť v súlade so sebou?
Tieto otázky si položíme v dnešnom podcaste s Michalom a Michaelou Bartošovými, skúsenými párovými terapeutmi a autormi viacerých populárnych kníh o sebarozvoji. Svojou prácou inšpirujú tisíce ľudí, aby našli zmysel, radosť a hlbšiu spokojnosť v živote. A dnes sa o niekoľko cenných tipov podelia...
Published 10/31/24
Poznáš tie tiché hlasy v hlave, ktoré ti šepkajú, že nie si dosť dobrá? Alebo že musíš neustále pridávať, aby si vo všetkom vynikla? Že nestačí byť dobrá, ale musíš ísť aspoň na 120 %? Tieto hlasy nie sú náhodné. Každý z nás má v sebe kritikov, a nie len jedného.
Už od detstva si v sebe pestujeme vnútorné hlasy, ktoré nám neustále pripomínajú, že by sme mali byť lepší, rýchlejší, dokonalí. Ale aj keď sa budeme snažiť, nikdy nebudú úplne spokojní. Sú to naši vnútorní sabotéri. Možno ťa uteší,...
Published 10/17/24
„Svojich pacientov chcem vyliečiť, nie len liečiť.“ Toto je motto lekárky MUDr. Renáty Téglássy, ktorá prijala naše pozvanie do podcastu. Vo svojej praxi sa zameriava na celostný prístup k pacientovi a verí, že choroby majú psychosomatický charakter. Podľa nej nestačí liečiť iba telo, ale treba sa venovať aj duši.
V dnešnej epizóde sme s pani doktorkou rozobrali fenomén dnešnej doby – stres. Zisťovali sme, do akej miery môže byť stres zodpovedný za rozvoj chorôb. Ako vlastne žiť v neustále...
Published 10/04/24
Myslíš si, že naozaj nie si na nič talentovaná? Že nie si v ničom výnimočná? Omyl! Každý z nás je! Všetci ľudia na svete majú svoje talenty, ktoré ich robia jedinečnými, a ani ty nie si výnimkou. 😊 Ako spoznať svoje talenty a rozvíjať ich tak, aby sme vedeli žiť vedomejšie a s väčšou ľahkosťou? O tom sa dnes budeme rozprávať s certifikovanou koučkou a lektorkou Líviou Pastorekovou, ktorá pomáha ľuďom objaviť ich silné stránky a naplno ich využívať v živote. 😊
Pýtaš sa, ako jednoducho odhaliť...
Published 09/20/24
Ženy v dnešnom svete čelia mnohým výzvam. Často zastávajú rôzne úlohy a vo všetkých chcú byť dokonalé. Tlak na výkon sa neustále zvyšuje, a zvládať všetko sa stáva čoraz náročnejším. Chceme byť skvelými manželkami, milenkami, matkami, gazdinkami, mať tip-top domácnosť a zároveň byť úspešné v práci... Trendy životného štýlu určujú sociálne siete, a my sa im neraz prispôsobujeme.
Aké je postavenie ženy v našej spoločnosti a ako z toho von, sa porozprávame s manželmi Bartošovými, párovými...
Published 09/06/24
Zuzana Burdanová organizuje vedomé tanečné podujatia, v rámci ktorých vytvára priestor, v ktorom sa ľudia môžu oslobodiť od spoločenského podmieňovania, otvoriť sa vlastnej autenticite a získať tak prístup k svojmu plnému potenciálu. Je nositeľkou vízie pre eventy Ecstatic Dance Slovakia, ako aj festivalu Ecstatica, ktoré prepájajú transormačnú silu hudby, tanca, embodiementu a komunity.
Pracovala v prestížnej rozvojovej firme v Londýne, kde bola vysielaná na projekty po celom svete, popri...
Published 06/18/24
S inštruktormi metódy Oxygen Advantage sa dozviete, aké je to funkčné dýchanie aj ako na sebe otestovať, či dýchate kvalitne a dostatočne 😮💨.
Náš mentálny stav sa ukazuje na kvalite nášho dychu a rovnako dychom vieme ovplyvniť našu fyzickú a mentálnu kondíciu. V tejto epizóde sme rozobrali mnoho zaujímavých informácií o sile dychu s hlavným fokusom na to, ako si vieme pomôcť dychovými cvičeniami v stave akútneho aj chronického stresu.
Prajeme príjemné počúvanie! 😉
Published 05/31/24
Eva Belešová je psychiatrička, ktorá sa už 14 rokov venuje NLP (neuro-lingvistické programovanie) /nlp-centrum.sk/ Túto metódu využívala najskôr v medicínskej praxi a aktuálne sa jej venuje naplno v kurzoch a na indviduálnych terapiách. NLP skúma fungovanie ľudskej mysle: ako premýšľame, ako rozvíjame naše túžby, ciele a strachy, ako sa motivujeme, vytvárame vzťahy, dávame význam našim skúsenostiam. Je prostriedkom ku skvalitneniu života prostredníctvom sebapoznania a vedie k uvedomeniu si a...
Published 05/17/24
Hynek Medřický je uznávaným expertom na svetlo, ktorému sa venuje 30 rokov, je ochrancom prírody a vynálezca prokognitívneho osvetlenia a biodynamickej žiarovky. Do širokého povedomia dostal problematiku pôsobenia modrého svetla na naše každodenné životy.
Pojem svetelné znečistenie sa chápe ako súhrn všetkých negatívnych javov, ktoré so sebou prináša umelé osvetlenie. Medzi hlavné prejavy patria prenikanie svetla do našich domov, osvetlenie miest, kde to nie je žiaduce, a závojový jas oblohy...
Published 05/10/24
S lekárkou a vedkyňou z Biomedicínskeho centra SAV Barbarou Ukropcovou sme sa rozprávali o tom:
ako pohyb pomáha pri neurodegeneratívnych ochoreniach, špeciálne pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe,
ako pozitívne pôsobí na mozgovú činnosť,
pohyb ako antidepresívum,
aká týždenná pohybová aktivita a intenzita je potrebná na tieto benefity,
ako vie životný štýl podporiť/odkloniť genetické predispozície.
Published 05/03/24
Hynek Medřický je uznávaným expertom na svetlo, ktorému sa venuje 30 rokov, je ochrancom prírody a vynálezca prokognitívneho osvetlenia a biodynamickej žiarovky.
Do širokého povedomia vniesol problematiku pôsobenia modrého svetla na naše každodenné životy. Svetlo má na nás fyziologický aj psychologický vplyv, ktorý môže byť pozitívny a tiež negatívny. Denné svetlo je pre ľudský organizmus najprirodzenejšie a je teda potrebné, aby bolo umelé osvetlenie čo najviac podobné tomu...
Published 04/29/24
V našej DNA je zapísané úplne všetko. Vieme z nej zistiť napr. aj náš športový potenciál, teda to, na aký druh pohybu máme talent a pôjde nám ľahšie, ale aj mnohé ďalšie predispozície.
V tejto epizóde sme sa na túto tému rozprávali s genetičkou Paulínou Horonyovou z DNAera. Je to analýza DNA založená na najnovších výskumoch v oblasti genetiky, ktorá dáva príležitosť spoznať a pochopiť telo. Výsledky testov genetických predispozícií prezradia aj to, ktorým oblastiam zdravia sa oplatí venovať...
Published 04/19/24
V tomto rozhovore sa povenujeme zdravým chodidlám.
Marcelka, špecialistka na pohyb a detskú hru, ktorú nájdeš najmä v jej telocvični v Bublinke, nám porozpráva nielen o tom, čo ju priviedlo k venovaniu sa pohybu s detičkami.
Ponoríme sa do témy chôdze naboso u detí, ale aj dospelých, a Marcelka nám vysvetlí, ako dokáže bosá noha správne kopírovať povrch, na ktorom stojíme, a správne nastaviť postoj tela.
V dnešnej epizóde sa dozvieš:
Prečo je poloha chodidiel taká kľúčová pre správny...
Published 04/12/24
Lenka verejne búra mýty o tom, že materstvo musí byť iba úžasným obdobím.
Hovorí o pojme „vyhorenie v rodičovstve“ a o tom, ako mu predchádzať. Ako koučka, mentorka a lektorka sprevádza rodičov, ktorí sa odhodlajú ďalší deň v role mamy či otca len „neprežiť“, ale „žiť“ v úprimnosti a láskavosti k sebe i ostatným.
Hovorí tiež o témach neplodnosti, vnútorných sabotérov, celostnom a vedomom prístupe k životu. Rodičovstvo vníma ako cestu sebapoznania a sebarozvoja, aj keď môže byť v niektorých...
Published 04/05/24
S trénerom Jakubom Chudým sme sa veľmi zaujímavo pobavili o tom, ako kvalitu spánku ovplyvňuje naša večerná rutina. A ako náš deň ovplyvňujú naše prvé ranné kroky a voľby.Dozviete sa napríklad:* kedy je ideálne naposledy večer cvičiť a jesť,* akú významnú úlohu zohráva svetlo ráno aj večer,* ako na kvalitný spánok,* prečo nezačínať ráno kávou a ako si nastaviť dni a život tak, aby sme sa budili s energiou.A omnoho viac!
Published 03/28/24
V ďalšej časti rozhovoru so Zuzanou Kopáčikovou sme rozobrali, čo sa deje po fertilnom období.
Obdobie perimenopauzy nastáva spravidla 10 rokov pred menopauzou, ale môže to byť aj oveľa skôr. Na toto obdobie sa dá pripraviť. Čo robiť, aby takzvané skoky estrogénu neboli pre nás až také drastické, a ako si nevyčerpať zásoby progesterónu?
Ak si myslíte, že veľkú úlohu v tom zohráva strava, máte pravdu. Ale nie je to len o nej.
Čo vám však vieme s určitosťou povedať, je, že pravidelnosť je...
Published 03/21/24
Doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc., MPH., pracuje ako gastroenterológ a okrem klinickej práce posledné roky bližšie študuje problematiku obezity, výživy a zdravého životného štýlu vo vzťahu k civilizačným chorobám so špeciálnym zameraním na prevenciu zhubných nádorov.
Je autorom viacerých publikácií z oblasti výživy: Vademecum zdravej výživy, Rakovina a výživa: mýty a fakty a Rakovina a výživa: mýty a fakty 2, v ktorých dáva odpovede na základnú otázku: akým spôsobom môže taký jednoduchý...
Published 03/15/24
Každá z nás je iná, a preto tak k sebe musíme aj pristupovať. Zdravo sa stravujeme, hýbeme sa, ale napriek tomu nám niečo v tele hapruje. Niečo, na čo sme zvyknuté a čo berieme, že je to proste tak. Náš menštruačný cyklus.
V tomto podcaste preberieme ženské zdravie vo fertilnom veku, čiže asi medzi 20. a 40. rokom života.
Dozviete sa:
prečo je správny menštruačný cyklus dôležitou súčasťou nášho zdravia,
prečo výkyvy ako silná, dlhá, nepravidelná či bolestivá menštruácia nie sú vôbec v...
Published 03/08/24
Radovan Gergeľ je top kapacita medzi slovenskými trénermi, má svoje fitko v Košiciach (Davaj makaj), za sebou kopu certifikácií a vedie množstvo odborných prednášok pre trénerov.
V tejto epizóde sme rozobrali:
*Ako je vhodné tréningy počas týždňa striedať.* Či je OK robiť silový tréning každý deň? A prečo je tu dôležité vnímať aj potreby svojho tela.* Koľko trvá svalu zregenerovať.* Či je veľká svalovka v poriadku.* Aké sú najlepšie techniky na svalovú regeneráciu.* Ktoré živiny pomáhajú...
Published 02/29/24
Doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc., MPH, pracuje ako gastroenterológ a okrem klinickej práce posledné roky bližšie študuje problematiku obezity, výživy a zdravého životného štýlu vo vzťahu k civilizačným chorobám so špeciálnym zameraním na prevenciu zhubných nádorov.
Je autorom viacerých publikácií z oblasti výživy: Vademecum zdravej výživy, Rakovina a výživa: mýty a fakty a Rakovina a výživa: mýty a fakty 2, v ktorých dáva odpovede na základnú otázku – akým spôsobom môže taký jednoduchý...
Published 02/23/24
Doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD., je lekárka a vedkyňa Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV. Venuje sa výskumu systémových a molekulárnych mechanizmov účinkov fyzickej aktivity na zdravie, ako aj využitiu cvičenia v prevencii a liečbe chronických metabolických, onkologických, kardiovaskulárnych či neurodegeneratívnych ochorení. Získala ocenenie Absolútna Slovenka roka, rovnako aj prvenstvo v kategórii veda a výskum.
V tejto epizóde sme sa rozprávali o tom, že...
Published 02/16/24
Andrej Jeleník je psychológ, terapeut a certifikovaný lektor mindfulness programov. Vyše 16 rokov aktívne pracuje v oblasti psychológie, osobného rozvoja a zvládania stresu. Okrem toho má ukončený dlhodobý psychoterapeutický výcvik v procesorientovanej psychoterapii a ďalších terapeutických metódach. V tejto epizóde sme sa rozprávali o tom, čo chápeme pod pojmom súcit? Význam súcitu v živote je nespochybniteľný. Vedie nás k láskavosti a citlivému vnímaniu druhých, ale aj seba. Neznamená to...
Published 02/09/24
Na kvalitu nášho života má vplyv všetko, čo jeme, čím sa umývame, v čom perieme, ale aj do čoho sa obliekame a čím sa obklopujeme. S Mirkou Števkovou, ktorá sa snaží minimalizovať chémiu vo svojej domácnosti a okolo seba, sme sa preto rozprávali o toxicite mnohých produkov a ťažkostiach, ktoré môžu spôsobiť. Zaujímajú ju bylinky a pracuje s aromaterapiou, ktorú aj diaľkovo študuje na austrálskej škole klinickej aromaterapie.
V tejto epizóde sa dozviete :
- čo znamená netoxický život?
- ako...
Published 02/03/24