Episodes
Kétéltűek mintegy 370 millió éve élnek a Földön. Könnyen lehet azonban, hogy ez a végtelenül hosszúnak tűnő történet, az ember hathatós segítségével, már a közeljövőben véget ér. Aktuális adásunkban Kántás Zoltán környezetvédelmi technikussal arra keressük a választ, hogyan menthetjük meg a hazai békákat és más kétéltűeket.
Published 04/29/24
Published 04/29/24
A globalizáció hatásai nyomán a fajok terjedése egyszerűbbé vált. Az invazív fajok világszerte egyre nagyobb problémát okoznak, a hatásokat pedig tovább bonyolítja a gyorsuló ütemű klímaváltozás. Az inváziós fajok kártételéről, az ellenük való védekezés lehetőségeiről, és a hazai helyzetről is beszélgettünk Diószegi-Jelinek Laurával, az Agrárminisztérium Természetmegőrzési Főosztályának ökológiai referensével.
Published 04/22/24
Az európai vadmacska rejtőzködő életmódot folytat, így aztán ritkán találkozunk vele. Részben az innen eredeztethető titokzatossága, részben pedig a házi macskához való hasonlatossága miatt nem igazán ismerjük, sőt még a szakemberek is viszonylag keveset tudnak róla. A fokozottan védett faj megőrzésére és kutatására szerveződő hazai program egyik résztvevője a Budakeszi Vadaspark, melynek munkatársával, Burányi Virággal beszélgetünk Holnapután című podcastunkban.
Published 04/15/24
A gyümölcsfák metszése körül rengeteg a tévhit, pedig ha tudjuk mit csinálunk, nem nehéz feladat. Az alapszabályokat és a legfontosabb tudnivalókat Kosztka Ernő metszőmesterrel, a Magyar Kertépítők Országos Szövetségének elnökével igyekeztünk tisztázni a Holnapután legfrissebb adásában.
Published 04/08/24
Manapság a legritkább esetben ismerjük azt, aki megtermeli az asztalunkra kerülő élelmiszereket. Sőt, legtöbb esetben csak annyit tudunk, hogy melyik országban zajlott a folyamat. Ezen érdemes változtatni, nem csak azért mert a helyi élelmiszerek fogyasztása fenntarthatóbb és egészségesebb, de azért is, mert jóval sokszínűbb lehet a tányérunkra kerülő zöldség és gyümölcs. Hogy ezt miként lehet megvalósítani és ez miért fontos, arról Horváth Boldizsárral, a Farm2Fork alapítójával beszélgettünk.
Published 04/01/24
A gombák mindenhol körülvesznek minket, mégis nagyon keveset tudunk róluk. Pedig varázslatos élőlények, melyeknek komoly szerepe lehet életünk fenntarthatóbbá és egészségesebbé tételében is. A Holnapután aktuális adásában Csizmár Mihály mikológussal beszélgettünk.
Published 03/25/24
Étrendünk szoros összefüggésben áll a fenntarthatósággal, és természetesen egészségünk szempontjából is meghatározó. Ez viszont nem mindenki számára egyértelmű, ahogy arról a magyar lakosság egészségügyi statisztikái is tanúskodnak. A Holnapután aktuális adásában Kiss-Tóth Bernadett dietetikussal beszélgettünk az egészséges és fenntartható étrenddel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról. 
Published 03/18/24
Vannak olyan témák, melyekről mindenkinek sarkos véleménye van. A háztartási gépeké pont ilyen: sokan esküsznek egy–egy márka termékeire, mások évtizedekig használják és javítják a gépeiket, megint mások pedig tudni vélik, hogy egy ördögi összeesküvés keretében a gyártók tehetnek arról, hogy néhány év alatt tönkremennek a készülékek. Itt az ideje hát, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba! A Holnapután aktuális adásában Mészáros Fannival, a háztartási gépekkel foglalkozó APPLiA Magyarország...
Published 03/11/24
A fenntarthatósági szempontok a fogyasztók számára is egyre fontosabbak. Ezt próbálják kihasználni a cégek is: lépten–nyomon olyan hirdetésekbe, és csomagolásokba botlunk, melyek a termék zöld voltát bizonygatják. Gondolovics Katalinnal, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) sajtószóvivőjével annak jártunk utána, mi van a jól hangzó állítások mögött, és mikor kell résen lennünk.
Published 03/04/24
A fenntarthatóság a szállás– és vendéglátóhelyek esetében is egyre fontosabb szemponttá válik. Mégis kevés olyan helyet találunk, ahol igazán tiszta formában találkozhatunk azokkal a megoldásokkal, melyek a jövő kulcsát jelentik. A zebegényi Natura Hill vendégház viszont épp ilyen, de hogy egészen pontosan mitől különlegesek, arról Hodik Tibor tulajdonossal beszélgettem.
Published 02/26/24
Amióta világ a világ, az ember takarít. Ehhez ma már igen hatékonyabb szereket használunk, de talán egy kicsit átestünk a ló túloldalára: az igazi veszélyt nem a szennyeződések, hanem az azok elpusztítására kifejlesztett tisztítószereknek nevezett vegyszer-koktélok jelentik. Az eheti Holnaputánban ezek veszélyeiről és a természetes tisztítószer-alternatívákról beszélgettünk Kovács Emillel, a környezetbarát tisztítószereket gyártó Cycle üzletfejlesztési menedzserével. 
Published 02/19/24
A legfrissebb adatok szerint egy átlagos magyar háztartásban évente és fejenként 59,9 kg élelmiszer kerül a kukába. Hogy ez miért probléma, és hogyan lehetne csökkenteni, arról Dr. Kasza Gyulával, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által indított Maradék nélkül program vezetőjével beszélgettünk.
Published 02/12/24
Nincs egyszerű dolga a fogyasztónak, ha a leginkább fenntartható döntést akarja meghozni. Mire érdemes figyelni? A szállításnak, a termelés módjának, esetleg az évszaknak van nagyobb jelentősége? A kérdés jobban megvizsgálva sem egyszerű, a Holnapután aktuális vendégével, Benedek Zsófia kutatóval megpróbáltunk a végére járni.
Published 02/05/24
Holnapután című podcastunk aktuális adásában Szabó Péterrel, a Budakeszi Vadaspark igazgatójával beszélgettünk. A szakember bepillantást nyújtott az intézmény mindennapjaiba és legfontosabb feladataiba, de szó volt a Kárpát-medence élővilágát érintő legfontosabb természetvédelmi kérdésekről is. Ahogy az többször elhangzott a beszélgetésben, az edukáció és a szemléletformálás a természetvédelem egyik legfontosabb kiindulópontja.
Published 01/29/24
Közhelyszerű, de igazabb mint bármikor korábban: eltávolodtunk a természettől. Összetett problémahalmazról beszélünk, ugyanis ez nem csak azt jelenti, hogy nem töltünk időt erdőn–mezőn, nem ismerjük a körülöttünk élő állat- és növényvilágot. Azt is értjük alatta, hogy élelmiszereinkről is alig van tudásunk, azt pedig végképp nem tudjuk, hogy ki, hol és milyen módon termelte meg őket.  A Holnapután aktuális adásában Dezsény Zoltánnal beszélgetek, aki feleségével, Judittal több mint egy...
Published 01/22/24
Az emberiséget legrégebbi reményei és álmai a csillagokhoz kötik. Az égbolt titokzatos csodáinak megismerésében az elmúlt évszázad hatalmas ugrást jelentett, a felfedezés következő lépése pedig a legközelebbi égitestek tartós meghódítása lehet. Ehhez viszont olyan kérdésekre kell választ találnunk, melyek földi életünk fenntarthatóbbá tételében is nagy szerepet játszhatnak. Holnapután című podcastunk aktuális adásában egy űrépítészettel és űrkutatással foglalkozó fizikussal, Bihari Gáborral...
Published 01/01/24
Keveset beszélünk róla, pedig az egyik legsúlyosabb civilizációs ártalom a fényszennyezés. Ráadásul nem csak nekünk, de az élővilágra nézve is komoly következményei vannak annak, hogy nem megfelelő módon és mennyiségben használjuk mesterséges fényforrásainkat. A témáról a Greendexen is publikáló kutatóval, Csonka Sándorral beszélgettem.
Published 12/25/23
Podcastjainkban és rádióműsorunkban több ízben volt már téma pénzintézetek fenntarthatósága és a társadalmi felelősségvállalás. Ezúttal az MBH Bank új átfogó ESG-programja, a „Fenntartható Jövő Bankja” kapcsán beszélgettünk Szege Györggyel, a pénzintézet fenntarthatósági és ESG vezetőjével.  (Támogatott tartalom)
Published 12/19/23
A szépségipar fenntarthatósági vonatkozásairól kevés szó esik, pedig egy jelentős, több téren is potenciálisan környezetszennyező terület. A veszélyekről és a lehetséges megoldásokról Kovács Zsófia Adrienn környezetkutatóval, a szépségipari csomagolóanyagok visszagyűjtésével foglalkozó Beautycle egyik alapítójával beszélgettem.
Published 12/18/23
A mezőgazdaság jelentőségét egyre inkább hajlamosak vagyunk elfelejteni, pedig létezésünk alapját teremti meg. Feledékenységünk abból fakad, hogy Európában már nemigen tudjuk mit jelent az éhínség: nemzedékek óta élelmiszerbőségben élünk. Nem elképzelhetetlen azonban, hogy ez hamarosan megváltozhat. Papp Gergellyel, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakmai főigazgató-helyettesével jártuk körbe azokat a tényezőket melyek az európai és a magyar mezőgazdaság helyzetét egyaránt megnehezítik.
Published 12/11/23
Januárban startol az italoscsomagokra vonatkozó kötelező visszaváltási rendszer. Ennek működéséről és használatáról Simon Anitával, az ALTEO fenntarthatóságért és körforgásos gazdaságért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.  (Támogatott tartalom)
Published 12/08/23
Holnapután című podcastunk aktuális vendége Kocsis Dóra, a „Helyi, idény, vegetáriánus Zero waste konyha” című könyv szerzője, akivel a hulladékmentes életmódról, étkezésünk lábnyomának csökkentéséről és többek közt a helyben elérhető élelmiszerek fontosságáról beszélgettünk. Az adásból az is kiderül, hogy a csomagolásmentes– és termelői termékek választása valójában nem drágább, ha tudatosan vásárolunk.
Published 12/04/23
Egyre inkább megkerülhetetlenné válik a fenntarthatóság kérdése az üzleti szférában. Ma már egyetlen cég sem lehet közömbös a zöld ügyek iránt. Számos vállalkozás pedig olyan termékekben és technológiákban gondolkozik, melyek a zöld átállást segítik. Holnapután című rádiós podcastunk aktuális adásában Török Józseffel, a Kék Bolygó Tőkealap befektetési igazgatójával beszélgettünk arról, hogyan lehet finanszírozni az ilyen cégeket, startupokat.
Published 11/27/23
Ősz végén sem áll meg az élet a kiskertekben és a magaságyásokban. Bár a természet mostanra lelassult, és készül a téli pihenőjére, azért még bőven marad teendőnk. Viszont szerencsére rohannunk már nem kell. Holnapután című rádiós podcastunk eheti adásában Skultéti Bernadettel a MÁS Kert alapítójával és vezetőjével beszélgettünk az ősszel ránk váró kerti munkákról, az avar kezelésének kérdésköréről és arról, hogy miért érdemes épp ilyenkor magaságyást építeni. És ha már magaságyás: megnézzük...
Published 11/20/23