Episodes
Ograniczenia żywieniowe, wegetarianizm, diety, a czasem inne gusta i upodobania żywieniowe - to mit, że wszyscy jedzą dokładnie to samo. W dzisiejszym odcinku Codziennika zaprosiłam autorki książki "Rozgryzione", dietetyczkę i psycholożkę Zuzę Wędołowską - autorkę bloga Szpinak robi bleee - oraz dietetyczkę i technolożkę żywienia Martkę Kostkę (@kostka_o_jedzeniu) do rozmowy o tym jak oswajać temat różnorodności dzieciom, które jedzą inaczej oraz tym, które są ciekawe różnic między ludźmi....
Published 11/24/23
Zaprosiłam Małgosię Musiał, autorkę książek "Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami współczesnej rodziny" oraz "Bo Ty im na wszystko pozwalasz", by porozmawiać o różnicach i komunikacji między rodzicami. Jak wspierać drugiego rodzica bez podważania jego perspektywy? Czy można pracować nad zaufaniem do partnera/partnerki?
Published 06/04/23
Wizyty u znajomych mogą być nie lada wyzwaniem, jeśli uczestniczą w nich dzieci. Niekoniecznie potrafią dzielić się zabawkami czy udostępniać je "gościom"; bywa, że nie chcą kogoś odwiedzić, przywitać się z babcią czy dogadać z kolegą. Jak sobie radzić, gdy goszczenie i odwiedzanie nie jest wcale takie proste? Porozmawiamy o rodzicielskim wstydzie, wspieraniu dzieci, które wolą się wycofać i dbaniu o granice małych ludzi w ich wzajemnych wizytach.
Published 12/07/22
Chcemy, by dzieci czuły się przy nas bezpiecznie, a o tym, co spotyka je poza domem mogły nam mówić bez obaw. Zaufanie w rodzinie zajmuje bardziej kluczowe miejsce niż mogłoby nam się wydawać. Czy o zaufanie można dbać? Co mu sprzyja, a co przeszkadza? Czy zaufanie w edukacji jest możliwe i cokolwiek by zmieniało? Zapraszam!
Published 10/26/22
Zmęczenie jest stanem dobrze znanym większości rodziców. Kiedy powinno nas jednak niepokoić? Na co zwrócić uwagę będąc rodzicem, ale również osobą bliską i wspierającą rodziców? Czy każde zmęczenie będzie oznaką depresji? O co można zadbać, by rodzicielstwo nie prowadziło do wypalenia? Gościem odcinka jest psychoterapeutka Anna Dreszer. Zapraszamy!
Published 10/21/22
Bliskościowe żłobki, przedszkola, grupy, specjaliści. Jak się w tym połapać i co to oznacza? Czy podejście w rodzicielstwie da się zmierzyć i czy warto je mierzyć innym? Porozmawiamy o tym w dzisiejszym Codzienniku Rodzica.
Published 09/26/22
Każdy z nas choć raz słyszał o dziecięcym "manipulowaniu" czy "wymuszaniu" albo zna dziecko, które nieustannie nazywa się niegrzecznym/grzecznym. W dzisiejszym odcinku Codziennika Rodzica porozmawiamy o tym, co etykiety robią dorosłym i dzieciom, jak zawężają nasze (po)rozumienie i jakie mają alternatywy.
Published 09/26/22
Początek nowego etapu - szkoły - to spora zmiana w życiu rodziny. W najbliższym odcinku Codziennika Rodzica porozmawiamy o tym, czy wszystko, co w szkolnym życiu nowe, jest tak zagrażające jak może nam się wydawać oraz jak oswoić obawy związane z systemową szkołą.
Published 08/31/22
Miesiącami czekaliście na te wakacje. W wyobraźni miał być relaks, czas dla rodziny, wspólne aktywności. W rzeczywistości... pokłóciliście się jeszcze przed wyjazdem, dzieci pół drogi się przekomarzały, a na miejscu żadne z nich nie jest chętne brać udziału w zaplanowanych aktywnościach. Czy dzieci i wypoczynek to mieszanka wybuchowa? Co można zrobić, żeby wakacje nie kojarzyły się z największym stresem?
Published 08/19/22
Większość z nas głęboko ceni mówienie prawdy. A jednocześnie od czasu do czasu większości z nas zdarza się skłamać: chcąc zadbać o uczucia drugiej osoby czy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. W tym odcinku Codziennika Rodzica porozmawiamy o tym, dlaczego dzieci mogą nie mówić nam prawdy, czy jako rodzice wspieramy szczerość w takim stopniu, jaki deklarujemy, a także jak możemy reagować na kłamanie naszych dzieci.
Published 07/21/22
Gościnią odcinka Codziennika Rodzica była psycholożka Agnieszka Stein, autorka książek takich jak "Dziecko z bliska" czy "Nowe wychowanie seksualne". Zaprosiłam Agnieszkę w związku z premierą najnowszej książki wydanej przez Fundację #SEXEDPL, w której specjaliści - między innymi Agnieszka Stein - odpowiadają na pytania o wspieranie dzieci w dorastaniu i budowaniu pozytywnej relacji z ciałem i seksualnością. Porozmawiałyśmy o tym, czy dzieciom konieczna jest "poważna rozmowa z rodzicami", czy...
Published 07/01/22
W samym 2020 roku w pieczy zastępczej w Polsce przebywało 72 tysiące dzieci. Zapotrzebowanie na rodziny zastępcze stale rośnie. Gościem czerwcowego odcinka Codziennika Rodzica była Anna Choszcz-Sendrowska, Dyrektorka Działu Komunikacji w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce, która opowiedziała o procesie stawania się rodzicem zastępczym i rodzicem SOS, codziennym życiu w nowym składzie, wychowywaniu dzieci dotkniętych traumą oraz działalności Stowarzyszenia w Polsce.
Published 07/01/22
Łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi to spore wyzwanie. W tym odcinku Codziennika Rodzica wraz z moją gościnią, psycholożką i pracującą mamą Magdaleną Komstą porozmawiamy o praktycznych aspektach pracy młodej mamy takimi jak karmienie piersią po powrocie do pracy czy... usypianiu z innymi osobami. Bądźcie z nami!
Published 05/24/22
W związku z premierą książki "Żłobek, babcia, niania czy ja sama?" zapraszam na najbliższy odcinek Codziennik Rodzica: Po czym poznać dobry żłobek? 🙂 Rozmawiamy o bliskościowych żłobkach, wybieraniu między tym, co pożądane, a tym co dostępne i potrzebach małych dzieci i ich rodziców 🙂
Published 05/21/22
Przegrywanie bywa dużym wyzwaniem w dziecięcym świecie. Z czego to wynika, że dziecko złości się, poddaje lub płacze w trakcie gry? Czy naginanie zasad jest OK lub przeciwnie, w trzymaniu się reguł leży jakaś ważna życiowa lekcja? W dzisiejszym odcinku Codziennika Rodzica porozmawiam o przegrywaniu z psycholog Dorotą Blumczyńską, specjalistką od zabawy i gier.
Published 04/26/22
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym, czy Rodzicielstwo Bliskości może sprawdzić się w świecie, w którym system edukacyjny opiera się na motywowaniu zewnętrznym, czy wszyscy członkowie rodziny muszą być bliskościowi, by "miało to sens" oraz czy bliskości trzeba się bać.
Published 04/23/22
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Czy jest coś, co dorośli mogą zrobić dla siebie, gdy czują, że lęk ich paraliżuje? Czy zaczynać temat z dziećmi, nie mając pewności, czego już się dowiedziały? W rozmowie z Jagodą Sikorą - psycholog kliniczną dzieci, facylitatorką samoregulacji i psychoterapeutką oraz Pauliną Kopeć-Turecką - psycholog, psychoterapeutką - omawiamy możliwości wspierania dzieci i rodziców.
Published 02/25/22
Czy w Rodzicielstwie Bliskości dzieci chętniej współpracują z rodzicami? Z czego bierze się chęć współpracy u dorosłych i dzieci? Czy rodzice w RB zgadzają się na więcej? W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o kolejnym micie dotyczącym Rodzicielstwa Bliskości.
Published 02/18/22
W dzisiejszym odcinku kontynuujemy mierzenie się z mitami i przekonaniami na temat Rodzicielstwa Bliskości. Tym razem porozmawiamy o tym, czy rodzice rzeczywiście potrzebują nieustannych rozmów z dziećmi o emocjach i potrzebach? Czemu służą książeczki o emocjach dla dzieci? Posłuchaj!
Published 02/15/22
Rodzicielstwo Bliskości bywa stawiane na równi z bezstresowym wychowaniem, a jednym z najczęstszych zarzutów jest brak granic i bezgraniczne podążanie za dzieckiem kosztem własnych potrzeb. Czy tak jest naprawdę? Czy można pogodzić empatię z granicami? Czy granice, których się nie stawia, nie są komunikowane dzieciom? Zapraszam na podcast.
Published 01/10/22
To już ostatni odcinek Codziennika Rodzica w 2021 roku. Moim gościem była psychodietetyczka Małgorzata Talaga Duma (jedzzglowa.pl), z którą rozmawiałyśmy m.in. o tym, czy sprawdza się limitowanie słodyczy ilościowo lub czasowo ("słodka sobota"), czy słodycze powinny być nagrodą i osłodą codzienności i jak można wspierać równowagę wobec słodkości.
Published 12/30/21
W tym odcinku Codziennika Rodzica zaprosiłam do rozmowy psycholog, seksuolog i psychoterapeutkę Paulinę Kopeć-Turecką, by w Waszym imieniu pozadawać jej pytania o masturbację dziecięcą. Jak rozpoznać, że to właśnie to, jak i czy reagować oraz w jakich sytuacjach poszukiwać wsparcia specjalisty? Porozmawiamy także o tym, czy masturbacja dziecięca w przedszkolu wymaga specjalnej reakcji czy troski.
Published 12/02/21
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o nieśmiałości u dzieci. Co rodzice mają na myśli, gdy mówią nieśmiałość? Z czego może wynikać niechęć do wchodzenia w kontakt z obcymi, trudności w zaczynaniu zabawy albo powolna adaptacja?
Published 11/22/21
W tym odcinku Codziennika Rodzica rozmawiamy o stracie ciąży. Jakie emocje pojawiają się po poronieniu? Co jest ważne dla procesu żałoby? Czy można "nie czuć nic"? Jak mówić do rodziców, którym się to przydarzyło?
Published 11/16/21