Episodes
Dnes vám pomôžeme nájsť odpoveď na večnú otázku, čo dnes zasa nachystať (nielen) deťom pod zub. Aby to bolo chutné, výživné a aby to neskončilo v koši, ale v bruškách :-).
Published 11/02/22
Dovolenková gastronómia býva u mnohých highlightom dovoleniek. Pri cestovaní po rôznych destináciách je fajn ochutnať špeciality lokálnej kuchyne. A aj prostredníctvom jedla a gastronomických zvyklostí spoznať trochu danú krajinu či oblasť. Jedlo totižto v sebe ukrýva viac, než len chuť a kalórie. Jedlo nám vie veľa napovedať o tom, v čom je daná krajina výnimočná. Vieme cez neho pochopiť, prečo sú jej ľudia akí sú a podobne. My dve sme veľké gastroturistky a na žiadnej dovolenke nevynecháme...
Published 09/12/22
Published 09/12/22
Naša dnešná téma - studená letná kuchyňa - je práve veľmi aktuálna. Prázdninové letné počasie mení aj naše stravovacie návyky a chúťky. Máme radi rýchlu prípravu jedla a ak je vonku tak horúco, ako toto leto, ideálne bez varenie. Nemajte pre to výčitky. Je to prirodzené a zdravé aj pre ľudské telo. V lete je aj na Slovensku z čoho vyberať… chrumkavé listy rôznych šalátov, biele syry, biele jogurty stačí skombinovať so zrelými paradajkami. Pripravovať môžeme studené polievky, nátierky,...
Published 07/21/22
Chuť na sladké nerieši, aké je ročné obdobie. Ona si, potvora, príde kľudne aj v tom najhorúcejšom lete. A aby sme jej vyhoveli a nemuseli pri tom zapínať rúru a vykurovať dom či byt, máme pre vás návod, ako si "napiecť" bez pečenia. Náš dnešný podcast je o letnom nepečení. Alebo o tom, ako si aj bez pečenia pripraviť poctivé a chutné domáce dezerty.
Published 07/07/22
S prázdninami sa trochu vzdialime z našich kuchýň do prírody, ale ani tam nemôžeme ostať hladní. My sme si preto pre vás pripravili múdre rady a námety, ako si spraviť dobré jedlo v prírode. Na ohni, na grile, prípadne na divoko :-). Vypočujte si náš podcast a zistíte, že dobre navariť sa dá aj z mála a s málom. 
Published 06/24/22
Už druhým rokom sa vám prihovárame z kuchyne, z miesta, kde trávime väčšinu dňa. Taká kuchyňa sa právom označovala za srdce domova a v našich prípadoch tomu doslova tak je. V našom podcaste sme už rozoberali rôzne témy. O varení, o pečení, o príprave jedla, o mužoch v kuchyni, o knihách, ktoré používame v kuchyni, o rituáloch v kuchyni, ale uvedomili sme si, že sme sa ešte tak riadne neporozprávali o KUCHYNI ako takej. V našom dnešnom podcaste sa preto zameriame na veľmi dôležitú a praktickú...
Published 06/07/22
Kurzy varenia a pečenia sú nielen módne, ale oni majú fakt niečo do seba. V tom lepšom prípade vás nielen kadečomu priučia, ale budete mať možnosť zoznámiť sa s novými ľuďmi a stráviť príjemný aktívny čas. My obe sme sa zúčastnili mnohých krátkodobých či dlhodobých kurzov či už ako žiačky alebo aj ako lektorky a v dnešnom podcaste sa s vami podelíme o naše skúsenosti.
Published 05/25/22
Len čo definitívne zažehnáme zimu, začne sa to v prírode prebúdzať. A my, z kuchyne, sa hneď obzeráme, čo dobrého si z tej prírody vezmeme a spracujeme na niečo ešte lepšie. Ako prvé "ovocie" sa objaví rebarbora, ktorá je síce zeleninou, ale používame ju ako ovocie. Nasleduje baza a v tesnom závese jahody. Tieto tri veci dokopy sa vedia postarať o skvelé gurmánske zážitky. Tak sme si ich dnes trochu podrobnejšie spracovali v našom podcaste.
Published 05/03/22
Vajce je symbolom života, zrodu, plodnosti a lásky. V minulosti mu boli pripisované magické schopnosti a bolo považované za najhodnotnejšiu potravinu. Platí to aj dnes? To sa pokúsime dnes poriešiť v našom podcaste. A smozrejme, zásobíme vás takto pred Veľkou nocou aj zaujímavými receptami a praktickými tipmi, ako si s tými vajcami dobre v kuchyni poradiť.
Published 04/01/22
Marec, poberaj sa starec? Ale kdeže, my vám dnes tak ukážeme, koľko jarných vitamínov si môžete ísť hneď teraz nazbierať, že sa nikto nikam nemusí poberať. Dodajú energiu, obživneme a spravíme niečo dobré pre seba už pri ich samotnom zbere. Vypočujte si náš dnešný podcast o tom, ktoré sú prvé jedlé bylinky v roku, ako a kde ich zbierať a najmä - čo všetko sa z nich dá pripraviť. Verte, že budete prekvapení. Pozitívne :-). 
Published 03/18/22
Keď nám je dobre, často si neuvedomíme, aká vzácne je dobré jedlo, alebo dokonca pitná voda a chlieb. Berieme to ako samozrejmosť, že máme čo jesť, čo piť, kde spať. Dnes sme sa, žiaľ, ocitli veľmi blízko realite, ktorá je však iná. V našom bezprostrednom susedstve sa základné potreby spájajú s bojom o prežitie. Jedlo, pitie, prístrešok, bezpečie - toto je niečo, čo naši východní susedia postrádajú. Každý z nás však môže pomôcť - každý podľa svojich možností. V dnešnom podcaste sme pre vás...
Published 03/01/22
Viete, že aj z kuchyne sa dá zlepšovať imunita? Pokračujeme v našom rozhovore s doktorkou, pediatričkou Katarínou Legrand z centra Vasa OKi DOKi na veľmi aktuálnu tému. Čo robiť pre lepšiu imunitu rodiny a detí, ako dostať covidové deti čo najskôr do pohody a mnohé ďalšie otázky sme predebatovali v našom podcaste. 
Published 02/17/22
Budovať imunitu je dôležité. To je známa vec. My sme sa dnes porozprávali s MUDr. Katarínou Legrand o tom, ako sa dá budovať imunita priamo z kuchyne. V našom dnešnom podcaste sa dozviete napríklad aj o tom, prečo je dobré pozerať seriál Bol raz jeden život, čo spraviť, keď si deti pýtajú sladkosti, že je lepšie sa kúpať v ovsi než ako Báthoryčka v krvi, ako vplýva na imunitu geografia a mnohé iné.
Published 02/02/22
Všetko, čo vieme o šiškách - ako a prečo vznikli, ako súvisia s Fašiangami, kto vymyslel donuty a aj o tom, že existujú šiškové konferencie. Pridáme aj náš top recept, múdre rady, ako si pripraviť dokonalé šišky a veríme, že nám zas spolu bude dobre.
Published 01/27/22
Aké témy pre vás pripravujeme na rok 2022? Necháme vás nazrieť do hrnca. Pootvoríme dvere do našich kuchýň. Prezradíme naše tipy a recepty na zvládanie vlastnej kuchyne a rodiny. Naplánovali sme si nové témy, pozveme hostí a povenujeme sa opätovne niektorým stále aktuálnym témam.
Published 01/17/22
Predvianočné prípravy sú v tomto čase v plnom prúde v každej slovenskej domácnosti. My sme si pre vás pripravili rokmi vychytané rady a postupy, ako si prípravu Vianoc užiť a na nič nezabudnúť. Samozrejme nezabudli sme ani najlepšie vianočné recepty :)
Published 12/20/21
Vianočné pečenie a varenie bývalo a vlastne aj dodnes je rituálom, do ktorého sa nebojácne púšťajú aj tí, ktorí počas roka od pečenia bočia. Poďte s nami na malú kulinársku cestu po svete, počas ktorej virtuálne ochutnáme vianočné dobroty typické pre niektoré krajiny.
Published 12/13/21
Najkrajší darček je ten, ktorý vyrobíte vlastnými rukami. V dnešnom podcaste nájdete množstvo návodov a tipov, ako pripraviť krásny a chutný darček pre každého.
Published 12/06/21
Keďže sme pred Vianocami, začnem s vianočným filmom – Bridget Jones. Pamätáte sa, ako varila pre svojich hostí cibuľovú polievku „na modro“?
Published 11/29/21
Dnes sa budeme rozprávať o najlepších teplých nápojoch, ktoré sa nám žiada pripravovať v ročnom období, kedy sa deň kráti a tma sa predlžuje, kedy nám zima občas aj za nechty zájde a kedy tým pádom nájdeme ospravedlnenie dať si za jeden 😊))).
Published 11/19/21
Stolujeme nie len pre dobré jedlo, ale pre krásu prestretého stola a radosť z milej spoločnosti. Poznáte zásady stolovania?
Published 11/12/21
Sú jedlá, ktoré sa tradične viažu k jeseni a o nich sme sa dnes rozprávali. A celkovo o sezónnosti v kuchyni. Pretože krása štyroch ročných období sa môže prejaviť aj na našom jedálnom lístku.
Published 11/08/21
Horúca a aktuálna téma najmä teraz pred sviatkami … Už to začína, povinností pribúda. V tomto podcaste sme sa preto porozprávali o deľbe práce v našich domácnostiach. O tom, či sú výsostne mužské práce? Za tie považujeme ťažšie práce, veľké nákupy, sezónne práce vonku ako odhŕňanie snehu, alebo kosenie.
Published 10/29/21
Nielen pobehovanie okolo sporáka dokáže zahriať. Horúce nápoje a jedlá, ktoré ohrejú telo aj dušu.
Published 10/18/21