Episodes
Výstava obrazů Milana Berkyho je od loňského roku k vidění na městském úřadě v Lučenci. Město tímto způsobem poskytuje talentovaným umělcům prostory pro stálou expozici.
Published 08/07/20
Slovinsko zařadilo Česko mezi méně bezpečné země kvůli koronaviru. Prokuratura státu New York chce rozpustit střeleckou asociaci NRA. Filmová škola v Uherském Hradišti.
Published 08/07/20
Kajakář Jiří Prskavec prožil burácivý rok 2019 – dokončil vysokou školu, získal titul mistra světa a stal se otcem. „Narození syna byl zážitek, na který nezapomenu. To nic nemůže překonat,“ přiznává. Na soustředění v Austrálii zase zažil požáry, pak povodně, na australskou kulturu ale nedá dopustit. Zavzpomínal také na řeky v Kanadě, kde v mládí žil, divoká voda na Novém Zélandě ho ale neláká. A olympiáda v Tokiu? „Když se zruší, tak budu smutný, ale svět se nezboří,“ říká.  
Published 08/07/20
Atletka a oštěpařka Nikola Ogrodníková dnes chtěla bojovat o svoji první olympijskou medaili. Místo toho se ale připravuje na víkendové mistrovství republiky. Kvůli pandemii koronaviru o rok odložené Hry v Tokiu jí vehnaly slzy do očí a po hektickém návratu ze soustředění v Africe musela do karantény. I tak ale letos patří mezi nejlepší oštěpařky světa díky výkonu v závodě věnovaném zesnulé Daně Zátopkové.
Published 08/07/20
Finanční správa ode dneška začíná vyplácet kompenzační bonus těm pracovníkům na dohodu, které postihly restriktivní opatření vlády kvůli koronaviru. O příspěvek můžou takzvaní dohodáři žádat až do konce listopadu. Žádost je možné podat na finanční úřad e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace nebo poslat poštou.
Published 08/07/20
Češi míří do nájmů. A to nejvíc za posledních pět let. Shodují se na tom realitní makléři a taky zprostředkovatelské portály, které Radiožurnál oslovil. Na řadě míst klesly ceny, a to hlavně v Praze. Lidé si teď můžou vybírat i z lukrativních adres přímo v centru metropole. 
Published 08/07/20
Jak můžou v katastrofou poničeném Bejrútu pomoct humanitární organizace? Schyluje se v Libanonu k politické a ekonomické změně, jak avizoval francouzský prezident Macron? Proč České národní banka očekává horší vývoj ekonomiky, než dosud předpokládala? A je sociální platforma Tik Tok, kterou chce zakázat americká prezident, hrozbou i pro mladé české uživatele?
Published 08/06/20
Po uvolnění cestování se napříč Evropou objevují nová ohniska nákazy covid-19. Vládní úřady evropských zemí se proto vrací k restrikcím. Ve Španělsku se nové případy soustředí zejména do dvou provincií na severu země – Aragonie a Katalánska. Jak vypadá Barcelona uprostřed turistické sezony? „Život tady je výrazně jiný, než jak ho znají všichni, kteří Barcelonu někdy navštívili,“ tvrdí novinářka pobývající ve španělském hlavním městě Tereza Kručínská.
Published 08/06/20
Jak na nestabilitu v Libanonu pohlíží sousední Izrael? Jak významná je ohlášená návštěva amerického ministra zahraničí Mikea Pompea v Praze? Jakou dohru může mít sražení nizozemského cyklisty během závodu v Polsku?
Published 08/06/20
Jak si Eliška Křenková vybírá role? Některým režisérům řekne ano vždycky. „Já prostě je mám ráda. Vždycky je to risk, že se to nepovede, mně se to taky nemusí povést,“ říká herečka a zpěvačka, která s režisérem Viktorem Taušem přes karanténu vysílala Amerikánku, film naživo. Jak film naživo vzniká a co dělala během karantény, která ji připravila o Letní shakespearovské slavnosti? „Já si občas trénuju pláč,“ přiznává herečka a moderátorovi Janu Pokornému názorně předvádí.
Published 08/06/20
Místo olympijského zápolení sází stromky a zkouší novou zbraň na příští léto, David Kostelecký se ovšem připravuje i na možnost, že ani za rok olympiáda vůbec nebude. „Na jednu stranu by mě to hodně mrzelo, ale s tím co jsem si už prožil a co se mi v kariéře povedlo, bych to vzal asi v pohodě,“ myslí si střelec vzhledem k pandemii, které v jejím začátku podlehlo několik jeho italských kolegů.
Published 08/06/20
Turisté se vrací do Prahy, Václavské stejně jako Staroměstské náměstí už nejsou prázdná jako ústa indiánské stařeny a kokrhání na Orloji sledují nadšení turisté jako dřív. Na první pohled to vypadá, že se turistický byznys konečně rozjíždí, převažují ovšem domácí turisté, které zajímá jen několik druhů služeb, především co se týče jídla a pití. Muzikanti či umělci sčítají ztráty, zatímco čeští turisté jsou díky uvolněné atmosféře a mírnému poklesu cen spokojeni.
Published 08/06/20
Výbuch v Bejrútu má na svědomí životy již nejméně 135 lidí, další tisíce jsou zraněny. Pomáhat s hledáním a vyprošťováním dalších lidí v noci přiletěla speciální jednotka českých hasičů, lékařů a psovodů, na místě je i statik.
Published 08/06/20
Ředitelka potravinové banky Věra Doušová říká, že potravinová banka měsíčně poskytuje pomoc až 160 organizacím a jídlo bezplatně rozdává těm, kteří se nacházejí v nouzi.
Published 08/06/20
Jak na krizi reaguje vědecká obec a jak se proměňuje prezentace vědeckého poznání? Profesor Joel Sussman se svými kolegy spustil stránku Proteopedie shromažďující vizualizace a informace o fungování buněk a molekul v podobě, která by měla být přístupná nejen vědcům.
Published 08/06/20
Může se Libanon po ničivém výbuchu v Bejrútu postavit na nohy díky zahraniční pomoci? Nezaměstnanost v Česku se zvyšuje velmi pomalu. Jak pravděpodobné ale je, že po odeznění vládních opatření dosáhne počet lidí bez práce až 7 procent? A jak stát umožní na podzim volit lidem v karanténě? 
Published 08/05/20
Už jen necelé dva měsíce zbývají do plánovaných voleb do zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu. Zástupci sněmovních stran ve středu jednali s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) o tom, jak zajistit, aby se těchto voleb mohli zúčastnit i lidé, kteří tou dobou budou v karanténě. „S ohledem na to, že z důvodu koronaviru jsou řádově tisíce lidí v karanténě, jsme se snažili iniciovat nějaké řešení a to naštěstí nastalo,“ tvrdí místopředseda ODS Martin Kupka.
Published 08/05/20
Pavel Berky se narodil v Rimavské Sobotě. Už od dětství ho přitahovaly kreativní činnosti a miloval oblékání. Sešity na základní škole měl pokreslené návrhy různých oděvů. Tehdy ještě nevěděl, že existuje profese módní návrhářství. Dnes má vlastní módní značku. Kromě módy se věnuje také vaření. Můžete jej znát z televizní soutěže MasterChef Česko, ve které se probojoval do finálové osmičky. Naposledy na farmářském trhu Karlín Market připravoval romské plněné placky.
Published 08/05/20
Výbuchy v libanonském Bejrůtu. Jak se budou moci lidé v karanténě zúčastnit voleb? Proč se Češi bojí změny klimatu?
Published 08/05/20
K největším problémům dnešní doby patří podle fyzioterapeuta Pavla Koláře emoční stres, který má vliv na tělesný systém. „Při stresové zátěži se vylučují hormonální látky. To má určitý dopad, který bychom měli řešit fyzickou zátěží. A když to není, tak vzniká celá řada onemocnění,“ vysvětluje fyzioterapeut, který se s Českým olympijským výborem podílel na přípravě kampaně Silnější pro život. Právě sport ale začíná u dětí úzkoprofilovým zaměřením a nerozvíjí rozmanitost.
Published 08/05/20
Plavec Arnošt Petráček vybojoval na paralympiádě v Riu 2016 zlato na padesátce znak. Letos chtěl rodák z Písku na úspěch navázat. Jenže na Tokio si musí stejně jako všichni – kvůli pandemii koronaviru – ještě rok počkat.
Published 08/05/20
Hlasování z auta, ve zvláštních okrscích, u výjezdních volebních komisí nebo prostřednictvím zástupce. Právě s těmito návrhy pro lidi v karanténě přišlo ministerstvo vnitra pro říjnové krajské a senátní volby. Opoziční strany jsou proti poslední variantě, tedy hlasování v zastoupení. „Ústavní pořádek pracuje s termínem přímého hlasovacího práva. Pokud jsou volby vyhlášeny, tak podle platných právních předpisů, vysvětluje poslanec KSČM Stanislav Grospič.
Published 08/05/20
Zájem o pracovníky ze zahraničí mezi českými podniky znovu narůstá. Podle personálních agentur je shání logistické firmy, stavebníci i automobilový průmysl. Nábory cizinců a pohovory teď agentury kvůli koronaviru častěji řeší na dálku. Situaci na trhu práce shrnuje jednatel personální agentury O. K. Solution Jiří Hora.
Published 08/05/20
Nejvyšší státní zastupitelství nepodalo správní žalobu na Babiše. Ovlivňování prezidentských voleb v Bělorusku. NG a odvolaný Jiří Fajt. Elektronické dálniční známky.
Published 08/04/20
Hygienické stanice nemají dostatek pracovníků a ani vládní příslib zvýšení jejich počtu nepomůže, upozornil bývalý hlavní hygienik Vladimír Valenta. Zvládají hygienici i v nižším počtu nároky spojené s bojem proti koronavirové epidemii? Nehrozí, že hygienická služba zkolabuje? Tomáš Pancíř se ptal předsedy Společnosti hygieny a komunitní medicíny, docenta Pavla Dlouhého.
Published 08/04/20