Episodes
Vítáme vás u dalšího dílu našeho podcastu, tentokrát na téma farmakologie. V rozhovoru s odborníky - doc. Petrou Bořilovou Linhartovou z Přírodovědecké a Lékařské fakulty a doc. Ondřejem Zendulkou z Lékařské fakulty MU jsme se zaměřili na fascinující svět léků a interakce léků s potravinami a doplňky stravy.
Published 06/21/23
Published 06/21/23
Soubor všech mikroorganismů v ústní dutině, to je orální mikrobiom. O tom, jak úzce souvisí se zdravím, ale i se spoustou vážných nemocí v lidském těle, jsme natočili poutavý podcast, jehož hostem je odborník Petr Ryšávka. Zjistěte, co všechno ovlivňuje bakterie v ústech a jak vlastní péčí udržet mikrobiom úst zdravý.
Published 02/23/23
Druhý díl o tom, jak si vytvořit netoxické prostředí pro sebe a své blízké, se podrobněji věnuje především předmětům naší každodenní potřeby. Jako je například nábytek nebo podlaha. Protože právě věci, které nás bezprostředně obklopují, mohou být příčinou zátěže organismu. I v druhé části povídání s Pavlou Pavlištovou se dozvíte zajímavosti ze světa non toxic.
Published 01/26/23
Kdo jiný by měl být hostem výročního webináře o aquaponii, než jednatel společnosti Future Farming Michal Fojtík. Co z jeho pohledu přinesl uplynulý rok a jaké výzvy lze očekávat od budoucnosti? Co se povedlo, kam se lze rozvíjet a proč hledat stále nové cesty?
Published 01/19/23
Že je chemie v mnoha podobách součástí našeho života, je zřejmá věc. A její často škodlivé účinky mohou negativně ovlivňovat kvalitu žití a způsobovat řadu zdravotních potíží. To byl také důvod, proč se Pavla Pavlištová rozhodla hledat alternativní cestu pro život bez chemie. Co je to non toxic filozofie a jak může pomoci každému z nás?
Published 12/01/22
Zajímavé a aktuální téma přináší podcast s Markétou Kokšalovou, z firmy Tierra Verde, která radí, jak najít snadné řešení ke snížení odpadů. A jak s tím začít už v rámci rodiny. Zaposlouchejte se do rozhovoru, který vám ukáže mnoho způsobů, jak si bez námahy změnit každodenní návyky v domácnosti, aby byla více ekologická. https://tierraverde.cz
Published 11/10/22
Kvašení a fermentace v domácím prostředí – aneb když se dobré věci vracejí. Rozhovor s Vladislavem Sojkou vás přenese do světa přirozeného a kvalitního uchovávání a zpracovávání potravin, které opět dobývá naše kuchyně. Chcete se pustit do vlastního fermentování? Pak čekejte, že se vám otevře nový svět.
Published 11/03/22
Příjemné povídání s psycholožkou Olgou Vlachynskou se v našem podcastu dotýká mnoha aktuálních lidských témat – především pak trápení a nejrůznějších bolestí, který si každý nosí v sobě. I proto je podle ní obor psychoterapie v poslední době jedním z nejžádanějších a nejvytíženějších. Jak si udělat v hlavě pořádek a posunout svůj život dál?
Published 10/27/22
Dobrou kuchyni dělají samozřejmě kvalitní suroviny. Řada domácností to zvlášť pocítila během období covidu, kdy kladla větší důraz na domácí přípravu jídla a potravin obecně. S tím souhlasí i Honza Vorel. Poté, co se seznámil s aquaponickými produkty, neskrývá nadšení. Poslechněte si poutavé vyprávění o zkušenostech s kvalitou aquaponických potravin i o tom, kde a jak hledat inspiraci pro další vaření.
Published 10/20/22
Pokud hledáte nové možnosti a inspiraci, jak si zlepšit tělesné ale i duševní zdraví, zbystřete. V našem podcastu jsme vyzpovídali zajímavou osobnost, která tím, že nalezla vlastní cestu ke kvalitnějšímu životu, inspiruje i další. Není jím nikdo jiný, než „biohacker“ Libor Mattuš. Zaposlouchejte se do rozhovoru a obohaťte se o nové myšlenky.
Published 10/13/22
Hostem podcastu je fitness nadšenec a erudovaný výživový odborník Jan Caha. Rozebíráme s ním, z čeho se skládají základní pilíře sportovní výživy i nakolik je důležité řešit počet porcí jídla během dne. Dozvíte se, proč klást důraz na dostatečný příjem bílkovin i proč nepodceňovat kvalitu potravin už při jejich nákupu.
Published 10/06/22
Podcast s nutriční specialistkou Petrou Kuřátkovou „Nutrimámou“ je doslova nabitý informacemi, které ocení nejen každý rodič. Tématem je totiž jídlo, a to ne jen tak ledajaké. Jídlo pro děti a dětské stravování má řadu pravidel, které je třeba plnit, abyste dítěti poskytli opravdu to nejlepší. Zjistěte, proč je důležité být dítěti dobrým příkladem i ve volbě jídla.
Published 09/29/22
Hana Holišová otevírá téma důležitosti makro živin pro lidské tělo a jeho zdravý vývoj. Co ze své praxe považuje za největší chyby, kterých se lidé při stravování dopouštějí? Jaký přínos má vyvážený jídelníček? V podcastu se dozvíte mnoho zajímavých informací, které vám mohou pomoci začít o svém jídle přemýšlet trochu jinak.
Published 09/22/22
Voda je životně důležitý element, jehož výjimečnost si už skoro ani neuvědomujeme. Bereme už za absolutní samozřejmost, že má k pitné vodě přístup každý – stačí jen otočit kohoutkem. Chcete se dozvědět něco o vodě a o tom, jak se pitná voda dostane až do vaší sklenice? Jaké jsou u nás zdroje pitné vody? Nenechte si ujít rozhovor s Janem Ručkou.
Published 09/15/22
V čem má stres přínos a v čem už je v současné době lidem neužitečný? Proč má člověk ve stresové situaci menší chuť k jídlu? Jaké plus má vědomá příprava jídla a jeho konzumace bez vlivu okolního prostředí na trávení? Jak funguje v lidském těle cukr a je možné si na něj vypěstovat závislost? A co dalšího o životosprávě i sobě samotné prozradí sympatická Jana Zahradníková?
Published 09/08/22
Jak funguje aquaponie po domácku? Jak si vytvořit domácí farmu a kde hledat zkušenosti nebo potřebné komponenty? V čem je hobby aquaponie přínosnější oproti běžnému záhonu a proč vyhovuje i méně aktivním zahrádkářům? Víte, proč se doporučuje začít nejdříve s pěstováním rostlin (hydroponií) a až později k systému připojit chov ryb? Mohou se chovat v domácí aquaponii třeba i oblíbení pstruzi? Atraktivní témata v dalším rozhovoru s Michalem Fojtíkem.
Published 09/01/22
Jak návštěva v zahraničí ovlivní rozmach aquaponických farem v ČR? Proč stále platí, že informace jsou venku a ne tady? Jaké úspěchy zažívá česká aquaponie v mezinárodním měřítku? Tato a řada dalších témat byla obsahem poutavého rozhovoru s Michalem Fojtíkem.
Published 08/04/22
Víte, že kromě energií je jediným vstupem do aquaponie krmivo pro ryby? Proto klademe velký důraz na jeho špičkovou kvalitu, kterou splňuje náš dodavatel krmiv - Organta. A právě jejího jednatele pana Jana Bezecného jsme si pozvali do studia.
Published 05/26/22
Jak střeva ovlivňují celý náš život a co je to vlastně mikrobiom? Na to odpovídá molekulární biolog Petr Ryšávka.
Published 04/21/22
Naprosto zásadní součástí aquaponického cyklu jsou ryby. Právě o nich hovoří v novém díle podcastu Futuradio Jan Mareš, rektor Mendelovy univerzity v Brně.
Published 04/14/22
Petr Havlíček, ze známého pořadu "Jste to, co jíte", hovoří o zdravém životním stylu, spánku, cvičení a zdravé stravě. This podcast is powered by Pinecast.
Published 04/07/22
Ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Radim Vácha rozebírá stav kvality půdy na českém území. Zároveň se s moderátorem dotýkají tématu aquaponie.
Published 03/31/22
V poslední epizodě s Michalem rozebíráme, jak velký potenciál má aquaponie.
Published 12/15/21
V minulém podcastu jsme se zabývali aquaponickými plodinami. V tomto podcastu si popovídáme o kvalitě vody a rybách, které tvoří nedílnou součást symbiózy v aquaponii.
Published 12/01/21