Episodes
Arystoteles twierdził, że dążą do niego wszyscy ludzie. Mogą jednakże zupełnie inaczej je sobie wyobrażać. Mogą też padać ofiarą złudzeń i w pewnym momencie orientować się, że mami ich coś całkowicie przeciwnego, albo z uporem trwać przy swoim.
Published 10/27/24
Published 10/13/24
Gościem "Rachunku myśli" był prof. Piotr Domeracki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a tematem - starość. Tradycyjnie kojarzona jest z doświadczeniem i mądrością, ale też mniejszą sprawnością fizyczną, a z czasem również intelektualną oraz kłopotami zdrowotnymi.
Published 10/13/24
Zazwyczaj łączy się je z religią, choć może nie mieć związku z żadnym wyznaniem. W audycji "Rachunek myśli" (28.09) rozmawialiśmy o doświadczenia mistycznych.
Published 09/29/24
Zazwyczaj się go potępia, choć niektórzy dostrzegają w nim także pozytywne strony. Może chodzić w nim bowiem zarówno o odrzucenie rzeczywistości, jak i uzyskanie dystansu niezbędnego do refleksji oraz zwykły odpoczynek. O eskapizmie rozmawialiśmy z prof. Piotrem Domerackim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Published 08/31/24
Termin "cywilizacja" bywa rozumiany tak rozmaicie, że niemożliwe wydaje się ustalenie czegoś, co byłoby wspólne dla rozmaitych koncepcji. Po tym chaosie znaczeń błądziliśmy w "Rachunku myśli" (24.08) z dr. Bartoszem Działoszyńskim z Uniwersytetu Warszawskiego.
Published 08/24/24
Gościem "Rachunku myśli" (3.08) był Jan Hartman. W audycji porozmawialiśmy o jego książce "Zmierzch filozofii", w której autor wieszczy śmierć tej nauki.
Published 08/07/24
Published 07/01/24
W audycji "Rachunek myśli" rozmawialiśmy o instytucji muzeum oraz o tym, co mówi nam ono o naszym świecie i w jaki sposób go współkształtuje. Naszym gościem był prof. Krzysztof Pomian.
Published 06/22/24
Z samej swej natury wprowadza w konsternację. Może zamrażać ruch myśli, jak i kierować go na zupełnie nieoczekiwane tory.
Published 06/08/24
Gośćmi audycji z cyklu "Rachunek myśli" byli dr Halszka Witkowska – suicydolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, współredaktorka zbioru esejów pt. "Nie mam siły żyć. Autodestrukcja w kulturze, oraz prof. Paweł Dybel – filozof z Polskiej Akademii Nauk.
Published 05/19/24
O tym, jak na przestrzeni dziejów zmieniało się postrzeganie szaleństwa w najbliższym "Rachunku myśli" rozmawialiśmy z dr Mirą Marcinów – pisarką i filozofką.
Published 05/12/24
Gościem audycji z cyklu "Rachunek myśli" był dr Piotr Stankiewicz, filozof i pisarz. Tym razem rozmawialiśmy o egocentryzmie.
Published 04/28/24
W audycji z cyklu "Rachunek myśli" z dr hab. Jackiem Dobrowolskim, filozofem z Katedry Antropologii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawialiśmy o głupocie.
Published 04/15/24
Wskazuje zawsze na coś niezwykle cennego. Coś, co gotowi jesteśmy chronić za cenę własnego spokoju i wygody, ryzykując czasem swoim zdrowiem, a nawet życiem. Całkowicie spełnia się w czynie. Nigdy nie jest na pokaz. O poświęceniu rozmawialiśmy w "Rachunku myśli" z dr. Piotrem Stankiewiczem - filozofem i pisarzem.
Published 03/24/24
Statystyki wskazują, że dotyka o wiele większej liczby osób niż skłonni bylibyśmy przypuszczać. Może przybierać rozmaite formy, zawsze jednak prowadzi do opłakanych skutków. Jego celem jest poczucie władzy i kontroli nad cudzym życiem.
Published 03/17/24
Może być miejska, dalekobieżna lub międzyludzka. Ta ostatnia wiąże się z szeroko pojętą mową, nie tylko jako sposobem przekazywania informacji, ale także jako ekspresją emocji oraz metodą wpływania na rzeczywistość.
Published 03/03/24
W "Rachunku myśli" o wdzięczności rozmawialiśmy z dr. Piotrem Stankiewiczem - filozofem i pisarzem.
Published 02/18/24
Ekonomia nie jest zarządzaniem brakiem, jest rozprowadzaniem nadmiaru - w swojej najnowszej książce tak twierdzi profesor Andrzej Leder, który był gościem tego wydania audycji.
Published 02/04/24
Choć przebywamy w niej przez większość życia, bardzo trudno ją zdefiniować. O codzienności rozmawialiśmy z prof. Piotrem Domerackim - filozofem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Published 01/21/24
Czy dając coś komuś powinniśmy liczyć na wzajemność? W jakich sytuacjach powinniśmy odmówić przyjęcia daru?
Published 12/24/23
Niektórzy uznają ją za niedościgły ideał, inni sądzą natomiast, że można ją posiąść. O mądrości rozmawialiśmy w "Rachunku myśli" z prof. Aldoną Pobojewską i prof. Krzysztofem Szmidtem z Uniwersytetu Łódzkiego.
Published 12/10/23
Bywa ślepy, zły, okrutny, ciężki i marny. Można być jego ulubieńcem lub ofiarą. Czasami nam sprzyja i do nas się uśmiecha. Bywa złośliwy, choć można go też kusić. Najczęściej jednak jest zmienny i ślepy, a człowiek wydany jest na jego pastwę.
Published 11/26/23
O roli (auto)biograficznych narracji w ludzkim życiu rozmawialiśmy w tym wydaniu "Rachunku myśli" z prof. Magdaleną Rembowską-Płuciennik z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.   
Published 11/12/23
Gościem tego wydania audycji z cyklu "Rachunek myśli" (28.10) był prof. Piotr Domeracki, filozof z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Published 10/29/23