Episodes
Published 09/13/23
Published 07/27/23
Published 07/13/23
Published 05/18/23
Published 01/31/23
Ostatnimi czasy, kolejny koreański serial podbija serca fanów na całym świecie. Hellbound choć wydawać by się mogło, że jest czystym wymysłem reżysera, tak naprawdę służy jako metafora dla religijności w Korei Południowej. O tym dlaczego Koreańczycy dzielą religie na te złe i dobre, dlaczego każdy chodzi do szamana choć nie mówi o tym głośno i jaki wpływ na politykę ma religia opowie Roman Husarski, doktorant Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i bloger z włóczykij.org
Published 12/16/21
Korea Południowa na zachodzie kojarzy się nam przede wszystkim z K-popem, kolorowymi serialami i skomplikowaną pielęgnacją twarzy. Ale mało kto mówi o jej burzliwej historii, stosunkach z sąsiadami i społeczeństwie buntu. Od tej mniej kolorowej i krzykliwej strony, Koreę przedstawi nam Roman Husarski, doktorant w Instytucie Religioznastwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, bloger z włóczykij.org i przede wszystkim autor książki Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej. 
Published 09/30/21
Published 09/30/21
Zachodnie media piszą o orwellowskim koszmarze, wszystkowiedzącym Wielkim Bracie... czy chiński system zaufania społecznego jest tak zły? Na czym polega system punktowy i jakie dane o obywatelach są zbierane? Na te i inne pytania odpowiedziała mi Marzena Korzec, absolwentka sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i tłumaczka.
Published 09/10/21
Podczas gdy Kpop podbija świat, bliska im Japonia skupia się na swoich, rodzimych odbiorcach. Japoński przemysł muzyczny, choć zamknięty, jest niezwykle fascynujący - kult idolek, dziwaczna estetyka i wyjątkowe brzmienie... o tym wszystkim opowiedziała mi Magdalena Sapa z Japonistycznego Koła Naukowego Maru.
Published 07/23/21
Do tej pory, na terenie Korei Południowej przebywa ponad 30 tysięcy uchodźców z KRLD. Znosili trudną sytuacje w kraju, ucieczkę przez nieznane tereny, pracę pod przymusem. Jednak dotarcie do Korei Południowej to nie koniec ich problemów. Jak z adaptacją w nowym miejscu radzą sobie uchodźcy? Jak przełamują szok kulturowy? Z czym się mierzą? Zapraszam na rozmowę z Natalią Matiaszczyk, studentką Uniwersytetu Łódzkiego i współpracowniczką Instytutu Nowej Europy.
Published 07/09/21
Tajemnicze Geishe obecne są w zachodniej popkulturze od dawna. Pisano o nich książki, występowały w filmach, były tematem piosenek. Ale jak się okazuje, wielu z nas źle interpretuje ich rolę w japońskim społczeństwie. Jak zostaje się Geishą? Czy rzeczywiście były one japońskimi kurtyzanami? I czy zachodnie kobiety także mogą spróbować zostać maiko? O tym wszystkim opowiedziała mi Jo Marta Żukowska z Japonistycznego Koła Naukowego Maru działającego przy Uniwersytecie Warszawskim.
Published 06/18/21
Szacunek do starszych to podstawa. Wiedzą o tym najlepiej Chińczycy, którzy stanęli przed kolejnym wyzwaniem - starzejącym się społeczeństwem. O sytuacji chińskich seniorów i ich relacjach z młodymi pokoleniami opowiedziała mi dr Katarzyna Sarek z zakładu Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Published 06/04/21
Cały świat już wie, że Kpopowi artyści potrafią dać niezłe show. Z tego powodu, odwiedzając kraj wschodzącego poranka, nie można odpuścić sobie tej przyjemności - trzeba zobaczyć występ idoli na żywo. Zwłaszcza, że jak się okazuje, to doświadczenie znacznie się różni od koncertów w Polsce. Szczególnie od tej strony organizacyjnej. O tym wszystkim opowiedziała mi Karolina Jasińska, znana z Youtube'a i Tik Toka pod pseudonimem Kimiko Hime.
Published 05/21/21
Od restauracji bezobsługowych dla osób, które boją się kontaktów międzyludzkich, przez śluby z animowanymi postaciami, aż po doniesienia o rasizmie w Japonii. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni zadziwiają. A jak jest naprawdę? Czy to Japończycy są „dziwni” czy to może nam brak zrozumienia dla tamtejszej kultury? Zrozumieć japońśkie społeczeństwo pomoże nam Emi Tsukawaki z kanału Ja Ci Dam Japonia.
Published 05/12/21
Czy oglądając filmy akcji, w których występowali Bruce Lee, Jackie Chan czy Jet Li także marzyliście o tym, by poznać tajemnice Kung Fu? Łukaszowi Duszakowi, pseudonim Luke Li, to się udało! Jako adept w klasztorze Shaolin poddaje się codziennym, morderczym treningom, przekraczając granice ludzkiej wytrzymałości. Jak niemożliwe staje się możliwe? O tym w tym odcinku podcastu.
Published 04/23/21
Aż trudno uwierzyć, że w jednym z najbardziej technologicznie rozwiniętych krajów świata, kobiety wciąż muszą walczyć o swoją pozycję. W Korei Południowej mówi się nie o szklanym, a betonowym suficie jeżeli chodzi o zajmowanie przez kobiety wysokich stanowisk. Wcale nie aż tak odległe czasy sprzed wojny koreańskiej to okres, w którym kobiecie nie nadawano imion, a nauka pisma była zarezerwowana tylko dla arystokracji. Jak to się powoli zmienia? Co czują koreańskie kobiety i dlaczego są...
Published 04/09/21
Tajlandia znana jest nam przede wszystkim jako turystyczny raj. Ale dla rozwijającego się kraju, zagraniczni goście mogą być zarówno zbawieniem jak i przekleństwem. W jaki sposób turyści odpowiedzialni są za problemy w tej części świata? O ciemnej stronie Tajlandii porozmawiam z Joanną Szreder, autorką bloga The Blond Travels.
Published 03/19/21
Koreańskie kino zyskiwało na popularności już dużo wcześniej, zanim sukces odniósł „Parasite”. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu stylowi, doczekało się ono rzeszy oddanych fanów. Mieszanie gatunków, poruszanie trudnych tematów i brutalność do bólu… z czego jeszcze słynie koreańskie kino? O tym opowiedziała mi Roksana Skibińska, studentka koreanistyki i pasjonatka kina azjatyckiego.
Published 03/12/21
12 lutego obchodzimy Chiński Nowy Rok. Nie bądź świnią, baw się z nami! I nie ma co się obrażać, świnia to jeden z 12 chińskich znaków zodiaku. O ich znaczeniu, obchodach oraz przesądach opowie nam Maria Magdalena Sztuka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Published 02/12/21
Chiny, w dobie pandemii, uratowały rynek dóbr luksusowych. W kraju, w którym jest największa liczba miliarderów, trudno zabłysnąć markowymi ubraniami. Marki, które są uznawane za jedne z najdroższych w Europie, w Chinach określane są „markami sekretarek”. Jak więc sprzedawać, by Chińczycy chcieli kupować i czuli się wyjątkowo? O tym opowie mi Mateusz Jankowski, absolwent sinologii.
Published 01/29/21
Nawet w tak technologicznie rozwiniętym kraju jak Korea Południowa wciąż żywa jest wiara w istnienie sił nadprzyrodzonych. Pogańskie wierzenia i tradycje przetrwały do dziś, utrzymując potrzebę istnienia konkretnego zawodu od setek lat - szamana. Po co się korzysta z jego usług? Gdzie szukać koreańskich szamanów? Jak wyglądają obrzędy i jaki stosunek mają do nich sami Koreańczycy? To wszystko w mojej rozmowie z Edytą Słotwińską, prezeską Koreanistycznego Koła Naukowego Uniwersytetu...
Published 01/22/21
Wiele osób marzy o wyjeździe do Japonii. Czy to ze względu na bogatą kulturę, zabytki czy futuryzm tego kraju. Tyle, ile jest opinii na temat samej Japonii, tak wiele jest też stereotypów  tworzonych przez turystów. Czy Japonia rzeczywiście jest taka droga? Czy Japończycy mówią po angielsku? Czy warte uwagi jest tylko Tokio? Na te pytania odpowie Alan Kępski, autor osobistego przewodnika po Japonii.
Published 12/18/20