Episodes
27 подкастів Суспільного стали номінантами у п’яти різних категоріях аудіопремії «Слушно» від Megogo Audio. До 15 вересня триває голосування, під час якого слухачі мають змогу вибрати найкращі українськомовні подкасти. Будемо вдячні за підтримку проєктів Суспільного. Голосування за посиланням: megogo.net/ua/megogo_audio_awards
Published 09/05/23
Перший термін ув’язнення Михайла Сороки - 8 років за український націоналізм відбував у Гулагу. Вдруге засудили до розстрілу, який «гуманно» змінили на 25 років таборів. Намагалися схилити до співпраці - та марно. Серце не витримало - інфаркт. Навіть по смерті «совіти» мстилися Михайлу, бо не зламали.
Published 06/01/23
Published 06/01/23
Поет Володимир Сосюра за життя був оточений агентами держбезпеки, навіть його власна дружина, Марія Сосюра, була агенткою НКВС. Як воно спати зі шпигункою… та через які терни довелося пройти подружжю, слухайте у цьому випуску.
Published 05/29/23
В українській історії фігура Микола Кузнєцов  неоднозначна. Навіть за 75 років по його смерті тривають судові процеси і скандали. Досконале знання німецької зробило його неперевершеним розвідником. Серед жертви Кузнєцова були високі чини фашистської Німеччини. Радянська влада “канонізувала” Героя СРСР Миколу Кузнєцова, він став одним із найславніших героїв Другої світової.
Published 05/25/23
А ви знали, що Григорій Котовський відомий в історії, як бесарабський бандит і грабіжник, засуджений до повішення, як “червоний” командир, був дипломованим агрономом, знав російську, румунську, ідиш, німецьку, французьку мови і страшенно ненавидів українських селян? Про цікаві факти із життя Котовського слухайте тут.
Published 05/22/23
Юрко Тютюнник пройшов фронти Першої світової війни. Був членом Центральної Ради у Києві. Гетьманський переворот і прихід до влади Павла Скоропадського не підтримав. Воював і з німцями і з гетьманцями. Радянські спецслужби звинуватили Отамана у контрреволюційній діяльності і підсумок його життя сумний.
Published 05/18/23
Антон Олійник, вояк ОУН на псевдо “Індус”, вперше потрапив до рук НКВС у 1947 році і отримав 25 років концтаборів. Не пробувши в неволі і року, відчайдух наважується на першу втечу: карцер, суд і строку додали. Друга спроба була вдалою, “Індус” з Мордовії дістався України, свого рідного хутора. Та його знову спіймали і присудили чергові 25 років. Втретє Антон Олійник разом із спільником насолоджувались здобутою волею три місяці, мандруючи Україною… але знову опинилися за гратими.
Published 05/15/23
Йому інкримінували участь у націоналістичному угрупованні письменників - він пішов на співпрацю з НКВС, отримав псевдо “Стріла”. Репресивна машина “совітів” трощила не тільки кістки своїх жертв, а найчастіше їхні душі.  Так сталося і з Юрієм Смоличем. В українській літературі Юрій Смолич залишиться “батьком”-засновником жанру наукової фантастики.
Published 05/11/23
Нащадок запорізьких козаків Микола Пржевальський став всесвітньо відомим мандрівником. Йому підкорився Уссурійський край (кордон з Китаєм), Центральноазіатське плоскогір’я, Китай, Монголія, Тибет. Завдяки Пржевальському зникли “білі плями” на мапах Азії. А в Україні зростає найбільша у світі популяція коней Пржевальського.
Published 05/08/23
Богдан Сташинський був агентом радянських спецслужб. Біографія зрадника почалася у лавах ОУН. Перша ціль Богдана-кілера - один з керівників ОУН Лев Ребет, а у жовтні 1959 року у Мюнхені черга дійшла і до Степана Бандери. Та особисте горе змусило Богдана Сташинського здатися ЦРУ. Він став найбільшою поразкою радянських спецслужб.
Published 05/04/23
Три історії втікачів з “радянського раю”. Перша історія військового льотчика Віктора Беленка, який викрав літак МіГ-25 і передав його ворогам “совєтів”, американцям. Друга історія Ліліани Гасинської, бортпровідниці з радянського круїзного лайнера “Леонід Собінов”, яка кілька років готувалася до втечі у Австралію. І третя історія родини Половчаків, які дивом потрапили до Америки, але старше покоління не оцінило перспектив та американської мрії, тож забажало повернутися у Союз. Натомість, дітям...
Published 05/01/23
Князь Дмитро Вишневецький, він же Байда Вишневецький, встиг послужити і польському королю і османському султану, і московському царю, ледь не став володарем Молдови, заснував Запорозьку Січ і Військо Донське, по смерті став героєм народних дум і пісень.
Published 04/27/23
У грудні 1991 року до Тернопільського крайового відділення “Народного руху України” прийшов немолодий чоловік, який назвався Ілля Оберишин. Заявив, що він підпільник, боєць УПА, який сорок років перебував у підпіллі. Для багатьох сучасників це був шок! Та все ж факт залишається фактом. Уможливила сорокарічне підпілля Іллі Оберишина на своєму горищі Емілія Турчин, яка стала його дружиною і матір’ю його сина. Ілля не довіряв “перебудові”, але коли почув про результати референдуму 1991 року...
Published 04/24/23
Ще далекого 1606 року велике військо Івана Болотнікова, колишнього чернігівського селянина, оточило Москву і готувалося до штурму царської столиці… Що пішло не так? Чому тоді не здійснилась українська мрія?
Published 04/20/23
На Людмилу Фою покладалися великі надії у боротьбі з повстанцями, оскільки агентка “Апрєльская” була членом підпілля ОУН. Людмилу відправляють на Волинь, вона потрапляє до загону УПА, де щиро зізнається, що є агенткою “совітів”.  “Апрєльскую” перевербовано. Згодом вона виходить заміж за керівника Служби безпеки ОУН Миколу Козака. Життя Людмили Фої обірвалося у нерівному бою із “совітами” у 1950-му році.
Published 04/17/23
Петро Болбочан, або просто полковник Болбочан, як його називають прихильники і критики. Для одних він герой, талановитий полководець, український Манергейм і Отатюрк, остання надія УНР, який хотів і міг врятувати Україну, та був безглуздо вбитий негідниками від влади, а для інших - демагог і зрадник. Послухайте і вирішіть самі: на чиєму ви боці…
Published 04/13/23
Життя Тетяни Маркус переповнене легендами. В окупованому нацистами Києві Таня веде підпільну роботу: на її рахунку смерті німецьких офіцерів та фашистських посіпак. Та гестапо знало свою роботу: Таню було викрито. Тетяну Маркус було чи то розстріляно чи закатовано достеменно невідомо. Поховано підпільницю у Бабиному Яру. В незалежній Україні їй посмертно присвоєно звання Героя України.
Published 04/10/23
Михайло Вінницький увійшов в історію, як Мішка Япончик, встиг за своє життя побувати єврейським героєм, вбивцею поліцейського, тіньовим господарем Одеси, командиром полка Червоної Армії і, врешті, був застрелений чекістами.
Published 04/06/23
Українець Віктор Кравченко, однокурсник Генсека СРСР Леоніда Брежнєва, вирвався з лещат сталінських репресій, втік до Америки, написав одну з перших викривальних книг про сталінізм, виграв суд проти радянського режиму, а потім загадково загинув.
Published 04/03/23
Перський шахиншах Дарій увійшов в історію, як Дарій Великий. Його величезна держава простягнулася від Індії до Єгипту. Та захотілося більшого і зазіхнув він на землі Скіфії. Як бачимо, урок Дарія Великого не був засвоєний нашими сучасниками!
Published 03/30/23
Віктор Петров - український класик, нацистський офіцер, радянський шпигун, рятівник караїмів, дослідник скіфів і слов’ян, вчений і впертий коханець. Він писав романи та історія його власного життя “тягнула” на різножанровий роман від детективно-шпигунського трилера до мелодрами.
Published 03/27/23
Українця Миколу Миклухо-Маклая зі студентської лави вабили подорожі. Навіть небезпека не зупиняла відважного мандрівника: Канарські острови, Африка, Аравія, острів Пасхи, Самоа і Нова Гвінея. Життя в ім’я науки!
Published 03/23/23
Левко Задов, керівник махновської контррозвідки, довірена особа “батька”, не оцінив вільного життя в Румунії в якості різнороба. Повернувся на батьківщину… А в СРСР алгоритм простий: сьогодні ти - господар життя, а завтра - жертва.
Published 03/20/23
Братів Ігнатовичів, Дем’яна та Василя, на росії знають під прізвищем Многогрішних, яке самі вони не любили. Про їхні подвиги пам’ятають: у бурятії ерефії стоїть пам’ятник нашому славному гетьману Дем’яну Ігнатовичу (Многогрішному). Прізвище Многогрішні знімає питання: чого і як ці українці опинились так далеко від своєї Батьківщини. То все гріхи перед московським царем.
Published 03/16/23