Episodes
Už jste si zkusili, jestli náhodou nemůžete umělou inteligenci využít ve vaší práci? Trochu bychom se vsadili, že můžete. V nové epizodě podcastu BlueGhost Update budeme bavit o tom, kdy se z hračky k prozkoumání stala každodenní nezbytnost a jak být díky AI o krok před konkurencí. Tyhle a spoustu dalších praktických otázek ohledně AI rozebereme s Vláďou Zikmundem a s Honzou Sudou z marketingové a kreativní agentury McCann. 
Published 04/16/24
Published 04/16/24
Lidi s nimi přechází přes přechod, ťukají na neviditelnou klávesnici v metru nebo dokonce řídí Cybertruck od Tesly. O Apple Vision Pro je slyšet ze všech stran, tak byla otázka casu, kdy si ho sami vyzkoušíme. Co je na tom tak přelomové? Jak se pracovní prostředí i zábava mění oproti tomu, co známe z VR headsetů? A kam vývoj může směřovat? V následující epizodě jsme si s Lukášem oba brýle vyzkoušeli úplně poprvé. A pozvali jsme si průmyslového a produktového designera Jakuba Stedinu a...
Published 03/05/24
Jak trendy vznikají? Jak je předvídat a jak predikci ovlivňují nové technologie a společenské změny i generační rozdíly? A proč jsou podle ní marketingové persony mrtvé? V novém díle BlueGhost Update odpovídá Pavlína Louženská, spoluzakladatelka Holky z marketingu a autorka blogu Pavlínaspeaks.
Published 02/20/24
Maria Šimůnková je co-founder a CEO organizace Nekrachni, která se zabývá přípravou studentů na dospělý život z pohledu finančních dovedností. Maria zároveň studuje datovou analytiku a jako analytička pracuje i v kabinetu ministra školství. Nejenom to ji vede k otázkám inovací vzdělávání obecně i nad rámec finanční gramotnosti. Více v nové epizodě BlueGhost Update. 
Published 02/06/24
Co spojuje novinařinu, biokybernetiku, zkušenosti z managementu v jedné z firem velké čtyřky a umělou inteligenci? Hádáte správně, Senta a Miloš Čermákovi. Senta byla donedávna Chief Innovation officer v Deloitte pro střední Evropu, dnes je CEO Czechitas. Její manžel Miloš je novinář a spisovatel, ale hlavně člověk, který rád zapojuje technologie a konkrétně třeba AI do svého dennodenního fungování. V nové epizodě podcastu BlueGhost Update se dozvíte, jak nástroje umělé inteligence využívat v...
Published 01/23/24
Jak se připravit na změnu pracovního trhu zní jako rozumná otázka. Jenže tahle změna  se děje kontinuálně minimálně už od začátku průmyslové revoluce. Takže nemá smysl čekat, až se něco změní. Děje se to teď a my musíme přemýšlet, jak si nenechat ujet vlak, nebo jak ho aspoň zvládat dobíhat. Proto se potřebujeme bavit o vzdělávání, firemních transformacích i samotné ochotě se adaptovat na změny.  Jak nám v tom můžou pomoct technologie, jaké jsou trendy a kdy naopak technologie samy o sobě...
Published 12/12/23
BlueGhost oslavil 20 let od svého založení a při té příležitosti se jeden ze zakladatelů Lukáš Pilka zaměřil na dnešní digitální dobu. Jaké kompetence potřebujeme pro návrh a realizaci nových inteligentních služeb? Co bude mít největší vliv na AI-transformaci? Jak se změní očekávání zákazníků? Jaké výzvy a problémy nás čekají?  V panelové debatě při příležitosti 20 let od založení agentury BlueGhost představili svoji vizi budoucnosti inovátoři z oblasti umělé inteligence:  David Antoš:...
Published 11/30/23
Asi každý z nás si v práci nebo i doma aspoň jednou zažil ten pocit, kdy roboticky opakujeme pořád ten stejný úkol a hledáme cestu, jak ho předat cvičené opici nebo líp nějakému automatizačnímu nástroji. Pokud jste byli u vzniku nějaké organizace nebo projektu, asi taky znáte tu chuť co nejdřív doručit svoji službu a neutopit se v provozních procesech.  Kdy je automatizace potřeba, kdy je to naopak předčasné nebo zbytečné a jak to rozlišit? Jak si vybrat správné automatizační nástroje a...
Published 11/14/23
Podle světové světové organizace cestovního ruchu tvoří mezinárodní turismus 25-30% všech služeb na světě. Ať už jste dobrodruh nebo cestujete za businessm, digitální technologie do vaší cesty dneska už více či méně vstupují vždycky. Pavlína Zychová je cofounder a CEO MyStay, produktu zaměřeného na digitalizaci služeb v hotelových recepcích. Co všechno během cesty řešíme, aniž bychom si to uvědomovali? Jaký je rozdíl mezi potřebami turisty a business cestovatele? A jaké v tom můžeme vidět...
Published 11/01/23
Petr Sanetrník pracuje na několika projektech ve více oblastech zároveň - kryptoměnu, virtuální realita nebo umělá ontelgience. Největší pozornost ale dneska budeme věnovat právě blockchains a kryptoměnám, o kterých Petr dává informace i na jeho server crypviz.io. Co všechno se dá dělat díky blockchainu krom transakce peněz a jak to může proměnit společnost? Jaká je budoucnost virtuální reality oproti augmentované? Tyto i další otázky nám odpoví Petr Sanetrník a Lukáš Pilka.
Published 10/17/23
Kamila Zahradníčková je v čele startupu Lakmoos, který pomáhá firmám získat rychlé a přesné poznatky o cílových zákaznících pomocí netradičního spojení AI a behaviorálních věd. Kamila má mladý motivovaný tým lidí ve startupu, který vzniknul teprve nedávno během jejího studia v Holandsku a už teď pracuje s Českými i zahraničními klienty. Proč jsou podle ní datové modely lepší, než klasický dotazník? A jak dělat AI startup akademicky hodnotně v prostředí, kde AI dělá tak trochu kde kdo a jak...
Published 10/02/23
Jak se bez paniky připravit na práci budoucnosti z pohledu tvůrce s ohledem na nastupující technologie. V prvním díle nové série BlueGhost Update si budeme povídat se Sarou Polak, antropoložkou a archeoložkou v AI, absolventku Oxfordu, výzkumnicí společenské komplexity a vedoucí výzkumné skupiny Cchaos na ČVUT. Jak bude naše práce vypadat? Jak AI využít a nebát se jí? Na tom nám odpoví Sara Polak a samozřejmě i Lukáš Pilka.
Published 09/18/23
Začíná nová série BlueGhost Update, podcastu o designu, který vidí do budoucnosti. A s šestou desítkou epizod přichází i změna na baru - tedy za mikrofonem. Lukáš Pilka, šéf designu agentury BlueGhost sice z podcastu nemizí, rozhovorů se ale ujímá Miky Škoda - rozhýbávač nápadů a inovátor ve vzdělávání. Na co se můžete těšit? A kolikrát v podcastu zaštěkal pes? Poslechněte před-epizodu, naposledy s Lukášem. Navždy vzpomínáme. 
Published 09/18/23
Jak vznikají zakódované předsudky v jazykových modelech, počítačovém vidění nebo v generativním AI? Proč „pravděpodobné” neznamená „neutrální” a jak poznat, když je neuronová síť zaujatá? O chtěných i nechtěných BIASech je rozhovor s Tomášem Mikolovem, výzkumníkem v oblasti umělé inteligence.
Published 06/06/23
No-code, nebo hard-code? Kdy se vyplatí aplikaci „naklikat” a kdy je ještě potřeba napsat zdrojový kód? Jak mohou no-code platformy zefektivnit vývoj a jaké možnosti nabízí vizuální programování pro digitální designéry. Hosty epizody jsou viceprezident pro technologie ze společnosti FINN, Marek Jalovec a produktový manažer no-code platformy Make.com, Ondřej Veselý.
Published 05/23/23
Jak se designují inovace v automobilovém průmyslu a jak zajistit, aby se nová technologie snadno používala? K čemu se využívá VR a proč nás nejspíš čekají auta s Androidem? O prožitku při řízení, infotainmentu a autonomních vozech s Jakubem Zámostným, UX leaderem z Digiteq Automotive.
Published 05/09/23
K čemu pomáhá divergentní a konvergentní myšlení? Koho všeho zapojit do design procesu a jak co nejlépe formulovat zadání? Poslechněte si rozhovor s Anežkou Řepík o metodách, jak updatovat služby a postupy ve velkých organizacích. 
Published 04/25/23
Jaké funkce plní městský navigační systém a z jakých komponent se skládá? K čemu slouží fyzická navigace v době, kdy každý máme smartphone a jak využívá displeje a digitální prvky? O tom je rozhovor s Tomášem Machekem, spoluatorem systému a vítězem CGD 2022 za grafický design.
Published 04/11/23
Jak tvořit digitální služby s pozitivním dopadem na společnost a co znamená inkluze a přístupnost v online prostředí? O zamýšlených i nezamýšlených účincích (ne)odpovědného designu je rozhovor s Romanem Novotným, pedagogem Designu informačních služeb na Masarykově univerzitě.
Published 03/28/23
Jakou roli mají hodnocení a recenze při našem rozhodování? Proč potřebujeme sociální validaci při online nakupování a jak může UX pomoct při orientaci v nekonečné nabídce produktů? O uživatelském výzkumu a designu zákaznické cesty je rozhovor s Michaelou Štajnerovou, produktovou manažerkou z Heureka.cz.
Published 03/14/23
Nahradí ChatGPT lidské programátory a jak může AI pomoct při psaní kódu? Možnosti a omezení inteligentního nástroje od OpenAI komentuje technologický ředitel a šéf programátorského týmu BlueGhost, Michal Zíma i samotný chatbot oživený pomocí hlasového syntezátoru. 
Published 02/27/23
Jak fungují a k čemu se v praxi hodí generátory obrázků typu Stable Diffusion, MidJourney nebo DALL·E 2? Jaké jsou mezi nimi rozdíly a kdy se vyplatí vytrénovat vlastní neuronovou síť? Vizuálnímu designu a umělé imaginaci se věnuje rozhovor s Julií Dítětovou, grafickou designérkou a autorkou projektu Programming Patterns.
Published 02/14/23
Jak v praxi využít strategii Minimum viable product a proč je důležitější timing, než aplikace s širokou paletou různých funkcí? Jak dobře nastavit byznysové cíle a řešit potřeby skutečných zákazníků? O startupech a designu digitálních služeb je rozhovor s Pavlem Weberem, ředitelem BlueGhostu.
Published 01/31/23
Jak dokáže AI napsat báseň, seminární práci nebo zdrojový kód? Znamenají velké jazykové modely revoluci pro kreativní profese, nebo jde jen o autocomplete na stereoidech? O tom je rozhovor s vedoucím oddělení Velkých dat a cloud computingu na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.
Published 01/17/23