Episodes
Transatlantycka rozmowa z Michałem Oleszczykiem przeprowadzona na czterdziestolecie Złotej Palmy dla "Paris, Texas" Wima Wendersa. Rozmawiamy o nie tylko o samym filmie, ale też wielu wynikających z niego kontekstach. Relacja Europy i Ameryki, zderzenie wyobrażonego z realnym, westernowe ideały i ich bolesna rewizja. To tylko niektóre z poruszanych przez nas tematów.
Published 04/11/24
Published 04/11/24
Obszerna sylwetka twórcza Wima Wendersa - filmowego autora, którego dorobek jest w 2024 roku intensywnie przypominany. Co kryją w sobie dzieła reżysera "Perfect Days"?
Published 04/10/24
Omawiam ostatnie rozdanie Oskarów kategoria po kategorii. Konteksty, ciekawostki. Polecam także kilka rzeczy mniej oczywistych do obejrzenia!
Published 03/14/24
Z Michałem Chudolińskim, autorem książki "Mroczny Rycerz Gotham", rozmawiamy o Batmanie - jego micie, pochodzeniu, o tym, jak to było, że zaczął być traktowany poważnie, co zmieniło powszechne podejście do popkultury. Omawiamy najważniejsze komiksy, przyglądamy się też niektórym filmowym portretom tego superbohatera. Przy okazji, zastanawiamy się nad przyszłością kinowego świata DC.
Published 10/03/23
Odcinek zbierający wrażenie filmowe z festiwalu mBank Nowe Horyzonty 2023.
Published 08/06/23
Dzielę się swoimi opiniami o współczesnych blockbusterach, omawiam też bezspoilerowo dwa filmy: "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" oraz "Mission: Impossible - Dead Reckoning - Part One". Dodatkowo, jak zwykle - konteksty i ciekawostki, w tym gry wideo i kultowe kreskówki!
Published 07/22/23
Opowieść o filmie "Tár" Todda Fielda - o jego inspiracjach i kontekstach, ale i o rozmaitych wnioskach; o muzyce, dyrygenturze, władzy i przemocy. A na początku również troszeczkę o Oskarach 2023
Published 03/21/23
Omówienie nominacji do Oskarów, tym razem z roku 2023. Znów koncentruję się głównie na mniej omawianych nominacjach: filmy animowane, dokumentalne i krótkometrażowe. Dzielę się też własnymi opiniami i przewidywaniami; są też informacje, gdzie obejrzeć nominowane filmy.
Published 01/30/23
W odcinku szczegółowo omawiam kolażowy kinowy dokument o Davidzie Bowiem. Mówię o rozmaitych kontekstach, o pomyśle na film, poszczególnych scenach, przybliżam też postać jego twórcy Bretta Morgena. Jaki obraz Davida Bowiego wyłania się z "Moonage Daydream"?
Published 12/10/22
Gośćmi odcinka są artysta i filmowiec Mariusz Wilczyński oraz kuratorka Marta Miś. Rozmawiamy o słynnym filmie "Zabij to i wyjedź z tego miasta", który jest przełomową polską animacją, wygrywającą także konkursy filmów fabularnych. Rozmawiamy o powstawaniu filmu, o jego recepcji, o związanej z nim wystawie w warszawskiej Zachęcie i o dalszych działaniach z filmu wynikających.
Published 06/24/22
Luźne rozważania na temat Oscarów 2022 - rozczarowujących wynikami i rozczarowujących galą. W odcinku NIE TYLKO Will Smith i Chris Rock. Będą ciekawostki i konteksty, szukam też jasnych stron tego rozdania, mimo wszystko!
Published 03/29/22
Omówienie nominacji do Oscarów 2022 ze szczególnym naciskiem na kategorie mniej opisywane: filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe. Sporo kontekstów i ciekawostek. W odcinku są też informacje, gdzie zobaczyć dany film.
Published 02/15/22
Drugi eksperymentalny "Audionotatnik" z festiwalu Nowe Horyzonty.
Published 08/20/21
Pierwszy eksperymentalny "Audionotatnik" z festiwalu Nowe Horyzonty
Published 08/17/21
W odcinku omawiam serial Jana Holoubka (i jego prequel), nowy film Davida Lowery oraz wprowadzam w klimat najnowszej edycji Nowych Horyzontów.
Published 08/15/21
W tym odcinku pojawia się i teatr, i film. Omawiam "Odyseję. Historię dla Hollywoodu" Krzysztofa Warlikowskiego oraz "Sweat" Magnusa von Horna. Wspominam też zmarłego Krzysztofa Gradowskiego i nieoczywistą postać Pana Kleksa.
Published 06/28/21
Już po Oscarach. Tegoroczna gala była zupełnie inna niż zwykle. W odcinku zastanawiam się nad tym, co się udało, a co nie, analizuję poszczególne nagrody i przyglądam się rozmaitym, często fascynującym kontekstom.
Published 04/27/21
Omówienie nominacji do Oscarów. Przybliżenie najważniejszych nominowanych filmów i ich twórców/twórczyń oraz komentarz do kilku kategorii. Będzie też parę słów o Złotych Malinach!
Published 03/15/21
Dwa filmy, które pojawiły się niedawno w serwisie streamingowym. Żaden nie jest wybitny, ale obydwa warte obejrzenia - każdy z innego powodu. Recenzja oraz ciekawostki i konteksty. Staram się omijać spoilery.
Published 02/21/21
Dwa filmy, które niedawno miały swoją premierę, a które spotkały się z przyjęciem o wiele chłodniejszym niż oczekiwano. Czy teraz, gdy pierwsze emocje już opadły, da się spojrzeć na nie nieco życzliwszym okiem? O czym właściwie chcą nam opowiedzieć Kornél Mundruczó z Katą Weber oraz Jack i David Fincherowie?
Published 01/25/21
David Lynch od końca lat 80tych tworzy filmy reklamowe. W odcinku staram się opowiedzieć o tym, jak do tego doszło i które z nich są najbardziej interesujące. Sporo ciekawostek, anegdotek ale i refleksji na temat miejsca, jakie reklamy zajmują w dorobku znanych twórców filmowych.
Published 01/09/21
Kończę relację z 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Komentuję werdykty i podpowiadam, co i kogo warto oglądać.
Published 12/14/20
Pierwsza część podsumowania Festiwalu w Gdyni z 2020 r. Recenzje filmów i refleksje po pierwszych trzech dniach.
Published 12/11/20
Zaproszenie do posłuchania odcinków relacjonujących Festiwal Filmowy w Gdyni
Published 12/08/20