Episodes
Z legendą I bitwy nad Marną nierozerwalnie związane są paryskie taksówki, które przewiozły dużą liczbę francuskich żołnierzy prosto na linię frontu. Czy rzeczywiście ich wykorzystanie było tak kluczowe dla uratowania stolicy Francji? Czy może były inne, ważniejsze powody klęski niemieckiej ofensywy? Odpowiedzi szukamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Published 11/19/24
Los szefa Gestapo Heinricha Müllera stanowi jedną z największych tajemnic ostatnich dni II wojny światowej. Gdy rozpoczęła się bitwa o Berlin, Müller schronił się w bunkrze Hitlera, gdzie pozostał aż do samobójstwa Führera. Potem słuch o nim zaginął. Czy udało mu się uciec i rozpocząć nowe życie? A może zginął podczas próby wydostania się z miasta? Na te pytania szukamy odpowiedzi w tym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Published 11/12/24
Od samego początku istnienia Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej dochodziło na jej terenie do wielu incydentów. Jednym z najpoważniejszych był "Incydent z siekierą" z 1976 r. Jak spór o drzewo mógł doprowadzić świat na skraj wojny nuklearnej? Na to pytanie odpowiadamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Published 11/05/24
Kraków był jednym z miast, które uwolniły się spod władzy zaborców jeszcze przed 11 listopada 1918 r. Było to w dużej mierze możliwe dzięki determinacji jednego człowieka - Antoniego Stawarza, który, choć odegrał w tamtych wydarzeniach kluczową rolę, to później na wiele lat został zapomniany. W Misji specjalnej RMF FM odsłaniamy kulisy zakończenia austriackich rządów w Krakowie.
Published 10/29/24
W październiku 1956 r. nad Polską zawisła groźba radzieckiej interwencji zbrojnej. Głównym punktem spornym była planowana zmiana składu Polskiego Biura Politycznego i chęć nominacji Władysława Gomułki na Pierwszego Sekretarza PZPR, co bardzo niepokoiło władze w Moskwie. Dlaczego Gomułka był tak problematycznym politykiem dla ZSRR? Co doprowadziło do kryzysu w 1956 roku? W jaki sposób udało się przekonać Chruszczowa do zmian? Odpowiedzi szukamy w nowym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Published 10/22/24
Neville Chamberlain jest dziś powszechnie uważany za symbol słabego i krótkowzrocznego przywódcy. Dlaczego współczesna ocena byłego premiera Wielkiej Brytanii jest tak surowa? Czy Chamberlain mógł w rzeczywistości powstrzymać Hitlera? Dlaczego Wielka Brytania tak bardzo chciała uniknąć konfrontacji z III Rzeszą? Na te pytania szukamy odpowiedzi w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Published 10/15/24
Oficjalnie celem badań prowadzonych w latach 1932–1972 w miejscowości Tuskegee w Alabamie miało być polepszenie jakości życia lokalnej społeczności afroamerykańskiej. W rzeczywistości jednak chodziło o zbadanie przebiegu i rozwoju nieleczonej kiły. Ochotnicy, którzy wzięli udział w serii eksperymentów, nie byli świadomi swojej choroby, a naukowcy, pomimo dostępności leków, nie podawali ich zakażonym. Jak to możliwe, że badania uznawane dziś za jedne z najbardziej nieetycznych w historii USA,...
Published 10/08/24
1 sierpnia 1944 wybucha Powstanie Warszawskie. Podobny zryw dowództwo Armii Krajowej planuje również w Krakowie, jednak do akcji nigdy nie dochodzi. Dlaczego nie zdecydowano się na zbrojne wystąpienie przeciw Niemcom w dawnej stolicy Polski? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć najnowszym odcinku Misji specjalnej.
Published 10/01/24
28 listopada 1987 roku w okolicach wyspy Mauritius dochodzi do katastrofy lotu South African Airways 295 ze 159 osobami na pokładzie. Bezpośrednią przyczyną wypadku Boeinga 747 należącego do narodowego przewoźnika RPA był pożar w luku bagażowym. Jak jednak do niego doszło? Czy spowodował go tajemniczy ładunek, który nie powinien znaleźć się na pokładzie maszyny? Odpowiedzi szukamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Published 09/24/24
W obliczu zbliżającej się klęski III Rzeszy Heinrich Himmler, architekt Holocaustu i jeden z najważniejszych nazistowskich dygnitarzy, podejmuje się desperackiej próby ratowania własnej skóry. W tajemnicy przed Hitlerem, Reichsführer-SS nawiązuje kontakt z aliantami zachodnimi i rozpoczyna pertraktacje. W Misji specjalnej odsłaniamy kulisy ostatniej wielkiej intrygi Heinricha Himmlera.
Published 09/10/24
Trwa wojna rosyjsko-japońska. Rosjanie są zaskoczeni postępami Japończyków, którzy rozpoczynają oblężenie twierdzy Port Artur. Car, aby ratować sytuację, włącza do walk Flotę Bałtycką (przemianowaną na 2. Eskadrę Pacyfiku), która musi przebyć niezwykle długi rejs przez trzy oceany. Cała podróż składa się z pasma ogromnych problemów logistycznych oraz kuriozalnych incydentów, spośród których można wymienić zgubienie jednego ze swoich okrętów, ostrzelanie innego podczas salwy honorowej oraz...
Published 09/03/24
Martin Bormann, nazywany "brunatną eminencją", przez wiele lat był osobistym sekretarzem Hitlera i szefem Kancelarii NSDAP. Jego zniknięcie stanowi jedną z największych tajemnic ostatnich dni wojny. Czy Bormann mógł wydostać się z ogarniętego chaosem Berlina i wyjechać z Niemiec? W tym odcinku Misji specjalnej szukamy odpowiedzi na pytanie, jaki los spotkał prawą ręką Führera.
Published 08/27/24
12 września 1943 r. szybowce z komandosami Luftwaffe i Waffen SS na pokładzie lądują w pobliżu hotelu Campo Imperatore. Przed niemieckimi żołnierzami stoi zadanie uwolnienia samego Benito Mussoliniego. W jakim celu Hitler zdecydował się ratować włoskiego dyktatora? Dlaczego Fuhrer wyznaczył do tego zadania Otto Skorzenego? Jak przebiegała ta brawurowa akcja i dlaczego mogła zakończyć się katastrofą? W najnowszej Misji specjalnej odsłaniamy kulisy operacji Eiche.
Published 08/20/24
W sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy doszło do starcia, które zadecydowało nie tylko o losach Polski, ale również Europy. Co przesądziło o niespodziewanym sukcesie Polaków, który został okrzyknięty mianem "Cudu nad Wisłą"? Czy do porażki Armii Czerwonej mógł nieświadomie przyczynić się sam Józef Stalin? W najnowszym odcinku Misji specjalnej odsłaniamy kulisy klęski bolszewików w Bitwie Warszawskiej.
Published 08/13/24
Czy Jurij Gagarin nie był wcale pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej, tylko pierwszym, który wrócił na Ziemię żywy? Między innymi takie pytanie nakazują stawiać sensacyjne nagrania z włoskiej stacji Torre Bert. Czy są one dowodem na to, że ZSRR tuszował swoje nieudane misje kosmiczne, a może zostały spreparowane, aby wzbudzić sensację i zainteresowanie mediów? Odpowiedzi szukamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Published 08/06/24
W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. dochodzi do katastrofy liniowca RMS Titanic. Spośród jednostek, które odpowiedziały na wezwanie o pomoc od tonącego transatlantyku, najszybciej na miejscu tragedii zjawia się RMS Carpathia. W Misji specjalnej przybliżamy historię statku oraz jego bohaterskiej załogi, która ocaliła kilkuset rozbitków z Titanica.
Published 07/30/24
Trwa I wojna światowa. Przedłużający się konflikt stanowi dla bytu monarchii Habsburgów śmiertelne zagrożenie. Cesarstwo składa się bowiem z kilkunastu odrębnych etnicznie narodów. Wiele z nich myśli o własnym, niepodległym państwie. Nowy cesarz Karol I, który objął władzę po śmierci Franciszka Józefa, podejmuje w tajemnicy przed sojusznikami próbę zawarcia pokoju z Ententą, aby ocalić Austro-Węgry przed rozpadem.
Published 07/23/24
Albert Speer to jedna z najważniejszych postaci III Rzeszy. Projektował dla Hitlera monumentalne budowle, które miały stać się symbolem Tysiącletniej Rzeszy. W 1943 roku został ministrem uzbrojenia i amunicji. Pomimo tego Speer powszechnie bywa uważany za tego "dobrego nazistę". Dlaczego powstał ten mit? Czy faktycznie Speer mógł planować zamach na Führera? Czy wiedział o masowej zagładzie Żydów? W Misji specjalnej przybliżamy sylwetkę "architekta Hitlera".
Published 07/16/24
W 1989 roku w Polsce odbywają się pierwsze częściowo wolne wybory, w NRD upada Mur Berliński, a wkrótce kolejne kraje uwalniają się spod kontroli komunistów. Wydarzenia Jesieni Narodów przybrały niezwykle krwawy przebieg w komunistycznej Rumunii, którą przez kilka dekad władał Nicolae Ceausescu. Jak wyglądały jego rządy? W jaki sposób doszło do obalenia dyktatora? Jak przebiegał proces, a następnie egzekucja Nikolae Ceausescu i jego żony Eleny? W Misji specjalnej przedstawiamy kulisy upadku...
Published 07/09/24
Podczas II wojny światowej szkoliła agentów francuskiego ruchu oporu. Po wojnie brała udział w operacji "Paperclip" i tropiła nazistowskich zbrodniarzy wojennych oraz naukowców. Już jako agentka MI6 trafiła do ogarniętego chaosem Konga, gdzie skutecznie werbowała agentów. Do historii wojen wywiadowczych trafiła za sprawą operacji zlikwidowania byłego kongijskiego premiera, Patrice'a Lumumby. W Misji specjalnej przybliżamy sylwetkę prawdziwej "królowej szpiegów" – Daphne Park.
Published 07/02/24
1 września 1983 roku. Z nieznanych przyczyn Boeing 747 należący do linii lotniczych Korean Air zbacza z kursu i wlatuje w przestrzeń powietrzną ZSSR. Radzieckie myśliwce otrzymują rozkaz zestrzelenia maszyny, na której pokładzie było 269 osób. Katastrofy nie przeżył nikt. Dlaczego Rosjanie zdecydowali się zestrzelić cywilny samolot? Czy doszło do tragicznej w skutkach pomyłki?
Published 06/25/24
30 kwietnia 1976 roku dzieci z Orlando West Junior School w dzielnicy Johannesburga - Soweto rozpoczęły strajk i odmówiły pójścia do szkoły. Czarni uczniowie protestowali, ponieważ chcieli mieć takie same prawa jak biali mieszkańcy RPA. Dlaczego doszło do krwawego stłumienia demonstracji przez policję?
Published 06/18/24
Osiem miesięcy – tyle trwało obserwowane przez cały świat polowanie na irackiego dyktatora Saddama Husajna. W jaki sposób udało się wpaść na jego trop? Jak przebiegał nalot na kryjówkę Husajna? W jakich warunkach ukrywał się były dyktator? W Misji specjalnej odsłaniamy kulisy operacji "Czerwony świt"!
Published 06/11/24
6 czerwca 1944 przeszedł do historii jako D-Day. Lądowanie w Normandii było pierwszym etapem operacji Overlord, w której wyniku alianci otworzyli drugi front w Europie. W 80. rocznicę dramatycznych wydarzeń z plaż Omaha, Juno, Sword, Gold i Utah odsłaniamy kulisy największej inwazji morskiej w dziejach.
Published 06/04/24