Episodes
V Karlových Varech začínají Variace, společný projekt Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a České filharmonie. Cílem akce bylo založit novou tradici a přinést do lázeňského města mimo klasickou festivalovou sezonu novou energii. O tom, jak se projektu daří, si se Zitou Senkovou povídal výkonný ředitel KVIFF a filmový producent Kryštof Mucha. Jaké šance na úspěch má český film Vlny na světových filmových přehlídkách? A komu pomáhá projekt Tady Vary?
Published 11/22/24
Izrael nabízí pět milionů dolarů za každého rukojmího přivedeného z Pásma Gazy. Těm, kteří izraelským rukojmím ublíží, slíbil izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle agentury Reuters odplatu. Co se nyní děje na Blízkém východě? „Po více než roce pozorujeme zajímavé rozuzlení. Jsme svědky patové situace,“ hodnotí analytik Břetislav Tureček. Jak se k podpoře Izraele postaví Trumpova administrativa? A jak debatovat o narůstajících propalestinských sympatiích na univerzitách?
Published 11/21/24
Česko oslavilo 35 let svobody. Jaké možnosti dal listopad 1989 česko-francouzské spisovatelce a malířce Lence Horňákové-Civade? Jak se v jejích očích proměnila politická kultura 35 let od pádu komunismu? Jaký je francouzský pohled na naši historii? A které události jsou pro francouzský národ stejně formativní jako pro nás sametová revoluce?
Published 11/20/24
Vláda navrhla státní rozpočet pro rok 2025. Je sestavený zodpovědně a prorůstově? Jsou výhrady Davida Marka, hlavního ekonomického poradce prezidenta, oprávněné? A nakolik je pravděpodobné, že budeme do pěti let mít platy jako Němci či Rakušané? Na otázky odpovídá hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Published 11/19/24
Česko si včera po celé republice připomnělo perzekuci studentů za nacistické okupace v roce 1939 i události před 35 lety, které vedly k pádu komunistického režimu. Co připomínky listopadu 1989 vypovídají o naší společnosti? A jaké šance má polistopadová demokracie na přežití ve srovnání se Slovenskem, Maďarskem či Polskem? Politolog Lubomír Kopeček ještě okomentuje postoj slovenského Smeru k 17. listopadu a zhodnotí situaci na domácí scéně 11 měsíců před sněmovními volbami.
Published 11/18/24
Hosté: Michal Stehlík, Paulína Tabery a Michael Kocáb. Moderuje Zita Senková. Přímý přenos z divadla Viola na Národní třídě v Praze.
Published 11/17/24
Události, ke kterým došlo 17. listopadu 1989 na Národní třídě, vyústily před 35 lety v sametovou revoluci a pád komunistického režimu. Co zůstalo z revolučních ideálů? Jak lidé hodnotí život před rokem 1989 a po něm? Jaký je český sen 2024 a co nás v polistopadové době spojuje? Diskutovat přišli socioložka Paulína Tabery, skladatel a zpěvák Michael Kocáb a historik a publicista Michal Stehlík. Moderuje Zita Senková.
Published 11/17/24
Máslo je o třetinu dražší než loni. Jeho zdražením se dokonce začal zabývat i antimonopolní úřad. Podnět podal ředitel Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Ceny másla rostou i v rámci slev, jak potvrdila analýza letáků sedmi obchodních řetězců, kterou zveřejnila Česká distribuční. Co za zdražením másla skutečně stojí? Ekonom Richard Hindls ještě prozradí, jaká je nová prognóza České bankovní asociace, i to, jaká je kupní síla v Česku.
Published 11/15/24
Kontury budoucího týmu příštího amerického prezidenta jsou s každým dnem jasnější. A Donald Trump opět šokuje. Ministrem spravedlnosti se má stát vyšetřovaný republikánský kongresman Matt Gaetz. Šéfem obrany bude moderátor Fox News bez vládních zkušeností Pete Hegseth. Nově vytvořené ministerstvo pro kontrolu vlády povede miliardář Elon Musk. Co si o výběru nominantů myslet? Nad Trumpovým druhým mandátem se zamyslí expert Bořek Lizec. A představí i Trumpovu kanadskou obdobu.
Published 11/14/24
Nový prezident Spojených států Donald Trump sestavuje svůj tým. Miliardář Elon Musk povede ministerstvo pro efektivitu vlády. Vnitřní bezpečnost zaštítí guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, známá tím, že během koronavirové pandemie odmítla zavést povinnost nosit roušky. O resort zdravotnictví má zájem Robert Kennedy mladší, šiřitel dezinformací a konspirací. Jaký dopad to může mít pro vědu? A jaké důsledky to může mít pro společnost? Odpovídá genetik Jan Pačes.
Published 11/13/24
Německo vyhlíží předčasné volby, po třech letech se totiž rozpadla vládní koalice. Jaké jsou příčiny i důsledky tohoto politického zemětřesení? A jak vnímají Němci pád Berlínské zdi po 35 letech? Na otázky odpovídá Vladimír Handl z Katedry německých a rakouských studií Univerzity Karlovy.
Published 11/12/24
Pirátská strana má nového předsedu. Ivana Bartoše v čele střídá Zdeněk Hřib, pražský náměstek pro dopravu a někdejší primátor metropole. Dostane se s novým vedením Pirátská strana z krize? Politolog Lukáš Jelínek ještě zhodnotí, kam se za 35 let dostala česká politika, a okomentuje i nejnovější návrh slovenského premiéra Roberta Fica změnit politický systém.
Published 11/11/24
Měli bychom si ledviny hýčkat stejně jako srdce nebo mozek? Proč se v nefrologické ambulanci ocitají lidé s vysokým krevním tlakem? Co cítí ti, kteří se dovědí, že je čeká transplantace ledviny? Je tam víc strachu, nebo naděje? Jaké etické otázky jsou spojené s transplantací od živého dárce? Vítají lékaři a lékařky i anonymní dárce? A proč je u velmi mladých lidí na místě ostražitost? Ovlivní transplantace chod celé rodiny? Zažívá v ordinaci plné vážně nemocných i radost?
Published 11/10/24
Donald Trump se po čtyřleté přestávce vrátí do Bílého domu. Jak silné je jeho vítězství? Jak se jeho mandát promítne do vztahů s Evropou? A co se stane, když Spojené státy obklopí celní bariéry? Profesor ekonomie Jan Švejnar ještě prozradí, co jsou největší slabiny hospodářské politiky České republiky, i to, kam jsme se jako společnost posunuli 35 let od sametové revoluce.
Published 11/08/24
Novým prezidentem Spojených států je republikán Donald Trump. Co mu pomohlo k vítězství? Jak je připraven na svůj druhý mandát? Nakolik je realistický jeho slib Zlatého věku Ameriky? A proč americká společnost ještě není připravená zvolit si za prezidentku ženu? Povolební dění komentuje amerikanista Jiří Pondělíček.
Published 11/07/24
Do Bílého domu se podle průběžných výsledků s největší pravděpodobností vrátí Donald Trump. Demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou dokázal porazit v klíčových státech, tzv. swing states. Co je ale tou hlavní zprávou volby 47. amerického prezidenta? V čem se Amerika za posledních třicet let změnila? A lze ještě v Americe uskutečnit americký sen? Pozvání Zity Senkové přijal někdejší ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina.
Published 11/06/24
V USA s listopadem začínají dlouho očekávané prezidentské volby. Jak a proč se ve Spojených státech volí? A kdo by byl pro Evropu výhodnější – Donald Trump, nebo Kamala Harrisová? Na otázky Zity Senkové odpovídá politolog Petr Just.
Published 11/05/24
Senát se poprvé od letošních zářijových voleb sešel v obměněném složení. Jaké jsou jeho priority? A jaká je síla Senátu v Česku obecně? Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko v audiozáznamu ještě přiblíží vztahy koalice Spolu a Starostů, nové vedení Zelených či novinky v komunikaci premiéra Fialy.
Published 11/04/24
Je rozdíl mezi mužskou a ženskou myslivostí? Jak se dostala absolventka výtvarné textilní školy k rytectví zbraní? Je třeba myslivost obhajovat? Co spojuje myslivost a slovácký verbuňk? Proč ubývá drobné zvěře? Je dobrý nápad přikrmovat lesní zvěř pečivem a jak jim mohou ublížit dobroty přivázané na stromku? Na co se nejraději dívá z mysliveckého posedu?
Published 11/03/24
V den výročí vzniku samostatné republiky došlo tradičně i k předání státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. Prezident Petr Pavel ocenil 56 osobností z řad umělců, sportovců, disidentů i válečných hrdinů. „Líbilo se mi, že prezident mluvil o sounáležitosti lidí i o tom, že nemáme být jako společnost přikrčeni, protože máme být na co hrdí,“ vyzdvihl biskup Václav Malý. Proč bychom podle něj neměli zapomínat na Bělorusko? A jak probíhá sinizace církví v Číně?
Published 11/01/24
Britská vláda zvýší daně o 40 miliard liber. Počítá s tím státní rozpočet na příští rok, který včera představila ministryně financí Rachel Reevesová. Jaké jsou první reakce? Novinář Ivan Kytka v audiozáznamu ještě okomentuje britské angažmá v amerických prezidentských volbách, přiblíží summit Commonwealthu a vyjádří se i k varování šéfa britské kontrarozvědky před sabotážemi Kremlu.
Published 10/31/24
Horní Lideč na Vsetínsku bude pokračovat v započaté stavbě domova pro seniory, přestože ho obyvatelé v místním referendu odmítli. Starosta obce Josef Kadlec za KDU-ČSL řekl, že je potřebné výstavbu domova strpět. Jak jsme na tom s mezigenerační solidaritou? Gerontoložka Iva Holmerová ještě vysvětlí, čemu se říká dekáda zdravého stárnutí i jaká může být prevence demence.
Published 10/30/24
Jaká je budoucnost koalice SPOLU a jak ovlivní fungování KDU-ČSL její nové vedení? Velkým tématem rozhovoru je také novela vysokoškolského zákona. Proč likviduje možnost špičkové vědy? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídá politoložka Vladimíra Dvořáková.
Published 10/29/24
Jak se uklízí svět? Proč jsou černé skládky nebezpečné? Jak dlouho se rozkládá žvýkačka nebo nedopalek cigarety, který odhodíme v přírodě? Jak vést děti k zodpovědnému přístupu k odpadům? Co přivede ke vztahu k přírodě městské děti? Proč by milovníci a milovnice kávy sebou měli nosit vlastní kelímek? Přispívá společný úklid přírody k utváření místní komunity?
Published 10/27/24