Episodes
Published 04/25/24
Extrémní počasí si loni v Evropě vyžádalo více než 150 životů a způsobilo škody v přepočtu za nejméně 330 miliard korun. Jak se adaptovat na změnu klimatu? A mohou se stát klimatické žaloby běžnou praxí? Meteorolog Michal Žák ještě vysvětlí, proč je aprílové počasí aprílové, a připomeneme i jadernou katastrofu z dubna 1986.
Published 04/25/24
Světově známý architekt Jan Kaplický by se letos v dubnu dožil 87 let. Svým přístupem k architektuře a odvážnými projekty se nesmazatelně zapsal do dějin architektury jako neofuturistický tvůrce. Proč ho Češi nepřijali? Hudebník Jiří Hlaváč se zamyslí i nad tím, co dělá z veřejného prostoru kvalitní místo pro život, a prozradí, proč v umění není klid zbraní žádoucí.
Published 04/24/24
Jak moc věří Češi politikům? A proč obecním zastupitelstvům důvěřují víc? Na otázky odpovídá sociolog Tomáš Kostelecký. Popíše také možná řešení spojená s důchodovou reformou nebo mimořádnou schůzi o dopadech migračního paktu EU.
Published 04/23/24
Opoziční hnutí ANO zrušilo účast na plánovaném jednání o důchodové reformě. Prezident Petr Pavel vyjádřil své zklamání, schůzku nicméně zachová. Co postoj nejsilnější opoziční strany vypovídá o české politické scéně? „Není to neúspěch prezidenta. Záleží na vůli a ochotě vlády a opozice se dohodnout,“ komentuje politolog. Stala se migrace podle Petra Justa hlavním českým tématem před evropskými volbami? A jak pád politické hvězdy TOP 09 Dominika Feriho změnil českou politiku?
Published 04/22/24
Co ho přivedlo z reklamní agentury do neziskové ekologické organizace? Proč se jeho tématem staly bioodpady? Co dokáže uhlík v půdě? Proč je důležité nejen snižovat emise uhlíku, ale i ukládat uhlík do půdy? Může kompostovat opravdu každý? Co dětem dává pozorování přírody? Čím to, že děti a mladí lidé mají často k přírodě mnohem vřelejší vztah než starší generace? Mají na tom podíl i moderní technologie a sociální sítě?
Published 04/21/24
Migrace se v Česku stala hlavním tématem před evropskými volbami. Potvrzuje to i mimořádná schůze sněmovny k migračnímu paktu EU, kterou iniciovalo opoziční hnutí ANO. Proč téma migrace vzbuzuje tolik emocí? A proč se na podobě migračního paktu shodli politici až nyní? Novinářka Kateřina Šafaříková ještě vysvětlí, proč volby do Evropského parlamentu zajímají jen malou část voličstva i jakou pozici má aktuálně česká a slovenská vláda v Bruselu.
Published 04/19/24
Válečný kabinet v Tel Avivu zatím nerozhodl, jakým způsobem odpoví na víkendový útok Íránu na stát Izrael. Vláda premiéra Netanjahua jednala o několika variantách, přičemž ve všech případech mělo jít o bolestivý protiúder, který by však nezažehl válku. Musí ale odvetný úder vůbec přijít? Bezpečnostní analytik Vojtěch Bahenský ještě přiblíží českou muniční iniciativu, podporu Severoatlantické aliance svému východnímu křídlu v Pobaltí i vývoj války na Ukrajině.
Published 04/18/24
Zlato je považováno za investici, která chrání proti inflaci. Současně jeho hodnota velmi citlivě reaguje na vyostření mezinárodních krizí. Jsme v současné chvíli svědky ideálních podmínek pro růst ceny žlutého kovu? Jak moc se vyplatí do zlata investovat? Ekonomka Ilona Švihlíková ještě vysvětlí, jak mohou hospodářské problémy Spojených států ovlivnit globální trh, i to, co by aktuálně potřeboval tuzemský pracovní trh.
Published 04/17/24
Petr Fiala se setkal s prezidentem USA, Joe Bidenem. Probrali mezinárodní situaci v souvislosti s válkou na Ukrajině, ale i ekonomické vztahy zemí. Jaký je význam této návštěvy a jaký má přínos pro česko-americké vztahy? Politolog Jan Kubáček také okomentuje dění kongresu ODS a SPD a rekordní počet prvovoličů, kteří budou moct ovlivnit podzimní volby v příštím roce.
Published 04/16/24
Situace na Blízkém východě se znovu vyhrotila poté, co Írán v neděli v noci zaútočil na Izrael. Čeho chtěl Írán svým leteckým úderem dosáhnout? Ovlivní eskalace napětí mezi Izraelem a Íránem situaci v Pásmu Gazy a plánovanou izraelskou ofenzivu do Rafáhu? A jakou roli v konfliktu hrají Spojené státy, Evropa, Rusko a arabský svět? Zita Senková se zeptala odborníka na Blízký východ Břetislava Turečka.
Published 04/15/24
V čem spočívá vzdělávací metoda akademického debatování? Jak vypadá debatní soutěž? Proč je soutěžní téma vždy kontroverzní? Co v dětech tato metoda rozvíjí? Obohatí je, když v rámci soutěže obhajují názor, se kterým sami nesouhlasí? Na jaké komunikační fauly můžeme narazit v internetových diskusích? Změnilo akademické debatování Barboře Lacinové život? Jak prožívá pokroky a úspěchy malých debatérů?
Published 04/14/24
V České republice začaly v pátek 12. dubna 2024 přijímací zkoušky na střední školy, druhý pokus čeká studenty v pondělí. Jak by měla probíhat příprava ke zkoušce a jakou roli hraje v dnešní době moderních technologií učitel? Lékař a profesor Tomáš Zima také okomentuje rozvoj umělé inteligence a záměnu pacientek v nemocnici Bulovka.
Published 04/12/24
V dnešním pořadu Jak to vidí… si spolu se spisovatelem Pavlem Kosatíkem připomeneme významné osobnosti české klasické hudby jako je Bedřich Smetana a přiblížíme si odkaz Karla Kryla. Zamyslíme se také nad tím, jak a o čem mluvit s našimi slovenskými sousedy.
Published 04/11/24
Zájem o rekvalifikace roste. Jsou důležitým prvkem dynamicky se rozvíjející ekonomiky, zmínil ekonom Lukáš Kovanda na Dvojce. V pořadu Jak to vidí… hovořil i o růstu reálných mezd. Podle něj letos ještě nedoženeme úroveň před krizí. Moderuje Zita Senková.
Published 04/10/24
Jak britská média reflektovala výsledky slovenských prezidentských voleb? V jakém stavu je britská armáda? Novinář Ivan Kytka okomentuje i nový skotský zákon na ochranu před nenávistí.
Published 04/09/24
Novým slovenským prezidentem se o víkendu stal Peter Pellegrini, který nad svým protikandidátem zvítězil o 6 %. „Volební účast byla nezvykle vysoká,“ vysvětluje jeden z důvodů nečekaně velkého rozdílu mezi kandidáty politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity. Které voličstvo ve výsledku rozhodlo? A co si máme představit pod tím, že by část Slováků chtěla směřovat tzv. na Východ?
Published 04/08/24
Čím to, že se z kynologů stali záchranáři? Spolupracují dobrovolní záchranáři s profesionály integrovaného záchranného systému? Jak může být lidem, kteří žijí sami nebo třeba trpí alzheimerovou nemocí, užitečná moderní technika? Co je to lokátor a jak důležitý je pro úspěšný výjezd Lokalizačního záchranného sboru? Proč vyjíždí Jan Doucha pravidelně se svojí sanitkou i na Ukrajinu? Drží se svého kréda: Život věnovaný druhým stojí za to žít?
Published 04/07/24
V dnešním díle pořadu Jak to vidí… se spolu s biskupem Václavem Malým zaměříme na přístup mladých lidí k víře a na nutný mezigenerační dialog. Připomeneme si také život jednoho ze zakladatelů české provincie salesiánů – kardinála Štěpána Trochty.
Published 04/05/24
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) není Česko dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Jak hodnotí výsledky zprávy NKÚ ekonom Richard Hindls, emeritní rektor VŠE v Praze? Okomentuje i důchodovou reformu a připomene průkopníky behaviorální ekonomie.
Published 04/04/24
„Odkazování k historii hraje v kampani před slovenskými volbami roli, kterou my z českých voleb neznáme, protože jsme k historii trošku vlažní,“ podotýká historik Michal Stehlík. Rozumí dnes Češi Slovákům? A jaké hodnoty jsou pro dnešní Slovensko zásadní? Michal Stehlík okomentuje i přerušení mezivládních konzultací se slovenským kabinetem a změnu dodavatele fotbalových dresů pro německou fotbalovou reprezentaci.
Published 04/03/24
Hostem letošního prvního dubnového dílu pořadu Jak to vidí… je profesorka a politoložka Vladimíra Dvořáková, která působí jako ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT. Hlavní téma rozhovoru představuje odhalení vlivové skupiny, která v Evropě šířila proruské narativy. Dále se dotkneme i prezidentských voleb na Slovensku a připravenosti ČR na krizové situace.
Published 04/02/24
Čím ho v dětství fascinovaly církevní stavby? Proč potřebuje souhlas církevních úřadů, aby mohl v poutním kostele fotografovat a psát o něm? Byly zázraky a vyslyšené prosby jedinou motivací, proč se v baroku lidé na pouť vydávali? Měli i jinou příležitost opustit svůj domov? Co přivádí dnešní nadšence k obnově zaniklých poutních míst a cest? Čím si Michal Bařinka vysvětluje současnou oblibu pěšího putování? Proč je pro něho tak důležité poutní místo Skoky?
Published 03/31/24
Brzy uplyne 20 let od chvíle, kdy se Česká republika stala členskou zemí Evropské unie. V dnešním dílu pořadu Jak to vidí… představí analytička Tereza Masopustová projekt Rozděleni Evropou, unikátní spolupráci Českého rozhlasu a analytického ústavu STEM, který mapuje nálady a postoje Čechů k EU.
Published 03/28/24
Co je motorem ekonomiky a pokroku? Jakou roli hraje důvěra v ekonomiku? A jak české firmy přistupují ke společensky odpovědnému a udržitelnému podnikání? Na otázky dnešního dílu pořadu Jak to vidí… odpovídá Tomáš Sedláček, makroekonom, filozof a pedagog Metropolitní univerzity Praha.
Published 03/27/24