Episodes
Ady Endre: A tűz csiholója
Csak akkor születtek nagy dolgok,
Ha bátrak voltak, akik mertek
S ha százszor tudtak bátrak lenni,
Százszor bátrak és viharvertek.
Az első emberi bátorság
Áldassék: a Tűz csiholója,
Aki az ismeretlen lángra
Úgy nézett, mint jogos adóra.
Mint egy Isten, hóban vacogva
Fogadta szent munkája bérét:
Még ma is minden bátor ember
Csörgedezteti az ő vérét.
Ez a világ nem testálódott
Tegnaphoz húzó, rongy pulyáknak:
Legkülömb ember, aki bátor
S csak egy külömb van, aki:...
Published 11/24/24
A Felforgatók első évadában tíz magyar történetét mutattuk be, akik mertek szembemenni az árral. A második évad 2020 tavaszán érkezik, addig az első tíz történet kimaradt részeiből idézünk.
Az egyik legismertebb és legmerészebb riporter, Szilágyi János egy fontos etikai dilemmáról, Kende-Hofherr Krisztina tanácsadó a sztárcsinálásról és a kritikákról, Böszörményi-Nagy Gergely, a Brain Bar alapítója az iskolák szerepéről, Galambos Márton, a Forbes főszerkesztője pedig a vezetői szigorról...
Published 11/23/24
Brad Pitt példájából kiindulva beszélgetünk arról, hogy mikor jön el a karrierváltás ideje. Mindenkinek eljön az életében, amikor felhagy az addigi munkájával, és vált?
Published 11/22/24
Oravecz Lizanka 32 éves koráig nem tudta, hogy mi a probléma vele. Többféle pszichiátriai betegséget is diagnosztizáltak nála, mire egy véletlennek köszönhetően találkozott egy autizmussal foglalkozó kutatóval, aki megállapította mi a furcsaságok oka. Azóta küldetésének érzi, hogy minél több emberrel megértesse, mit jelent az autizmus, hogyan élnek azok, akik így születtek. Youtube-csatornát indított, illetve Orosz Ildikó újságíró könyvet írt az életéről.
Published 11/21/24
Tilla: A legnagyobb változás az én életemben is ebben a nyolc évben, hogy nem iszom. Az az, hogy teljesen más minőséget jelentek a családomnak és a körülöttem levő embereknek.
Hogyan jut el valaki arra a pontra, hogy gyakorlatilag kívülről látva saját magát, végül megundorodjon önmagától és egy harminc éven át tartó életstílust fel tudjon rúgni? Milyen erő kell ahhoz, hogy szembenézzünk magunkkal és ki merjük mondani: függő vagyok, segítségre van szükségem?! Erről mesél Till Attila, aki a...
Published 11/20/24
Mindössze 25 éves volt, amikor otthagyta a Wall Street világát, és Ruandában alapított mikro pénzügyi vállalatot Jacqueline Novogratz, akit manapság már az egyik legbefolyásosabb társadalmi hasznosságú befektetési gurunak tartanak a világban. A társadalmi hatású befektetés lényege az, hogy a befektetési célpontok nemcsak a várható megtérülés, hanem a társadalmi hasznosságuk alapján kerülnek kiválasztásra.
Novogratznak egyetlen cél lebeg a szeme előtt, amikor a befektetéseiről dönt: hogy...
Published 11/19/24
Ebben a részben Zsomborral és Krisztiánnal ismerkedhetünk meg, akik bár még kapcsolatuk elején járnak, a rózsaszín köd mögött látják már a vészjósló jeleket.
Zsombor influencer. Életét a nyilvánosság előtt éli, amibe szeretné párját is bevonni, Krisztián viszont meg akarja óvni ettől magukat.
Szöges ellentétei egymásnak, és a legegyszerűbb helyzetekben is képesek félreérteni a másikat. Az első konzultációnk során kiderül, hogy miért félnek kommunikálni egymás felé a nehéz érzéseiket, hogy...
Published 11/19/24
Tizennégy méteres aranyborítású szobor a nemzetvezetőről, ami huszonnégy óra alatt körbeforog egy hetven méteres torony tetején. Róla és családtagjairól újraelnevezett hónapok. Ez Szaparmurat Atajevics Nijazov, minden türkmének atyja, azaz a Türkménbasi, aki lepipálja Kim Dzsong Unt is, és aki miatt Sasha Baron Cohen Borat-ját átrakod a vígjáték kategóriából a valóságshowba. Hatalmas arca ott van minden falon, minden kereszteződésben.
A műsor kibeszélő, beszélgető oldalát itt...
Published 11/18/24
Még Dániában is rendkívülinek számít a Velux, többek között tetőablakok gyártására szakosodott cégcsoport karitatív tevékenysége, hiszen ma már profitjuk kilencven százalékát jótékony célokra fordítják.
A céget a II. világháború idején 1941-ben alapította Villum Kann Rasmussen, akinek egy évvel később sikerült is szabadalmaztatnia első tetőablakát. Már akkor az volt a küldetése, hogy több fényt és friss levegőt biztosítson az otthonokban.
Kann Rasmussen úgy gondolta, hogy egy igazán...
Published 11/18/24
Richter Gedeon kiemelkedő egyéniségével, életével és munkásságával, és nem utolsó sorban emberiességével olyan hírnévre tett szert, amely csak keveseknek adatik meg. Különös életútjában megtaláljuk a legnagyobb magasságot ugyanúgy, mint a mélységet, a tragédiát is. Ő a Kalmopyrin és a Hyperol feltalálója, sőt a kor egyik legnagyobb jótevője. Hitte, hogy nem eshet bántódása a II. világháború alatt, mert egész életében a közösséget szolgálta. Az emberi gonoszság viszont rácáfolt...
Published 11/18/24
Robert Burns: Korai még a konty nekem
Gyöngécske lány vagyok még,
ijeszt is fű-fa uram;
férfi ágyában engem
a hideg rázna, uram.
Korai még, korai még,
korai még a konty nekem,
korai még... bűn lenne ám,
ha elcsavarná a fejem.
Anyám varratta új ruhám,
templomba mék megáldani,
ha lefeküdnénk, jó uram,
hová lennének fodrai?
Régen elmult már Mindszent,
hosszú a téli éj, uram.
Hogy én egy ágyban önnel?
Jaj, nem merek, nem én, uram.
Süvít a szél és lombtalan,
tar ágakat csupál, uram;
de hogyha...
Published 11/17/24
Orlai Tibornak mindkét szülője kultúrakedvelő volt, mindenhova vitték magukkal a kis Tibort. Ő leginkább a színházlátogatásokat élvezte, mégis nagy véletlenek kellettek ahhoz, hogy a színház legyen a főállása. Ma viszont már több mint tízéves múltra tekint vissza az Orlai Produkciós Iroda, amely többek között Hernádi Juditnak, Kern Andrásnak és Kovács Patríciának ad munkát. Orlai bátorságát pedig mi sem jelzi jobban, mint hogy Gálvölgyi János nála játszhatta el a Hullaégetőt. Ez régi álma...
Published 11/16/24
Nándorfehérvár 1456-os ostroma és a világhírű magyar győzelem a mai napig a világ minden táján eszünkbe juthat, amikor a déli harangszót halljuk. Azonban nem sokkal előtte, 1440-ben is megpróbálkozott a kulcspozícióban lévő vá bevételével az oszmán birodalom, 1521-ben pedig be is vette az erődítményt. A három ostrom közötti hasonlóságokat és különbségeket, valamint azt, hogy mely forrásoknak hihetünk és melyek esnek túlzásokba a legendás ostromokkal kapcsolatban, Pálosfalvi Tamás, a BKT...
Published 11/15/24
Néhány éven belül a ma ismert szakmák 40 százalékát a mesterséges intelligencia fogja átvenni. Kinek van félnivalója, ha ez tényleg bekövetkezik?
Published 11/15/24
A majd 200 éve alapított Cadbury édesség-óriás története több szempontból is nagyon tanulságos. A brit vállalat amellett, hogy elég finom csokoládét gyárt, a Schweppes üdítő márkát is birtokolja. A cég történetében komoly hangsúlyt kapott a társadalmi szerepvállalás.
A Barrow Cadbury nevű alapot, a vállalat alapítójának unokája hozta létre 1920-ban. Barrow és felesége, Geraldine már ekkoriban azt a szemléletet követték, hogy fontos a környezetüket segíteni abból a jövedelemből, ami...
Published 11/15/24
“Minden nevelési iskolánál, elvnél jobb az, amikor a szülő képes odafigyelni a gyerekére és úgy gondozza, ahogy a gyereknek szüksége van rá” - ezt állítja Dr. Belső Nóra pszichiáter, akivel az életszakaszok hullámvölgyeiről szóló könyve apropóján beszélgettünk. Az összes életszakaszt érintjük, de a legtöbbet a gyereknevelésről beszélgettünk.
Dr. Belső Nóra: Életciklusok és hangulatzavarok
Published 11/14/24
Hogyha azt mondom, Jeff Bezos, talán sokaknak egy megosztó, profitorientált dollármilliárdos képe ugrik be, aki az Amazon alapítójaként döbbenetes vagyonra tett szert és aki a világ egyik leggazdagabb embere lett. Azonban tavaly ősszel más miatt kapták fel a fejüket az emberek Bezos kapcsán: bejelentette ugyanis, hogy eladományozza 124 milliárd dollárra becsült vagyonának nagy részét.
Ez már csak azért is meglehetősen furcsa lépés, mert Bezos nem vett részt a Bill Gates nevéhez fűződő The...
Published 11/14/24
Főként a mai Hollandia két tartományában és Németország északi részén él egy népcsoport, a frízek. A 14. században, amikor a fríz vezetők találkoztak, hogy új erőt és inspirációt gyűjtsenek a hasonló gondolkodású közösségeikben, az összejövetelek idejére egy fához kötötték lovaikat. Ezt a fát Upstalsboom-nak nevezték. Nyugi, nem te nyomtál félre semmit, még mindig a ReBusiness-t hallgatod.
Ez a történelmi érdekesség azért fontos, mert éppen erről a szimbolikus fáról kapta a nevét a balti...
Published 11/13/24
Federico Caffe ismert és népszerű olasz közgazdász volt a hatvanas, hetvenes években. Számos meghatározó olasz közgazdászt tanított, többek között szakdolgozati konzulense és mentora volt Mario Draghinak, a későbbi olasz miniszterelnöknek. Az élete a megbecsült egyetemi szakemberek nyugalmában zajlott egészen 1987 április 14-ig, amikor is nyoma veszett. Soha senki nem látta őt többet, és bár sokan keresték, soha senki nem találta meg sem őt, sem holttestét, az egész sztori mind a mai napig...
Published 11/12/24
Ebben a részben Ivettel és Ferivel ismerkedhettek meg. Négy éve vannak együtt, egy éve házasok és bár habitusukban mindig is különböztek, de a közös jövőrőjükről hasonlóan gondolkodtak. Mindketten biztosak voltak abban, hogy nem szeretnének gyereket. Egészen mostanáig.
Ivett ugyanis úgy elkezdte azt érezni, anya szeretne lenni, Feri viszont retteg a felelősségvállalástól, és azt gondoljam, hogy egy gyermek érkezése a kapcsolatuk végéhez vezethet.
Egy állóháborúban rekedtek, amiből nem látják...
Published 11/12/24
Sok motiváló történetet, elismerésre méltó szakértőt és példaértékű leadert mutattam be az évadok során. Akiről viszont most fogok beszélni, ő nem csak önmagában motiváló, de azon dolgozik, hogy minél több ilyen vezető létezhessen a világban.
Will Travis neve legenda a reklámszakmában. 4 óriás kommunikációs vállalatot is sikeresen vezetett, és olyan cégeknek segített a felemelkedésben mint a facebook, a Netflix vagy az Apple. Ha ezeken kívül eszedbe jut egy nemzetközi gigamárka, Travis neve...
Published 11/12/24
Roska Botond szakmai sikere áttörés a vakság gyógyításában! A Svájcban élő neurobiológus a közelmúltban kifejlesztett egy módszert, amellyel már több, szinte teljesen vak betegnek sikerült visszaadni valamennyit a látás képességéből. Azt mondja, hogy a látással kapcsolatos betegségek nagy része a szemből erednek. Azon belül is a retina fényérzékelő rétegének működése megszűnik. Kutatótársaival kifejlesztettek egy módszert, amellyel egy módosított vírus segítségével fényérzékeny fehérje gént...
Published 11/11/24
David Rogier igazi nagyágyú. Ő alapította a Masterclass-t, amely mostanra a világ vezető oktatási platformjává nőtte ki magát. Ez egy olyan úttörő streaming-felület, amelyen a legkülönfélébb tudományterületek szakértői által feltöltött előadásokat és oktatási segédleteket lehet nyomon követni. A site 2015-ben mindössze három előadóval indult, alig három évvel később pedig már ötven szakiránnyal és csaknem ezer tananyaggal futott. Ma már akár Gordon Ramsay-től, James Cameron-tól, Lewis...
Published 11/11/24
Itt van az ősz, itt van ujra,
S szép, mint mindig, énnekem.
Tudja isten, hogy mi okból
Szeretem? de szeretem.
Kiülök a dombtetőre,
Innen nézek szerteszét,
S hallgatom a fák lehulló
Levelének lágy neszét.
Mosolyogva néz a földre
A szelíd nap sugara,
Mint elalvó gyermekére
Néz a szerető anya.
És valóban ősszel a föld
Csak elalszik, nem hal meg;
Szeméből is látszik, hogy csak
Álmos ő, de nem beteg.
Levetette szép ruháit,
Csendesen levetkezett;
Majd felöltözik, ha virrad
Reggele, a...
Published 11/10/24